Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap.2

nastere februarie 2014

196 raspunsuri la acest subiect

#31
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 19:01

V-o prezint pe Iuca, "dragonul meu norocos" [:)]

Miniaturi atasate

  • DSCF9558_crop (652 x 627).jpg
  • IMG_2808 (600 x 400).jpg


#32
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 19:22

Buna fetelor. Se pare ca am inceput sa ma simt mai bine, nu am mai luat de ieri dim nici macar un nospa. In spital mi s-a facut perfuzii cu gynipral si scobutil si mi-a trecut imediat dar bebe s-a miscat toata noaptea era foarte agitat si m-am speriat un pic. Ei mi-au spus ca de la gynipral care mi l-au dat si acasa in forma de pastile in caz ca mai am probleme ca sa nu mai ajung la spital. Sincer imi este frica sa il mai iau pt ca am vazut cat de agitat a fost bebe...............sper sa nu mai am nevoie de asa ceva. Am facut testul de risc de nastere prematura si mi-a iesit 0% risc sub 28 de sapt ceea ce m-a bucurat mult. La mine din cauza burticii  pt ca se intind ligamemtele am avut dureri de spate si de burtica, deci nu ar trebui sa imi fac griji in caz de se mai intampla decat rapaus la pat si trece.

Am vazut ca vorbiti de animale, si eu am un boxer de 4 ani care a fost copilul nostru pana acum, chiar dormea cu noi in camera. de cand am ramas insarcinata i-am mutat locul de somn si nu mai are voie in camera noastra dar o vad ca inca sufera din cauza asta. Imi este foarte mila de ea si nu as putea sa renunt la ea chiar daca pe primul loc e bebe. Avem noroc ca am lasat-o foarte des sa se joace cu copiii si saraca oricat ar fi de chinuita nici macar nu maraie........speram sa o scoatem la capat pana la urma cand apare bebe.

Geluk felicitari pt ca ai simtit in sfarsit pe bebe, la tine e a doua sarcina nu? Pt mine e o senzatie noua fiind prima sarcina si mi se pare minunta.

Wauu STMaria e posibil de pe acum sa curga colostrul? super.....inseamna ca nu te vei chinui cand vei alapta prima oara cum am mai auzit

Crisicar ce mai faci? ccum te mai simti? Mie mi-a urmarit colul timp de 4 zile la rand si a zis ca atata timp cat cu dureri continue nu s-a scurtat sa stau fara griji. Ai grija de tine si nimic nu mai conteaza acum decat minunea pe care o avem in burtica.



#33
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 01 octombrie 2013 - 14:32

Buna, dragelor!

Geluk, ma bucur ca l-ai simit pe bebe :) Musette, felicitari pentru baietel! :) Onitzi, ma bucur ca nu exista risc de nastere prematura! Poate ii zic si eu dr mele despre testul acesta sa il fac si eu...

 

Foarte dragute animalutele voastre :)

 

Eu sunt ceva mai bine. De vineri am stat numai in pat. Inca ma mai doare burta dar foarte putin. Simt dureri toata ziua dar ma gandesc ca or fi din cauza transformarilor de acolo (sau asa ma amagesc eu :D). Maine ma duc la un dr specializat in echografii si vedem ce zice si el despre bebe. Aveam programare la dr respectiv dinainte de problema mea la recomandarea unei prietene care spune ca e bun dr respectiv. Asa ca mi-am facut si eu o programare ca sa mai aud si alte pareri. Vineri am programare la dr mea si tb sa vada cum e colul si sa decida ce si cum mai departe.

Sper sa fim ok. Doamne-Ajuta! [ruga]



#34
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 01 octombrie 2013 - 19:41

Ma bucur ca esti bine Crisicar si sa stai cuminte in pat.

Eu ma duc saptamana viitoare la morfologia fetala trim II, abia astept sa il vad pe bebe si sper sa imi zica e bine

Va doresc o seara frumoasa



#35
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 08:41

Neata fetelor! Cum va mai simtiti? Noi deocamdata suntem bine,in primele luni m-am simtit si eu rau ,am avut migrene puternice de cap,insotite de varsaturi,acum mai am cate o durere de cap si daca trebaluiesc prea mult prin casa am duere de pernute si spate dar cred ca este normal....

Imi pare rau Cris si onitzi21 ca va simtiti asa rau cateodata dar totul o sa fie bine ,o sa vedeti ca o sa treaca  [:)]  si o sa vina toti bebelusi sanatosi si frumosi [flo2] 

Ieri am facut curatenie cu cumnata mea pe la lucrusoarele ei de la baietei si am mai gasit cateva lucrusoare dragute si pt fetita mea,d-abia astept sa mi le aranjez frumos,mi-e asa drag [bib]

Fetelor,din a 23 saptamana incepe luna a sasea-a? 23 -27  stiti ceva? Si eu deja am luat aproape 10 kg in plus si am auzit ca la sfarsit luam mai mult,mi-e si frica....Si mananc cat mai sanatos si cat trebuie,ba mai mult evit sarea cat pot ca am iod deja in acidul folic care il iau,sau mai am sare fara iod...

Voi cum o sa faceti cu sarea? Va pup [:)]



#36
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 14:05

https://www.facebook...george.cioroaca

 

Fetelor,uitati adresa mea de facebook sa ne cunoastem mai bine si sa dam like-uri la postari

[:)]  puuup



#37
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 17:39

Buna!

Astazi am fost la echo la Municipal la un dr echografist si a spus ca bebe este bine, se dezvolta bine, placenta e ok, lichid suficient [:)] Singura chestie care nu stiu cum o fi este lungimea colului. Are 3.6 cm. Eu stiam ca ar fi bine sa aiba 4 dar am inteles ca la control (cu mana) se observa mai bine daca e ok lungimea lui. Important este ca este inchis. Vineri vorbesc cu dr mea si vedem ce zice si ea.

 

Onitzi, ai spus ca ai facut un test privind riscul de nastere prematura. Imi poti spune in ce a constat?

 

Claudia, eu am gasit asta:

 

Varsta sarcinii in luni se numara astfel:

• Luna 1 - 1-4 saptamani;
• Luna 2 - 5-8 saptamani;
• Luna 3 - 9-13 saptamani;
• Luna 4 - 14-17 saptamani;
• Luna 5 - 18-22 saptamani;
• Luna 6 - 23-27 saptamani;
• Luna 7 - 28-31 saptamani;
• Luna 8 - 32-35 saptamani;
• Luna 9 - 36-40 saptamani

 

Pana acum (19 sapt) eu nu am avut probleme majore: m-a durut capul mai rau de vreo 3 ori, greturi f putine, nu am vomitat deloc, pot manca orice, am slabit 3 kg la inceputul sarcinii si pana acum nu m-am ingrasat deloc (dar eu sunt mai grasa [batcap] si deci e f bine ca nu m-am ingrasat). Acum am avut pb asta cu durerile de burta :( Sper sa trecem cu bine peste ele [ruga]

 

Va pup! Aveti grija de voi si de burtici [flo2]


Editat de crisicar, 02 octombrie 2013 - 17:44 .


#38
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 18:59

Buna!

Astazi am fost la echo la Municipal la un dr echografist si a spus ca bebe este bine, se dezvolta bine, placenta e ok, lichid suficient [:)] Singura chestie care nu stiu cum o fi este lungimea colului. Are 3.6 cm. Eu stiam ca ar fi bine sa aiba 4 dar am inteles ca la control (cu mana) se observa mai bine daca e ok lungimea lui. Important este ca este inchis. Vineri vorbesc cu dr mea si vedem ce zice si ea.

 

Onitzi, ai spus ca ai facut un test privind riscul de nastere prematura. Imi poti spune in ce a constat?

 

Claudia, eu am gasit asta:

 

Varsta sarcinii in luni se numara astfel:

• Luna 1 - 1-4 saptamani;
• Luna 2 - 5-8 saptamani;
• Luna 3 - 9-13 saptamani;
• Luna 4 - 14-17 saptamani;
• Luna 5 - 18-22 saptamani;
• Luna 6 - 23-27 saptamani;
• Luna 7 - 28-31 saptamani;
• Luna 8 - 32-35 saptamani;
• Luna 9 - 36-40 saptamani

 

Pana acum (19 sapt) eu nu am avut probleme majore: m-a durut capul mai rau de vreo 3 ori, greturi f putine, nu am vomitat deloc, pot manca orice, am slabit 3 kg la inceputul sarcinii si pana acum nu m-am ingrasat deloc (dar eu sunt mai grasa [batcap] si deci e f bine ca nu m-am ingrasat). Acum am avut pb asta cu durerile de burta :( Sper sa trecem cu bine peste ele [ruga]

 

Va pup! Aveti grija de voi si de burtici [flo2]

Cris,ma bucur ca este totul bine ,asa si trebuie.Luni am si eu programare la ecografie d-abia astept sa o vad din nou pe micuta mea,am emotii de fiecare data [bib]

Asa am gasit si eu un tabel cu calculul saptamanilor,inseamna ca este ok...



#39
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 12:00

Crisicar ma bucur ca bebe e bine. Testul se cheama Fibronectina fetala si se ia din secretie vaginala. Pe mine m-a costat 130 de lei plus ecografia intravaginala pt masurarea colului 150 de lei. La ecografie mi-a calculat riscurile de nastere pe saptamani iar testul la laborator a iesit negativ. La mine colul a iesit de 4,1cm si sper sa ramana asa. Dureri de burta mai ai? Ai facut perfuzii cu gynipral? mie mi s-a spus ca asta se da in caz ca se scurteaza sau se deschide colul. Sper sa nu ai nevoie de el pt ca iti da palpitatii si greturi iar bebe se agita foarte tare.........dar decat sa riscam sa il pierdem asta e acceptam.

Sa auzim numai de bine



#40
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 12:21

Onitzi, multumesc! Este super ok colul de 4.1.

Inca ma mai doare burta dar foarte putin. Daca nu ma gandesc la ea nu realizez ca ma doare [batcap] Nu am facut perfuzii cu gynipral. Ai dreptate ca pt bebici acceptam tot ce trebuie ca sa fie bine. Sper sa nu fie nevoie si la mine.

Dr mea a cerut sa mi se faca analiza secretiei pt streptococ B si a iesit ok. Deocamdata nu cred ca pot face alta analiza a secretiei tinand cont ca sunt pe utrogestan inca o saptamana. Maine vedem ce zice in legaura cu colul.

Am citit pe alte forumuri despre cerclaj despre persoane care l-au facut la cerere doar pt linistea lor desi colul era ok. Eu ma gandesc numai ca in acest caz trebuie sa stai la pat (sau cel putin asa stiu eu)...





Etichetat si cu nastere februarie 2014

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -