Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Hai Mina! Felicitari Pastilutza! Felicitari Flavia, Criss21 & Misandra! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (20)

gravidute sept2013 oct2013

209 raspunsuri la acest subiect

#41
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 11:59

Am fost la endocrinolog, diagnostic gusa hipertiroidizata si hipertiroidism moderat, concluzie acelasi verdict, repetare analize la 2 luni de la nastere, intrerupere alaptare si extirpare tiroida si noduli. Pana atunci daca mai am palpitatii tratament cu concor si panangin
Durerile pe care le am sunt de la coloana si sper sa treaca o data, ca nu le mai suport, imi dau o stare....

Misandra mi-a transmis poza si cu bebelina, dar nu o pot salva pe tableta si sa o pun pe picasa. Daca o sa ma simt mai bine o sa inru pe calculator

#42
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 12:37

 

Simona, ce bebelin mare ai :d ce saptamana esti? cat mai ai - ca iti lipseste semnatura 

 

 

Conform UM am 33 si 5 zile astazi dar conform eco bebe are 36 si 5 zile. Medicul a scris pe foaia de obs sarcina 36 sapt (33 sapt ) cu semnul intrebarii. Bebe a fost mai mare cu 2-3 sapt de pe la jumatatea sarcinii. In rest toate datele duc catre 34 sapt adica placenta grad 2, col lung si inchis , bebe sus, niciun semn ca ar veni in curand. Glicemia este buna deci nu se banuieste vreun diabet de sarcina , pur si simplu e mai grasunel. 

 

M-a programat pe 3 oct la cezariana cu doua mentiuni : daca se poate ideal ar fi sa mergem pana pe 11 iar daca se rupe apa sau incep contractiile mai devreme, actionam de urgenta.

Mi-a reamintit de injectiile cu dexa pe care eu evit sa le fac si pe care le voi amana cat se poate.

 

Felicitari Misandra! Bun venit pe lume bebelinei. Tot ce-i mai bun va doresc!

 

Ella multa multa sanatate! Din pacate si eu am gusa polinodulara ( unul din noduli are 3 cm :() dar fara modificari hormonale. Am indicatie clara de extirpare a tiroidei inca dinainte de sarcina , sper sa  aman cat mai mult incat sa pot alapta.

 

Va pup !

 

Simona  [gravi]  33+



#43
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 15:04

Multam Simona, tu TSH cat l-ai avut in sarcina?

#44
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 15:29

Am pus poza cu Ecateria Ioana pe picasa

#45
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 16:04

eu nu am parola de pe picassa :( nu am nici timp sa va citesc din urma dar vad ca alina cam absenteaza ne pregateste vreo surpriza?danyce esti o super mama ti-am zis eu ca acasa te recuperezi imediat :) pup gemenasilor tai si felicitari noilor mamici



#46
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 16:08

alina scuze acum am citit pagina anterioara si am vazut ca ai scris dar vad ca nu sunt singura interesata de tine  [:)]  cred ca si tu abia astepti sa nasti 

eu inca nu am moasa  [fri]  adica tanti care vine acasa si masoara bebe si toate alea ca nu stiu ce alt rost mai are, am facut cererea si nimic inca, mai insist...



#47
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 16:26

Multam Simona, tu TSH cat l-ai avut in sarcina?

Sincer nu-mi amintesc exact, dar stiu concluzia medicului si anume ca TSH, T3 si T4 sunt in limite normale. Le-am facut chiar la inceputul sarcinii apoi n-am mai repetat ca nu m-a deranjat desi e cam umflat gatul uneori. O sa caut hartiutele si-ti spun exact valorile.

 

Frumoasa foc Ecaterina Ioana! Nu mai stiu cine spunea dar avea dreptate , bebe unul si unul odiseea noastra :). 



#48
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 16:56

Misandra, multe felicitari pt bebelina! sa fie sanatoasa si mancacioasa si tie recuperare usoara! [flo2]

Mina, auzi la el, proiect din fonduri europene! [:-)))] ee asta e un proiect care e bine sa se amane, cat mai aproape de due date. Ce bunataturi ai diseara! La multi ani fericiti impreuna in continuare! [flo2]  Matei e un super fratior!

Vad ca sotii vostrii au glume in program, cred ca sunt emotionati deja! Al meu abia asteapta, tot plimba caruciorul prin casa [:)]

Nanne, pt titlu, si eu m-am chinuit, dar am observat ca daca ii dai de 2 ori edit (adica a doua oara, click pe "foloseste editor intreg"), te duce la optiunea sa schimbi titlul.

Flavia, succes la conferinta! sa stea bebe cumintica pana dupa ce termini. Ce fain ca ai baieti mari sa te ajute pe langa casa! Unde in State vrea sa aplice baiatul tau la universitate?

Daniela, chiar ma gandeam cum de ti-ai dat seama care e bebelusul dansator heheh

Alina, ce putin mai ai! Succes oricand isi doreste micuta sa isi faca aparitia [bib]

Ella, multa sanatate!  Sper sa se rezolve toate dupa ce nasti [flo2]


Editat de Elena_R, 04 septembrie 2013 - 17:03 .


#49
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 18:08

Misandra, multe felicitari pt bebelina! sa fie sanatoasa si mancacioasa si tie recuperare usoara! [flo2]

Mina, auzi la el, proiect din fonduri europene! [:-)))] ee asta e un proiect care e bine sa se amane, cat mai aproape de due date. Ce bunataturi ai diseara! La multi ani fericiti impreuna in continuare! [flo2]  Matei e un super fratior!

Vad ca sotii vostrii au glume in program, cred ca sunt emotionati deja! Al meu abia asteapta, tot plimba caruciorul prin casa [:)]

Nanne, pt titlu, si eu m-am chinuit, dar am observat ca daca ii dai de 2 ori edit (adica a doua oara, click pe "foloseste editor intreg"), te duce la optiunea sa schimbi titlul.

Flavia, succes la conferinta! sa stea bebe cumintica pana dupa ce termini. Ce fain ca ai baieti mari sa te ajute pe langa casa! Unde in State vrea sa aplice baiatul tau la universitate?

Daniela, chiar ma gandeam cum de ti-ai dat seama care e bebelusul dansator heheh

Alina, ce putin mai ai! Succes oricand isi doreste micuta sa isi faca aparitia [bib]

Ella, multa sanatate!  Sper sa se rezolve toate dupa ce nasti [flo2]

Pai al meu sot fiind la a doua experienta, deja se da expert. Sa-l fi vazut prima data ce pierit era.....



#50
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 18:22

pisellino: cred ca e mai greu dupa ce nasti sa iti gasesti moasa. De aia eu mi-am anmelduit-o de la 20 de sapt. de sarcina. Cum te descurci cu bebe acasa?

 De nascut..eu tot astept. Si eu am iesit la o saptamana dupa termen zice mama, si atunci provocata nasterea. Deci daca seamana fi-mea cu mine mai am de asteptat. Eu o sa scriu imediat pe forum pentru ca la spital avem wi-fi gratis si eu am smartphonul mereu la mine.


Editat de alinabold, 04 septembrie 2013 - 18:23 .




Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -