Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Hai LiaCamelia! Hai mada23! Hai Ari? :) Mamici de februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 7

nastere februarie 2014

353 raspunsuri la acest subiect

#41
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 19:58

Cu placere, Aurora! A mers [:)]



#42
uburex

uburex

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 20:02

Dana, si eu am avut aceeasi problema cu medicul meu. Desi totul a fost ok la toate consultatiile, inainte de sarbatori cand am vb de nastere a incercat sa ma convinga cu cezariana. Toata vacanta mi-am petrecut-o pe forumuri cautand alti medici, iar pe 6 ianuarie cand m-am dus din nou la el la control uitase discutia, m-a intrebat cum vreau sa nasc, i-am zis ca natural, a zis ok.... si ne-am linistit :). Sper asa sa ramana. Incearca sa mai vb cu dr tau inainte de a incepe cautarile ca mai e atat de putin pana la termen....e o situatie f stresanta. Cel putin la mine asa a fost...



#43
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 20:10

Fetelor voi beti ceai de smeura?

#44
Dana1984

Dana1984

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 20:15

Uburex, deci nu sunt singura care s-a lovit de aceasta problema... pai asa am zis k o sa astept pana pe 6 cand am urmatoare vizita si atunci ma hotarasc.



#45
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 20:25

Claudia eu nu am baut inca astept sa vad de saptamana viioare.

Fetelor am o intrebare pt cele care nasteti natural, voi folositi gelul DIANATAL la nastere sau sunt singura?

A si faceti exercitii Kegel pt intarirea muschilor perineului?



#46
iuliapreguza

iuliapreguza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 20:32

Ari draga inca putin si vine Horia, ce frumos....putere tie,poate da DD si se deschide colul tau mai repede sa nu te chinuie contractiile, chiar daca a fost 4 ani in urma la mine, le tin minte si le simt si acum:-).

Rommyna noi tot dupa 4 ani de căsnicie ne -am hotarit la bebe, si cam greu dar uite ca la 2 ani sa primit, eram cei mai fericiti cind am aflat ca o sa avem un copil si inca fetita. Viata noastră a devenit extraordinara, unica ca primul an am renunțat la calatorii:-), si la 1,6 ani Mica era deja in avion cu destinatie noua. La al doilea copil ne -am hotarit mai repede, eu tare am vrut sa nasc la 30 ani fiindca Mica e nascuta la 30 ani ai sotului, si uite ca am reusit doar cu numarul s-a primit mai mult:). Dar sincer fericirea chiar a fost la dublu cind am vazut doua cirese la echo, eu tot timpul am admirat gemenii, dar niciodată nu mi -a venit ideea ca eu o sa am.... Maica mea spune ca asta Dumnezeu mi -a facut placut pentru ca eu foarte mult iubesc copii. De aici rezulta ca mai devreme sau mai tirziu oricum viata ne da ceea de ce avem nevoie, adica de copii, ei ne umple viata ne dau putere si placere sa muncim, agonisim sa primim placere de la ea. :-).

De îmbrăcăminte tac, nici sutien nu vreau sa imbrac, eu care niciodată nu am umblat fără :-). Hainele ma incap, ca doar burta a crescut dar chiar imi vine f greu sa ma imbrac, de sosete tac ce de o luna buna nu pot sa le incalt.... Ei dar cred ca săptămînă viitoare o sa pot rasufla linistit!!! Tare as vrea sa merg la epilare, dar chiar ma tem sa nu nasc pe acolo:))

#47
Aurora14

Aurora14

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 20:33

Ca veni vorba am avut si noi o exerienta tare ciudata astazi. M-am dus la farmacie sa mai cumpar ultimile lucrusoare ce mai avem nevoie. Printre care i-am cerut domnisoarei absorbate pentru lauze. Sa uitat atat de uimita la mine si ma intreaba ce sunt alea. [fal]  [fal]  [fal]  Am ramas stupefiata, la adoua farmacie am patit acelasi lucru. oare pe aici nor fi? [batcap]  [batcap]  [batcap] .Mi-a zise ca poate vreau din alea maxi pentru noapte. O sa mai incercam si maine. Voi de pe unde va-ti cumparat.

 

Si uite asa Claudia am uitat sa luam ceai de zmeur. Ca ne propusesem sa bem si noi de acu. 



#48
Florentina_C

Florentina_C

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.051 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 20:58

Claudia ceai de zmeur vreau sa iau si eu dupa ce implinesc 37 de saptamani! Tare sunt stresata cu termenul asta!  [batcap]

Mary eu nu folosesac gelul ala la nastere, sincer nici nu stiam de el... La ce ajuta?? In ceea ce privesc exercitiile Kegel  mi-ar surade ideea sa le practic dar uit mereu de ele asa  ca nici la capitolul asta nu stau prea bine.

Crisicar, nu stiam de invinetitul mainilor in timpul travaliului. Si eu aveam de gand sa vin la nastere cu manichiura facuta!  [pk]  Acum cred ca o sa renunt. Si cred ca cat de curand trebuie sa imi tai si minunatie de unghii care surprinzator rezistasera si ele mai lungute. Am inteles ca putem sa il ranim pe bebe cu unghiutele. Voi cum procedati? Stiti ceva de asta? Eu nu imi mai aduc aminte cum am procedat la prima sarcina... [batcap]

Va pupacesc!  [flo2]


Editat de Florentina_C, 29 ianuarie 2014 - 20:58 .


#49
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 21:02

Aurora eu la prima nastere am folosit absorbante Natracere luate de la o farmacie de pe net sunt la farmaciile Donna am inteles, sau la Sensiblu au alt fel, acum mi-am comandat de pe Mamialapteza.ro, astea sunt mai subtiri si mai late sper sa fie si bune.

Si eu am patit asa la o farmacie aici! [batcap] Astia in afara de vata nu stiu alceva.



#50
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 21:11

Florentina e un gel care se aplica pe col in timpul travaliului pt a ajuta scutarea travaliului si ajuta la alunecarea bebelui mai bn la iesire

As pune link dar nu pot, da cautare pe google si afli detalii.

Eu l-am folosit si la prima nastere si intradevar s-a minunat si doctorita ce repede au decurs lucrurile travaliu doar 4ore, a si cel mai important ca reduce riscul de ruptura de perineu, eu am scapat fara epiziotomie la prima nastere.

Si eu mai uit sa fac exercitii Kegel dar acum macar sa le fac mai des.





Etichetat si cu nastere februarie 2014

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -