Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei de Sept-Oct 2013 (26)

gravidute sept2013 oct2013

257 raspunsuri la acest subiect

#21
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 20:05

Noi azi am implinit 2 lunite [pk] [pk] [pk]  si am avut si primu vaccin (boo!!!hiss!!!)

Sa creasca mare! cum primul vaccin, in maternitate nu i-au facut? sau nu e ca in Ro?



#22
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 20:06

Eu tocmai am tras o repriza de gatit (aproape) ca-n vremurile bune. Cu mandra in balansoar pe masa din bucatarie (as indrazni sa afirm ca ii place in el, ura ura) am facut o supa crema de rosii cu zdrente de ou, praz cu carne de porc, pandispan cu zmeura si orez cu lapte. In plus am pregatit de bagat la cuptor un muschiulet de porc cu 3 arome, pentru cina, baietii doar sa-l traga la tigaie si sa-l coaca nitel cand o veni vremea. 

 

Am o dilema vis a vis de regimul pt alaptat: vorbeati de bere fara alcool. Ma tenteaza si pe mine (mai ales daca stimuleaza lactatia) insa sunt ok bauturile acidulate cand alaptam? Ca taaaare as bea niste apa minerala....

Ce sa traga la tigaie, ca nu inteleg? [:)]

si eu am facut praz cu masline si muschiulet de porc



#23
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 20:20

Ella, cred ca e vorba de DTP. Acesta se face la doua luni... E si la noi la fel. Cred ca se fac la nastere aceleași vaccinuri ca si la noi. Se urmeaza schema OMS ca in toate țările civilizate, iar la asta macar ne încadram si noi.  [soricel]



#24
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 21:47

ELLA, muschiuletul, marinat, condimentat si impletit artistic trebe tras la tigaie 4-5 min pe fiecare parte, apoi dat la cuptor 8-10 min. S-au descurcat baietii, am mancat deja respectivul muschiulet si a fost f bun.
Acuma ei au plecat sa vada meciul la niste prieteni, am ramas cu mandra in 2 ca fetele. Eocamdata se gandaceste pasnic la ea in patutz, sper sa adoarma in curand.

#25
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 22:00

In Germania nu se face nici un vaccin la nastere. Primul e la 2 luni. Daca nu ma insel in Romania la nastere se face pentru Tbc fiind tara endemica. Cum in Germania tbc e o raritate nu se mai face respectivul vaccin. Si noi avem programare la vaccin in 4 sapt.
Eu am o dolema: sa ii pun cercei acum sau nu? Am o prietena care a fost asistenta in Romania pe neonatologie si se pricepe la dat gauri. Nemtii sunt putin mai reticenti, e considerat pirceing si cica ar trebui sa decida copilul daca vrea. Ideea e ca mai tarziu va fi mai greu pt ca va pune mana. As vrea totusi ca pana la botez sa aiba cercei. Botezul va fi probabil in luna mai in aceeasi locatie in care am facut si nunta. Trebuie sa sunam la restaurant sa rezervam data.

#26
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 22:03

Da, e vorba deprimul vaccin din schema obligatorie,  DTP (diftero-tetano-pertussis) + Polio + Haemphilus Influenza intr-un picior si vaccinul PCV (anti-pneumococic) in celalalt. De asemenea, a primit si anti Rotavirusul - asta fiind oral. Asta e schema aici.

 

Imediat dupa nastere, aici nu se fac vaccinuri. Pentru bebelusii cu parinti care provin din tari unde sunt frecvente cazurile de tuberculoza, se face BCG-ul la cateva zile/saptamani dupa nastere - Romania fiind pe lista acestor tari, si donsoara a facut BCG-ul, dar  cum am zis, asta nu se face la toti copiii aici.


Editat de DarkBendis, 24 octombrie 2013 - 22:06 .


#27
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 22:05

Noi nu o sa ii gaurim urechile, ci o sa o lasam pe ea sa decida cand si daca va dori. Asta e obiceiul pe aici [:)]



#28
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 22:30

noi i am facut deja gauri in urechi, a iesit din maternitate cu cerceii deja pusi. Tortite, nu din aia cu surub, ca de aia nu pot purta nici eu, mi se pare ca ma inteapa in ganglionii de dupa ureche.

#29
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 22:37

Nanne si Andra, la multe lunite bebeluselor!

Nanne, multumim pt noul capitol!

Daniela, asta e crema? http://www.aoro.ro/w...-ten-galbenele/

Stefanut a facut iar bubite, cateva si pe cap :( cand tocmai ziceam ca trec celelalte.. tot azi cand au reparut mi-au reaparut si mie scurgerile... o fi coincidenta? 

Eu il imbrac in salopeta si ziua si noaptea, noaptea il invelesc mai bine. 23 de grade sunt la noi. mie mi-e frig la mai putine.

Sta ziua din ce in ce mai mult treaz, parca prea mult, parerea mea.. azi a dormit 2 ore jumatate dupa baita de la pranz (seara nu reusesc sa le mai fac, caci adorm ambii inainte, cu kine chinuindu-ma sa ma impart intre ei si cina :D), apoi inca o ora. si acum doarme de o ora.

nu e cam putin? iar noaptea, are vreo 2 nopti de cand se trezeste la 2 ore sau 1,5 ore sa manance. Dupa cat de greu s-a facut, nu cred ca nu e satul :D M-am panicat eu alaltaieri si i-am facut formula, nu am reusit nici dupa 30 de minute sa-i dau nici 5 ml :)))) baiat destept!!

Sambata e botezul, fara petrecere, pt noi importanta este taina /slujba in sine.

 

 

Va doresc o noapte linistita!

Da, asta e crema.



#30
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 25 octombrie 2013 - 00:10

In Germania nu se face nici un vaccin la nastere. Primul e la 2 luni. Daca nu ma insel in Romania la nastere se face pentru Tbc fiind tara endemica. Cum in Germania tbc e o raritate nu se mai face respectivul vaccin. Si noi avem programare la vaccin in 4 sapt.
Eu am o dolema: sa ii pun cercei acum sau nu? Am o prietena care a fost asistenta in Romania pe neonatologie si se pricepe la dat gauri. Nemtii sunt putin mai reticenti, e considerat pirceing si cica ar trebui sa decida copilul daca vrea. Ideea e ca mai tarziu va fi mai greu pt ca va pune mana. As vrea totusi ca pana la botez sa aiba cercei. Botezul va fi probabil in luna mai in aceeasi locatie in care am facut si nunta. Trebuie sa sunam la restaurant sa rezervam data.

Alina, Alma are cercei doar de la varsta de 5 ani. I-a facut gauri cineva la o bijuterie. Au acolo aparate speciale, un fel de pistoale (ii fac gaurile pe loc la copil si in acelasi timp pun cerceii/o singura miscare, ca un capsator). Nu a durut-o cam deloc...cel putin Alma n-a plans deloc,era doar tare incantata ca a primit cerceii ce i-a ales ea insasi. Si aici e aceeasi mentalitate ca in Germania vis-a-vis de punerea cerceilor.





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -