Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Hai Mina! Felicitari Pastilutza! Felicitari Flavia, Criss21 & Misandra! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (20)

gravidute sept2013 oct2013

209 raspunsuri la acest subiect

#31
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 08:57

Felicitari Misandra!Multa sanatate bebelinei Ioana ! [deziuata]  [deziuata]  [deziuata]

 

Deci scorul e 2 la doi, 2 baietei Daniela  si doua fetite Andra si  Misandra..

Chiar ma intrebam de ce nu mai naste nimeni pe aici.

 

Aseara m-a vopsit matusa mea si ii spuneam ca Andra a nascut dupa ce a  reusit sa se vopseasca si eu  sper sa nu nasc pana joi cand am o conferinta cu 150 de persoane :) si din motive care im scapa [alcool]  [alcool]  eu fac deschiderea.

.De vineri intru si eu in concediu pentru ca undeva intre 10-22 septembrie maxim ar trebui sa nasc fiind deja in saptamana 38.

 

si noi facem cezariana 99% din cauza ca avem prezentare pelviana completa plus dubla circulara dar am stabilit ca nu grabim nimic  si cand ne apuca atunci ne decupam.

 

Arnia: 

Tare faza cu proiectele europene..si eu lucrez in domeniu si cam asa e dar la final sigur ca merita asteptarea...

insa intrebarea sotului tau cu stangaci/dreptaci mi se pare super cool... as fi vrut sa vad fata doctoritei...

 

 

Sa vedem cine urmeaza  [:)]

Puschea pe limba-ti, Flavia, ca alaltaieri m-am vopsit singurica in secret, si fix la asta ma gandeam, ca poate nu afla fi-mea sa vrea afara. Mai am sa-mi fac manicura si sa ma pensez, le taraganez cat pot si p-astea ca sa o pacalesc sa stea acolo cat zice dna dr. 

 

Bafta la conferinta, care-i tema ? (si eu ma ocup cu evenimente si taaare ma mananca pielea de la stat degeaba....dar am unele de organizat prin februarie, abia astept ).



#32
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 09:13

Mina ti-e frica mai la al doilea...?vezi ca ai dpn mai devreme ca mine asa ca daca nu intetionezi sa il tii cu mana sa nu iasa  trebuie sa accepti ca vopsita sau  nu bebe  face ce vrea el.

 

Conferinta :colega mea tocmai mi-a spus care  150  vezi ca sunt deja 180...Horizont 2020- e  un program dedicat CDI.

 

Eu sincer abia astept sa iau o pauza sunt atat de obosita si sincer nu m-as implica  prea devreme in activitati la job. Stii ceva Mina conferinte or mai  fi insa  cu bebeii sunt momente unice si nu ne da nimeni tiinapoi ce ratam in relatia cu ei.

Eu de exemplu ma bucur ca voi sta acasa exact cand baiatul meu  cel mare are nevoie sa fie ajutat cu dosarul  pentru admitere la facultate  in USA/UK.

Daca eram la job era f complicat. Asa ca bebelina vine intr-un moment foarte potrivit.

 

Ieri am  urcat in pod dupa 6 luni  (3m de scara) si dupa ce era sa fac atac de cord [zid]  vazand  "ordinea" produsa de cei trei baieti    am facut luna impreuna cu  cel mare.Mai mult el ca eu stateam pe o cutie si dirjam care unde si ce se arunca. Am incercat sa conving sotul peste  weekend insa m-a refuzat pentru ca  "nu vrea sa nasc ca piscile prin pod" asa ca l-am mituit pe junior si  "I did it my way" si cu ocazia asta  mi-am gasit si  lenejeriile de soru-mea pentru patut pe  care ei nu le gaseau de doua luni  [batcap]  nici nu aveau cum la dezastrul de acolo.Aseara cand a venit sotul si a vazut isparava a zis "Of ce bine e sa ai baietii mari 

 

Problema este daca termin toate sertarele si cotloanele din casa ...si nu nasc cu ce imi umplu timpul?Cred ca incep si eu sa tricotez botosei la primii doi am facut si sportul acesta ca nu pot sta....



#33
nicopic

nicopic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 388 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 09:26

Neata fetelor!

 

Felicitari Misandra![flo] bun venit bb  Ioana Ecaterina! [pup]

Danyce, bine ati venit acasa! acomodare cat mai usoara in noua formula! [flo]

Mina, Pastilutza, Alina, mai aveti atat de putin! tinem pumnii! [majoreta]

Elena, amr 2 zile pana la concediul mult asteptat; sa speram ca bb-lina nu se grabeste, sa te poti odihni putin inainte de nastere [pup]

Arnnia, spor la cumparaturi! [flo]

 

Astazi raportez 36 sapt; usor, usor ma apropii  de termen...nu-mi vine sa cred; in week am reusit in sfarsit sa adun/recupez cateva sacosele cu hainute si am inceput sa le pregatesc, sa le aranjez odata si sa scap de-un stres; si la mine burtica este mai tot timpul contractata, fara dureri; la dr ajung abia sapt viitoare sa vedem ce si cum.

 

va pup [pup]



#34
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 09:27

Arnnia, nu are nimic sa iei No Spa.  [flo2]

mie mi-a zis sa iau doua pe zi ca nu strica ( 1-dim, 1-seara), dar eu iau trei... De 40 mg iau, nu forte (80 mg)...

daca vrei, iti recomand eu tie sa iei tot 3/zi pana spre ziua magica. N-am parafa de medic, dar gasesc una de traducator autorizat!  [soricel]



#35
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 09:37

Flavia, ne-ai cam incurcat pe mine si Mina dar te intelegem - las ca recuperezi dupa nastere :)))))))

Ce conferinte fetelor, eu ieri la o sedinta le-am zis ca gata cu plimbarile prin "lume".

 

Bine, Nanne, o sa iau un no spa inainte, nu accept stampila de traducator pe reteta:)))) doar de arhitect :))) hi hi [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

poop

 

apropo de stangaci si dreptaci, d-na medic nici nu s-a intorc cu fata spre sotul meu..ea masura acolo in continuare pe ecograf pe bebelin..si il asculta pe domnul meu.. [clo]



#36
pisoi3

pisoi3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 544 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 09:46

Felicitari, MISANDRA, sa iti traiasca bebelina si sa fie sanatoasa si norocoasa! [:)]

MINA, tu intrebai daca doare anestezia peridurala de la cezariana. Eu nu imi amintesc de vreo durere, stiu doar ca mi-era frica sa nu bage acul aiurea si sa nu raman paralizata. [fri] In rest, imi amintesc doar de o senzatie de intepatura, dar suportabila. Sper sa nu te doara si sa fie ok. Si oricum in momentele acelea, te gandesti la orice dar nu la faptul ca te taie, eu una cred ca vei fi asa de nerabdatoare sa iti vezi comoara, incat nici nu te vei mai gandi la ce se intampla in mod real.

ANDRA, si tu tot rescue cats am, mai putin cel de-al treilea care e pisi de Angora dar asta pentru ca asa s-a nimerit. Primul e birmanez de Romania luat de la o tanti care avea un nepotel mai ciudat care voia sa ii scoata ochii, al doilea e maidanez autentic abandonat in bloc. Voi pune poze in curand cu ei si cu noi pe picasa. Nici ai mei nu ies, doar pe balcon se mai plimba.

ALINA, spor la rezolvatul hartogaraiei! Hai ca mai e putin si vine si bebelina!

ONNU, eu imi amintesc ca piciorusele bebeilor sunt foarte mici. Eu am gasit niste botosei de la baietelul cel mare si m-am speriat ce mici erau. Asa ca banuiesc ca marimea new born ar trebui sa fie ok.

ARNNIA, simpatic tare sotul tau! :))))))))))))))

Gata pauza, fug la treaba, sa aveti o zi frumoasa, fetele! [:)]



#37
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 10:03

Flavia, nu mi-e exact frica, doar ca starile-s cam incurcate...unele chestii le iau mult mai usor ca prima data, altele nu...Eh, una peste alta donsoara tot ce va dori ea va face, indiferent ce poezii spun eu aici. Toata chestia e ca dr mea e hotarata sa tinem fata cat mai mult sa fie sigura de adaptarea respiratorie, si eu am un stress sa nu survina nasterea pe 9, cand e ziua baiatului. V-am mai zis eu voua, fiecare cu piticul lui fixat in creier ..... 

Mi-e urat tare de cezariana aia, dar asta e, stiu ca intr-o saptamana imi revin cat de cat in standarde. 

 

Ai dreptate cu momentele cu bebeii, eu mi-am propus sa stau cat mai mult acasa cu fata, mai ales ca ii prinde bine si Vizigotului la scoala, insa ma voi ocupa de organizare de acasa, imi lipseste un pic de activitate, am senzatia ca ma prostesc. Adevarat ca dupa nastere scap de grija asta, o sa am ce face. 

 

Ieri am crosetat o caciulita pt fata, poate pun azi poza. Si acum vreau sa ma apuc de un pled din resturile de fire ramase de la botosei. Intre timp am mesterit un mini-razboi de tesut pt Matei, m-a tot intrebat cum se tese, am incercat sa ii explic teoretic, n-a priceput nimic asa ca am trecut la exemple practice. Acuma are o preocupare, tese "un semn de carte multicolor pt Maia cand o fi mai mare si o sa citeasca". E super disperat sa faca diverse pt fata, nici de teme n-are chef din cauza asta, dar nici eu nu-l presez, ca de teme are timp in anii ce vin, n-are sa fie foc daca vacanta asta merge cu ele nefacute. 

 

Azi ar trebui sa randuiesc si eu hainutele de bebe in sertarele patutului, dar cum numitele sertare sunt jos, n-am nici un chef, ca tare greu ma aplec cu burta.  [grasa]

 

Hehe, azi facem 14 ani de la nunta, ia sa ma gadesc la ceva deosebit pt cina de diseara. La desert s-a abonat Matei deja, vrea briose cu zmeura. [yum]



#38
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 10:38



Flavia, nu mi-e exact frica, doar ca starile-s cam incurcate...unele chestii le iau mult mai usor ca prima data, altele nu...Eh, una peste alta donsoara tot ce va dori ea va face, indiferent ce poezii spun eu aici. Toata chestia e ca dr mea e hotarata sa tinem fata cat mai mult sa fie sigura de adaptarea respiratorie, si eu am un stress sa nu survina nasterea pe 9, cand e ziua baiatului. V-am mai zis eu voua, fiecare cu piticul lui fixat in creier ..... 

Mi-e urat tare de cezariana aia, dar asta e, stiu ca intr-o saptamana imi revin cat de cat in standarde. 

 

Ai dreptate cu momentele cu bebeii, eu mi-am propus sa stau cat mai mult acasa cu fata, mai ales ca ii prinde bine si Vizigotului la scoala, insa ma voi ocupa de organizare de acasa, imi lipseste un pic de activitate, am senzatia ca ma prostesc. Adevarat ca dupa nastere scap de grija asta, o sa am ce face. 

 

Ieri am crosetat o caciulita pt fata, poate pun azi poza. Si acum vreau sa ma apuc de un pled din resturile de fire ramase de la botosei. Intre timp am mesterit un mini-razboi de tesut pt Matei, m-a tot intrebat cum se tese, am incercat sa ii explic teoretic, n-a priceput nimic asa ca am trecut la exemple practice. Acuma are o preocupare, tese "un semn de carte multicolor pt Maia cand o fi mai mare si o sa citeasca". E super disperat sa faca diverse pt fata, nici de teme n-are chef din cauza asta, dar nici eu nu-l presez, ca de teme are timp in anii ce vin, n-are sa fie foc daca vacanta asta merge cu ele nefacute. 

 

Azi ar trebui sa randuiesc si eu hainutele de bebe in sertarele patutului, dar cum numitele sertare sunt jos, n-am nici un chef, ca tare greu ma aplec cu burta.  [grasa]

 

Hehe, azi facem 14 ani de la nunta, ia sa ma gadesc la ceva deosebit pt cina de diseara. La desert s-a abonat Matei deja, vrea briose cu zmeura. [yum]

Mina draga, sa stii ca pana si mie ,care ma plangeam de dureri crunte calmate doar cu morfina, mi-au disparut toate durerile de la cezariana in 10 zile. De fapt in ziua in care i-au scos lui Edward sonda din nas s-a produs un miracol cu operatia mea ca nu mai simteam absolut niciun fel de neplacere, ce sa mai zic de durere...pur si simplu atunci am simtit ca am renascut. Pana atunci m-am si tot stresat cu nenorocita aia de sonda si imi era tare mila de copil ca avea o mutrita de catelus necajit. De atunci zambeste si el.

O sa vezi ca va fi bine si in no time iti revii si uiti de tot prin ce ai trecut. E important sa fie bebelina sanatoasa.

Iti doresc sa stea la caldurica atat cat vrei tu.

 

Arnnia, scump tare sotul tau...Si al meu scoate inca in continuare diverse perle...dar ma distreaza pur si simplu, nu ii comentez nimic inapoi. Era tare scump imediat dupa nastere ca el nu-si mai amintea care copil e Edward si care copil e Patrick. Ii explicasme cu lux de detalii care cine  va fi (inainte sa ii scoata doctorul afara la cezariana), dar el acum nu mai stia daca intr-adevar copilul mai mare e Patrick sau invers...asa ca pana am sosit eu de la Intensive Care dupa operatie, copiii nostri s-au numit pentru cateva ore pur si simplu Baby 1 si Baby 2 ca sa stiu eu ordinea nasterii, impliciti locul din burtica al bebelusilor (stiam ca Baby 1 era din stanga, iar Baby 2 din dreapta....respectiv Patrick, Edward). O sa radeti de mine, dar chiar faptul ca bebelusul Edward e asa atras de  muzica m-a determinat ca pe el sa il cheme Edward (am facut in capul meu analogie cu Edward Maya)...ca altfel nu aveam nici eu exact un criteriu de impartit numele la copii.

 

Misandra, felicitari din suflet pentru micuta Ioana-Ecaterina!!! Sa creasca mare, sanatoasa si frumoasa! Sa va bucurati de ea~!! [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]


Editat de danyce, 04 septembrie 2013 - 10:39 .


#39
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 11:09

Felicitari Misandra !!! [deziuata]  [deziuata]  [deziuata] 

Foarte amuzant Daniela asociatia cu Edward Maya. Si eu m-am gandit intotdeauna cum fac parintii cu gemeni in primele zile, mai ales cu cei identici. Dupa o vreme e clar ca nu ii mai incurci dar la inceput?

 Primesc o gramada de mailuri, sms-uri, telefoane de la rude, prieteni..toti ma intreaba cand nasc..parca ar fi dupa mine. De unde sa stiu eu? Sotul zice ca pe 11, soacra-mea zicea pe 2-3 ( a trecut deja termenul). 


Editat de alinabold, 04 septembrie 2013 - 12:32 .


#40
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 11:58

Fetelor, am o veste mareeeeeeee

A NASCUT MISANDRA, O FETITA IOANA ECATERINA PE 30.08.2013, 2840 gr, 49 cm, scor apgar 9/10
Nu poate intra pe forum deocamdata, si m-a rugat sa va anunt

Felicitari mami, mult laptic, bebelina sa fie mancacioasa si cuminte


Fug la endocrinolog, noroc ca aveam tableta deschisa dimineata si am vazut

Pastilutza, merci, intradevar un sot extraordinar

Felicitari Misandra !!! 


Editat de c.raluca, 04 septembrie 2013 - 12:00 .




Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -