Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hai LiaCamelia! Hai mada23! Mamici de februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 6

nastere februarie 2014 gravidute februarie 2014

220 raspunsuri la acest subiect

#31
Geluk

Geluk

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 18:37

Nota 10 pentru 'Emigranti in Tenerife'

Noi facem asa: cand se naste bb printam carti de nastere, care cum le doreste, cu poza bb ului sau fara cu data nasterii greutate, cuvinte frumoase sau o poezioara. Le trimitem prin posta la prieteni sau cunoascuti. Tot acolo scriem ca vizita este bine venita dar atunci cand noi organizam petrecerea. Va contactam cand o sa fie cazul. [:-)))]Dragut nu? si apoi cnd avem chef de musafiri sunam si le spunem cand sa vina.

Capul sus si sa iesim din butoi ca nu avem noi nevoie de deastea.

Legat de dureri eu zic ca hormonii or sa ne ajute sa trecem peste. Ce secreta corpul nostru in momentul nasterii este cell mai bun drog. Asa o s trecem peste, cu gandul ca bb este bine si noi nu crapam din atata lucru. [pk]

 

Eu am vb cu mama acum si imi tot spune 'aia mica, bebelussa, surioara'. zic' o cheama Felice nu i mai zice asa ca deaia i am ales nume.' Aaaaaaa nu mama sa nu faci asa ceva pana la botez ca nu e bine. Halloooo, noi nici nu am discutat de botez, nu avem nasi, nimic. Daca botez fata pe la sfarsitul anului ce fac, ii zic bb pana atunci? [alcool]



#32
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 21:29

Romina, eu zic sa nu iti faci probleme legate de diferenta de 3 zile; ar putea fi data de echograf.

 

Geluk, foarte buna ideea ta cu cartile de nastere! Imi place! :)



#33
Florentina_C

Florentina_C

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.051 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 22:00

STMaria, din pacate te inteleg cu musafirii. Nici eu nu suportam pe nimeni primele luni cu Andrei...

Geluk si pe la noi e  "moda" asta cu nu spune pe nume copilului pana la botez. Mai ales persoanele in varsta merg pe ideei de astea. La primul copil am facut botezul dupa 6 saptamani....acum tati e plecat din tara si probabil botezul va fii la vara. Nu mai tin minte cum am facut cu Andrei, daca l-am strigat sau nu pe nume pana la botez dar acum sigur ii voi spune pe nume. O sa aiba cateva luni bune deci nu se va putea altfel. 

Fetelor...eu de vreo 2-3 zile ma lupt cu un hemoroid aparut din senin. Nu stiu ce sa mai fac...aseara nu am putut dormi bine pt ca ma deranja. Uneori ma si ustura acolo...e groaznic. [batcap]  Ce sa fac? Am auzit de o crema pe baza de plante care ar fi permisa in sarcina, hemosan se numeste. Voi stiti ceva? La voi au aparut hemoroizii? Cum ii tratati sau ce metode stiti?

[help]

V-am pupat!  [flo2]



#34
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 22:01

Fetelor, eu am noroc cu musafirii, adica aici in Germania am doar familia nu prea avem prieteni si familia cred k or sa vina odata in prima luna, tot asa in prima luna or sa vina in vizita si nasii si cam atat , cred ca ne descurcam :) Fetelor, se apropie momentul , mai e putin , oare ce ne asteapta ?:) Dar nu mi- e frica , trebuie sa avem curaj , sa ne aducem puiutii cu bine pe lume... Oare ce fata o avea, cum o arata? Mereu m intreb, Doamne cate emotii cred ca vom avea in mom in care vom vedea fetisoara aia mica, offff :) Aici , am inteles ca dupa nastere se vor pune in ochii cate o picatura bebelusului contra infectiilor si cam atat, probabil dupa or sa urmeze si vaccinurile, nu stiu, ma ia groaza cand ma gandesc la asta dar in fine, am mare incredere in medicii si fac cum zic ei ca- i mai bine :) Rommy, o sa fie totul bine, si eu intrebam mereu medicii de cordon unde e , mi-era frica sa nu fie in jurul gatului dar mi- au zis sa stau linistita ca au adus pe lume un bebe de trei ori cu cordonul in jurul gatului, totul depinde de bataile inimii bebelusului care e mereu conectat la Ekg, stai linistita ca o sa fie ok :)

#35
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 22:04

Si eu ii mai zic cateodata fetitei pe nume, nu cred in astea :) Si eu vad cateodata cate o sangerare mica pe hartia igienica si cred ca sunt hemoroizi, asa crede si doctora dar nu simt nimic altceva, gen usturime sau mancarine, depinde, or fii diferiti

#36
uburex

uburex

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 23:04

buna.

eu nu am mai scris demult, am tot urmarit ce se intampla cu mamicile de ianuarie, deja nu mai am rabdare deloc. 

noi suntem bine, azi am fost la medic, am facut ctg, am primit rezultatul analizei de col, analize sange cerute de anestezist, sunt toate bune, suntem happy.

 

voua v-a cerut sa faceti urocultura sau exudat faringian? mie imi apar in contractul cu spitalul privat ca analize obligatorii cu care sa ma prezint la internare cand nasc.

 

imi puteti spune cum arata analiza de streptococ b? adica mie mi-a luat medicul secretie din col, insa din rezultatul analizei nu imi dau seama daca a facut-o si pe aceasta. pe buletinul de analiza scrie doar culturi si levuri necrescute in 48ore. aceasta sa fie?

 

multumeeesc!



#37
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 10:05

Florentina_C, si eu am descoperit cu cateva saptamani in urma un urat de hemoroid, la baza anusului, din fericire nu m-a deranjat pana acum, dar am indraznit sa iau masuri impotriva lui la inceput. Initial, la sfatul unei prietene care a fost si ea gravida si care a incercat toate cremele cu "procto-" si "hemo-" de pe piata fara rezultat, s-a dat, la sfatul medicului ei cu o crema numita Carpicon, pe baza de plante, cu muguri de brad, propolis, ceara de albine, care la ea a functionat de minune. Ei bine, am zis, incerc si eu direct cu asta. Fetelor, in ajun de revelion, nu pot sa va spun prin ce am trecut. Se pare ca am facut o iritatie la unul dintre componentele acestei creme, si a inceput de cu noapte sa ma manance in fund, la propriu. Dar rau. Rau rau. Ma trezeam noaptea din somn, ca altfel nu se putea. Eram ingrozita, ca nu stiam cum o sa ma descurc de revelion, trebuia sa mergem la o petrecere, si mie tot ce imi venea sa fac era sa ma scarpin in locuri "interzise" [:-)))] Dupa un consiliu de familie am decis sa iau masuri si de fiecare data cand ma duceam la baie ma tamponam la fund si cu vata inmuiata in ceai de galbenele. Am avut noroc ca pana la 10 noaptea cand am plecat s-a calmat iritatia considerabil si in cateva zile a trecut de tot.... Deci, concluzia este - grija cu cremele din plante in zone delicate, ca nu se stie la ce reactionati :))

 

La ultimul consult cu doctorul i-am spus de hemoroid si mi-a zis de Multigyn Compresses. Sunt niste comprese cu gel pe baza de aloe care se fixeaza intre fese, ca sa fie in contact direct cu hemoroidul. Se tin minimum 10 minute, macar de doua ori pe zi, bune inainte sau dupa nastere. Mi-am pus de cateva ori, nu am remarcat vreo ameliorare, asa ca am decis sa pastrez restul compreselor pentru dupa nastere si sa-l tratez atunci daca e cazul, pt ca sunt sanse sa se si retraga automat. Partea buna la mine e ca nu ma deranjeaza, si m-am impacat cu existenta lui acolo, dar la tine Florentina, e altceva...

 

Uburex, urocultura am facut si eu, exudat faringean nu (nu prea inteleg logica - daca ai streptococ in gat nu tb sa fie neaparat si in vagin, nu?!!) si cultura pt streptococ B in vagin am facut. La mine e precizat ca atare pe foaia de rezultat, dar probabil ca pe foaia ta specifica asa cum ai descris tu, si e de bine. Daca n-au crescut inseamna ca sunt pasnice. Pana la urma cu cine a ramas sa nasti?

 

Rommyna, sunt in asentimentul fetelor, 3-4 zile in spatele varstei gestationale poate tine de estimarea ecografica... Atat timp cat s-a constatat ca bebe a luat in greutate de la o ecografie la alta inseamna ca ea primeste ce are nevoie de la tine...


Editat de Aricioaica09, 21 ianuarie 2014 - 10:07 .


#38
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 10:18

offf musafirii astia......eu am noroc caci stand la casa fara masina nu poti ajunge, iar majoritatea prietenilor mei nu au masina, iar cei care veneau mai des deja stiu ca nu tb sa ma viziteze prea devreme. Sper sa nu am probleme.

Fllorentina si eu ma confrunt cu un hemoroid dar extern. Dureri si mancarimi nu am doar sangerez cand ma duc la baie. Eu folosesc crema de galbenele atat, nu stiu daca are vreun efect neavand simptome. Incearca. De crema care zici nu am auzit, am sa intreb si eu dr cand ma duc la control.

uburex eu am facut urocultura in fiecare luna din cauza infectiei urinare regidive de care nu mai scapam. Iar secretia din col la 32 de saptamani scriind infectii. Mie pe biletul cu rezultat scrie fiecare infectie in parte negativ. Nu stiu ce sa zic....daca nu a crescut nimic inseamna ca nu ai nimic. Din cate stiu eu streptococul B se vede in urocultura, e posibil sa gresesc.



#39
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 11:12

Buna!

Florentina si eu am avut un urat de hemoroid extern nu sangera nu durea doar ma deranja ca era umflat rau, 2 zile l-am dat cu crema de galbenele si nu a trecut apoi am vazut in sertar la baie o crema baneocin am dat cu ea doua zile si a trecut, nu stiu daca am facut o prostie sa dau cu ea dar ma enerva tare. La mine a functionat si a trecut cu asta. [:I]



#40
Anda_2014

Anda_2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 11:40

Buna fetelor!
Crisicar, ai dreptate, nastem la Regina Maria, credem noi cea mai buna alegere momentan in Brasov. Desi maternitatea de stat a fost renovata si conditiile pt cei dispusi sa plateasca sunt f bune, obiceiurile romsnesti nu s-au schimbat: nu stai cu bb la nastere, ti-l arata, nu poti sta cu bb in rezerva di trebuie sa te deplasezi tu, abia nascuta sau operata ca sa alaptezi. Cine mi-ar fi spus mie in matetnitate ce substanta analgezica folosesc pt rahi sau traheala.
Azi mergem la control si mai aflam cate ceva de momentul cel mare, plus aflam cat a luat David in greutate. Da, la sfatul psihologului de la cursuri ii spunem pe nume plus ca va fi cel mai cunoscut cuvant folosit dupa nastere si el va reactiona nu numai la voce dar si la tipul de sunete: nume, alinturi, tot ce am folosit in sarcina sa vorbim cu bb.

Maria, speram sa nu mai fii nevoita sa treci prin asta, trebuie sa spuneti nu pentru binele vostru si al bebelinei.

Vaccinurile le fac in coapse, unul imediat dupa nastere si unul la 2-2 zile iar sangele din calcai tot la 2-3 zile pt analize obligatorii, screening metabolic pt 2 boli si daca vrem hemoleucograma, gr sanguin si rh. Aceleasi picaturi pot fi folosite pt screening metabolic extins inca 43 de boli cred, dar contra cost cam 100 euro.
Daca mai pot ajuta cu alte informatii, cu drag.
Sa aveti o zi frumoasa si sa auzim numai de bine!



Etichetat si cu nastere februarie 2014, gravidute februarie 2014

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -