Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hai LiaCamelia! Hai mada23! Mamici de februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 6

nastere februarie 2014 gravidute februarie 2014

220 raspunsuri la acest subiect

#11
Florentina_C

Florentina_C

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.051 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 13:18

Revin si eu in capitol nou, dupa o absenta de un capitol. Inca nu am reusit sa citesc din urma, dar o sa o fac. Noi...am profitat de timpul petrecut cu tati care a sosit acasa de sarbatori. Nu ne-am putut dezlipii de el asa ca aproape nu am deschis calculatorul timp de saptamani bune. Acum suntem iarasi singuri, doar eu, piticul Andrei si bebe din burtica. Tati e pe drum spre Franta, unde o sa stea ceva timp dar e cu gandul si cu inima langa noi ..stiu sigur asta. 

Felicitari ST Maria! Bebe sanatos si cuminte si acomodare rapida! 

Scot si eu motatele pt Lia Camelia si pt Mada! [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]

Poate s-a spus dar cum spuneam nu am reusit sa recuperez asa ca nu prea stiu de ce sunt fetele gata sa isi tina bebeii in brate. Poate ma ajuta cineva!  [batcap]

Inchei cu promisiunea ca de acum voi fii mai activa pe aici pt ca v-am simtit lipsa intradevar si va urez o zi frumoasa si numai bine! [flo2]



#12
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 18:04

Buna!

 Arsuri mai am si eu dar nu atat de mari si le pacalesc cu lapte caldut, cred ca si-a schimbat pozitia bebele sau sa lasat burtica ca nu mai sunt asa rele arsurile. [biz]

Azi de dimineata mi-am facut panuri mari sa fac mancare si curatenie generala dar pe la 10 ma luat o durere crunta de spate acolo jos la capatul coloanei si niste intepaturi in col de nu mai puteam sa fac nici o miscare, apoi m-am pus in pat si au trecut ca prin minune si uite asa in loc sa fiu cuminte am muncit toata dupa amiaza ca si cum nu am avut nici o durere [batcap] acum am terminat si stau din nou in pat. [:p]

Florentina bine ai revenit, a fost bine cu tati nu! [il]  te asteptam sa ne scrii mai des!



#13
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 18:16

Wow, Mary, ai putut sa faci si treaba dupa durerile alea. Esti in forma! :)
Si eu am avut dureri: pe la 4 dimineata m-a durut in stanga inghinal de nu mai puteam respira si m-au luat transpiratiile. Mi-a dat sotul nospa pt ca nu ma puteam misca. Nu stiam daca sa ma duc la spital sau nu dar mi-au trecut in vreo 15 min.

#14
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 18:59

Crisicar asa fac mereu, uit de durere si merg mai departe, am luat si eu no-spa dar m-au ajutat pt intepaturile in col in rest durerile de spate au trecut cu odihna desi la cat erau de mari nu credeam ca vor trece, nu puteam sa ma aplec si nici sa ma intorc in stanga dreapta eram tare intepenita nu stiu de la ce!



#15
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 20:12

Buna fetelor! Sanatate multa Mada si Lia , mult curaj ca totul o sa fie bine... Fetelor, eu sunt bine, putin obosita, am fost prin mall la plimbare cu sotul si mama si sunt franta. Toata saptamana am facut curat, m am putin si termin, am pregatit toate hainutele fetitei , am pregatit si hainutele mele de spital si ale fetitei de scos din spital, mai am de asezat in gentute, am pregatit scoica pt masina, am cumparat si o luminita slaba de bagat in priza in camera ca am inteles ca nu tb sa fie intuneric total, oricum voi avea nev pe timpul noptii sa schimb fetita :) mai toate sunt cam pe terminate... Aveam emotii ca nu mai apuc sa fac, dar incet incet sunt pe terminate... Voi cum sunteti ? Banuiesc ca tot cu pregatirile... :) Fetelor, eu pt sterilizat suzetute am cumparat ceva gen pomulet in care pun suzetutele la sterilizat, e un aparat inca nu a ajuns acasa iar daca voi folosi si biberonul il voi steriliza in apa in clocote pe aragaz, in rest am m cumparat un castronel mic pt inmuiat servetelele in el pt sters fetita la fundulet, pe urma baita si pe urma apa termala lasat la uscat putin si pe urma cremuta de fundulet cu galbenele weleda speciala dp fiecare pampers, cam asa as avea eu un planulet... Mai am de cumparat landoul de carut si gentuta in care voi aranja hainutele fetitei de scos din spital cu care va venii sotul ... In rest suntem bine, fetita creste, avea marti 2.700 ne apropiem de 3 kg, astazi am intrat in 38 saptamanele, m e putin si ne vom tine puiutii in brate... :) pupicei

#16
Florentina_C

Florentina_C

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.051 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 12:15

Neata burtici! Am intrat sa va salut si sa va urez duminica linistita si frumoasa! 

Noi suntem bine! Azi ne relaxam pt ca de maine incepem pregatirile in forta! Noi implinim abia marti 34 de saptamani deci mai avem ceva timp. Cu toate astea abia astept sa ii caut hainutele bebelinului, sa le spal, sa le calc si sa incep sa ii aranjez toate lucrurile la locul lor! Mai avem putin!

Eu astept vesti de la Mada si LiaCamelia! Oare ce fac fetele? 

Va pup cu drag!  [flo2]



#17
Anda_2014

Anda_2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 11:46

Buna fetele,

 

Incurajari pt Mada si LiaCamelia, asteptam vesti  [bb] !

Cu arsurile si noi am inceput sa avem batai de cap dar nu f mult, rezolvam cu paine prajita. Durerile de spate ne-au lasat dupa ce ne-am obisnuit sa dormim cu patura (pernuta era prea moale) intre genunchi. Ne-a dat voie sa mergem sambata la cumparaturi timp de 5 ore. Aproape toate sunt la locul lor, hainutele, pe luni, hainutele de iesit din maternitate, cred ca de calcat am sa incerc mai aproape pt hainutele din prima luna.

Pentru sterilizat noi ne gandim la ceva electric, cred ca ar fi mai comod, inca nu ne grabim, mai avem cateva saptamani.

 

 

Noi am fost azi la controlul preanestezie si neonatal si am fost placut surprinsa sa aflu cateva detalii cum ar fi ca din oficiu bebele va sta pe burtica mea imediat dupa nastere, va fi sters si invelit acolo si daca am putere ma va lasa chiar sa si alaptez in sala.

 

Am de asemeni posibilitatea sa raman in sala cu el mai mult timp sau ii las sa-i faca toaleta in timpul expulziei placentei si ne vedem din nou in salon in 2h.

 

Toate astea sunt valabile daca suntem amandoi bine si nu vreau sa cred ca se va intimpla altceva decat ce trebuie.

 

Am aflat ca micutul va avea doua injectii chiar imediat (vitamina K si Hep B) , o a treia pt BCG si o intepatura pentru screening-ul metabolic. Mai face cineva screening-ul?. Ni s-a recomandat si testul auditiv si ceva analize de se fac gratuit (hemoleucograma, gr sanguina si Rh-ul). Atat de mic si asa multe intepaturi... [:(]

 

Noi implinim maine 36 de saptamani si tot maine mergem la control sa vedem pe la ce greutate suntem si cam pe cand estimam momentul, daca s-a schimbat DPN-ul.

 

Sper sa aveti o zi linistita, fara dureri si spor la treaba!



#18
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 12:41

Buna fetele!

La noi ninge in toata regula de azi dimineata, deja s-a depus bine, va invit la o bulgareala! [:p]

Anda unde nasti tu in brasov la particular?

Cum spui ca lasa bebele cu tine imediat dupa nastere, la noi face acea intepatura in calcai inainte de externare dar nu mai stiu pt ce era si hep B +Vit K.

La urma urmei nu vad de ce nu ar lasa copii pe pieptul mamei dupa nastere si in spitalele de stat decat sa ii duca intr-un carut acolo si sa il lase sa planga. [smulgpar]

Eu una o sa discut cu doctorita cand o sa merg la control sa vad ce spune! [:-@]



#19
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 12:45

Anda, din descrierea ta....nasti cumva la Regina Maria?

#20
Geluk

Geluk

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 14:36

Mary, zapadaaaa, vrem si noi. Va dam ploaie in schimb.

Mai aveti rabdare? eu sigur nu. Ma invart prin casa, mai sterg praful, mai mananc un castron de fructe, mai un ceai...

Dimineata am avut dureri foarte puternice cam pe unde ar trebuii sa fie caputzul, foarte jos. Fata ma striga ca s a trezit si eu nu ma puteam misca de pe marginea patului. Am stat cam 5 minute asa. Probabil pentru ca m-am ridicat brusc in sezut, nu stiu.

Pentru mine ziua de luni a si trecut. E tare intuneric afara si eu nu trebuie sa ies pentru ca ia sotul fata de la scoala. Maine merg la munca un pic, miercuri are fata liber de a scoala asa ca stam amandoua si hop a venit joi si merg la echo. [pk] 

Toate sunt gata pentru ziua cea mare, geanta sta in Maxi-Cosi si amandoua in masina. Asa a vrut sotul pentru ca altfel desfac geanta in fiecare zi sa vad dac am tot ce imi trebuie.

Cam atat de la noi. pupici, sa aveti o sapatamana frumoas!





Etichetat si cu nastere februarie 2014, gravidute februarie 2014

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -