Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (16)

gravidute sept2013 oct2013

247 raspunsuri la acest subiect

#211
Tanaion

Tanaion

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 547 mesaje

Postat 18 august 2013 - 08:25

Neata fetelor,
Vreau si eu sa va intreb ceva. La voi cat de des misca bebelusii? Nu am stat pana zilele astea sa monitorizez niciodata, dar acum sunt ingrijorata ca de ieri de pe la ora 15 nu a miscat. Am tot incercat sa stau in pozitii in care de obicei o simteam. Incerc sa ma linistesc, dar pe masura ce trece timpul sunt din ce in ce mai ingrijorata. Voi cat de des simtiti, sau simteati bebe la 29-30 de saptamani? Cele cu burtici mai inaintate cred ca acum simt mai rar din cauza ca au crescut bebicii si nu mai au atata spatiu.
Multumesc,
Tana

#212
angy_angela

angy_angela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 18 august 2013 - 08:50

Buna Tanaion, eu am 29de sapt+ si poti sa-ti spun ca si eu am trecut prin aceleasi emotii acum o sapt cand efectiv stateam in toate pozitile si nu vroia sa miste,,asta a  durat 2 zile iar in ziua cand aveam programare la dr misca non stop :) Asa ca stai lin ca au si ei perioada si perioade. [flo2]



#213
adriana15

adriana15

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 18 august 2013 - 09:04

Draga Alinabold, sfatul care ti-a fost dat in legatura cu scaldatul a fost din simpla prietenie si nicidecum datorita faptului ca suntem stresati sau stresanti (aici nu inteleg care dintre termeni ai vrut sa-i folosesti). Nu stau sa-ti explic ce bacterii sau ce microbi se gasesc intr-un lac ca banuiesc ca realizezi si tu asta mai ales cu 3 saptamani inainte de nastere si mai ales ca esti medic-rezident. 

A fost un simplu sfat, iar pe colegele tale pentru care verbul "A INOTA" contine doi de N le rog sa se abtina de la comentarii de gen "de moda veche" sau "babisme" (nu ne cunoastem si nici nu mi-as dori).



#214
criss21

criss21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 18 august 2013 - 09:19

Tanaion,

 

Noi avem 38 sapt azi si de cand am inceput sa-l simt pe bebe a avut 1-2 zile super active de aveam impresia ca va iesi din burtica, apoi alte 2-3 zile in care nu misca deloc sau aproape deloc, iar pe urma incepea sa se miste moderat. Eu zic sa ai rabdare maxim 3-4 zile si daca nu simti nici o miscare sa mergi la dr



#215
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 18 august 2013 - 09:23

Tana, a mea se agita dupa ce mananc ceva dulce, in special.
Daca ti se pare ca e ceva in neregula, mergi la dr sau la o ecografie, eu cred ca e ok, are doar o perioada mai linistita. Fii optimista.

#216
dorutzaddd

dorutzaddd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 18 august 2013 - 09:25

imi dau si eu cu parerea referitor la intratul in apa in alte locuri decat dus..

noi avem piscina, si stiu toate substantele care se baga intr-o piscina pt ca apa sa ramana clara si "curata" si cu ph bun.. inchipuiti-va doar o apa verde si murdara cu putine substante dinastea a devenit cristalina.. deci fiind chiar piscina noastra eu tot nu am intrat in ea.. la apa din mare, rauri, lacuri nu ma bag sa-mi dau cu parerea  dar eu una alta apa decat un dus rapid n-am vazut.. nici macar baie in vana n-am facut..

 

tanaion, eu ma ingrijorez daca nu misca atata si atata il bazai, ii pun muzica, ma intorc ma sucesc etc, nu renunt pana nu raspunde.. are el grija dupa aia sa-mi plateasca cu varf si indesat dar asta e..

referitor cu avansatul in sarcina, nu mi se pare ca ar misca mai putin, ci ca orice miscare din cauza ca are putin loc o simti mai bine..



#217
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 18 august 2013 - 10:43

Onnu, bine ai revenit! Important e ca esti odihnita, de pregatiri mai ai timp. Ma bucur tare pentru tine ca acum bebelusa e ok si chistul pare sa se fi reabsorbit [flo2] .

 

Tana, fiecare bebelus are perioade mai linistite. Ai mei se misca mai tare cand stau intinsa complet sau cand ascult muzica. Pentru linistea ta, cred ca ar fi bine sa iti suni medicul daca si azi nu simti inca niciun fel de activitate.

 

Adriana15, nu stiu cine esti (probabil nasa Alinei??), dar interventia ta mi se pare de foarte prost gust.  Daca aveai ceva de comentat legat de postul Alinei si daca o cunosti asa de bine, consider ca puteai avea o discutie cu ea personal, nu sa vii aici cu replici acide, atat la adresa ei, cat si la adresa colegelor de forum. Sunt tare curioasa ce pregatire ai daca te dai asa de atotstiutoare. Esti si tu medic??? Culmea e ca medicii chiar recomanda inotul in timpul sarcinii. Si medicul meu ginecolog mi-a recomandat inot, atat la piscina, cat si in aer liber (mare, lac, unde as fi avut posibilitatea sa ajung). Nu e toata lumea batuta in cap cu leuca [alcool]  si nu doar "unii" au dreptate.

Pe de alta parte, din experienta proprie, cele mai mari alergii si probleme le-au avut chiar persoanele care au exagerat cu sterilizarea mediului in care se invarteau. Poate sunt eu intr-o ureche, dar nu pot sa nu ma intreb (si chiar il voi intreba pe medicul meu cu prima ocazie, de curiozitate doar) in ce masura poate influenta apa dintr-un lac sarcina unei mamici cu col inchis. Prin ce canal ajung microbii aia la bebe?? Ca acuma pe toate ne duce capul sa stim ca nu intra prin piele.

Cat despre remarca ta legata de verbul a "inota" scris gresit (cu 2 "n''), pot spune ca e total deplasata  aici, deoarce nu ne aflam la un topic despre gramatica limbii romane. Nici eu, lingvist de profesie, nu imi permit sa iau la puricat textele colegelor de forum, deorece sunt constienta din start ca fiecare dintre noi avem alta pregatire si nu ar fi frumos din partea mea. Pe de alta parte, asta e o greseala foarte frecventa, aproape incetatenita in limba (nu toata lumea se gandeste direct la regula "in+substantiv care incepe cu "n" (ex. noapte, nod) = verb cu 2 "nn" (a innopta, a innoda)", altfel doar un "n").  Daca ai vedea cati olandezi scriu mult mai gresit propria lor limba decat colegele noastre de forum, probabil ai face atac de cord.  In ciuda acestui fapt, aici nimeni nu arata cu degetul la dezacordurile gramaticale ale colegului. Asta se numeste bun simt!


Editat de danyce, 18 august 2013 - 10:45 .


#218
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 18 august 2013 - 11:36

Adriana, bine ai venit, nu mi amintesc sa te mai fi vazut pe aici.
As dori sa iti atrag atentia, daca nu ti e cu suparare, ca si reciproca este in egala masura valabila: nici tu nu ne cunosti suficient incat sa ne critici gramatica.
Nu pt asta ne am adunat aici, cel putin noi.

PS: scriu fara cratime fiindca sunt conectata de pe tableta si mi e greu cu tastatura. Asta ca sa nu ramai cu impresii gresite, restul cre ca s interesate de ce scriem, nu de cum scriem.

#219
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 18 august 2013 - 11:41

Trecand la alte aspecte al zilei de azi, fratilor, ma urc pe pereti de plictiseala, abia astept sa vina sotul sa am motiv sa stau in bucatarie si sa mai fac si altceva decat drumuri intre canapea si frigider dupa apa sauinghetata.
Pt diseara mi a venit chef de paste cu creveti, cred ca ma transport pana la supermarket sa cumpar o punga..... Bine, avand in vedere ca vine de la soacra mea, probabil sotu are si ceva caserole cu mancare gatita in masina, dar tot mi as face cheful.

#220
adriana15

adriana15

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 18 august 2013 - 11:50

:))) Danyce, lucrez la aprozar in colt si habar nu am de medicina....nu la infectiile pe care le-ar putea contacta bebelusul ma refeream ci la cele pe care le-ar putea lua mama. ma rog, asta e cand uneori bunele intentii sunt luate in ras.

va doresc sarcini usoare!





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -