Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce nu merg romanii la dentist?

dezbatere stomatlogie romanii dentist dentist

75 raspunsuri la acest subiect

#41
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 18:40

Daca te referi la lucrari normale gen plombat o masea cu tot ce implica ea...nuuuuu,nu se lucra cu anestezie.

 

De fapt nici anestezia nu prea era anestezie ca simteai tot!!!!Pe mine m-au chinuit cite o ora sa-mi scoata o masea(de doua ori s-a intimplat) si am simtit tot...au fost cele mai cumplite experiente din viata mea.Si dentista era cunostinta,matusa mea era asistenta ei...nu pot s-o acuz ca n-a facut ce trebuie!!!!

 

Aici in Germania...nici nu am simtit,dar nu pentru ca ar fi Germania ci pentru ca altul e anestzicul acum.Si toate lucrarile mi le face cu abestezic ca stie ca-s ...cu durerea la puratator!(cica si asta tine de formatia biologica a dintelui,cu cit nervii sunt mai la suprafata,cu atit esti mai sensibil la durere)


Editat de andacos, 16 octombrie 2014 - 18:57 .


#42
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 18:54

In orasele mari, cand erati in liceu, se lucra cu anestezie? Nu ma refer la arsenicul pus dupa frezuire.

 

Cred ca era ceva comun sa doara interventiile stomatologice. Asa de comun, incat soacra mi-a recomandat si acum sa... rabd, ca trece. Ca sunt toxice anesteziile.

Pe vremuri nu prea se facea anestezie (nici in orasele mari) ca nu era anestezicul bun si fusesera multe cazuri de socuri anafilactice.

Arsenicul se punea de 2-3 ori sub pansament pentru a necroza nervul.



#43
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 19:01

Ce anestezie, in anul 2000 la o lucrare, mi-au pilit pe viu maselele de minte (mai am doua, sanatoase, care-s stalpi pentru poduri). Ma intreb cum am fost in stare sa suport.

Anestezie am avut doar la scos de nerv.

Aici dentistul inainte de anestezie imi amorteste gingia cu o pasta roz cu gust de bomboana. Incearca tot posibilul sa faca disconfortul cat mai mic pentru pacient.

Nu e normal sa lase pacientul sa indure atata durere.

 



#44
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 19:15

Eu dupa ce am vazut ca-ti poti trata si scoate masele fara durere,m-am intrebat care era scopul...de ce xilina nu era folosita sau nu avea concentratia necesara sa amorteasca?

 

Adica clar eram tratati ca animalele dra adca tot exista xilina...de ce nu o foloseau cum trebuie,aveau norma sau ,,,?



#45
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 21:29

In orasele mari, cand erati in liceu, se lucra cu anestezie?


Fara! (eu am mers in timpul scolii generale, prin '97 - '98 cred)

Acesta e singurul motiv pentru care am evitat dentistul: de frica. Si pe buna dreptate, avand in vedere halul in care am fost tratata atunci.

 

Din (ne)fericire unele probleme s-au agravat si am fost nevoita sa merg. Acum am dat peste un dentist perfect pentru mine si nu mai am nicio teama, chiar merg cu placere (inca imi suna de necrezut) [:)]



#46
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 21:32

Oricum, nu-mi explic cum cineva poate sa nu se spale niciodata pe dinti?


Pe nici unul dintre cei patru bunici ai mei nu i-am vazut spalandu-se pe dinti (dar culmea, nu am simtit niciodata sa le miroasa urat gura). La 83 de ani, bunica mea are dintii.. asa si-asa, nu foarte rai avand in vedere circumstantele [:)]



#47
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 21:38

tot greu m-as urni de uratul trambalelii de zeci de ori, de operatii...etc.


Am trecut foarte recent prin operatia de implantare a 5 radacini (aveam penultima masea lipsa pe fiecare parte + inca o alta masea - toate distruse de fosti stomatologi cu frezari extinse si plombe ff proaste). A fost simplu, nu am simtit nimic, am plecat pe picioarele mele, totul a decurs perfect (intr-o sedinta mi-a pus 3, intr-alta 2 + o extractie) [:)] O sa mai merg prin iarna sa imi aseze si maselele (coronitele?) pe radacini si gata [:)]

 

Deci nici pe departe cu mers de zeci de ori sau zeci de operatii... Mai ales la un implant! Pf, floare la ureche. E chiar mai usor decat o lucrare pe canal [:)]



#48
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 23:31

Pe nici unul dintre cei patru bunici ai mei nu i-am vazut spalandu-se pe dinti (dar culmea, nu am simtit niciodata sa le miroasa urat gura). La 83 de ani, bunica mea are dintii.. asa si-asa, nu foarte rai avand in vedere circumstantele [:)]

Nu i-ai vazut tu, dar ei pote se spalau. Aveau periute de dinti in baie? Nu stiu daca iti miroase din gura daca nu te speli pe dinti sau mirosul vine din stomac?



#49
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 08:00

Eu tin minte ca aveam cabinet stomatologic la scoala si ne luau in card la plombat. Acum vreo 5 ani am schimbat niste plombe facute in perioada aceea. Nu patisera nimic, doar erau negre si urate pt ca asa erau materialele (amalgam). De spalat - ne spalam toti pe dinti dimineata si seara, inclusiv bunicii. Tin minte ca si strabunica avea o periuta in baie.



#50
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 08:23

Eu tin minte ca aveam cabinet stomatologic la scoala si ne luau in card la plombat. Acum vreo 5 ani am schimbat niste plombe facute in perioada aceea. Nu patisera nimic, doar erau negre si urate pt ca asa erau materialele (amalgam). De spalat - ne spalam toti pe dinti dimineata si seara, inclusiv bunicii. Tin minte ca si strabunica avea o periuta in baie.

Sa stii ca tineau plombele alea 20-30 de ani, erau foarte bune, ce daca nu erau foarte aspectoase? Asta daca era vorba de masele, in spate, si nu la dinti frontali?

Acum se pune compozit, care nu are aceeasi rezistenta, cad muuult mai usor... Uneori stau si ma gandesc daca nu s-a trecut la alte materiale care sa "ajute"stomatologul, sa nu aibe o durata de viata asa mare...





Etichetat si cu dezbatere, stomatlogie, romanii dentist, dentist

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -