Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei de Sept-Oct 2013 (26)

gravidute sept2013 oct2013

257 raspunsuri la acest subiect

#11
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 17:28

Eu tocmai am tras o repriza de gatit (aproape) ca-n vremurile bune. Cu mandra in balansoar pe masa din bucatarie (as indrazni sa afirm ca ii place in el, ura ura) am facut o supa crema de rosii cu zdrente de ou, praz cu carne de porc, pandispan cu zmeura si orez cu lapte. In plus am pregatit de bagat la cuptor un muschiulet de porc cu 3 arome, pentru cina, baietii doar sa-l traga la tigaie si sa-l coaca nitel cand o veni vremea. 

 

Am o dilema vis a vis de regimul pt alaptat: vorbeati de bere fara alcool. Ma tenteaza si pe mine (mai ales daca stimuleaza lactatia) insa sunt ok bauturile acidulate cand alaptam? Ca taaaare as bea niste apa minerala....



#12
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 17:29

Merci, Mina! Sunt super incantata deoarece ei nu se apuca de dat sfaturi! Acum au fiecare cate o papusa in brate [:-)))]

Auzi, ia-le papusile si da-le copiii :)) [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] ...glumesc, evident



#13
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 17:43

Noi azi am implinit 2 lunite [pk] [pk] [pk]  si am avut si primu vaccin (boo!!!hiss!!!)



#14
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 17:47

Noi azi am implinit 2 lunite [pk] [pk] [pk]  si am avut si primu vaccin (boo!!!hiss!!!)

La muuuulte lunite si muuuulti ani!



#15
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 17:52

Eu in primele saptamani dupa ce am nascut ma ingrijorasem putin ca asta mica doarme prea mult, acum imi doresc sa doarma mai mult  - mai ales ca isi alege sa stea treaza cand am eu ceva de facut [batcap]

 

In legatura cu ce cumparaturi vor sa faca bunicii, matusile etc prefer sa fiu consultata... nu de alta, da' poate cadoul nu e de folos. De exemplu, cerceii... a trebuit sa le spun la ai mei sa stea cuminti sa nu cumpere, ca noi nu am gaurit urechile la junioara.

 

Mina, eu beau cola fara cofeina, am baut si apa minerala sau limonada, nici o problema nu am avut.  Sa va fie de bine bunatatile, ce de chestii faine ai facut! Eu o sa gatesc la cina spaghetti bolognese cu ciuperci si ce zarzavele am prin frigider.

 

La Multi Ani Albinutei, Nanne, sa creasca mare si sa scape de colicute cat mai repede. Multumim pentru capitol nou!

 

Chiar, cine urmeaza la rand sa nasca? Conform listei, ar mai fi, dar nu dintre fetele care au fost active in ultima vreme.



#16
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 17:57

Nu gasesc cola fara cofeina, as bea una cu cofeina, de pofta, dar prefer sa-mi fac portia de cofeina din minunata si aburinda cafea de dimineata de mi-o pune sotu sub nas odata cu biberonu fetii  [pk]

Intre timp mi-am turnat o bere fara alcool...e horror, gata, mi-a trecut pofta, trec pe apa minerala sa vad cum reactioneaza dom'soara. Mie imi place berea neagra, asa ca asta blonda fara alcool cu gust de zarzavat mi-e cam urata.  



#17
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 18:18

La multi ani beleluselor voastre Andra si Nane!
A mea azi a dormit ft mult de la 10. O sa am circ cu ea sigur la noapte. Eu beau bere fara alcool alba..cred ca asa se numeste. Mie imi e pofta de citrice, de o limonada dar moasa mea mi-a zis ca nu e chiar bine sa mananc citrice ca ar face asta mica iritatii pe piele si la fundulet. Am redescoperit rodiile..delicioase.

#18
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 18:21

Mina, acum doua nopți s-a trezit de doua ori. A fost de vis [:D] ieri noapte a dormit asa de la 12 la 3, de la 3.15 la 4.15, de la 4.30 la 6.45, iar apoi record de la 7.15 la 10. Se înțelege ca pauzele sunt pentru gustarici de la mami  [:)]

Dark, nici eu nu i-am pus cercelusi. Mi se pare păcat sa strici frumusete de fatuca acum. Mi se par imensi cercelusii, indiferent cat de mici sunt ei de fapt, pentru urechiusele lor dragute. Am zis ca poate ii facem dupa 6 sau 9 luni, sa mai crească, sa fie mai domnisorica, dar totusi sa nu fie prea mare. Oricum, cred ca as opta pentru cercei cu tortita si nu cu cheita. Din astia am eu si uneori ma mai incomodeaza la somn, iar eu sunt in toata firea si imi pot schimba poziția, dar tot imi vine sa zic un au!  [clo]

 

Asa e, poate ca a crescut si nu mai doarme atat, dar eu tot am eticheta aia de dismatura undeva in capusorul meu, iar eu stiu ca astia mici cresc in timpul somnului, na, ce sa-i faci?

 

a, parca se discutase ceva pe tema asta. La noi in casa sunt 24 de grade, mai putin mi s-ar parea mie horror  [batcap] iar albinuta are aceleași hainute si ziua, si noaptea. Deci nu ii pun noaptea body cu mâneca scurta pe dedesubt. La fel, stiu ca la bebe extremîtatile sunt reci, pentru ca sistemul circular nu e inca bine dezvoltat. Ca sa vedem daca ii e bine, se verifica la zona cefei. Daca nu e transpirata, atunci ii este bine termic. Nu folosim inca sac de dormit, mi se pare prea micuta pentru asa ceva. Folosim o paturica subtirica in care este infasata lejer.



#19
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 18:29

Mina, berea fara alcool de la Bavaria, cu lamaie, e chiar super ok. In rest, nici mie nu-mi plac. Si eu sunt mare fan apa minerala si n-am avut probleme cu pisoii de la ea.

 

Aici se gaseste "kinder cola", adica pt copii, fara cofeina.

 

Normal ca papusile = copiii [:)] ..Acum ma duc sa ma lafaiesc in cada putin. Maine plecam cu totii in oras...Daca am asemenea asistenti, ma incumet si eu sa ies cu toti copiii cu masina.



#20
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 18:39

Nanne si Andra, la multe lunite bebeluselor!

Nanne, multumim pt noul capitol!

Daniela, asta e crema? http://www.aoro.ro/w...-ten-galbenele/

Stefanut a facut iar bubite, cateva si pe cap :( cand tocmai ziceam ca trec celelalte.. tot azi cand au reparut mi-au reaparut si mie scurgerile... o fi coincidenta? 

Eu il imbrac in salopeta si ziua si noaptea, noaptea il invelesc mai bine. 23 de grade sunt la noi. mie mi-e frig la mai putine.

Sta ziua din ce in ce mai mult treaz, parca prea mult, parerea mea.. azi a dormit 2 ore jumatate dupa baita de la pranz (seara nu reusesc sa le mai fac, caci adorm ambii inainte, cu kine chinuindu-ma sa ma impart intre ei si cina :D), apoi inca o ora. si acum doarme de o ora.

nu e cam putin? iar noaptea, are vreo 2 nopti de cand se trezeste la 2 ore sau 1,5 ore sa manance. Dupa cat de greu s-a facut, nu cred ca nu e satul :D M-am panicat eu alaltaieri si i-am facut formula, nu am reusit nici dupa 30 de minute sa-i dau nici 5 ml :)))) baiat destept!!

Sambata e botezul, fara petrecere, pt noi importanta este taina /slujba in sine.

 

 

Va doresc o noapte linistita!


Editat de c.raluca, 24 octombrie 2013 - 18:40 .




Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -