Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de ianuarie-februarie 2005 (2)


140 raspunsuri la acest subiect

#71
corail

corail

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 14:41

Buna fetelor, ingeasu, multumim de informatii[flo] la mine inca nu au aparut greturile, dar sanii imi sunt asa de mari ca nu stiu cum sa mau dorm noptea.

#72
ingerasu

ingerasu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 14:45

Crinuta este clar ca fetele si-au luat un week-end prelungit din moment ce nu mai scriu. Chiar imi puneam intrebari de ce nu mai scrie nimeni. Este posibil sa ai dreptate, dar hcg-ul tau arata ca si cum ai fi avut mai multe DPO (days past ovulation) adica vreo 21-22, deci scazandu-le din ziua 36 reiese ca ar fi fost cam in a 15a zi. Se poate insa sa secreti tu mai mult hormon. Oricum, mai incolo in sarcina, ti se va spune cam care o sa fie varsta fatului si deci daca ai avut ov. mai devreme sau mai tarziu. Oricum ceea ce conteaza este ca e totul ok. Cu echo si eu sper la fel, depinde insa de cat de performant este aparatul. Eu as vrea sa-mi fac una transv. pentru ca se vede mult mai bine. Oricum trebuie sa ne pregatim pt consultatia respectiva ca am inteles ca iti pune o serie de intrebari, iti da sa-ti faci analizele de sange si urina, tensiunea si greutatea ti le masoara si ar cam trebui sa ia un PAP si sa faca un examen pelvic. Mhh, eu la capitolul crampe nu mai am nimic sunt chiar foarte bine. Rar ma mai inteapa dar nu am crampe, dar in schimb simt cateodata niste intepaturi ori pe dr ori pe stg dar parca in trompe sau ovar. Este ca si cum m-ar pisca usor. Pe de alta parte, am inceput sa salivez mai mereu si am un gust metalic in gura. Iar din punct de vedere emotiv chitai toata ziua de bucurie, parca nu ma mai incap in piele de bucurie. Zici ca am emotii ca atunci cand m-am maritat :-)) 6 saptamani ingerasu cu ingerasul mic din burtica

#73
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 14:55

Ingerasu, in legatura cu crampele si intepaturile ai descris exact ce simt si eu. M-am linistit daca nici tu nu mai ai crampe. Salivatie si gust metalic am avut mult mai puternic saptamana trecuta. Din cand in cand mai am ameteli, dar cam atat. Sincer, as vrea sa am mai multe simtpome sa stau linistita. Referitor la sani, si la mine s-au marit, insa nu am ajuns la faza sa nu stiu cum sa dorm noaptea. Apropos de dormit, eu nu stiu ce tot fac, ca oricat imi propun sa nu dorm pe burta, tot asa dorm. Mi-e sa nu daunez sarcinii, desi, banuiesc ca in stadiul acesta nu se pune problema. Deci, se pare ca pana acum nici una dintre noi nu are greturi. Sa vedem cine va incepe prima, desi bine ar fi sa ne ocoleasca. pupici Crinuta si bb -6 saptamani

#74
ingerasu

ingerasu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 15:10

Crinuta poate o sa fim trupa fara greturi si [vom]. Tare n-as vrea sa experimentez senzatiile de genul acesta. Cam acum in saptamana a 7a ar trebui sa inceapa greturile. Cu dormitul pe burta nici eu nu stiu ce sa fac ca, noaptea, instinctiv parca, ma intorc pe burta parca as vrea sa-mi tin bb si burtica aparata si protejata. Momentan nu este rau pt ca bb se dezvolta (acum ar cam fi cat un bob de orez) dar uterul este inca mic. Mai incolo o sa fie problema. Corail, nu mai zici nimic? 6 saptamani ingerasu cu ingerasul mic din burtica

#75
oana cretu

oana cretu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 16:10

Delphinasule, nu vreau confirmare prin greturi, speram sa scap eu...si uite ca deschid lista.[bang][bang][bang] M-am trezit la ora 7 cu stari de voma, am stat jumatate de ora la toilette sa reusesc sa vomit, mai mult m-am chinuit ca ma doare capul pieptului,dar imi venea, nu am putut nici sa mananc, bineinteles. De ce te feresti, de aia nu scapi, mare dreptate este in vorba asta. Si mai am o siptoma (este a sarcinii????) de aseara, cand m-am pus in pat, am probleme cu respiratul, trebuie sa respir mai repede decat normal, ca sa nu imi pierd respiratia. Poate imi zic fetele cu experienta daca are legatura cu sarcina si ce inseamna. Ca si acum am, incontinuu. Am deschis lista de greturi, sper sa o si inchid prima si cat mai repede. E neplacuta tare senzatia de voma si greata.... va pup! oana si bb din burtica [copil] "Si maine mai este o zi..." http://community.web...er/oanacretu..."

#76
ingerasu

ingerasu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 16:24

Oana, ca remediu impotriva starii de voma incearca dimineata dupa ce te trezesti sa mai stai in pat vreo 10 min intinsa fara sa faci miscari bruste, cand te ridici sa te ridici incet, sa ai mereu langa tine o sticla de apa plata sau sa mananci ceva crocant gen sticksuri. Mie cand mi-a fost greata acum vreo cateva zile am mancat o portocala si mi-a trecut. Din cate stiu eu parca lamaile si portocalele taie starea asta. Inseamna ca tu ai intrat din plin in starile specifice sarcinii. Bravo tie, ai deschis lista. Eu ma pregatesc sa intru in week-end, mai am cateva ore de stat la birou si apoi sunt libera. Abia astept sa merg maine si poimaine la plimbare, la gratar etc. 6 saptamani ingerasu cu ingerasul mic din burtica

#77
oana cretu

oana cretu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 16:32

Am stat in pat o jumatate de ora, ingerasu, cu nodul in gat. E oribil. M-a invatat mami sa beau ceai de tei cu lingurita cand imi vine asa, sa[vom]. Si a mers tactica. Am pus si lamaie in el. Ma deranjeaza tare problema cu respiratie, pe care nu o inteleg de ce se produce. Respir ca un taur nervos. oana si bb din burtica [copil] "Si maine mai este o zi..." http://community.web...er/oanacretu..."

#78
oana cretu

oana cretu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 16:33

Weekend placut, si distractie placuta, ingerasule! si celorlalte fete, de altfel! Nu mai intri pana luni? oana si bb din burtica [copil] "Si maine mai este o zi..." http://community.web...er/oanacretu..."

#79
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 16:41

Auleu, deci sa ma ingrijorez ca nu am greturi? Probleme cu respiratia am si eu de 2 zile. Cand stau intinsa observ ca respir mai repede decat de obicei. Are legatura cu sarcina? pupici Crinuta si bb din burtica

#80
ingerasu

ingerasu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 16:49

Oana mai intru pana la ora 5 ca dupa aceea plec acasa. Eu nu am acasa Internet asa ca o sa ne "vedem" luni. Chestia cu respiratia eu o am cand urc scarile sau merg repede. Obosesc foarte repede si gafai parca m-ar fi alergat cineva. Va dati seama fetelor cum o sa fim noi cand o sa fim cu butica pana la gura, atunci cum o sa mai facem? 6 saptamani ingerasu cu ingerasul mic din burtica


Panic Questions

  • Mici dureri

    GaborPetronela
    - Astăzi, 06:43

  • Hemoroizi

    Readiness
    - Ieri, 18:18

  • Deformarea valgus a piciorului

    MaryJane999
    - iun 27 2024 20:14

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

Last Blogs

  • Coletul mult aÈ™teptat a sosit

    Roxanesss
    - Astăzi, 15:15

  • 38+2

    Deutzuk
    - Astăzi, 13:40

  • Ajutorul din familie

    DeeliaElena
    - Astăzi, 11:51

  • Trimestrul 2

    Roxxxi
    - Astăzi, 10:39

  • Cea mai realistă ecografie

    ABIGAILREBECA
    - Ieri, 22:28

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -