Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (16)

gravidute sept2013 oct2013

247 raspunsuri la acest subiect

#221
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 18 august 2013 - 12:33

Tanaion, la "varsta" asta a sarcinii ar trebui sa putem simti bebele macar de 10 ori pe zi - cel putin asa ni se spune noua aici. Bineinteles, nu face tumbe prin burtica 'mnealui, ca nu mai are unde, dar miscarile ar trebui sa fie simtite (la mine e vorba de coate, calcaie, genunchi incasati "pe interior", foiala, deci activitate este). Ca sa nu mai vorbesc de sughitat, o senzatie tare ciudata. Ideea e... daca esti ingrijorata de miscarile bebelusului, sau mai zis de lipsa acestora (mai ales daca ai incercat sa le "stimulezi", adica muzica, mancat ceva dulce, suc de portocale sau ce stii tu ca il simuleaza pe bebe) se recomanda sa dai un telefon la spital, sa vorbesti cu o moasa, si cei de acolo o sa iti spuna ce trebuie facut, sau daca ar fi cazul sa mergi sa ti se faca un control.



#222
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 18 august 2013 - 12:45

Adriana, sfaturile sunt oricand bine-venite, si multumim pentru ele [flo2] [flo2] . Dar vezi tu, una e sa dai un sfat, altceva e sa fii de parere ca doar tu stii cum e bine si restul habar nu au, si sa te simti jignita ca sfatul tau nu este folosit ca litera de lege.  Si mai e si modul in care se adreseaza sfatul respectiv, fara suparare. In legatura cu inotatul, e clar ca se recomanda peste tot, aici se fac clase speciale pentru gravidute la piscine, nicaieri nu se interzice ca viitoarele mamici sa nu intre in mare, sau in lac, bineinteles daca apa e vizibil murdara, poluata, vezi deseuri plutind in ea nu vei intra, gravida sau nu. Dar altfel, nu e nici o problema.Infectiile pot fi culese de pretutindeni, inclusiv din baia proprie, si fiecare dintre noi suntem persoane adulte si se presupune ca stim si putem sa evaluam o anumita situatie si sa ne asumam responsabilitatea pentru deciziile luate.



#223
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 18 august 2013 - 12:55

Onnu, bine ai revenit, foarte bine e ca ai reusit sa te odihnesti un pic, ce bine prinde la sarcina si la moral! E minunat ca a disparut chistul acela, in majoritatea cazurilor asa se intampla, dar pana nu vezi ca si totul e in regula cu bebele tau, emotiile sunt gramada.

 

Eu azi am scapat de gatit, pregatisem pentru reuniunea de familie de ieri varza a la Cluj si a mai ramas destul sa avem si astazi.



#224
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 18 august 2013 - 13:32

Fetelor, eu ma chinui cu jena de la hemoroizi, dar am facut si de papa: ciorbita de fasole galbena pastai, binenteles dreasa cu smantana, pilaf cu aripioare si salata de patrunjel, o nebunie - a mancat sotul de a rupt, dar si eu....

Avand in vedere si problema nou aparuta cu hemoroizi, miercuri va fi ultima zi la job, sper sa rezist si pana atunci. Si uite asa s-a dus planificarea mea cu concediul din septembrie

O duminica frumoasa in continuare va doresc!

#225
adriana15

adriana15

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 18 august 2013 - 13:44

multi citesc putin inteleg. e ultimul meu post aici.



#226
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 18 august 2013 - 14:49

multi citesc putin inteleg. e ultimul meu post aici.

Dimpotriva, Adriana...eu cred ca toata lumea care a reactionat in urma postului tau chiar a inteles ce ai vrut sa spui. Si, oricat de tare te-ai supara, nu esti si nici nu poti pretinde ca esti atotstiutoare. Noi avem alte informatii...si culmea, chiar de la medici. Eu am fost foarte directa in exprimare, insa Dark (Andra) a exprimat si mai bine ce am vrut sa subliniez si eu. Incheiem discutia asta pentru totdeauna. Foarte bine ca vrei sa stai deoparte. De altfel, nimeni nu te-a invitat sa ne vizitezi, doar ca sa critici persoane necunoscute (cum zicea si Mina, nu mi se pare ca ai acest drept). Pe mine mama m-a invatat sa respect oamenii din jurul meu, indiferent de opinia pe care o au sau de pregatirea lor. Nu stiu ce ai invatat tu in cei 7 ani de-acasa, dar si vanzatoarele de la aprozar merita tot respectul (a propos de remarca ta din postul precedent...De unde sa stie lumea cu ce te indeletnicesti, daca tu nu spui, doar intri sa critici??). Vrei sa faci pe desteapta, dar nu-ti iese.

 

Ela, cum faci salata de patrunjel? Sunt foarte curioasa.

Cat despre hemoroizi, nu mai tin minte daca te-ai consultat cu medicul sau nu. Si eu am inceput sa am problema asta si mi s-a recomandat sa folosesc un gel, pe care am de gand sa-l cumpar maine.

 

Andra, ce faina idee cu varza à la Cluj! Cred ca voi face si eu in cursul saptamanii.

Vad ca bebelusa ta e tare ascultatoare: a ramas  la caldurica, pentru ca mami a ei sa participe la reuniunea de familie si tare cred ca va avea rabdare si sa-si faca mami freza.


Editat de danyce, 18 august 2013 - 14:51 .


#227
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 18 august 2013 - 21:45

Danyce, reteta salata patrunjel:
4 legaturi patrunjel tocat marunt
2 rosii, doar pulpa, taiate cubulete
1 ardei gras rosu, taiat cubulete
1 vanata mica/medie, curatata de coaja, taiata cubulete si calita cu un pic de ulei, sare si 1 sau 2 linguri de apa
Zeama de la o lamaie
Sare si o lingura de ulei de masline
Se amesteca toate intr-un castron. Este o nebunie

Maine ma consult cu dictorul pt hemoroizi

#228
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 18 august 2013 - 22:52

Danyce, reteta salata patrunjel:
4 legaturi patrunjel tocat marunt
2 rosii, doar pulpa, taiate cubulete
1 ardei gras rosu, taiat cubulete
1 vanata mica/medie, curatata de coaja, taiata cubulete si calita cu un pic de ulei, sare si 1 sau 2 linguri de apa
Zeama de la o lamaie
Sare si o lingura de ulei de masline
Se amesteca toate intr-un castron. Este o nebunie

Maine ma consult cu dictorul pt hemoroizi

Merci mult, Ela, pentru reteta!

 

Pentru hemoroizi cea mai indicata e o crema pe baza de lidocaina (3%). Sotul meu a fost in seara asta la spital si a primit de la medic reteta pentru o astfel de crema, pe care mi-a luat-o chiar din incinta spitalului. Are efect pe loc.Sunt foarte happy ca nu mai trebuie sa ma tot foiesc sa-mi gasesc pozitia confortabila, ca acum nici macar pe sezlong nu mai puteam sta si tare neplacut a fost cateva zile.



#229
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 18 august 2013 - 23:50

fetelor azi am stat toata ziua si am citit carti de ingrijire a bebelusilor, despre alaptat, etc. Am reusit aproape sa termin o ditamai cartea despre alaptat. Das Stillbuch se numeste si contine ft multe informatii utile.  Stiu ca de la teorie la practica e o cale ft lunga dar sper sa ma ajute. Maine am din nou curs de pregatire prenatala cu moasa. Cum zicea soacra-mea azi: ma pregatesc intensiv inainte de marele examen, sunt in sesiune :))



#230
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 19 august 2013 - 00:33

fetelor azi am stat toata ziua si am citit carti de ingrijire a bebelusilor, despre alaptat, etc. Am reusit aproape sa termin o ditamai cartea despre alaptat. Das Stillbuch se numeste si contine ft multe informatii utile.  Stiu ca de la teorie la practica e o cale ft lunga dar sper sa ma ajute. Maine am din nou curs de pregatire prenatala cu moasa. Cum zicea soacra-mea azi: ma pregatesc intensiv inainte de marele examen, sunt in sesiune :))

Si eu asta am facut, Alina. Desi am experienta destula la un copil, acum invat pentru doi copii deodata.





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -