Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

MONTIGNAC (198)..STIL DE VIATA NU DIETA

montignac dieta stil de viata

503 raspunsuri la acest subiect

#21
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 12:07

Otilia, daca fetele au greutati normale si nu vezi tendinte de ingrasare la ele, nu exagera cu restrictiile.Daca reusesti sa le convingi cu painea-pe care o poti face doar cu faina integrala si iese buna, fara tarate pentru ele, daca reusesti sa le dezobisnuiesti de dulciuri rafine, de fast food, cartofi prajiti, daca le dai paste integrale si orez basmati, deja e foarte mult...



#22
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 12:39

Caress, le tot explic care-s mancarurile sanatoase si cam ce nu ar trebui sa consumam. Cea mijlocie e manechin si tocmai ea e mare fan pesmeti. Cea mare in schimb are mult in talie, de fapt nu prea are talie. Nu e mare fan dulciuri insa pizza si cartofi prajiti ar devora in nestire. De cand era in burta mea avea diametrul abdominal mare si greutate peste medie si asa a fost la nastere. Pediatra ei mi-a recomandat sa-i dau fructe de la 4 luni ca sa o vitaminizez si sa-i scot o masa de lapte ca ea crestea precum fat frumos doar din alaptare. Si cand am inceput sa-i dau mancare nu avea voie banane, paine, ii dadeam dovlecel in loc de cartof, iaurt simplu. Dulciuri nici atat. Pe la 3 ani arata chiar bine insa a inceput gradinita si doar 6 luni a tinut minunea cu mancarea de acasa ca s-a prins ca acolo colegii mananca diferit si a vrut si ea ca ei. Iar la gradinite aici nu se da mancare gatita. Se dau sandwichuri, paine multa. Cateodata le mai face o supa crema de rosii din praf evident, pizza si crenvursti, mania lor [bang] . Iar de cand a inceput scoala e si mai plinuta pentru ca sta mult, la gradinita alerga pe afara, se catara. Ea e un copil tare energic dar nu se vede.

Anul trecut mergea saptamanal la inot, acum are 2 ore de gimnastica la scoala si balet. Mai face flotari ca avem o intelegere. Cine se supara si ridica tonul face 5 flotari si cam sare calul des.

Nu vreau sa creada ca o pun la dieta ca deja se streseaza si ea si e un subiect tare delicat. Dar vreau sa faca miscare cat mai multa.



#23
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 14:57

otilia eu asa am fost mereu...de cand ma stiu adik tanculet [fri] . La fel ca fiica ta am fost f mare la nastere (4.5kg) [bib] ...si m-am apucat de sport de perfomanta  pe la 12 ani..si asa am ajuns eu la 83kg in a 9-a (de la efort + mancat mult)...

mama mea mereu imi spunea sa am grija ce mananc..si tata mereu era ala cu "lasa fata in pace"..acum pur si simplu ma gandesc ca ar fi fost bine sa imi restrictioneze ce mananc de mica..nu in sensul cantitativ ci calitativ [clo] .

 

in ce priveste supa de rosii...cum adik "din praf evident"? eu fac supa de rosii ff easy si iese groasuta...: morcov dat prin razatoarea mare, o ceapa mica taiata marunt marunt(sau nu pun cateodata), si cateva bete de telina taiate rondelutze..si o fac cu pasta de tomate la cutiute din alea de hartie..sigur ai si tu. Cateodata ii mai pun un cub organic de vegeta sau daca nu pur si simplu condimente gen:sare, piper (sau chili), si busuioc...IESE SUPER. eu spun sa incerci si sa nu spui nimic..si clar nu se prinde nimeni.. [il]



#24
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 15:15

Caress, cred ca Claudia a castigat cursa de Caciun [:)] Cadoul va fi dublarea tagetului la cursa de Pasti [:D]  Poti sa spui ca de fapt ai trecut neatinsa prin sabatori [flo2]

 

Aqai, bine ai venit la noi [flo2] Sper sa stai cat mai mult la noi si sa invatam si noi de la tine( am vazut la topicul cu extraplate o salata care parea supergustoasa)

 

Brandu, scurta vacanta ai avut anul asta [:(]

 

Otilia, clar ca nu trebuie sa ii spui fetei nimic. Mai bine incercati sa evitati toti alimentele hipercalorice.

 

Despre copii si monti. Ce nu am in casa si nu mancam niciodata sunt cartofii, zaharul alb si paine alba. Orez mancam doar basmati, fierbe mai repede si e  mai gustos decat cel integral. Paste mancam doar integrale cu sos de rosii si dovlecei sau cu lapte si miere pt sot si fata. Paste mai fac, dar rar, cu ulei de masline, usturoi, patrunjel si somon afumat( sunt de faza 2). In rest, supe creme la greu, supa cu taitei, legume ca si garnitura langa orice fel de carne. E mai greu cu pachetul de scoala fara mezeluri, branza topita sau pateu, dar deocamdata ne descurcam. Anul asta l-am convins pe tata sa afume doua pulpe de porc si sa tai din ele felii subtiri de sunca pt sandvisuri. Sa vedem ce iese ca inca nu le-am incercat.

 

Despre fructoza am aceeasi rezerva ca si Caress. Noroc ca nu ne omoram dupa dulciuri, si cand se poate folosim mai bine mierea.

 

Incep sa caut retete pt meniul de saptamana viitoare. As face si niste lipii pt pachetul meu. Sau niste briose cu legume?

 

Va pup [pup] [pup] [pup]



#25
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 16:02

Brandusika, eu scriam ca la gradinita le dau asa ceva cand e o zi speciala. Chiar si la after school. Eu acasa le fac din legume de tot felul. Le dau o zi cu crutoane, o zi cu paste micute, gen melcisori. Problema mea e ca fac mofturi la mancarea sanatoasa, imi spun ca vor asa cum primesc acolo ca deh chimicalele au gust mai bun.

"Evident" scriam pentru ca personalul de acolo e foarte comod. Ele sunt educatoare nu bucatarese si punct.

 

Eu incerc sa le evit insa au grija altii sa primeasca din acestea interzise. Dar am ajuns sa zic de la obraz cui imi permit sa nu le aduca dulciuri (au primit niste puzzleuri in schimb). Avem cativa vecini pe strada ca e un cartier nou si inca nu-s toate casele locuite. Ei, de la cateva case au umplut fiecare galeata de Halloween. Inca mai au dulciuri de atunci ca sa va faceti o idee. Au mai primit si de la mos Nicolae un pachet, si de la niste prieteni la Craciun (a trimis prin cineva desi stia ca o sa ma supar) si la aniversari. La aniversarea celei mari le-am fentat si nu le-am dat si lor. La cea mijlocie nu am reusit ca ea e cea mai dependenta de dulciuri si era ziua ei asa ca n-am vrut sa risc o criza la locul de joaca.

 

Cea mijlocie e slaba, ei ii plac cartofii si mai nou nu vrea carne (are vreo 6 colegi musulmani care nu consuma si cred ca de aici are idei). Are un metabolism bun si desi mananca mult nu se pune pe ea, e ca sotul.

Cea mica nu mananca in ciorbe cartofii si nici natur, copti, doar piure. Si nici eu dar suntem in minoritate ca e 3 contra 2. Cu orezul e ok, servesc si basmati chiar si gol.

Eu cand fac ceva carne la cuptor trebuie sa fac si 2-3 feluri de legume ca sa fie toata lumea hranita.

Cu pestele e alta lupta cu morile de vant. Mai nou mananca sotul somon. Cea mare doar salata de ton cu porumb, salata verde lamaie. Cele mici nici sa nu vada.



#26
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 16:14

puisoaro asa e..doar 2 sapt...pe care le-au dormit din plin...De dimineata tot primesc complimente ca arat tare fresh si aseara Andy spunea ca nu m-a vazut niciodata asa zambareata [pk]  [pk]

 

meniul meu azi:

Md: vreo cativa mieji de nuca, 2 lingurite de dulceata de cirese amare si juma de porto

G: 1 gutuie

P: salata beuf cu paine de tarate

g: 3 nuci de padure si cred ca ajung acasa si o sa balotez neste seminte (simt nev de uleiuri din astea nush de ce)

C: cred ca un carnacior fiert cu fasole verde la tigaie



#27
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 16:21

otilia... [wow]  nu-mi spune ca si in norvegia e lumea foarte nepasatoare la ce mananca ca mor aici. ca ma gandesc ca ai putea vb cu celelalte mamici si sa aveti mancare mai sanatoasa pentru pici...



#28
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 17:19

multumesc tare de primire!

 

Cge, da:) poate daca ma invat sa fiu ordonata cu mancarea gasesc nu mai ajung sa cersesc ajutor pe forum pt luchboxuri.

 

Caress, care e prima carte? eat yoursef slim? si ma bucur tare ca ai adus vorba de fructoza, ca imi statea pe limba si nu indrazneam sa intreb. eu nu is convinsa ca e buna tare nici pt adulti... stevia nu am incercat niciodata, oare sirop de artar merge? iar zahar brun, de ala avem in casa...

 

mi-ati luat o piatra de pe inima cu pastele, multumesc!

 

Otilia, eu cand eram mica eram butoias. mama s-a tinut de capul meu si imi punea portii de mancare, ce desteapta mama am avut :) doar ca f stresant intra-devar cand esti mic... tu esti si mai intelepta ca o pui sa faca sport.

 

ciuperci, nu stiu daca e monti inca, dar ai mei mananca asa: unul ciuperci portobello calite in ulei de masline si cu ceva sare, celalalt tocana de ciuperci cu usturoi si smantana. vinete nu mananca nici sa-i bati, pana jumatatea a inventat o mancare dementiala de vinete - practic sos de bologneze in care a inlocuit carnea cu vinetele. cel mare - 8 ani, mananca de rupe. cel mic - 6, nu poate fi pacalit. el mananc macaroane goale daca nu-i dam ce-i place, asa hotarat e.

 

in schimb, individul asta mic mananca peste, somon afumat, shripi, icre rosii, surimi, la orice ora din zi si din noapte. cand nu avem nimic din ce mananca in casa, el traieste cu morcovi si mere. el era mai rotunjor un pic decat frac-su. dar acum s-au lungit si subtiat, is ca doua spaghete amandoi....



#29
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 20:13

Bine ca au trecut si sarbatorile astea si intram in normal. Ce ciudat, si eu am pofta de paste. Cred ca o sa ma risc intr-o seara cu niste paste integrale cu branza, asa de un F2, ca pana la urma aproape am ajuns la target...

 

Eu nu mai stiu ce sa gatesc. In opinia mea am facut o super ciorba de vacuta, conforma si minunata, nu mai zic de gust... Diana a luat 2 linguri si a zis ca nu ii place!! Ca... avea leustean... Gizzzzzzzzzz!!

Nu mai vreau carne, eu, cel putin. Maine cred ca pun la fiert niste humus, sa am pe saptamana viitoare de pachet si o salata de vinete. Chiar, ia sa scot eu de la congelator un pachet de vinete si sa pun la inmuiat humusul.

Am niste orez basmati, cu ce merge combinat?

Daca am ajuns eu sa zic ca mananc orez... e clar!

Orice, numai sa nu mai vad carne o perioada!!

Nu ca am mancat eu excesiv, dar mi s-a luat si numai de vazut!

Si cred ca mai bag o tura de biscuiti din aia cu bors... ma gandesc sa fac un fel de turtite, pe post de pesmeti, fara fructoza...

Ce dor mi-a fost de voi!!



#30
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 20:15

Ah, si am descoperit o sala foarte, foarte aproape de mine si cu preturi rezonabile. Intentionez sa imi fac abonament. Mai ramane sa conving sot sa stea singurel cu fetele macar de 2 ori pe saptamana doua ore...





Etichetat si cu montignac, dieta, stil de viata

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -