Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Despre barbatii care isi parasesc familia: motive si situatii

divort cuplu despartire lasitate

130 raspunsuri la acest subiect

#91
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 martie 2014 - 21:37

Ei un pic...e egoism la scara mare...dar na'...un "menaje a trois!(cu accentele de rigoare)sau "a quatre" [:-)))] [:-)))] o fi excitant pentru unii! [fri]

 

Important e ca avem copii impreuna...carora le servim ca model! [:D]

 

Dana



#92
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 07:33

Mda , am uitat ca pe forumu ' asta si o virgula e motiv de hlizeala si mistocareala ....:((((

Nu acesta este motivul. Insa cel putin aici cred ca o afirmatie de genul:

"suntem casatoriti avem copii dar fiecare dintre noi am convenit ca ne-o tragem cu altii ca deh viata trebuie traita dar ne respectam si ne iubim in felul nostru"    nu va fi agreeata. 



#93
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 08:13

dariucha,da' de ce ti-ai sters mesajul ,daca crezi ca e bine ,eventual poate fi folosit ca model de altii? [:D]

 

(noroc cu Marius ca areprodus asa in doua vorbe esenta mesajului,ca mai cadea si drept victima a lui andacos [:D] )

 

Dana



#94
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 08:39

Am citit si eu mesajul, Dana, aveai martori  [:)] .

Mi se pare o forma de neasumare a vorbelor, faptelor, etc....degeaba ai venit cu atat dezinvoltura sa prezinti situatia, o situatie care din punctul meu de vedere e necredibila,  daca nu-ti asumi si vii si stergi victimizandu-te totodata.



#95
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 08:44

Si eu am citit mesajul initial :-)

#96
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 08:45

Ha,ha...deci stergerea lui ,n-a avut efectul scontat! [:-)))] [:-)))]

 

Dana



#97
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 09:00

Buna seara. Eu prin prisma meseriei privesc aceasta situatie, abandonul familiei, fie de el sau de ea (sunt impartiala [:)] ) astfel: existenta unui conflict, ca e el latent, recunoscut sau nu, de unul sau ambii parteneri. Conflict intre interesele si dorintele celor doi. Conflict intre ce vreau si ce primesc. Alegerea unui partener trebuie sa fie facuta cu luciditate. Trebuie mai intai sa constientizam propriile nevoi ca apoi sa vedem daca partenerul ni le poate satisface, cu alte cuvinte daca ne potrivim. Ca sa fiu fericit/fericita intr-o relatie am nevoie ca partenerul meu sa fie....., sa faca ......, sa aiba.........etc. Apoi trebuie ca si partenerul sa stie ce asteptari avem de la el. Lucrurile nu sunt simple si nici usoare. Bineinteles ca un om nu poate satisface 100% toate nevoile noastre, ca de-asta exista prietenii/prietenele, trebuie doar sa le satisfaca pe cele mai importante. Si vorba unui co-forumist, spun asta din propria experienta: casnicie de 14 ani. Avem momente si eu si sotul cand vrem sa ne strangem reciproc de gat [batcap] ? Evident, dar am gasit modalitatea de a le depasi [:)] .

Seara buna.

Iulia

 

Ceva nu se leaga aici, cred ca trebuie sa diferentiezi viata personala de "prisma" meseriei. Eu cred a in realitate o faci, dar aici ai amestecat mesajele.

Abandonul se produce din multe cauze, care pot fi neconflictuale. Un singur motiv rezista la "recenzii" si intr-o forma sau alta a fost pomenit de toti cei care au scris aici: partenerii nu se potrivesc. Sau cum se zice...nu sunt facuti unul pentru altul.

In faza de inceput a unei relatii nu numai ca nu poti decide daca viitorul partener este in stare sa-ti satisfaca pretentiile sau nevoile, dar de obicei nici tu nu stii exact care-s nevoile alea, daca in "lista" de nevoi sunt bagate toate sau sunt in plus. Rutina iti va dezvalui, pas cu pas, care-s nevoile reale si, alaturi de un partener potrivit, le vei pune in practica. Valabila observatia si pentru informarea partenerului...corect conceptul, doar ca daca lista ta nu e completa/corecta, induci omul in eroare.



#98
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 09:42

Ar fi ideal sa-ti alegi partenerul cu luciditate. Nu se poate. Iubbirea si ratiunea de cele mai multe ori urmeaza cai paralele.

Dar nici o alegere cerebrala nu garanteaza succesul. In interiorul unei relatii ai nevoie  si de dragoste, si de caldura, si de mintal, de poezie, de romantism....

Partenerii se influenteaza unii pe altii. Viata influenteaza partenerii. Intamplarile ii influenteaza. Societatea, serviciul, asijderea - de cele mai multe ori diferit.

 

Azi doresti ceva, maine altceva. Ieri nu stiai ce iti vei dori azi. Maine nu vei sti daca doleanta ta implinita a ales calea corecta pentru  a se realiza.

 

Cineva a spus o data ca geniul nu este acela ce reuseste in lucrurile mari ci in cele marunte.

 

Tot timpul vorbim de lucrurile mari pe care le-am infaptuit: case, masini, copii, serviciul, barbatul ideal, femeia frumoasa (curva-n pat, gospodina-n bucatarie, doamna in sufragerie) uitand cu desavarsire de lucrurile marunte ce ne pigmenteaza viata si o fac atat de frumoasa.

 

Atat de multe lucruri marunte pe care calcam zi de zi, le alungam spunandu-ne ca nu conteaza. Suntem prea mari pentru ele. Prea lucizi ca sa ne pese.

 

Eu in viata nu am dorit sa capat raspunsuri, numai in povesti cavalerul raspundea la 3 ghicitori si castiga mana printesei. Nici nu am alergat dupa ele. E o pierdere de timp.

Mi-am dorit ca viata si partenerul sa mi se dazvaluie in timp ce mergem impreuna.

 

Sa ne uitam unul la altul si sa ne intrebam impreuna: ce facem acum?

 

 



#99
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 11:25

dariucha,da' de ce ti-ai sters mesajul ,daca crezi ca e bine ,eventual poate fi folosit ca model de altii? [:D]

 

(noroc cu Marius ca areprodus asa in doua vorbe esenta mesajului,ca mai cadea si drept victima a lui andacos [:D] )

 

Dana

Si eu l-am citit ieri, imi pare rau ca nu l-am citat. Mie imi miroase a Darihana (parca asa o chema? [:-@] , aia de traia cu unul insurat).



#100
Dariucha

Dariucha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 11:57

Wtf ?!? Mi se pare mie s-au voi ați rămas fără subiecte de disecat ?!? Sa-mi fie ca iertare dar nu va voi permite sa ma luați peste picior ! Sunt pe forumul asta de 10 ani , adică de cind s-a înființat , atunci eram însărcinată cu primul copil si mi-a fost mai mult decit util , cu ocazia asta țin sa multumesc lui desprecopii .v-am citit si in multe mi-a fost de ajutor sfaturile voaste , in special ale tale Andacos . Sunt profund dezamagita ... Nu am fost activa exact din acest motiv ...
Nu , nu trăiesc cu om însurat ! Nu am trăit niciodată ...
Nu , nu am spus ca am convenit sa ne-o tragem cu alții , am convenit ca este bine sa nu ne îngrădim viața , sa ne-o trăim pt noi , împreuna si separat ...
Ma bucur ca s-a apucat a se citi cele scrise de mine ... Imi pare rău ca am sters :( ce am vrut sa evit orcum nu am putut ...
Am o căsnicie de 11 ani , si nu , nu m-a ispitit nici unul , tocmai pt ca am acasă ce-mi trebuie .. Libertate ..
Ce am vrut sa spun , expunindu-ma pe mine , a fost ideea de a-ți trai viața ta , prin tine , nu prin Soț , copii ...



Etichetat si cu divort, cuplu, despartire, lasitate

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -