Sari la conținut

Sari la conținut


Primul telefon mobil al copilului: cand, de ce ce si reguli pe care trebuie sa le stie parintii

telefon mobil internet telefon facebook snapchat siguranta pe net

27 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 septembrie 2015 - 09:50

JG,eu inteleg foarte bine ce spui si te rog s an-o eii personal,ins aparintii sunt cei cu putere de decizie.

 

Traiesc intr-o tara destul de tehnologizata,insa copilaria ramine copilarie...

 

In Romania e o moda...in Germania copiii nu s eintrec intre ei care are cel mai modern telefon.Ma rog.cum am spus ,fiecare decide pentru copilul lui.



#12
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 06 septembrie 2015 - 11:37

Pai sunt de accord cu tine, parintii decid si ei sunt responsabili pentru trendul asta cu telefoanele la varste mici.

Dar depinde mult si de locul in care traiesti. ca uneori situatia e de asa natura incat nu prea ai de ales decat sa te conformezi majoritatii.

Cum era cu concursurile scolare, eu de exemplu n-as fi trimis-o la niciunul, dar apoi la festivitatea de sfarsit de an ar fi fost singura care nu primea nicio diploma. Si la 7 ani ar fi fost cam greu sa-i explic cum stau eu ferma in spatele principiilor mele... asa ca am trimis-o la concursuri.



#13
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 06 septembrie 2015 - 12:40

Michelle, pai in cazul vostru sigur nu e nevoie. Dar eu nu sunt acasa cand vine ea de la scoala si fix nu avem. Prevad insa ca va cam trebui sa-l ia la scoala in curand. Au voie cu ele inchise in ghiozdan. S-a intamplat sa li se spuna sa isi faca anumite teme la scoala pe calculator. Gen prezentari in Power point sau alte fisiere care sa ramana salvate in reteaua scolii. Si ei au stat frumusel la coada la secretariat sa sune parintii. S-a intamplat de cateva ori si am impresia ca nu prea le convine. In acelasi timp un coleg de servici care are 3 copii in aceeasi scoala imi spune ca ai lui au telefon in ghiozdan.

Cat despre smartphone e clar ca e un moft. Cam toti imi spun ca pe la 12 ani se fac de rusine cu unul normal. O sa vedem daca rezistam pana atunci.

 

Cu fb nu avem bataie de cap. Nu cere, nu cred ca au prea multi ca li s-a explicat la scoala ca nu e recomandat. O fetita proaspat venita din Spania stiu ca are ca s-a logat la mine sa dea un mesaj. Dar in Ro tot asa am auzit ca multi de varsta fetei mele au. Si ii si vad pe cativa ca sunt activi. Ei bine, mai avem pana acolo.



#14
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 06 septembrie 2015 - 16:19

Fie-mii i-am luat telefon din clasa a doua. Ma suna daca intarziam sa o iau de la scoala sau daca iesea mai devreme de la ore, fiindca vreun profesor nu reusise sa ajunga.  



#15
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 06 septembrie 2015 - 17:20

o sa-i iau de craciun ca ma roade la urechi.probabil se va intampal la fel c si cu tabletele si laptopul.......zac acoperite de praf.



#16
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 06 septembrie 2015 - 18:35

Eu le-am luat telefoane foarte simple, cu care sa nu poata decat sa ne sune, de cand au inceput sa mearga la scoala. Avem mai multi copii si era mai greu fara, mai trebuiau sa ne anunte daca le dadea drumul mai devreme, sau ii mai tinea la scoala pentru ceva neasteptat, sau daca nu puteam noi sa ajungem sa-i luam la timp si ii anuntam sa mearga la frati in clasa



#17
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 08:55

Cred ca in clasa I. Sa ne putem suna :-) ca de obicei pt asta sunt telefoanele, sa anunti daca e ceva bai. Nu-l consider vreun lux. Sunt nshpe oferte pe piata, avantajoase.



#18
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 12:49

Si eu i-am luat telefon tot cand a inceput sa mearga la scoala. S-a intamplat de multe ori sa termine orele mai devreme (dna de religie le dadea drumul si cu 20 de minute mai devreme), microbuzul de la after nu ajunsese si atunci m-a sunat (cam speriata) si am stat de vorba cu ea pana a aparut. In plus, ea mai ramane singura in casa din cand in cand si, neavand telefon fix, trebuie sa aiba o mmodalitate de a lua legatura cu noi.

Are un telefon simplu, ieftin, in timpul orelor il tine in ghiozdan. Are colegi care au smartphone dar ea nu a cerut. Este un copil care inca prefera sa alerge prin curtea scolii decat sa stea cu telefonul in mana. 

Cred ca telefonul pentru copil este/nu este necesar in functie de situatia fiecaruia.



#19
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 15:30

Si eu i-am luat telefon tot cand a inceput sa mearga la scoala. S-a intamplat de multe ori sa termine orele mai devreme (dna de religie le dadea drumul si cu 20 de minute mai devreme), microbuzul de la after nu ajunsese si atunci m-a sunat (cam speriata) si am stat de vorba cu ea pana a aparut. In plus, ea mai ramane singura in casa din cand in cand si, neavand telefon fix, trebuie sa aiba o mmodalitate de a lua legatura cu noi.

Are un telefon simplu, ieftin, in timpul orelor il tine in ghiozdan. Are colegi care au smartphone dar ea nu a cerut. Este un copil care inca prefera sa alerge prin curtea scolii decat sa stea cu telefonul in mana. 

Cred ca telefonul pentru copil este/nu este necesar in functie de situatia fiecaruia.

 

[flo], [flo]



#20
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 15:57

Nici noi nu le-am luat tel mobil, dar noi traim dupa regulile tarii:) unde copiii sunt mai mereu supravegheati.

 

zic mai mereu fiindca vara ies si circula in cartier, merg singuri la piscina, la prieteni sau chiar in parc cand sunt grup mare. Pentru atat, nu e nevoie de tel. 





Etichetat si cu telefon mobil, internet, telefon, facebook, snapchat, siguranta pe net

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -