Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Obturatie de canal

dentist canin

25 raspunsuri la acest subiect

#11
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 04 septembrie 2020 - 20:06

exclus asa ceva! Tu spui medicilor din America ca tu ai avut obturatie de canal fara anestezie si ei te cred!? special am intrebat un medic stomatolog, acum pensionar, daca era posibil asa ceva acu’ 30 de ani si mi-a spus ca ai fi lesinat pe scaun si ca bravezi edit sa spun ca in perioada comunista, obturatia de canal era un moft si doar cei care cereau asta in mod special faceau tratamentul . Restul plecau cu dintele/molarul extras, ca era mai simplu.

 

exclus what? am opturatii de canal la toti molarii de sus facute inainte de 89 fara anestezie injectabila...

parca punea ceva pe canal sa omoare nervul ...curatea canalele ...dar totul se făcea fără anestezie. am avut doar o extracție si dentistii la care mergeam si incercau cat de mult posibil sa mi salveze măcar rădăcinile ...asa cum puteau, fara resurse. Erau dureri groaznice....de asta nu ne duceam la dentist decat cand era prea tirziu.

da, mai imi dadea cu un spray dar era apa de ploaie. am 4 molari cu  pivoti (?)si coronite de acum 30 de ani. 

Deci daca ma crezi bine, daca nu, nu..eu îți spun din experienta nu din auzite si sunt sigura ca mai sunt pe forum persoane cu experiența asta. Prima anestezie am avut o in america.


Editat de michelle-usa, 05 septembrie 2020 - 07:12 .


#12
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 05 septembrie 2020 - 03:11

Ideea care ma sperie este ca nu am carie la acel dinte - deci pe unde imi face gaura aia imensa?

Si de ce îți face opturatie? Cum ai facut infecție?

Eu am avut tot felul de proceduri în care mi au întrat pe canal chiar prin coronita pusa, sau lateral prin gingie.

 

Sa ne spui ce ai facut.

 



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 septembrie 2020 - 18:54

Sorry, dar asa se facea pe vremea aia...si eu am niste povesti horror de la dentist, d epe vremea comunismului.Chipurile foloseaia anestezic, dar era amestecat cu apa (din mitologia populara) ca simteai cam tot.

 

Eu imi amintesc de o extractie de masea...de vreo ora, ce dureri am tras atunci...

Nu se  facea de obicei cu anestezie pentru scoatere de  nerv, ca era anestezicul prost,  se murea din cauza de soc alergic.

Se folosea arsenic. Se pune pe canal de 2-3 ori pana murea nervul.

Obturatia era dupa aceea tot fara anestezie, dar nu punea probleme majore de durere ca nu  mai era nerv. Probleme apareau dupa vreo ora.

 

Horror.



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 septembrie 2020 - 19:25

exclus asa ceva! Tu spui medicilor din America ca tu ai avut obturatie de canal fara anestezie si ei te cred!?

special am intrebat un medic stomatolog, acum pensionar, daca era posibil asa ceva acu’ 30 de ani si mi-a spus ca ai fi lesinat pe scaun si ca bravezi

 

edit sa spun ca in perioada comunista, obturatia de canal era un moft si doar cei care cereau asta in mod special faceau tratamentul . Restul plecau cu dintele/molarul extras, ca era mai simplu. 

 

Nu e adevarat. Numai medicii lipsiti de interes facuti pe dosar care  nu doreau bataie de cap ar fi extras un molar/dinte care ar fi putut fi salvat.

Nu era un moft obturatia de canal. Cum am mai zis se punea arsenic pe canal pana ce se necroza nervul.

Asta inseamna ca te duceai de vreo 3-4 ori sa ti se schimbe pansamentul, deci nu se facea in aceesi sedinta scoaterea nervului si obturatia.

 



#15
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 07 septembrie 2020 - 07:23

pot confirma.. si eu am avut nervul scos la un molar (era chiar prin 97 daca imi aduc bine aminte plus minus 2 ani...) fara anestezie injectabila. Tot asa, m-am plimbat de multe ori la cabinet sa tot schimbe pansamentul, sa omoare nervul - nu stiu cat l-a omorat  :)) ca am simtit o durere  "frumusica" in momentul in care l-a scos



#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 septembrie 2020 - 13:59

asta seara merg la dentist sa imi spuna verditul  [batcap]



#17
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 septembrie 2020 - 14:29

Succes!



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 septembrie 2020 - 14:29

Succes!



#19
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 septembrie 2020 - 09:10

Am fost aseara si eram foarte stresata. Medicul a spus ca nu e nevoie de obturatie de canal deocamdata si mi-a facut un detratraj genral iar la dintele specific a facut mai mult sub gingie.

Si fac un tratament cu amoxicilina 5 zile.

 

DUpa asta re-evalueaza.

 

Asta a fost - daca e sa ma gandesc cauza ar putea fi faptul ca din cauza pandemiei nu am facut curatarea dintilor (o data la 6 luni). E atat de importanta!

Si mi-a recomandat o apa de gura speciala.



#20
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 11 septembrie 2020 - 05:12

Am fost aseara si eram foarte stresata. Medicul a spus ca nu e nevoie de obturatie de canal deocamdata si mi-a facut un detratraj genral iar la dintele specific a facut mai mult sub gingie. Si fac un tratament cu amoxicilina 5 zile. DUpa asta re-evalueaza. Asta a fost - daca e sa ma gandesc cauza ar putea fi faptul ca din cauza pandemiei nu am facut curatarea dintilor (o data la 6 luni). E atat de importanta! Si mi-a recomandat o apa de gura speciala.

 

ma bucur ca poate nu e nevoie.

 

si eu am avut aceeași situație in urma cu 3 sap. dar la una din măselele obturate pe vremuri.

din cauza ca nu am avut curățarea la timp am început sa am dureri.

Din fericire mi a trecut după amoxicilina și apa de gura ( clorhexadina -care e fantastica. ) apropo mi a recomandat o  higenista și in caz de gripa ca e buna sa fac gargara .

sunt programată prin Oct. Sa fac curățarea specială sub gingie ( Deep cleaning ) jumătate din gura și alta data partea cealaltă, nu știu de de nu face totul o data( am uitat sa întreb ).

 

 





Etichetat si cu dentist, canin

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -