Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de ianuarie-februarie 2005 (2)


140 raspunsuri la acest subiect

#51
corail

corail

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 15:09

draga saphir, multumesc de informatii date. O sa astept sa treaca 7 saptamani si o sa rog doctorul sa nu imi faca eco vaginal. [flo][flo][flo]

#52
ingerasu

ingerasu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 15:26

Iata ce am gasit legat de sangerari, crampe si acid folic: http://www.eva.ro/sa...articol358.html Cum nu este voie sa faci echo transvaginala? Pai stiu ca in primele saptamani de sarcina stiu ca nu prea se vede la cea abdominala. Presupun ca, atata timp cat nu lezeaza colul nu cred ca este ceva rau. 5+ saptamani ingerasu cu ingerasul mic din burtica

#53
corail

corail

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 15:49

ingerasu, multumim de link! [flo][flo][flo]

#54
oana cretu

oana cretu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 16:07

Buna! Uite ca am aparut si eu un pic! Eu nu am avut nici o sangerare, fetelor, nici o pata maronie, dar dupa cate am citit pe siteul care ni l-a dat ingerasu, asta este bine. Am inteles corect? Mie mi-a dat eco la 3 luni, intr-adevar, nu e nimic, ca si asa nu mi le ramburseaza si costa 75 euro una. Si cu banii astia ce iau la bebe...oho! Pana atunci, in schimb, mai am un rand de analize pe 21 mai, la trei saptamani dupa primele (asa se face aici) si nu stiu daca o sa mai imi faca si un control gineco, dar cred ca da. Hai sa va scriu repede regimul meu. Regim hipoenergetic (pentru femeie insarcinata) - 1800 kcal - 72g proteine Micul dejun 1 bol mare de lapte pasteurizat Cu grasime 50% ( aici se numeste demi-écrémé) 45 g paine sau 3 felii paine de cereale uscata (normal era 50 de pane sau 4 din celelalte, dar i-am zis ca nu pot sa mananc atat si a scazut) + unt (cat o nuca, nu mai mult) ora 10 1 fruct Pranzul cruditati cate vrem (salate, legume) 100 g carne sau peste sau 2 oua fierte tari ( maxim 6 oua pe saptamana) 250g feculenti gatit (cartofi, orez, paste, gris...) sau 90 crud (gramajele) 50g paine Maxim 1 lingurita de ulei la o masa ora 16 la fel ca micul dejun sau 1 fruct (mai indicat lapte+paine+unt- pentru calciu) Cina Legume verzi cate vrem (crude, gatite sua in supe, ciorbe) Cartofi 200g sau 80g paine 50g carne sau peste sau jambon sau un ou 1 fruct 30g branza sau un iaurt maxim 1 lingurita de ulei la masa Putem inlocui din cand in cand un fruct cu un pahar mic (100g) de jus de fructe 100%natural Asta este! Bine, de multe ori nu mananc cat scrie aici, mai ales cina, ca mi se pare mult, dar a zis sa nu imi fac griji, dar nici sa mananc foarte putin. oana si bb din burtica [copil] "Si maine mai este o zi..." http://community.web...er/oanacretu..."

#55
ingerasu

ingerasu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 17:00

Multumim mult Oana. Pare un meniu echilibrat si bogat in calciu si vitamine, exact ceea ce avem nevoie acum. Cred ca o sa ma apuc si eu de el. Nici eu nu am avut sangerari, doar dupa 8-9 zile de la fecundare am observat mucusul usor rozaliu. De atunci nimic. Crinuta, am intrebat de analiza, este gata dar nu iti dau raspunsul prin telefon asa ca o sa il iau diseara dupa ce plec de la birou. Maine iti zic cum mi-a iesit si la ziua 36. Unde sunteti fetelor, nu mai zice nimeni nimic? 5+ saptamani ingerasu cu ingerasul mic din burtica

#56
oana cretu

oana cretu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 17:03

Eu nu am avut nici mucusul rozaliu, cred ca eu sunt mai anormala. Nu aveti pentru ce, intr-adevar este bun regimul. Eu o sa revin mai dupa amiaza, ca trebuie sa plec. Pupici! oana si bb din burtica [copil] "Si maine mai este o zi..." http://community.web...er/oanacretu..."

#57
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 18:42

Ingerasu, care e valoarea normala pentru ziua 36? Eu stiu ca nu exista una singura normala, am citit ca pot diferi de la o femeie la alta, totul este ca dupa 48 de ore sa fie minim dubla. La mine s-a triplat. Ti-am spus ca in ziua 36 aveam 1169,72 iar in ziua 38 era 3341. Dr spune ca este foarte bine. Sper sa fie asa, dar pana nu ajung la eco nu ma linistesc. Sincer fetelor, mi se par mult mai buni dr de aici decat cei din Romania, si daca stau sa ma gandesc ca aici o familie are cel putin 5 copii, sunt si mai convinsa. O fi si clima, nu stiu, sau alimentatia mult mai sanatoasa decat cea din tara, dar, pe unde merg pe aici, din 10 femei 8 sunt insarcinate. Cu eco abdominal in sarcina sunt de acord. La cea vaginala intotodeauna se atinge colul, si eu nu as risca nimic. Ba se vede chiad bine la abdominala daca aparatul este bun. Totul este sa se vada sacul si inimioara. De control nu stiu, sa vedem ce imi spun dr marti. Greu mai trec zilele astea. Aaaaaa fetelor, aveti si voi probleme cu site-ul? Eu astazi abia am putut deschide pagina, si asta dupa multe incercari. Imi tot aparea nu stiu ce error. Am incercat si alte site-uri, toate mergeau, numai asta nu. Mama ce sperietura am tras. Se pare ca am devenit dependenta de site. pupici Crinuta si bb sin burtica

#58
ingerasu

ingerasu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 18:55

Problema a fost la toata lumea cu site-ul. Eu o sa plec acum sa-mi iau analiza si scriu maine. Valoarea ta crinuta este normala pt ziua 36, din moment ce eu in ziua 33 am avut 621.8 inseamna ca dupa 3 zile mi s-a dublat si mie, deci pp ca am in jur de 1200. Cifrele care le-am dat eu sunt facute dupa niste statistici. Nu este obligatoriu sa fie exact atata, pot varia in jurul valorii respective - depinde de data ovulatiei. Cu echo ai dreptate dar doctorii stiind ca esti insarcinata nu o sa se riste sa "zgarmane" pe acolo. Eu am plecat si ne vedem maine. va pup 5+ saptamani ingerasu cu ingerasul mic din burtica

#59
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 18:55

Ingerasu, si valoarea asta de HCG are legatura cu ziua ovulatiei. Este mai putin importanta ziua, asta e relativ, ci numarul de zile post ovulatorii. Adica, nivelul HCG trebuie sa fie intre anumite limite la 12 zile de la ovulatie de ex. si apoi sa se dubleze, si tot asa. Hai ca ametesc si eu. Voi cum stati cu pofta de mancare? Pe mine ma mira cu nu am pofta de mancare, mi-e doar sete non stop. Adana, nici un semn? pupici Crinuta si bb

#60
adana

adana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 20:39

buna fetele vad ca voi aveti timp de scris eu nu prea am am avut o saptamina incarcata:( sint bine azi nu m-am simtit asa de rau.. Um meu e in 27 martie bun venit si la celelalte viitoare mamici eu am niste injungheri in ovare si in uter nu stiu daca e normal sau nu.. adana


Panic Questions

  • Deformarea valgus a piciorului

    MaryJane999
    - iun 27 2024 20:14

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

Last Blogs

  • Prima morfologie

    ABIGAILREBECA
    - Ieri, 22:59

  • Prima luna cu bebe

    Julix94
    - Ieri, 14:30

  • MiÈ™cări ritmice in burtica= sughiÈ›

    E241298
    - Ieri, 14:14

  • MiÈ™carea în sarcină

    DeeliaElena
    - Ieri, 13:33

  • O grasuna ❤️

    DeeliaElena
    - iul 01 2024 22:35

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -