Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce nu merg romanii la dentist?

dezbatere stomatlogie romanii dentist dentist

75 raspunsuri la acest subiect

#51
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 08:38

Eu dupa ce am vazut ca-ti poti trata si scoate masele fara durere,m-am intrebat care era scopul...de ce xilina nu era folosita sau nu avea concentratia necesara sa amorteasca?

 

Adica clar eram tratati ca animalele dra adca tot exista xilina...de ce nu o foloseau cum trebuie,aveau norma sau ,,,?

Din pelerinajele mele pe la stomatoligi, am observat ca unii dintre ei evita anesteziile, adica daca chiar este necesar, fac anestezii foarte slabe, le este frica, vezi Doamne sa nu pateasca pacientul ceva. Adica merg pe principiul ca mai bine induri durere, decat sa se inample ceva de la anestezie (stiu si eu, vreo alergie nestiuta). De durere nu poti sa mori, pe cand la vreo substanta de la anestezie, Doamne fereste...

 

Tin minte la dentista aia de care v-am povestit ca vroia sa-mi pun aparat dentar, me dusesem la ea pt niste carii si pt o extractie masea minte. Si mi-a facut o anestezie usoara, nici gingia nu-mi amortise cine stie ce, si se apuca sa traga de maseaua aia... care oricum (am vazut ulterior la altcineva) ca nici nu avea cum sa iasa prin tragere simpla, la ce radacini avea.... iar anestezia aia m-a facut sa simt tot, ca si cum ar fi fost pe viu..... Pe cuvant ca aia a fost cea mai terorizanta experienta la stomatolog, tortura in toata regula, ca prizonorerii de razboi pe vremuri... si nici maseaua n-a reusit sa o scoata, .... 

Motivul invocat de dentista: am atitudine negativa si "chem" durerea (!!!!!) Hai nu zau... ca pe asta n-am mai auzit-o...teroare maxima, am iesit de acolo in lacrimi si desfigurata, pe cuvant, m-a si vazut si o vecina si s-a speriat, ca ce am patit...

La urmatoarea incercare, la alt medic, mi-au facut o anestezie "de cal" in mai multe puncte, si intr-adevar nu am mai simtit nimic, diferenta ca de la cer la pamant



#52
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 08:46

Hmmm Monica...sincer explicatia ta nu ma multumeste.(desi-mi amintesc ca la asa zisele anestezii te lasa putin si te intreba de snatate,de fapt sia cum e la fel)

 

Cum mey numai in Romania mor pacientii(pacatele mele!!!!) d ela anestezia la dantura?

 

Cred ca alta e explicatia,ins anu stiu care...poate ne lamureste cineva de specialitate!


Editat de andacos, 17 octombrie 2014 - 08:47 .


#53
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 08:49

Pe nici unul dintre cei patru bunici ai mei nu i-am vazut spalandu-se pe dinti (dar culmea, nu am simtit niciodata sa le miroasa urat gura). La 83 de ani, bunica mea are dintii.. asa si-asa, nu foarte rai avand in vedere circumstantele [:)]

 

nici bunicii mei nu se spalau pe dinti. deloc. dar nu prea mai aveau nici dinti.

bunicul din partea mamei nu mai avea deloc-deloc dantura (si nu era batran), ci doar placi - una sus, alta jos. .

culmea e ca aveau periute de dinti, dar le foloseau pentru a-si curata placile (fiecare avea).



#54
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 08:55

Hmmm Monica...sincer explicatia ta nu ma multumeste.(desi-mi amintesc ca la asa zisele anestezii te lasa putin si te intreba de snatate,de fapt sia cum e la fel)

 

Cum mey numai in Romania mor pacientii(pacatele mele!!!!) d ela anestezia la dantura?

 

Cred ca alta e explicatia,ins anu stiu care...poate ne lamureste cineva de specialitate!

 

dana, cred ca se facea economie, ca peste tot.

imi amintesc ca, pe langa folosirea cu zgarcenie a anestezicului, se facea economie si la lumina (erau puse cele mai chioare becuri posibile, in sala de asteptare si pe holurile policlinicii), la caldura (unde mergeam eu, policlinica isi avea sediul intr-o fosta casa boiereasca, incalzirea se facea cu sobe pe gaz).

pai dupa ce asteptam cu orele acolo, eram deja pe jumatate anesteziata de frig si teama.

gandeste-te ca pe vremea lui ceasca, serviciile stomatologice erau gratuite, toate cabinetele erau de stat. ca se dadea o atentie, o maslina, la medic - e altceva.

probabil bugetul alocat pentru comenzile de materiale pentru cabinet era destul de subtire. plus ca, daca va amintiti, se refoloseau seringile si acele dupa sterilizare (pe vremea aceea seringile nu erau din plastic, de unica folosinta, ci aveau corp de sticla si pistonul/varful din inox).



#55
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 09:03

Eu m-am gindit la varianta ca primeau putine fiole de xilina pe cabinet,putine raportat la nuamrul d epacienti-ca medie,si atunci si ei -dentistii cautau solutia de compromis,adica mai bine o concentratie mai mic-deci efect spre zero,decit extrageri pe viu!!!!

 

Asta e concluzia mea,insa e doar o presupunere...

 

Nu cred ca e treaba de economie-daca nu ai ,de unde sa si economisti!!!!



#56
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 09:04

Selene...voiam sa-ti spun ca si eu am auzit varianta asta cu fara anestezic-vindecare mai rapida,insa  e barbar!!!!!!



#57
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 09:53

poate ma insel sau nu-mi amintesc eu foarte bine...parca se facea anestezie locala si cu algocalmin ? sau fac eu confuzie din cauza faptului ca semanau fiolele intre ele ?

extractii nu-mi amintesc sa fi facut pe vremea lui ceasca. insa la carii, la lucrarile pe canal/nerv, mvaiiii ce dureri, fara anestezie, fara nimic, durerea o simteam din crestet pana in talpi.

niciodata pe vremea lui ceasca si imediat dupa revolutie nu mi-a facut medicul detartraj sau periaj profesional. adica nu mi-a spus ca ar fi recomandat sa fac asta, ca e bine pentru sanatatea dentara, nici macar nu m-a intrebat daca as dori. o singura data mi-a scos o depunere mica de tartru, prin racaire cu un instrument metalic.

nici pomeneala de sigilare, fluorizare, curatat cu ata dentara si alte minunatii, pe vremea aia nu existau sau nu se stiau/aplicau.



#58
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 10:29

Eu pe vremea lui Ceasca sau imediat dupa (deci cand nu erau cine stie ce conditii pe la cabinete, nu erau modernizate) n-am avut tangenta cu chestiuni complicate la stomatolog, eram copil si nu am avut probleme... poate 1-2 carii mici de plombat, dar asta sigur dupa '90, pe vremuri doar extractii dinti de lapte, acolo unde era cazul. Deci n-am experiente horror de pe vremea aia.

Mama insa are povestile ei, dentisti slabi, si atunci nu puteai sa schimbi, ca na, apartineai de nu stiu ce policlinica, si unde nimereai acolo, aia era! Greu, prin relatii, te putei lipi de alta policlinica de care nu apartineai, unde aflai de vreun dentist bun, din gura in gura...

La fel, multe chestii facute pe viu, dureri, probleme....:(

La minte experienta horror a fost acum un an jumate, deci "pe vremea noastra".. 

Nici nu prea mai tin bine minte cum aratau cabinetele pe vremuri, tin minte doar lampa aia mare, ca o palarie, care s-a schimbat

Oricum frezele sunt la fel si la fel de mult zgomot fac si bazaiala :)))))



#59
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 10:43

Eu in scoala n-am facut educatie stomatologica, nu durea pe nimeni in... cot de noi. Normal ca stiam ca exista periute de dinti, dar abia pe la adolescenta am devenit si eu constienta de ce inseamna dantura neingrijita.

 

Apropo de dentistii de pe vremuri - taica-miu a fost cadru in armata, si ei se tratau la dentistii lor. Asa o groaza au cei care s-au tratat in armata de dinti, ca unii in veci nu mai vor sa ajunga la dentist (am exemplu concret tatal meu, tatal colgei mele si bunicul unui prietem de-al lui Denis). Prefera sa ramana fara dinti in gura, dar la dentist in ruptul capului nu! Degeaba am incercat eu sa-l conving pe tata ca nu mai doare, ca totu-i bine si frumos - no way...

 

M-a intrebat cineva de ce nu le-am spus noi copiii parintilor sa se spele pe dinti cand am mai crescut - imi vine sa rad, pai mi-ar fi servit-o ai mei urgent cu: "da' ce-mi spui tu mie ce sa fac? eu te-am crescut pe tine sau tu pe mine?" din-astea [fri]


Editat de natalia_nica, 17 octombrie 2014 - 10:43 .


#60
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 11:08

Ce anestezie, in anul 2000 la o lucrare, mi-au pilit pe viu maselele de minte (mai am doua, sanatoase, care-s stalpi pentru poduri). Ma intreb cum am fost in stare sa suport.

Anestezie am avut doar la scos de nerv.

Aici dentistul inainte de anestezie imi amorteste gingia cu o pasta roz cu gust de bomboana. Incearca tot posibilul sa faca disconfortul cat mai mic pentru pacient.

Nu e normal sa lase pacientul sa indure atata durere.

[:D]  Mie mi-a pilit fara anestezie un molar si 2 premolari de care urma sa fie legata puntea, si 2 molari ce urmau sa fie imbracati. 

Pe mine nu ma doare. Am refuzat anestezia pentru ca stiam ca nu am nevoie.

 

Si aici in multe cabinete se foloseste pasta aia roz cu gust de portocala - un fel de anestezic local.

 

====

Plombele alea argintii nu erau chiar bune pentru ca stricau si inverzeau maseaua.





Etichetat si cu dezbatere, stomatlogie, romanii dentist, dentist

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -