Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Nanne, Elena_R, Anairis! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (24)

gravidute sept2013 oct2013

238 raspunsuri la acest subiect

#211
Mella2013

Mella2013

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 11:33

Buna mamicilor,

 

eu vo fi o mamica de nov si as vrea sa stiu daca a nascut careva dintre voi la cfr2.

merci si sa aveti bebei sanatosi s voiosi :)..... abia astept si eu



#212
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 12:33

Felicitari, Alina!

 

Stef implineste azi 1 sapt. Aseara a fost cam agitat, apoi a reusit sa doarma. N-am mai baut  deloc ceai de lactatie si mi-am mai revenit cu galmele, insa a scazut parca si productia pe noapte. Azi o sa beau doar putin.

Voi ce mancati? Inafara de supa/ciorba neacrita? Ca fel doi nu mai stiu...mi-e teama de colici.



#213
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 14:29

Raluca, eu mananc de toate, mai putin mancare picanta gen curry-uri sau chilli con carne. HV (asistenta pediatra) mi-a explicat ca fiecare bebe reactioneaza diferit la ce mananca mama, deci ideea e ca mananc de toate si vad "ce nu-i place". Pana acum a mea nu a aviu colici - a fost oleaca agitata dupa ce mancasem cu o zi inainte o korma (un curry usor) si dupa niste chilli con carne (tot din cel "mild") si de atunci evit orice picanterie, dar altfel nu am avut probleme de la altceva. Iei de exemplu am facut paste cu pui, ciuperci si sos de smantana si pesto cu ceapa verde, azi cred ca voi face niste carnati cu piure de cartofi

 

Alina, super "parametri" la Emma, pune minunat in greutate!

 

Noi ieri am avut primul zambet adevarat "prins" pe foto [il] [il]

 

Edit: pus pozici si vazut si poze de dovlecei superbi [il] [il] [il]


Editat de DarkBendis, 10 octombrie 2013 - 14:42 .


#214
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 15:36

Raluca, eu mananc de toate, mai putin mancare picanta gen curry-uri sau chilli con carne. HV (asistenta pediatra) mi-a explicat ca fiecare bebe reactioneaza diferit la ce mananca mama, deci ideea e ca mananc de toate si vad "ce nu-i place". Pana acum a mea nu a aviu colici - a fost oleaca agitata dupa ce mancasem cu o zi inainte o korma (un curry usor) si dupa niste chilli con carne (tot din cel "mild") si de atunci evit orice picanterie, dar altfel nu am avut probleme de la altceva. Iei de exemplu am facut paste cu pui, ciuperci si sos de smantana si pesto cu ceapa verde, azi cred ca voi face niste carnati cu piure de cartofi

 

Alina, super "parametri" la Emma, pune minunat in greutate!

 

Noi ieri am avut primul zambet adevarat "prins" pe foto [il] [il]

 

Edit: pus pozici si vazut si poze de dovlecei superbi [il] [il] [il]

Si eu pap de toate. Cand mi se pare ca ceva ii deranjeaza incerc sa exclud din alimentatie. Am scos si eu curry si varza, am renuntat la usturoi si praz.



#215
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 15:59

Am sa incerc si eu de maine cartofii eventual copti felii la cuptor, apoi piure. Ma abtin de la fructe crude si rosii, varza, ceapa, usturoi, dar as baga o salata de vinete fara ceapa.



#216
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 16:18

Voi mai primiti notificari de la FORUM cand se scrie la acest subiect? Eu nu mai primesc si nu stiu de ce...



#217
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 17:38

Alina, felicitari pentru evolutie, super a pus Emma in greutate.

 

Raluca, si eu mananc cam de toate, mai putin picanterii, ceapa si usturoi crude, si fasole si varza. Bine, evit si mazarea si nautul, ca-s din aceeasi familie. 

Ieri am gustat ceva humus si mandra a fost cam agitata, deci ne tinem departe de leguminoase din familia fasolii, deocamdata. 

Mai evit si fructele in cant mari, pentru ca ma deranjeaza pe mine la stomac, si neonatoloaga zicea ca ce efect are mancarea asupra mea, acelasi efect il va avea si la bebelina. 

 

Eu in seara asta fac pui cu lamaie si garnitura de orez. Daca m-o lasa donsoara, ca ziceam ca a fost cam agitata azi, n-a dormit decat pe salteaua preferata (adica ma-sa) si acuma am incercat s-o pun in patut dar are ace :)) Viram pe sandvisuri calde daca o fi cazul, ce-i problema? :)) 

 

Andra, felicitarii pt zambetul oficial, abia astept sa prind un moment sa intru sa vizionez ca acuma, cum ziceam, no chance. 

 

No, fug la scartaici :) 



#218
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 17:51

mie mi-au spus de la spital sa nu mananc legume si fructe crude o luna de zile, ieri am mancat 2 mere coapte, sunt constipata si pe bebe il doare burtik.



#219
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 18:22

Noi suntem destul de tristi, am fost la medic si bebe are 3530 gr, de la 3810. Am plecat din spital a um 10 zile cu 3600 si ceva si nu am mai luat nimic in greutate. Mi s-a spus ca trebuie sa ii dau san foarte des, si completare daca cred ca nu trage destul (30 ml - maxim 60)... icterul e la limita - sambata mergem iar sa vedem cum stam.

Am fost foarte trista azi, am si tras un plans..

va pup,

 

vreau ca bebe sa fie bine :(



#220
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 18:43

Arnnia, of, nu te speria, daca ii dai doar san cam asa se intampla la inceput pentru ca are scaune foarte dese. Imi amintesc de la fata. O alaptam si la jumatate de ora si masa dura mult mult. Nici nu terminam una ca inceapea urmatoarea. Asculta medicul si daca va fi nevoie de completare ...asta este, ii dai completare. 

Aici te trimite si sa faci  o analiza a laptelui matern pentru a vedea daca indeplineste toate nevoile lui bebe.Vorbeste cu medicul si despre asta.

Cu plansul...nici nu-mi amintesc de cate ori ..si eu :(. Nu spun cum m-am speriat de criza genitala cand am vazut mameloanele umflate si tari :((.

Trecem noi peste toate cu bine!

 

 

Am si eu o intrebare fetele. Eu ii dau san jumatate de ora, dupa care 70 ml lapte praf completare. Pana ieri adormea la sfarsit. Acum dupa ce termina isi suge pumnisorii si cauta in toate partile cu gurita. II dau iar san dar se stramba si molfaie asa in ciuda. Oare sa nu se sature? E devreme sa mai cresc cu 10-20 ml?





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -