Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Hai LiaCamelia! Hai mada23! Mamici de februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 6

nastere februarie 2014 gravidute februarie 2014

220 raspunsuri la acest subiect

STMaria

STMaria

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 15:11

Of :-( ce wekeend am avut uf
Sambata dimineata amcantarit fata si a luat doar 100 de grame in 10 zile :-(
apoi sambata seara am avut musafiri sa vada fata l-am explicat interdictiile de la medic ca nu au voie sa o ia in brate ca sanu stea nimeni prea mult incamera toata lumea sa o vada putin usa , pt camomentan este micuta... una alta ,pana la urma este un copil prematur ,vremeanu e prea buna , numai viroze si ar fi bine 2 luni de zilemai rar cu vizitele,si cum ziceam amavut niste musafiri uni intelegatori alti nu, au venit la ora 19 si au plecat la 22 plus ca au calarito :-( ca pana la urma eram si eu si ea agitate si am plans amndoua si i-am poftit si afara pe super musafiri . Era o pustoaica de 5 ani cu mamaei sa intins fata aia peste patut ca a impins patutu 10 cm bine ca am luat bebita in brate ca cred ca se rasturna peste ea..nici nu ammaiiesit din camera sa imi iau la revedere dar oricum am stat cubebita care plangea (plangeam amndoua)
Cu super vizitele astea nici baita nu am mai facut plus ca eram lesinata de foame
Cat m-am enervat nu era deajuns ca eram descurajata cu luatul in greutate...
  • 0

zmotocel

zmotocel

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 15:29

Maria, imi pare rau ca ai trecut prin asta. Fruntea sus si mergem mai departe :). Si eu m-as fi inchis cu pitica in camera si as fi lasat sotul sa-i pofteasca afara. Din pacate mai sunt si oameni de acest fel. Incearca sa le spui conditiile de vizita inca dinainte sa vina, poate unii vor fi mai intelegatori si vor amana vizita cu totul. 

cat despre faptul ca luat doar 100g nu te stresa. la inceput bebelusii iau mai incet in greutate, mai ales ca au si de recuperat greutatea pierduta la nastere. continua sa o alaptezi. daca bebe uda scutecele zilnic si face caca la cateva zile, e vioaie si ia incet incet in greutate, totul e ok. nu ai nevoie sa te stresezi, nu ai nevoie sa suplimentezi cu lapte praf.

oricum cresterea in greutate din tabele este o medie, nu o valoare absoluta pe care fiecare copil trebuie sa o atinga. fiecare copil e diferit si are un ritm de crestere propriu.

liniste-te si bucura-te de timpul petrecut cu fetita :) 

• 0

crisicar

crisicar

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 15:48

Maria, sper sa reusesti sa te linistesti! [flo2] Zmotocel a spus multe din ce as fi vrut si eu sa spun.

Ai vorbit si cu pediatrul legat de greutate? In ceea ce priveste musafirii, ai procedat foarte bine ca te-ai inchis in camera. Chiar nu ii inteleg pe oamenii care nu respecta intimitatea unei familii cu un nou nascut...Parerea mea este ca, data viitoare, sa refuzi politicos musafirii si sa le spui ca dupa ce veti fi pregatiti - tu,sotul si bebe - ii vei primi cu cea mai mare placere. Iar daca nu vor intelege acest lucru va fi pierderea lor si nu trebuie sa te stresezi din cauza asta. Important este sa fii tu relaxata ca sa nu o agiti si pe bebelusa ;)

Ai putea sa apelezi la scuza cu "medicul nu permite vizite pt o perioada de....(aici completezi tu cu cat crezi de cuviinta ;) ) chiar daca este sau nu sfatul dr. Nimic si nimeni nu este mai important acum decat bebelusa si familia ta :) Este suficient ca trebuie sa te descurci cu un nou nascut si tot ce inseamna asta ca sa te mai agiti si pt ce vor crede alte prsoane despre refuzul tau de a te vizita ;)

Te mai asteptam cu vesti :)

• 0

Aricioaica09

Aricioaica09

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 16:22

Musafiri: a BIG NO NO! Exact din motivele testate din pacate pe pielea ta... "Stam doar 1 ora" (Yeah, right!!) [smulgpar] si musafiri sunt musafiri, tb tratati, intretinuti... nu-si dau seama ca au venit la o lauza plus bebe... Exact cum au zis fetele mai sus: "nu primim vizite deocamdata", sau - "va trimitem poze pe mail"...

In privinta cresterii in greutate, eu stiu asa: e bine sa recupereze in primele 14 zile greutatea pierduta in primele zile dupa nastere. In prima luna se urmareste daca aportul lapte e bun prin verificarea scutecelor ude si a numarului de caca/zi, dupa principiul daca iese suficient de mult inseamna ca a intrat suficient de mult. Regula pe care o urmaresc consilierii in alaptare este: 5-6 scutece ude de pipi/24 ore si minimum 3 scaune/24 ore in prima luna. Dupa prima luna, caca poate sa devina rar, si o data la cateva zile, fara ca bb sa fie constipat daca bb e alaptat exclusiv, dar in prima luna se pare ca sistemul digestiv nu e atat de functional incat sa asimileze tot ceea ce bebe mananca, asa cum se poate intampla dupa aproximativ o luna...

Editat de Aricioaica09, 20 ianuarie 2014 - 16:24 .

• 0

Aricioaica09

Aricioaica09

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 16:26

Geluk.... te pregatesti, mamico! [:)]

La mine e liniste si pace, doar contractii BH nedureroase, pe ici pe colo o intepatura la nivelul colului si cam atat...

Bb sta la caldurica, joi mai mergem la control :)

• 0

STMaria

STMaria

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 17:04

medicul a zis ca momentan este ok ca am luat in greutate nu conteaza cat, a zis sa mananc eu mai bine si sa dorm, si vedem saptamana urmatoare mai ales ca nu stim cat de compatibile sunt cantarele cel din maternitate cu cel de la medic

Musafirilor le-am facut instructajul, unii au inteles, alti nu....
  • 1

MaryM85

MaryM85

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 17:22

Of Maria  daca ai sti cat te inteleg in privinta musafirilor, lumea asta parca e batuta in cap nu au avut si ei copii oare?

eu m-am trezit cu musafiri din prima zi cand am ajuns acasa vezi doamne sa vada copilul dar deja il luau in brate si sa il pupe! [smulgpar] [smulgpar] [smulgpar] [smulgpar]

Nu stiu cum am rezistat in momentele alea dar imi venea sa urlu efectiv. [bang] [bang] [bang]

Despre greutate a explicat foarte bine Zmotocel! [pup]

• 0

Aricioaica09

Aricioaica09

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 17:51

Un articol fain:

http://www.emigranti...tarea-discreta/

• 1

iuliapreguza

iuliapreguza

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 18:02

Maria trebuie sa ai rabdare,pina se adapteaza ea la mediul nostru, si tu sa fii cit mai linistita, la musafiri poti sa le spui direct ca nu ai voie sa -i primesti ca copilul nu are suficienta imunitate pentru toti, cel putin eu asa faceam :)). Toti copii sunt diferiti si mai ales in cazul prematurilor lucrurile merg un pic altfel decit ne asteptam. Rabdare si putere noi iti tinem pumnii!
  • 0

rommyna

rommyna

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 18:09

Hello fete! Maria, chiar imi pare rau sa aud de asa niste "musafiri". Eu le-am explicat tuturor, si apropiati si mai putin apropiati ca in prima luna de viata nu ne vedem cu nimeni si sper sa respecte acest lucru. Singurii care vor veni, vor fi parintii mei cu bunicii paterni in ziua cand iesim din spital si numai pentru cateva ore. Restul dupa o luna! Am citit asta si in editia atat de veche "Mama si copilul" in care se spune clar ca in mediul lui bebe nu trebuie sa fie "intrusi" [:p] Da, o sa iesim afara la plimbare zilnic si da, mami cu tati o sa-l iubeasca si imbratiseze si etc., dar nu mai mult. De aici la vizite e cale lunga  [soricel] Plus ca numai de pus mese si intretinut oameni nu o sa avem dispozitie...si eu si sot! 

Vad si acum cat de peste mana imi este sa stau sa pun mese si sa strang mese. A venit, din nou, socrela sa se interneze. Aseara a ajuns..initial am zis ca o servesc cu ce am gatit sambata, dar pana la urma am bagat o friptura la cuptor, am facut un piure cu morocovi, telina si pastarnav si o salata..si o prajitura..si uite asa, nu-mi era suficient ca am muncit sambata o gramada, a trebuit sa ma spetesc un pic si ieri..iar in picoare nu pot sta mai mult de 15 minute.  [batcap] La un moment dat m-am pus in pat si a spalat mister o tona de vase si apoi am clatit eu 1-2 farfurii ramase. Inainte sa ne culcam ramasese castronul in care a mancat desertul si farfuria de la prajituri..credeti ca le-a spalat si ea?!? Nuuuuuuuuu, le-am gasit frumos in chiuveta de dimi, ca doar eu cu burta cat mine si sotul obosit (el curatenie, el montat patut, el suportat fitze la graviduta si maman  [batcap]  [batcap]  [batcap] ) Anyways..am internat-o azi, speram sa decurga totul cum trebuie. In concluzie, nu vreau oameni care vor sa "ajute" stand pe scaun si incurcandu-ma! Ne este bine "singuratatea in 2"..sau ..3+pisoi  [:-)))] 

Azi am mers si la dr. dupa ce am fost la eco. Nu avem decat 2,5 kg, am luat doar 250g in ultimele doua saptamani, ma asteptam la o crestere spectaculoasa, sincera sa fiu..un 250g/saptamana...dar ma rog, nu facem purcel, facem pisoi..se pare. Baiul cel mare a fost ca suntem in continuare cu 3-4 zile mai mic decat varsta gestationala. Ori suntem mici noi, de principiu, ori ceva din organismul nostru il impiedica pe bebe sa se dezvolte si sa asimileze cum trebuie. La eco lichidul amniotic si placenta aratau bine si bebe era bine per total, cel putin asta a fost concluzia dlui dr. LauraMihu, o mamica de ianuarie, povestea ca si ea a avut o problema asemanatoare, iar la nastere au vazut ca bebe a avut cordonul subtire si circulara in jurul gatului. Acum nu stiu daca asta ar putea fi problema la noi sau..eu fiind mica si bebe este mai micut la dimensiuni..ramane de vazut. Asta nu m-a impiedicat in dupa-amiaza asta sa am mici crize de plans si de ingrijorare..traiasca hormoniiiiiiiiiiiiiiii! [alcool]  [alcool]  [alcool]  [alcool] 

Saptamana viitoare mergem iar la control, ne ia si secretie si vedem in ce stadiu stau lucrurile. Acum incerc sa ma mai calmez si sa pun gandurile suparatoare la fund...degeaba m-am facut eu cat o purcica, daca bebe mic este prea mic.

Tot citind prin jurnalul mamicilor de ianuarie am gasit..durerea, durerea si iar durerea de dupa ruperea membranelor...Dumnezeule, oare ce ne asteapta :)))

oppression.jpg

• 1

Etichetat si cu nastere februarie 2014, gravidute februarie 2014

Panic Questions

• Alesiclau
    - Ieri, 20:06

• Dureri

andronacheari
    - Ieri, 15:37

• Kg sarcină

Irutza_b27
    - Ieri, 10:34

• Poate fi vorba de o sarcina?

Fifi04
    - mai 18 2022 00:02

• Diversificarea

Gabita355
    - mai 17 2022 21:57

Groups

• Mamici de Ianuarie 2023 (Fulguleti de 2023)

Anda08
    - apr 27 2022 11:35

• Mamici de Decembrie 2022 (Minuni de Decembrie)

Anda08
    - mar 29 2022 09:10

• Mamici de Noiembrie 2022 (Brumarei de 2022)

Anda08
    - feb 08 2022 09:11

• Mamici de Octombrie 2022 (Bobocei de 2022)

Anda08
    - feb 03 2022 14:39

• Mamici însărcinate

mocanulaviniageorgiana2@gmail.com
    - ian 11 2022 22:41

Last Blogs

• Ultimul control

Ranya21
    - Ieri, 22:39

• Zmeurica mea

Lucia09
    - Ieri, 20:52