Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Hai LiaCamelia! Hai mada23! Hai Ari? :) Mamici de februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 7

nastere februarie 2014

353 raspunsuri la acest subiect

#31
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 18:24

Awwwwww fetelor, ce frumos ati povestit voi! [il]  [il]  [il]  De, aveti experienta de mamici si altfel se vede lumea de "acolo". Noi suntem casatoriti demult, am gasit "pe unul" cand eram foarte tanara, nici nu aveam 21 de ani cand m-am casatorit si eram inca studenta. Si viata mea a fost la fel de plina si de frumoasa si nici nu mi-as imagina un om mai bun langa mine. Este genul de barbat care pune familia si binele nostru, al familiei pe primul plan, inaintea lui. Desi suntem casatoriti de aproape 6 ani nu am avut "curaj" sa facem un bebe pana acum si mereu au fost "scuze" si motive pentru care nu era momentul potrivit. Anul trecut, dupa Paste, ni s-a pus pata si am zis ca-i musai. Acum ma intreb de ce nu am facut-o mai devreme. [batcap] 

 

Mama mi-a spus mereu, asa cum spui si tu Geluk, ca un copil te stimuleaza, te motiveaza si-ti da un sens al vietii. Si tata este foarte atasat de noi si oricand avem nevoie de ceva sau vreo problema este alaturi de noi. Am putut vorbi mereu deschis cu ei si vreau din suflet sa fim si noi asa parinti pentru copiii nostrii.  [il] Cred ca ceea ce conteaza este si sa ai norocul de "omul potrivit" langa tine. Sunt multe fete care ar vrea o familie, un copil, dar nu reusesc sa gaseasca pe cine trebuie. Cum sunt fete carora le este foarte bine asa cum sunt: single sau in ceva fara obligatii, axandu-se doar pe cariera. Cred ca "plinatatea" si bucuria vietii sunt date de partea personala, oricate impliniri vin pe plan profesional...hai ca filozofez  [offt]  

 

Ariiiiiii, nu inchidem calculatorul, aici suntem! [pk]  [pk]  [pk]  [pk]  Am stat cu sufletul la gura citind in ultimele saptamani aventurile mamicilor de ianuarie, acum sunt pregatita pentru noi [:)] Let's do this! [:X]

 

[majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]



#32
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 18:25

Nastere usoara, Ari! Sa vina cu bine bebe!  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]

Dana, bine ai venit! [flo2]

Si eu tot in trening prin casa. Ba chiar am apelat la tricourile sotului pt ca sunt mai largi si mai lungi [:-)))]  [:-)))]

Astazi aveam programare la dr si cand sa ies din casa ma suna sa anuleze programarea. Saracu' sotul meu plecase de la serviciu ca sa ma ia si apoi a plecat inapoi.

Maine am programare la Regina Maria pt consult prenatal si discutie cu anestezistul si neonatologul si cateva analize. Habar nu am ce intrebari sa pun [ups]

Claudia, sa nu folosesti oja colorata. Cand am facut o operatie mi s-a spus ca daca folosim oja colorata nu se poate observa daca se invinetesc unghiile in timpul interventiei. Si eu as vrea sa ma duc sa ma tund dar nu am curaj chiar daca ma duce sotul, pentru ca mi se intareste burta imediat. Astept sa trec de 37 de saptamani, macar sa stiu ca daca nasc atunci e ok [batcap]  [batcap]



#33
Dana1984

Dana1984

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 18:40

Cred ca sunt alte senzatii la al 2-lea bebe...bineinteles ca sunt emotii ca fiecare nastere e diferita, dar macar ai mai trecut printr-o experienta cat de cat asemanatoare.....

offf....ce grea e asteptarea....parca prefer sa vina mai repede.....

Burtica e f sus, doar contractii nedureroase si nu f multe, deci nici un semn.....

 

Si eu tot in trening prin casa, nearanjata ....nu are cine sa ma vada [:)]

 

Crisicar cu ce medic nasti la RM? Natural sau cezariana?

 

Asteptam vesti de la Ari! Nastere usoara si bebe sanatos si mancacios!



#34
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 18:48

Dana: cezariana, cu Elvira Bratila. Este medic colaborator la RM si la Sanador cred si are si cabinet personal. La stat este la Pantelimon.

Sotul ei, Petre Bratila, este tot ginecolog si este director medical la RM.


Editat de crisicar, 29 ianuarie 2014 - 19:08 .


#35
Aurora14

Aurora14

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 19:12

Buna seara dragelor. HAI ArI suntem toate alaturi de tine si ne esti in rugi la toate.  [ruga]

Sa Ai nastere usoara si mult curaj si sa fie Horia sefu bulgarasilor. [greutati]

Florentina si noi avem de vreo 2 saptamani acele dureri si intepaturi jos,dar cred k sta bebe cu capu pe col si se impinge cand se intinde, numa sar din loc cand se apasa.

Iulia sa dea Domnu la toate sa stea bebei exact cat trebuie la caldut.

Noi am iesit astazi la plimbarica ca aveam nevoie de aer ca nu mai iesisem de sambata si mi se parea k ma sufoc in casa.

 

Ma bufneste rasu cand citesc si vad ca aproape toate facem cam aceleasi lucruri :D si noi avem maine programare la pensat si saptamana viitoare la tuns , manichiura si pedichiura  [soricel]

 

O seara linistita si vesti cat mai bune. [flo2]



#36
Aurora14

Aurora14

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 19:24

Fetelor cum se ataseaza pozici? k am incercat de mai multe ori dar nu am reusit. [batcap]



#37
Dana1984

Dana1984

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 19:24

Multumesc pt raspuns Crisicar!

Am observat ca la privat procentul de cezariana este si mai mare.... de multe ori m-am intrebat daca medici inveteaza motive pentru cezariana, avand in vedere ca pretul este mai mare decat in cazul nasterii naturale....



#38
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 19:32

Aurora: in coltul din dreapta jos a casetei "raspunde la acest subiect" exista "mai multe optiuni raspuns". Dai click acolo si ti se deschide o alta fereastra unde in coltul din stanga jos ai "ataseaza fisiere"; dai browse si alegi pozele din calculator. Nu cred ca merge si de pe telefon.



#39
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 19:37

Dana, sunt convinsa ca medicii vin cu tot felul de motive pt cezariana chiar daca nu este neaparat cazul, din mai multe motive: bani mai multi, programare cand are dr timp, lucrurile merg mai repede decat la naturala. Eu nu am comentat pt ca asa imi doream si eu.



#40
Aurora14

Aurora14

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 19:50

Incercam sa vedem daca merge........ Multumim Crisicar. [flo2]  [flo2]  [flo2]

P.S. sa fie un ingeras pentru Ari si bebe Horia...

Miniaturi atasate

  • costum-ingeras-pentru-bebelusi.jpg




Etichetat si cu nastere februarie 2014

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -