Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de ianuarie-februarie 2005 (2)


140 raspunsuri la acest subiect

#31
PatriciaArdeleanu

PatriciaArdeleanu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 887 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 11:51

MUltumesc crinuta! nu o sa ma dau batuta si sper sa fie bine pina la urma. Patricia

#32
corail

corail

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 11:57

Buna dimineata fetelor! ingerasu, pe mine m-ai trecut in lista cu UM 27 martie; de fapt si eu sunt cu UM 26 martie. Cum va simtiti azi? La mine dimineata si seara imi creste temperatura, de sotul meu zice ca ard ca o soba.Ma doare spatele, dar greturile inca nu si-au facut aparitia.O sa imi fac si eu programare pt saptamana viitoare la ecograf si sper din tot sufletul sa se vada inimioara bebeului cum bate! corail

#33
corail

corail

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 12:00

Bine ati venit printre noi Alina si Lali! Patricia, fii optimista, ca se va intampla minunea si la tine! corail

#34
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 12:03

Corail, sa inteleg ca tu ai doar dureri de spate>? Crampe nu ai avut? Greturi nu avem nici noi, so far, de fapt saptamana trecuta am avut. mi-a fost foarte rau, dar de atunci daca au fost, au fost foarte vagi, abia sesizabile. Mai spune-ne de schimbari, de simptome,orice. Cu temperatura, si la mine e la fel. Cateodata ard, si sotul imi spune ca sunt fierbinte, insa nu in fiecare zi la fel. pupici Crinuta[gravi]

#35
corail

corail

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 12:16

sanii imi sunt mari, desi acum 2 zile aveam impresia ca au mai scazut un pic; dar vad ca din nou sunt mari; la mine cred ca durerile de spate sunt provocate si de faptul ca toata ziua lucrez la calculator. Stiu ca data trecuta cand am ramas insarcinata, imi spunea doctorita sa incerc sa nu stau 8 ore pe scaun in fata calculatorului si sa ma mai misc. Oricum de cand cu sarcina urinez mai des, asa ca vreau, nu vreau, trebuie sa mai fac cate o pauza. Crampe am si eu , dar nu ma pot plange ca des. Ati observat ce trupa internationala suntem? Romania,Franta, Arabia Saudita, Olanda, Germania! Si mai asteptam fete!

#36
oana cretu

oana cretu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 12:24

Buna dimineata! Eu va scriu pe fuga ca trebuie sa plec! Try, mama, sa sti ca, cam ai dreptate cu scrisul mult, uite, de aseara de cand m-am culcat si au ajuns la pagina 3 deja! Cred ca o sa batem recordurile daca am inceput asa! Merci, Try si Theodora! Maioneza, am inteles ca cea din comert avem voie, caci e facuta cu ou fiert! Oricum eu am pus un pic de tot. Sper sa nu fie nici o problema. Ati facut data dupa calendarul dat de Alina Maria? A iesit ca ar trebui sa nastem pe 31 decembrie, fetelor! Cred ca am zis bine ca o sa fie un revelion original pentru noi! Eu mananc dimineata, la ora 11 mananc un fruct, la pranz, la ora 16 un fruct sau un bol de lapte cu 3 felii de paine prajita cu unt (eu mananc din aceea deja uscata din cereale)-asta este si micul dejun. Iar seara cina. In fine, asta este o parte din regim, ca mi-a scris dieteticiana si ce sa mananc, cantitati...Daca vreti, vi-l scriu sa va faceti o idee, dar sa tineti cont ca este facut in functie si de ce mancam eu innainte. Dar puteti inlocui cu altele. Oricum, pana dupa-amiaza nu mai intru. S-ar putea la pranz, dar nu stiu sigur. Nici eu nu prea mai am crampe, aseara am avut dureri de sale, si ma agitam prin casa ca sa uit, ca ma stresau. Am inceput sa ies normal, nu mai sunt constipata (poate si regimul isi face efectul). Pupici pe burtici!

#37
ingerasu

ingerasu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 13:24

N-am mai intrat de dimineata ca am cautat date despre sapt 7. Asa ca tineti-va bine ca maine va scriu informatii noi/ Scuze corail, cand o sa modific lista o sa tin minte. Crinuta eu cred ca am avut ovulatia ori in a 14 ori in a 15a zi nu stiu sigur pentru ca nu este batatuta in cuie la mine iar in luna respectiva chiar nu am mai luat temperatura, obosisem cu procedura asta. Si eu mi-am calculat DPN-ul pe multe site-uri si unii imi dau ca rezultat 31 dec, altii pe 1 ian, unii chiar pe 2 ian. Chiar nu mai inteleg nimic. Oricum in preajama revelionului o sa fim. 5+ saptamani ingerasu cu ingerasul mic din burtica

#38
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 13:25

Oana, eu folosesc numai maioneza din comert. De ce sa ma deranjez sa fac eu cand gasesc orice vreau gata facut? Intr-adevar, ii spuneam sotului ce trupa internationala suntem. Ma intreb cine mai urmeaza pe lista. Ingerasu, unde ai disparut? pupici Crinuta si bb din burtica

#39
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 13:28

Ingerasu, daca avem date de ovulatie diferite, inseamna ca si evolutia embrionului difera, asa e? pupici Crinuta si bb din burtica

#40
ingerasu

ingerasu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 13:51

Crinuta, in principiu da difera pentru ca datele de ovulatie sunt diferite dar cum, spre ex, eu am avut-o in z 14 sau 15, iar tu in 18 diferenta nu este mare. De aceea cand se dau informatii despre evolutia sarcinii si a embrionului se da cu aproximatie. Cele care au avut ovulatia mai repede automat evolutia este un pic "in avans". Dar oricum suntem toate pe aproape. Crinuta am vazut ca ai scris la aspirante despre acid folic. M-am uitat pe cutiuta mea de acidfol si este vorba de 5 micrograme. Cred ca asa este bine, nu? Oricum presupun ca rau nu-ti face si daca este sa iei mai mult pt ca acidul folic, vit B9, previne defectele de tub neural dar nu am auzit ca ar provoca vreo stare negativa. Oricum acidul folic se poate lua si din portocale, din cereala, paine tratata cu acid folic etc. Ca simptome va spuneam ca eu nu am crampe decat dupa amiaza, sanii ii simt tensionati tot atunci, de marit oricum s-au marit si urinez foarte des. Cu greata nu prea mai am de a face si sper sa stea departe de mine ca o astept uite-asa [neand]. Oana pote ne dai si noua dieta ta sa o corelam cu a noastra. 5+ saptamani ingerasu cu ingerasul mic din burtica


Panic Questions

  • Deformarea valgus a piciorului

    MaryJane999
    - iun 27 2024 20:14

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

Last Blogs

  • Contractii false

    ElenaN96
    - Astăzi, 07:50

  • Am primit haine dinainte să aflu sexul copilului

    ABIGAILREBECA
    - Ieri, 23:57

  • Morfo trim 2

    irinan
    - Ieri, 22:20

  • Sarcina si miscare

    teg
    - Ieri, 18:30

  • Produse pentru bebeluÈ™

    DeeliaElena
    - Ieri, 17:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -