Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Eroii romani nu au dreptul la somnul vesnic in Romania?

romania eroi lasitate

10 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 22 mai 2019 - 09:17

buna - vreau sa imi strig profunda scandalizare si nu pot decat aici.

 

Voi ati citit despre faptul ca niste eroi romani - morti - nu au dreptul sa stea intr-un cimitir din judetul Harghita?

Imi explica si mie de ce, in Romania - eroii nu au dreptul la somnul de veci pe teritoriul tarii lor? Si mormintele lor sunt acoperite cu un sac de gunoi?

 

Eu cand am citit stirea asta - si cand am vazut ca nu exista nici o reactie oficiala din partea statului roman - mi-am dat seama ca suntem un popor de MAMALIGI.

 

SUNT SCANDALIZATA



#2
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 26 mai 2019 - 18:46

nu fii scandalizata, urmareste stirile si din alt punct de vedere.



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 27 mai 2019 - 07:01

Orice monument are nevoie sa respecte legea in a fi aprobat/ridicat/amplasat. Din cate am inteles nu au respectat legea.



#4
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 27 mai 2019 - 14:09

 Redactor, nu mormintele ci crucile au fost acoperite cu saci de gunoi. Mare ticalosie! 


Editat de jenn, 27 mai 2019 - 14:13 .


#5
CiubotariuAlina

CiubotariuAlina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 10 iunie 2019 - 13:32

nu fii scandalizata, urmareste stirile si din alt punct de vedere.

 

Corect.



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 10 iunie 2019 - 13:45

Puteti spune ce vrei voi insa eu imi mentin parerea ca nu ar trebui sa se intample asa ceva. SI nu vad de ce nu putem fi sinceri?



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 iunie 2019 - 14:47

Bineinteles ca putem fi sinceri.

Cimitirul este un cimitir International Militar unde sunt inmormantati luptatori de diverse natii inca din primul razboi mondial.

O mare majoritate a mormintelor apartin soldatilor austro-ungari cat si unui numar mare de soldati necunoscuti.

 

E un cimitir aflat la granita dintre 2 judete, Harghita si Bacau, disputat de 2 organizatii administrative.

Ideea este ca pana acum cimitirul a fost ingrijit, reabilitat numai si numai de cei din Judetul Harghita, cimitirul fiind Conform Legii nr.2/ 1968 pe teritoriul judetului Harghita - lege neschimbata pana astazi.

 

Si Brusc cei din Bacau, anul trecut, fac rost de la cadastru de o hartituta ca cica ar fi pe teritoriul lor si comuna Darmanesti/Bacau intabuleaza cimitirul pe teritoriul ei,  ca acolo ar fi  51 de soldati romani morti.

 

Si atunci administratia din Judetul Bacau ce se gandeste, ia sa fac eu un monument pentru romanii morti si niste cruci din beton, cu toate ca acolo, conform traditiei crucile sunt din lemn si asezate la capataiul fiecarui soldat cunoscut sau necunoscut, romana, maghiar, sarb, sau rus sau....

 

Zis si facut. Fara autorizatie de construire, iaca monumentul si crucile din beton gata.

Ei si ce sa vezi? Monumentul si crucile is ridicate pe locul unde zac ingropati niste soldati maghiari, acolo  sunt niste morminte nedescoperite care urmau sa fie aduse la lumina

 

Au venit atunci unii si au zis sa astupe cu pungi crucile si monumetul in semn de protest.

Cine sunt aia nu se stie... E posibil sa fi fost povocatori extremisti. Pentru ca in zona aia romanii si maghiari s-au inteles bine intotdeauna. 

 

Parerea mea este ca scandalul a fost provocat aiurea din cauza unor neintelegeri administrative, din cauza unui zel prea mare si a prostiei (voite?) adminstratiei judetului Bacau si sincera sa fiu cam dau dreptate partii maghiare.

 

 

Si cimitirul care e acolo de o suta de ani si a fost atat amar de vreme in administratia judetului Harghita sa fie trecut acuma catre Ministerul Apararii, paremi-se... e o mare tampenie.

 

Adica 99 de ani a fost acolo pe Valea Uzului, in Harghita, de 50 de ani apartine cu acte in regula comunei Sanmartin din Harghita si brusc anul trecut ca deh, se implineau 100 de ani de la bla, bla, bla, autoritatile bacauane si l-au insusit.

 

E un lititgiu administrrativ. Si atat. Restul e cancan facut de forte obscure ce vor sa destabilizeze zona si sa creeze raca.



#8
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 10 iunie 2019 - 15:23

viviana, eu cred ca mai e si manipulare electorala, sa starneasca niste sentimente in extremistii maghiari si romani si sa ii scoata la vot (pro-UDMR pe cei maghiar care erau cam apatici cu iesitul la vot sau erau chiar anti-UDMR in urma actiunilor de inhaitare cu PSD-ul. Si pro-PSD pe cei "patrioti' care aveau nevoie de o samanta de scandal sa le aminteasca ce daci verzi sunt ei ) . 



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 iunie 2019 - 16:46

In sprijinul celor spuse de Laura si nu numai.

 

"Un grup de clujeni româno-maghiari s-au adunat sâmbătă după-amiază, 8 iunie, în centrul orașului, în semn de solidaritate inter-etnică în urma cazului de pe Valea Uzului din Covasna.

Cei prezenți au venit cu pancarte cu mesaje scrise atât în limba română, cât și maghiară: “Sunt român, nu-s nimănui stăpân. Stau, liber, printre oameni liberi”, “Fără manipulare, fără ură” sau “Harghita pământ omenesc”.

Activistii clujeni Dumitru Cornel Vîlcu și Szakats Istvan au ținut discursuri de solidaritate in română si maghiară, susținând că acțiunea murdară de la cimitirul din Valea Uzului a fost una instrumentată politic cu scopul de a manipula opinia publică si a încerca să provoace un război inter-etnic."

 

http://eclujeanul.ro...Cb8DcNJMak6EqZs

 

 

Asa da!



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 iunie 2019 - 18:45

Da, tocmai pe indignarea cetatenilor dezinformati si "trezirea patriotismului stramosesc" se bazeaza campania electorala a psd-ului. De aceea, cel mai intelept este ca orice stire sa fie atent analizata inainte de a o interioriza si a deveni, fara sa stim si sa vrem, manipulatii presei si a politicienilor.





Etichetat si cu romania, eroi, lasitate

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -