Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

MONTIGNAC (198)..STIL DE VIATA NU DIETA

montignac dieta stil de viata

503 raspunsuri la acest subiect

#31
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 20:22

Wow, Carmen, ai planuri mari!!!Nu sunt nerealiste, si cred ca te incadrezi in o ora jumate, ceea ce e rezonabil.

 

Voua vi s a acrit de carne, eu nici peste nu am mancat in perioada asta, doar niste midii in a treia zi de Craciun...

 

Aqai,In romana cartea e ,,Mananc , deci slabesc'', si putem sa ti o trimitem rapid pe mail, daca vrei.

 

Si da, de azi putem incepe sa scriem meniurile...ce frumos...

MD Iaurt cu tarate de ovaz, chia, germeni de grau si dulceata de prune

G O banana si un ceai, eram la mama si chiar nu aveam ce sa mananc conform...

P salata boeuf cu linte, fara carne-F2 , CA ARE MORCOV FIERT SI MAIONEZA

o feliuta minuscula de tort de nuci

G Pogacei conformi, abia scosi din cuptor-vreo 8 cred ca am mancat, cu chefir

C-deocamdata cred ca sar peste, ultimul pogacel inca imi sta in gat. [panda] [:I]


Editat de caress, 03 ianuarie 2014 - 20:26 .


#32
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 20:50

caress ma superi tu cu e de "f2 ca are morcov". ai mancat prea multe midii?? de ce incurci tu borcanele oare nush...asa la inceput de an [alcool]

 

AGAIN MORCOVU FIERT E CONFORM in F1!! daca scoti morcovu scoti toate radacinoasele...NU MAI VEDE NIMENI STELUTELE SI TRADUCEREA STELUTELOR?? [smulgpar]  [smulgpar]


Editat de brindusik, 03 ianuarie 2014 - 20:52 .


#33
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 22:34

Si eu am cetit aseara pe un site ca morcov e voie numai crud sau un pic asa de fiert in supa, cat de dat pe la nasul iepurilor si sacait:)

 

caress, iti trimit pe pm adresa de mail, thank u! Asta nu o comandasem ca nu mia era pe amazon.ca... 

 

Yupiiii



#34
Darling_

Darling_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 22:36

Fetelor vreau si eu pls cartea lui Monti, aia cu capitolul special pt copii. Aspectul asta cu meniul pt copii ma preocupa si pe mine mult. E tare greu sa gasesti calea de mijloc, adica sa le placa si implicit manance ceva sanatos care sa fie ideal masa intregii familii. Eu una nu s mofturoasa la masa si nici baietii nu s, in general mananca ce mananc si eu. Cu sotul e mai greu ca nu renunta la paine, cartof, zahar. Dar pe el il sar oricum ca daca nu I place meniul isi face singurel ce I place, spre disperarea mea. Din fericire la gradi/ scoala au bucatarie si meniurile mi se par ok. Au cartofi prajiti o data pe saptamana, vinerea. Acasa noi nu facem niciodata cartofi prajiti. Cu deserturile am eu ce am. Adica ideea ca orice masa se termina cu desert... Mi se pare mult.

Meniul meu azi:

MD: wassa cu salam italian (wassa cu 22% fibre deci F2)
G: juma de feliuta tort nuci & juma feliuta cheese cake
P: chili con carne & broccoli
G: salam italian gol; 2 mandarine
C: inca nu stiu, poate niste iaurt cu germeni. Nu prea mi e foame sau mai bine zis nu prea am chef sa mananc.

Si nici de sport nu am chef, nu ma pot mobiliza, ma bag la citit.

#35
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 00:59

Brindu, degeaba te superi...Morcovul e conform si e de F1 in ciorba, unde pui un morcov la o oala, sau in orice fel de mancare gatit fara grasimi,pentru ca are IG mediu.Daca am pus 400 g la salata, si o tona de grasime din maioneza, e de F2.La fel, daca imi fac o tigaie de baby carots cu 50 g de unt, e o masa de F2. [flo2] [flo2] [flo2]

 

Aqai, o sa iti trimit toata cartea.Sa stii ca eu nu am citit nicio alta carte, am mai rasfoit varianta pentru femei, si una de retete, dar mi s-au parut mult prea permisive...

 

Darling, ai mare grija cu mezelurile cumparate...italian sau nu, in salamuri pun tot felul de prostii, gen amidon, agenti de intarire,etc, chiar si zahar.Eu daca as manca preparate de carne nu m-as atinge decat de crud uscate-gen prosciutto crudo, etc.


Editat de caress, 04 ianuarie 2014 - 01:01 .


#36
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 01:01

Eu mi-am comandat o carte de retete, ca mie imi trebe poze si instructiuni clare la bucatarie, nu asa....

 

plus ca imi era foame rau pe cand studiam problema si cand am vazut coperta aia mi-au ramas ochii la ea... 



#37
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 01:34

Caress, poti sa-ni trimiti si mie cartea te rog. Eu o am insa e avantajos formatul electronic daca vrei sa cauti ceva anume.

Brandusika, nu e nepasare la modul general, ba chiar cei cu bani mananca foarte sanatos. Insa in gradinite nu se gateste din comoditate. Primesti destul de greu loc la gradinita si cumva pare un favor ca ti-au luat copilul. Daca nu iti convine poti schimba gradinita insa iar stai la rand si mentalitatea nu difera prea mult intre ele. Oricum, eu nu stiu de o gradinita in zona mea unde sa le dea mancare calda. Iar cu mancarea de acasa nu mai putea continua. Deja ma luasera la ochi, copilul nu mai vroia. Mai urma sa sesize protectia copilului ca stresez copilul [:-@]ca la asa ceva nu se dau in laturi.

 

Ah ce va scriam de supa crema. Am fost cu ele magazin si imi arata cea mare plicul se supa crema de rosii ca asa vrea. I-am zis sa mai stea o tura ca ii fac varianta sanatoasa, destul ca primeste din aceea la scoala din cand in cand.

 

Aquai, eu folosesc pliculete de stevie la anumite ceaiuri (cele verzi le beau fara indulcitor) iar la smoothie si alte bunatati folosesc sirop de agave. Fructoza am folosit la gem de gutui si la tentativa mea de prajitura cu blat pufos. Ah, pentru fete folosec miere la ceaiuri. Imi place zaharul din flori de palmier, e bestial la cafea, foarte aromat.

Reteta de care scriam de dimineata e pe alinaretetedietetice.blogspot.de, tagliatelle cu sos de rosii si carne tocata. Nu stiu de ce nu pot pune linkuri. Am incercat si s-a blogat fereastra. Norocul meu ca am recuperat mesajul din auto-salvate.

Asa manance si ale mele uneori pastele goale. Cateodata mai pun zahar si scortisoara, si aici mai avem de lucrat sa inlocuiasca zaharul cu sirop de agave.

 

Eu tocmai am facut saratelele monti. Sunt super bune. Aveam telemea de la mama, aveam kefir in casa. Am folosi si tarate asa gen pleava luate de la Plafar dar si tarate cumparate de aici care sunt boabe sparte de grau. Nici nu se simte ceva grunjos, nu inteleg ce s-a intamplat.

Eu tai saratelele cu un Fondant Ribbon Cutter de la wilton. Si de abia in seara aceasta m-am prins ca il pot folosi pentru tagliatelle ca folosesc distantier mic si lama dreapta si o sa le fac super repede. Ce ma bucur.

 

Carmen, da ce-ti veni sa pui leustean. Pai asa se face doamna? Faci ciorba fara verdeturi. Eu le-am pacalit ultima data. Am psu firele de telina la fiert si le-am scos la final. N-au vazut nimic plutind au zis ca-i ok, n-au comentat. Eu insa as manca patrunjel gol asa-mi place.

 

Am facut o placinta cu praz. Umplutura insa ma gandesc ca as putea sa o mananc separat ca e intarita. Am pus praz, branza din aceea de se intinde pe paine, 1 ou, sare, piper.


Editat de Otiliav, 04 ianuarie 2014 - 01:37 .


#38
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 09:01

Neata. Pai eu pun leustean in ciorba... nu mi-am imaginat ca o sa se strambe. pe Alexia am invatat-o cu ciorbe normale de mica, cu zarzavaturile tocate mic, ce-i drept, dar sa stii ce mananci. Uite asta e morcov, asta e ardei gras, etc. Pe Diana a invatat-o mama cu supe strecurate. Nah, acu' la mine se mananca ciorbe si mancare normala, nu pasate, nu strecurate... O sa se dea ea pe brazda, ca nu are incotro... Si leusteanu' era sub forma de maioneza de leustean, nu mai stiu de la cine am citit pe aici ca asa il conserva si e absolut minunat. In ciorba se vede ca un fel de praf verde plutitor, in mod normal nici nu iti dai seama ca exista. Zic in mod normal, daca nu te invata mama mea cu supe strecurate...

La mine e simplu, in principiu exista numai mancare permisa in casa, deci nu prea ai cum sa calci pe bec, poate doar la combinatii. Mai iau pentru fete almette, noi nu mancam, si mai iau pentru ele uneori (stiu ca nu sunt buni, dar nah, din cand in cand, mai bine controlez eu si le fac un chef acasa decat sa ofteze si sa fie frustrate) crenvusti. Sa zic maxim o data pe luna, daca nu chiar o data la doua luni.

Alexia nu e fan dulciuri. Stau la liber biscuiti si ciocolata la mine peste tot, nu se atinge. Cu Diana acum trebuie sa am grija si sa strang dulciurile. Noi nu cumparam, dar primim... Sa zic ca am reusit sa scap de mare parte din cele primite de Craciun, le-am dat si noi mai departe...

Azi fac humus, salata de vinete, mai fac o prajitura, sa am pentru Diana ca incepe scoala de luni... prajitura permisa, fireste.

Pana la urma e vorba de reeducat gustul. Si de redescoperit mancarea sanatoasa. E drept ca e mult mai simplu sa cumperi mezeluri si patiserie si e mult mai greu sa gatesti, astfel incat sa controlezi ingredientele.

Nu imi vine sa cred ca din cauza asta am pus atatea kile aiurea pe noi si nu am stiut asta ani de zile si m-am chinuit aiurea cu tot felul de diete si presupuneri ani de zile, cand de fapt... a fost atat de simplu. Inca nu imi vine sa cred cat de usor si firesc au plecat kilele astea intr-un an.

Caress, ti-am mai zis in ultimul timp cat de mult te iubim? [flo2]



#39
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 09:21

Draga mea, si eu va iubesc, si mi-e tare dor de voi! Dar sunt racita cobza. again.Cred ca de la artificiile din noaptea de Revelion mi se trage, ca am iesit abia spalata pe cap sa beau sampanie pe strada... [batcap] [batcap] [batcap] Asa ca nu vreau sa ies din casa si nici sa imbolnavesc pe nimeni...

 

Olivia, Darling, trimiteti adresele de email.



#40
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 09:48

Buna!
Am 57.5 kg ,deci 0.5 kg dezastru in urma sarbatorilor,dar sint in perioada Z,asa ca nu e foarte sigur cum stau.
Maninc conform ,dar abia luni merg la serviciu, asa ca ciugulesc in continuare.
Caress,mai trimite-mi si mie cartile,ca s-au pierdut fisierele. Merci!
Va pup si va doresc o zi perfecta!

Editat de dulcetica, 04 ianuarie 2014 - 09:48 .




Etichetat si cu montignac, dieta, stil de viata

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -