Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hai Iuliapreguza! Felicitari Claudia, Onitzi, Aurora, Mada23! Mamici de februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 9

nastere februarie 2014

215 raspunsuri la acest subiect

#11
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 14:17

Mai fetelor are dreptate Ari e valabila asta cu sexul, la mine a fost testata si dupa nici doua zile am nascut, vai nu va spun ce frica pe sot sa nu patesc ceva, acum o sa il pacalesc din nou desi nu sunt vreo ispita cu burtoiul asta! [:I]

Iulia sa nu ramai cu visul, apucativa de treaba ce poate sa se intample doar sa nasti si asta iti doresti nu? [pup]

Mai eu iar am dormit ca valiza cred ca adun puteri pt travaliu, aseara am avut 2 ore de contractii la 10 min, si dureri ca de menstruatie, am zis gata acum e acum dar s-au oprit, azi m-am trezit cu dureri de spate si burta intarita, am facut mancare si curatenie pana acum, acum imi fac somnul de frumusete si dupa iar smotru, poate se gandeste bebe sa vina. [ruga]



#12
uburex

uburex

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 14:29

buna fetele.

noi am fost aseara la control, bebele e sus, nu a coborat spre 'iesire' asa ca nu se intrevede nasterea prea curand. contractii nu am avut deloc pana acum. colul nu se vedea la ecograf din cauza ca s-a osificat craniul lui bebe si il acoperea.

mai mergem o data la control vinerea viitoare daca prin absurd nu nasc pana atunci. trebuie controlata cantitatea de lichid pt ca ieri era la limita, si in functie de asta dr va decide daca ma mai lasa sa astept sau il scoate.

 

azi dimineata dupa ce am fost la pipi, cand m-am ridicat in picioare am avut o scurgere lichida rozalie...voi ati patit asta? sa fi pierdut o parte din dop la baie fara sa imi dau seama si scurgerea asta lichida sa fie repercursiunea? am sunat la spital la camera de garda si mi-au zis ca daca nu se repeta scurgerea si nici contractii nu am, sa stau linistita acasa ca e ok...

 

intreba cineva acum 1-2 zile de trimitere de la dr familie. mie mi-au cerut asa ceva prin contractul semnat cu clinica unde nasc: trimitere de la medicul de familie valabila o luna + adeverinta de la serviciu valabila 3 luni. asta ca sa poata face discount-ul de asigurat de sanatate.



#13
uburex

uburex

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 14:34

legat de sex, noi am facut toata sarcina, in lunile 'bune' chiar si de 2 ori pe zi  [:-)))] . acum facem de 2-3 ori pe saptamana, dar iata ca am ajuns la 39 saptamani si 3 zile si niciun semn ca voi naste curand. perseveram  [xinpat]



#14
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 15:20


Chestia cu sexul ca declansator al nasterii functioneaza la finalul sarcinii pt ca atunci sunt si receptorii de la nivelul colului sensibili la prostaglandine... E contrainducat in sarcinile cu risc de nastere prematura...Altfel.... Liber la sex, unde e chef si dorinta :))

#15
madaralu

madaralu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 655 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 15:37

No.. trebuie să îmi găsesc unu şi eu.. o să-l plătesc pt o partidă, poate vine mai repede bb..eu deja şi la ai mei şi la prietenii apropiaţi le-am zis că nici nu ma gândesc să nu fiu acasă in martie să facem chef de 8.. poate are chef să îmi facă surprize şi să stea mai mult x(

#16
Dana1984

Dana1984

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 18:13

Uburex felicitari pentru activitatea sexuala! Mie si sotului ne e cam frica acum pe final si nici eu nu ma simt prea ok pentru asa ceva....Eu acum ma rog sa nu se intample zilele astea....vreau sa apuc sa ma duc miercuri la control sa-mi cunosc noul medic...apoi poate sa vina oricand, chiar o sa-l intreb ce pot face ca sa vina bebe mai repede....am inteles ca si calciu declanseaza nasterea.



#17
madaralu

madaralu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 655 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 18:17

Dana, tu eşti dana o. pe fb? :)
Am făcut investigaţii.. tu eşti :)

Editat de madaralu, 08 februarie 2014 - 18:24 .


#18
Geluk

Geluk

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 18:29

Buna seara mamici si burtici!

 

Mi s a inzdravenit sotul. A dat fuga la cumparaturi, mi-a facut varianta olandeza de mini savarine, acum a plecat cu fata la balet.  Ca o . [biz] a fost azi. Acum ca e plecat am aspirat si eu scarile, am sters praful, mi-am facut si un coltisor de alaptat in camera fetei(pentru noapte pentru ca ziua o sa alaptez jos in sufragerie). Curatat unghii, spalat parul, peastea le-am facut dimineata. Acum stau si ma gandesc,sa fie asta vreun semn??? [alcool]  SIncer asa mi ar placea. Casa e curata, eu sunt aranjata, de dormit am dormit bine, nu s obosita, ar putea sa inceapa la noapte si sa vina spre ziua ca nu ma supar. Zic bine or ba?e si duminica, lumea-i calma, nu e trafic...



#19
iuliapreguza

iuliapreguza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 18:42

Geluk ai pus bine planul:)))))!

Ce sa mai spun eu, ca in fiecare seara ma culk cu casa absolut curata, bagajele la ușă, inclusiv si a fetei care o sa stea la bunei pina vin acasa :))) si nimic dragă, si mai pui ca de dimineață incepe sa sune telefonul cu intrebarea nu ai născut, chiar e o nebunie. Miine fac 38 saptamani, cine s -a gindit ca o sa ajung la asa termen????? Medicul meu e socat, el care se ruga macar 34:))))

#20
iuliapreguza

iuliapreguza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 18:46

Am fost azi si la coafor, si chiar mam frezat scurt, poate se supăra strumfii si scot nasul afara.
Ma simt alt om parca am intenerit cu 5 ani! Cred ca lor o sa le placa cum arată mami:)))



Etichetat si cu nastere februarie 2014

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -