Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap.2

nastere februarie 2014

196 raspunsuri la acest subiect

#11
Musette_1982

Musette_1982

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 477 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 20:40

Multumim pentru pagina.

Eu il simt pe bebe de vreo 2 saptamani. Si in prima sarcina tot in jur de saptamana 18 am simtit primele miscari. Sunt mult mai linistita de cate ori il simt. Stiu ca e ok si ca suntem pe drumul cel bun.

E un baietel. Morfofetala a fost ok. Fluxul sangvin pe ombilicala un pic mai mare, dar asta tine de patologia mea cu trombofilie si suntem sub tratament.

Sarcini usoare tuturor :)



#12
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 13:47

Hello fetelor! Ce fac mamicile si burticile? Noi suntem bine, incepem sa miscorim. Parca incep sa simt si eu activitatea din burtica, activitate ce nu implica gaze si balonari, evident :))))  [batcap] 

 

Am intrat sa va salut si sa vad ce mai faceti. Zi frumoasa tuturor! :X



#13
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 14:01

Waaaaaw! Ce ochi are Ma! Si ce blaniiitaa!!! E superb!

 

Lui Iuca mea i-ar placea tare mult de el [catelulsfuge]

 

:)))

 

Iuca e o adolescenta zvapaiata in varsta de 1 an si 3 luni :) In ultimul timp a devenit foarte teritoriala, e foarte atasata de familie si daca nu intampinam musafirii cu mult entuziasm si bucurie nu prea ii agreeaza. Ne vede ca pe mica ei turma de oi si orice intrus il considera amenintator :))

 

Eu sunt tare mandra de ea, chiar daca ne mai da batai de cap... De felul ei nu e agresiva, dar cand e vorba de aparare, ea e sefa!

 

Ooo este inca puiut! Inca nu si-a format cu totul personalitatea si din cauza asta poate fi atat de posesiva  [soricel]  Pe masura ce creste isi va regla temperamentul si-si va doza diferit afinitatile. Oricum, este un caine de talie mare. Presupun ca stati la casa.

 

Mitzi al meu nu mai este un pui. Are deja 4 aisori jumatate. Poza este facut acum vreo 2 ani. Este luat de pe strada, dintr-o comunitate de pisici. Am tras un pic cu el cand era bobitza mica: paraziti interni, externi, raie uriculara, necesitate de vitamine si chestii. Dar si-a revenit zdravan si ne-a demonstrat ca el este de vita nobila..mai ales prin comportament. Desi este foarte atasat de noi, nu este dragastos la mosul "clasic". El asteapta imbratisari si dezmierdari, dar nu vine in poala ca alte pisici si nu cerseste, cel mult mieuna pana primeste ce doreste.

 

Poza eu am incarcat-o de pe net, de pe pagina mea de fb :D Am copiat adresa URL a imaginii si am inserat-o in campul pozei verzi de aici(o casuta patrata cu un pomisor in bara de comenzi). Nu stiu cum este cu incarcatul. Oricum forumul asta functioneaza diferit de cele cu care m-am obisnuit, asa ca ma adaptez :D  [batcap] 



#14
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 14:46

Da, intr-adevar, pe masura ce se maturizeaza isi schimba comportamentul! Inca nu s-a "stabilizat" si abia acum trasaturile rasei incep sa devina din ce in ce mai clare. Din pacate nu stam la casa, ci tot in apartament, dar in weekend ai mei o iau cu ei in "vacanta" la curte. Si ea a fost gasita, intr-o zona de deal, avea vreo 2 luni si cred ca se ratacise sau nu mai era dorita. La fel, plina de paraziti intestinali, raie caineasca, capuse, purici, tot tacamul. Probabil ca daca nu o luam, nu supravietuia...

 

Se pare ca nu reusesc sa pun poza nici in varianta sugerata de tine. Imi da o eroare "Nu ai permisiunea sa folosesti extensia asta in aceasta comunitate" sau ceva de genul. Cred ca o sa o incarc in albumul picasa, pt cine e curios sa-mi vada oratania :))

 

La mine bb face valuri valuri. Aseara ma uitam la burta si ii vedeam ghionturile :) Era in mare forma :)


Editat de Aricioaica09, 26 septembrie 2013 - 14:50 .


#15
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 15:21

Eu raportez o noapte urata: pe la 22.30 m-au luat dureri de burta in partea de sus. Am luat un no spa dar nu au trecut ba chiar s-au intensificat si au inceput sa coboare in partea de jos. Nu puteam sa stau in nicio pozitie. M-am dus la spital unde mi-au facut o injectie cu no spa si scobutil si au mai cedat durerile. Ma mai doare putin in partea de jos dar ma dor si muschii cand ma ridic din pat sau cand dorm si ma intorc de pe o parte pe alta.

Doctorii au spus ca pot fi contractii sau de la ligamente. Mi-au dat no spa si utrogestan de 3 ori pe zi. Colul este inchis dar trebuie sa ma duc si saptamana viitoare sa verifice si daca nu e ok sa-mi faca cerclaj. Mi se pare ciudat: adica chiar se poate schimba intr-o saptamana si sa ajung la cerclaj? :(

Nu pot sa imi dau seama de la ce s-a intamplat. Nu am facut efort; singura chestie notabila ar fi faptul ca am avut niste divergente cu mama si m-am enervat destul de rau in sensul ca imi venea sa urlu si mi-a venit sa vomit. Oare asta sa fie? :(



#16
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 17:40

Uf :( Imi pare rau, Crisicar, ca ai trecut prin asta.... Cearta da, poate fi un motiv suficient de puternic care sa contribuie la declansarea contractiilor - furia, supararea, stresul... E bine sa gasesti in situatii similare o persoana apropiata care sa te inteleaga si cu care sa poti vorbi despre tot ce te framanta, sa plangi daca e nevoie, chiar sa urli daca asta iti vine, sa respiri adanc si constient si sa dai afara toata energia negativa din sistem. La tine asta s-a intamplat prin vomitat, dar a fost ceva mai mult somatizat, nu constient.

 

Un alt aspect importnat de luat in considerare - te-ai hidratat suficient de bine in perioada asta? Lipsa apei in organism poate sa declanseze si ea contractii. De multe ori ajuta ca atunci cand ai contractii sa bei imediat vreo doua pahare de apa. Poate fi de folos...

 

Acum ca ai trecut de etapa asta, gaseste-ti linistea si pune-te pe primul plan!



#17
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 18:04

Ari, tu esti slabuta si este clar ca se vede bebe facand valuri si il si simti destul de bine acum. Noi abia am inceput, ca prea ma panicasem eu de vreo saptamana. Momentan se simte ca un serpisor foarte discret. Poate mai peste vreo doua saptamani va fi mai activ...adica o sa simt eu mai bine. Inca nu am curaj sa vorbesc cu bobitza mica, ma bufneste plansul la fiecare doua cuvinte scoase :))

 

Crisicar, te rog eu frumos incearca sa nu pui nimic la suflet in perioada ce urmeaza. Tot ceea ce tu simti, tot ceea ce gandesti se transmite lui bebe. Nu iti face bine, iar nervii si supararea nu vor face ca discutiile cu mama ta sa inceteze sau sa o convinga ca ai dreptate. Acum cred ca trebuie sa apelezi la indiferenta. Nu te juca cu sanatatea ta si a copilului tau pentru niste vorbe! Nu merita, nimic nu merita.

 

Din pacate lucrurile se pot agrava daca vei avea contractii in continuare si sa ajungi la cerclaj. Eu te sfatuiesc sa fi detasata de toti si toate spre binele tau. Si asculta de sfatul lui Ari ;) Pupici si zeci de imbratisari :X


Editat de rommyna, 26 septembrie 2013 - 18:04 .


#18
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 21:36

Multumim Ari de cap nou [flo2]

Imi pare rau sa aud asta Crisicar dar se pare ca suntem in aceeasi situatie. Si eu am ajuns aseara la spital cu dureri de burtica si se par a fi contractii uterine. Colul e de 4 cm si inchis dar nu scap de intarirea burtii. Maine ma duc sa fac testul fibronectina sa dam deoparte nasterea prematura.

Multa sanatate si sper ca bebeii nostri sa stea cu noi pana la termen



#19
Geluk

Geluk

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 10:09

Crisicar, Onitzi, mai fetelor ce se intampla aici? Capul sus

Crisicar, nici macar sa nu mai rostesti astfel de cuvinte. I ati gandul de la ce e rau. Ne gandim la ce vrem sa se intample nu la ce vrem sa nu se intample. Ori tu acolo spui de cei mai rau. Stai cuminte mai burtica. Baga te in pat si citeste despre alaptare, despre infasat, alege nume pt bb. Te simti mai bine acum asa ca tie gandul trebuie sa ti fie la Luna februarie. la ce pijama frumoasa o sa porti cand vine bb, ce pui in geanta pt spital. deastea. Ok? ce a fost mai rau a trecut.

Gandeste numai ce vrei sa ti se intample. Daca nu reusesti spune cu voce tare, canta, suntem biiiine... bebe e biiiine....suntem cei mai feeeeriiiiiciiiiti. Ce cred altii, pfff

Saptamana viitoare o sa te simti super si in loc sa te duci la spital pt prosstii o sa iesi cu sotul la un restaurant bun. Sa sarbatoriti gandirea pozitiva. Zen mami, zen

Imbratisari multe! [flo2]  [flo2] [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [pup]suntem aici pentru   [bebic]  da sau nu?



#20
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 12:39

Multumim Geluk de incurajare, chiar am inceput sa am inceredere ca bebe va vrea sa stea cu mine. Azi am fost si mi-am facut testul si diseara primesc rezultatul dar dr e sigur ca nu voi avea probleme. Mi-a dat tratament de sustinere 3 nospa pe zi la nevoie si utrogestan.

Crisicar capul sus ca trecem noi cu bine si peste asta.





Etichetat si cu nastere februarie 2014

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -