Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce nu merg romanii la dentist?

dezbatere stomatlogie romanii dentist dentist

75 raspunsuri la acest subiect

#31
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 10:02

Cum ti-au tratat tie fisurile in smalt,selene?



#32
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 10:05

In cazul meu cu cariile, pur si simplu imi apareau dinspre interior la exterior, cand ajungeam sa le vad, erau deja mari, plus ca mi se rupeau efectiv bucati din dinti (ma rog, masele). Pana atunci nu avusesem nici o problema, ma rog, doar carii mici, la care m-am dus in faza incipienta, caci stiu si eu ca ce este mai mic, se trateaza mai usor cu costuri mai mici. Dar cand dintr-o data se rup bucati, cad plombele ca nu mai au sprijin, ajunge totul la nerv, ajungi direct la faza de probleme majore.

 

Si chiar am avut grija de dinti, igiena, mers regulat la stoma, mers la cea mai mica carie, tocmai ca sa nu avanseze... [smulgpar]  . Da, tine de educatie, asa am fost educata, asa am facut. Dar, nah, la mine nasterile m-au lasat cu 2 copii minunati, dar in schimb m-au lasat fara dinti  [:-)))] (ma rog, cu probleme, ca dintii, culmea, ii am pe toti, in afara de cei 4 de minte pe care a trebuit sa-i extrag - tot asa, cariati excesiv, intr-un ritm ff alert, de unde pana atunci nu am avut nici o problema cu ei).

 

Cu preturile... hmmmm, de acord ca trebuie sa coste, n-am ce face, dar sunt si medici stomatologi care vor sa incarce intentionat nota. Am dat exemple mai sus. SI din cauza asta, i-am schimbat.

 

La alta la care m-am dus, tot pentru tratarea unor carii (inainte de a ajunge la cea de care am scris in postul anterior), m-a luat tare ca trebuie sa-mi pun un aparat dentar (!!!). Ok, dar nu pentru asta am venit la tine! Ok, mi-ai zis, dar nu mai insista! Ca insista de nu se poate. Si costa ca 1000 euro, o nimica toata daca este vorba de aspectul meu fizic, ca e o investitie in aspectul meu fizic. Si da, am dintii un pic iesiti in fata, dar 4500 de lei sa dau pe asa ceva, nu am, si in plus de asta nu am nici o problema grava din cauza asta. Dar insista femeia nu gluma, asa ca am plecat de la ea urgent


Editat de monicabo, 16 octombrie 2014 - 10:11 .


#33
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 15:03

Cum ti-au tratat tie fisurile in smalt,selene?

 

Prin sigilare. 



#34
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 15:20

Eu am doua variante de stomatologi:

- unul cu preturi decente dar astept minim o ora, indiferent de ora la care ma programez. In plus nu lucreaza cu copiii deci a trebuit sa caut un altul pt baieti.

- unul cu preturi mai mari dar extrem de apropiat cu copiii. Copilul meu mai mare nu suporta nic sunetul de la aspirator. Cum sa-l duc eu la dentist? Ei bine, tanti asta i-a plombat maseluta de lapte si dupa, mi-a zis copilul ca era sa adoarma pe scaun la ea. Mie nu mi s-a intamplat niciodata nici macar sa ma relaxez, d-apai sa ma ia si somnul.

  Cu toate astea eu inca nu m-am hotarat sa-mi fac implant. Au trecut mai bine de 10 ani de cand am un molar lipsa si nu ma indur sa dau banii pe ceva ce nici macar nu e 100% sigur. Plus ca am inteles ca sunt mai multe operatii. Dau vina pe bani dar probabil ca daca mi i-ar face cineva cadou tot greu m-as urni de uratul trambalelii de zeci de ori, de operatii...etc.

   Cat despre asteptat la usi... nu vreti sa stiti ce a facut copilul meu mai mic pt ca a intarziat doctorita cam juma' de ora sa-l bage (luase o graviduta peste rand). Se foia, a povestit tuturor cum ca el a venit sa scoata un dinte si d-na doctor nu il ia... pana la urma un medic dintr-un cabinet alaturat s-a dus la ea si a grabit-o.



#35
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 15:29

Prin sigilare. 

Mersi...trebuie sa ma duc sa aprofundez ca mie nu mi-e clar deloc (in limba germana)ce inseamana sigilarea asta...

 

anya,ma faci s azimbesc cu asteptatul...eu am acelasi dentist de cind m-am stabilit in Germania si zau daca-mi amintesc sa fi fost vreodata invitata pe scaun...punctual.E ceva asa normal sa astepti la dentist...ca zau ca am renuntat sa-mi mai bat capul de ce se mai fac programari.

 

La fel si la medicul de familie,la ginecolog,la oculist...



#36
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 15:50

natalia nica,eu am s ate contrazic(stiu ca nu-ti place dara sta e)...sunt si un pic mai in visrta decit tine,insa eu imi aminetcs ca la scoala ne invatau s ane spalam pe dinti.

 

Dap si noua ne-a spus in liceu asistenta cum sa ne spalam. Dar cine stie, poate la unele licee nu se spunea, ori poate Natalia a chiulit in ziua aia (glumesc [flo2] ).

 

Oricum, nu-mi explic cum cineva poate sa nu se spale niciodata pe dinti? Dupa ce ati mai crescut, voi copiii de ce nu i-ati spus sa se spele pe dinti?



#37
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 15:52

Mersi...trebuie sa ma duc sa aprofundez ca mie nu mi-e clar deloc (in limba germana)ce inseamana sigilarea asta...

 

anya,ma faci s azimbesc cu asteptatul...eu am acelasi dentist de cind m-am stabilit in Germania si zau daca-mi amintesc sa fi fost vreodata invitata pe scaun...punctual.E ceva asa normal sa astepti la dentist...ca zau ca am renuntat sa-mi mai bat capul de ce se mai fac programari.

 

La fel si la medicul de familie,la ginecolog,la oculist...

Da, peste tot e asa! Si nu numai la dentist, sa vezi ce astepti la medicul de familie, niciodata nu e punctual. Eu am intirzia o singura data in 15 ani de cind sint aici si am asteptat o ora jumate sa ma ia dupa aia!



#38
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 15:58

Dap si noua ne-a spus in liceu asistenta cum sa ne spalam. Dar cine stie, poate la unele licee nu se spunea, ori poate Natalia a chiulit in ziua aia (glumesc [flo2] ).

 

Oricum, nu-mi explic cum cineva poate sa nu se spale niciodata pe dinti? Dupa ce ati mai crescut, voi copiii de ce nu i-ati spus sa se spele pe dinti?

Noi am invatat inca din generala...cred ca prin clasa a 6 a...cind se invata despre dinte,insa imi amintesc clar ca in tabara din clasa a 5 a ,ne duceau dupa masa si seara,la spalat pe dinti.

 

Sigur ,tot ce-i posibil s afi avut supraveghetor o profesoara d ebiologie...insa imi amintesc clar ,din tabara aia despre importanta spalatului pe dinti.

 

La liceu,deja aveam cabinet stomatologic...eram pacienta,sa spun asa! [:p]



#39
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 16:01

Iaca nu mai tin minte! Stiu ca era asistenta scolii, care avea o paradontoza de toata fumusetea si ne spunea ca daca nu ne splam corect o sa ajungem ca ea. Avea niste dinti, parca era un cal si ni-i tot arata. Tin minte si acuma dupa atitea ani.



#40
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 17:45

In orasele mari, cand erati in liceu, se lucra cu anestezie? Nu ma refer la arsenicul pus dupa frezuire.

 

Cred ca era ceva comun sa doara interventiile stomatologice. Asa de comun, incat soacra mi-a recomandat si acum sa... rabd, ca trece. Ca sunt toxice anesteziile.


Editat de Selene_Bunny, 16 octombrie 2014 - 17:47 .




Etichetat si cu dezbatere, stomatlogie, romanii dentist, dentist

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -