Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

dragi tovarasi si pretini!


95 raspunsuri la acest subiect

#31
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 02 august 2003 - 12:47

Una din cele mai sinistre intimplari ale copilariei mele sint cozile. Trebuia sa cumparam la sfirsit de saptamina lapte si smintina pentru tot restul saptaminii. Tata se trezea pe la 2 noaptea, in plina iarna, si se ducea la coada unde ne tinea rindul. Noi mai dormeam pina pe la 5 dimineata, cind somnorosi, imipinsi de la spate de mama, ne postam la coada. Fratele meu cel mai mic avea vreo 5 anisori, trebuia sa vina, laptele si smintina se dadeau pt numar de pesoane la coada. O intimplare de referinta in viata mea a avut loc la o astfel de coada: o mamica cu un sugar in brate si un copil de cel mult trei ani linga ea. Copilul cel mare intreaba: mama, dupa ce luam laptele pot sa pap asa, cu painica inmuiata? "Da puiule, dar nu mult ca ne trebuie pentru asta mic" Cind gasesc acum aparatori ai Epocii luminoase, imi vine dialogul asta in minte si nu pot sa ii ascult. Pur si simplu mi se face greata. Hai sa continuu cu o intimplare mai putin sumbra. Stiti gumele chiezesti, lamele acelea invelite intr-o foita foshnitoare? Costau trei lei bucata si puteam face niste baloane uriase. Aveam o prietena al carei tata lucra inginer in Irak. Primea de acolo gume pernite, nu imi amintesc numele lor, din cele impachetate cite doua intr-o cutiuta galbena. Eram moarta dupa ele, dar prietena mea le dramuia cu multa zgarcenie. Intr-o zi am cumparat vreo 3 lame de guma chinezeasca si, in portii mici, am mestecat-o, riguros , impreuna cu virfuri de creioane colorate. Am modelat bucatele de guma colorata in forma de pernita, le-am lasat sa se usuce si le-am impachetat artistic in celofan. Cind le-a vazut prietena mea a ramas masca. Faceam de acum schimb la greu, guma colorata contra pernite mentolate. Sa insemne ca sistemul comunist il batuse pe cel capitalist? Sau mai degraba ca sistemul comunist nu putuse sa ucida spiritul intreprinzator, al meu adica [^] Cu toate greutatile si hidoseniile sistemului comunist, eu am avut o copilarie fericita. Copiii au harul de a se juca si de a se bucura cu toata fiinta de viata, daca au dragoste. Infinit mai greu a fost pentru parintii mei. Si cel mai mare rau l-a facut comunismul la nivelul mentalitatilor. Cum sa ceri unui om de 60 de ani, care acolo si-a trait viata sa spuna ca totul a fost fals, o mizerie? Ar trebui sa ii ceri sa isi nege viata. Eu nu am replica pentru socrii mei cind fac apologia comunismului, mi se pare de inteles. Dar mi se zburleste parul cind aud la tv tineri de 18-20 de ani care ar pling dupa comunism!!!!! D.

#32
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 02 august 2003 - 14:03

Adaug la ce-a scris Julie: Rascoala brasovenilor din '87, cind un numar de rasculati au fost "interogati", iradiati si-au murit de tot felul de cancere in citeva luni pina la citiva ani. Unul din ei, prieten de-al nostru, a mai prins si marsul din decembrie '89.. Unul din bunici, care-a stat 7 ani in Siberia pe motiv c-a fost chiabur. Ambii bunici ajunsi la sapa de lemn dupa colectivizare.. Pamint cumparat din banii facuti in America, la mine.. Mi-au trebuit 3 ani in Canada pina sa nu mi se mai faca frig de cite ori vedeam un politai..

#33
Cary

Cary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 02 august 2003 - 19:35

OF Doamne ce vremuri,cate suflete fara vina au murit pe santierele Canalul Dunare Marea Neagra. Cati oameni nevinovati au stat in inchisori pentru ca erau prinsi ca ascultau Romania Libera,oare cati au fost persecutati din cauza ca unele neamuri reuseau sa fuga peste hotare,iar cei persecutati nici macar nu stiau de soarta lor. OF doamne cata durere,cata amaraciune. Stiu ca in acele timpuri aveai un loc sigur de munca,iti permiteai rate si puteai sa te distrezi in week-end,iar astazi nimic nu e sigur,iar in timpul liber te gandesti ce ai putea sa muncesti ca sa castigi mai multi bani.Acum la tinerete cat mai poti,ca sa ai cat de cat la batranete,ca nu se stie ce timpuri vin. De cand s-a deschis acest subiect,chiar ma gandeam cum se numea cafeaua aceea in amestec pe care era mare bataie,....eee uita ca mi-am adus aminte,se numea NECHEZOL!!!!!!!

#34
ANDRUSHKA

ANDRUSHKA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 02 august 2003 - 21:56

Imi scot palaria in fata radiografiei seci si patrunzatoare pe care ai facut-o, Julie. Ai surprins exact esenta acelei societati in agonie. Aspecte la care unii ( eu de exemplu) nu aveau acces mereu, fiind prea tineri. Parintii mei lucrau la o unitate militara si ma prelucrau saracii de frica, aveam gura cam sloboda. Sa nu zic ca nu calcam intr-o biserica decat la botezuri si inmormantari, cand ma inchina bunica seara, mi se pareau niste cuvinte de pa alta lume, fara sens. desi am incercat sa dau mesajelor mele, in general, o turnura tragi-comica, recunosc ca poate adevarata discutie despre comunism trebuie purtata pe tonul grav impus de Julie, cu respectul pentru cei multi morti din inocenta de a crede ca adevaratele valori ale libertatii aveau sa vina.

#35
rici35

rici35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 03 august 2003 - 12:14

Pentru mine a insemnat in special un lucru. A cauta de a pleca din mizeria aia de societate. Iata amintirile care nu o sa le uit niciodata: Venise o data un prieten din Germania, si a adus la un chef ce l-am tinut "Haribo". Avea Haribo si dulciuri in prostie, si a ajuns pentru toti, ne-am saturat toti de dulciuri.. ceva de neinchipuit. L-am intilnit anul acesta si i-am spus ca datorita lui cindva am reusit sa ma satur de Haribo... cred ca nu o sa uit asta cit traiesc. Doamne cita saracie era, cum ne aratau hainele.. atirnau pe noi ca pe gardul cimitirului. Eram de-a dreptul caraghiosi.. Orice strain il cunosteai de la 1 km distanta, numai dupa haine. Sau lenjeria de corp, mai ales pt barbati... imi amintesc ca aveam niste izmene maro inchis.... Cine dracu a avut ideia sa faca izmene maro inchis???? Sau cum am avut norocul de a lucra la Coomtim, de unde am primit carne si mezeluri in prostie, cum primeam de acolo pina si pepsi. Cum intr-o zii ne-au spus ca vom primi la Coomtim portocale. Deja imi adusesem genti ca sa le pot cara... Dar am primit una singura.. si i-am dat-o fratelui mai mic. Cum domnul Aldea, directorul de la Coomtim ne permitea sa furam Urlau pentru animalele ce le aveam acasa. El spunea "Dumnezeu da, dar de dus acasa trebuie sa vi le duceti singuri". Sau o fosta colega Vali Bogdan, o fata frumoasa ca o papusa. A ramas insarcinata si s-a dus la o femeie sa faca avort. S-a ales cu hemoragie, si a ajuns la spital. Acolo i-au dat singe si atit. Vroiau sa o forteze sa spuna cine i-a facut avort.. Prietena mea pea atunci era asistenta la chirurgie.. Mi-a spus ca medicii au lasat-o sa moara pentru ca nu a spus cine i-a facut avort... Mama ei ar fii spus, dar nu a stiut cine a fost.. Sau primarul ONCU (si acum mai e primar,)cum a venit sa ne spuna ca ne demoleaza casa si ca va trebui sa mergem la bloc. Cum capitanul Dihel si securistul Ene ne-a avut la interogatoriu si vroia sa ne bage in puscarie.. Sau cum am trecut ilegal granita, cum s-a tras dupa noi, cum unul din noi a ramas in urma. Cum trebuia in concediu, 10 zile cred ca aveam, sa facem 6 Zile munca patriotica in oras, si sa construim pentru comunistii orasului popicarie. Cum aproape toata generatia mea a fugit din tara si acuma e inprastiata in lume. Cum in spitale existau o gramada de copii fara identitate pentru ca mamele fugeau imediat dupa nastere si nu li se stia identitatea. Cum ajuns ilegal in Jugoslavia m-am oprit cu prietenul meu Seppi linga un cos de gunoi si mincam portocale, si aproape ca ne dadeau lacrimile. Cum in puscarie in Yugoslavia am primit dupa ani de zile prima data de mincat brinza topita, asa triunghiuri, asta o mai cunosteam de copil... Cum la ambasada Germana in Belgrad in sfirsit iara mi se adresa cineva cu domnule , si nu cu tovarase. Cum am ajuns in Germania , si la Oktoberfest am vazut in o seara mai multe becuri decit in Romania in toata viata. Si cind intilnesc ca anul trecut persoane care spun ca ceausescu a fost mai bun ca a construit un palat cu nu are alta tara, atunci nu pot decit sa simt ura si un adinc dispret. Rici

#36
biankita

biankita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 august 2003 - 12:10

dragilor, culmea e ca ieri discutam cu nishte prieteni despre navalirea turcilor in cipru acum 29 de ani cu ajutorul americanilor, shi dicutzia a deviat la romania; datorita voua mi-au re-inviat in memorie acele vremuri cand ne duceau, copii de shcoala generala, la recoltat cartofi, la depanushat porumb in ploaie in octombrie de eu nu-mi amintesc vre un an sa nu fi fost bolnava. Le povesteam cum era viatza in romania, taceau totzi shi ma ascultau, nu le venea sa creada. i-am lasat melancolici shi privind in gol. putzin shtiu cu adevarat cum au fost acele vremuri pentru noi, multzi insa ne judeca pentru prezentul nivel economic shi pentru faptul ca "nevalim" shi noi in orice tzara occidentala pentru un trai mai bun. ce e ciudat ca shi noi uitam cum ne-a fost shi prin ce am trecut. biankita

#37
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 06 august 2003 - 13:33

Mie imi placeau nisre rulade cu magiun, micute, la alea le-am dus dorul o perioada.Si le-am mai dus dorul si eugeniilor,care s-au schimbat prima data si apoi au disparut,cred,ca eu n-am mai vazut.Uite acu imi dau seama c-am visat eugenii azi-noapte. Si mai era si glucoza, de care iar n-am mai vazut.

#38
Dana P

Dana P

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 06 august 2003 - 14:40

Gand la gand? Zilele trecute am fost la cumparaturi in metro. ca de obicei trec pe la legume si fructe, unde ma izbeste un miros intiparit intr-un locsor al mintii mele, mirosul de portocale importate din africa. Copilaria. Foarte des mi-am adus aminte de ea in ultima vreme. Dupa ce am terminat de citit ceea ce a-ti scris voi, am zambit. Am zambit pentru ca asta a fost copilaria noastra si cva pot cita aici pe toti. As adauga: naveta la liceu. Eu am facut 3 ani naveta intre Petrila si Petrosani. Mi-a trebuit liceu bun. Cand trebuia sa ma inscriu la liceu, am primit bataie de la mama, "nu te duce la petrosani (la liceu de inform. vroiam, erau 6 licee de acest tip in tara) ca ma faci de ras si rade tot orasul de mine, dute in Lonea ca acolo merg toti." Eu nu si nu. Dau admitere. Intru. Uimire si pe ai mei pe cunoscuti. Fata lui Licea a rupt gura vecinilor, tin sa mentionez ca mama abia stie sa scrie, doar eu pot sa inteleg ce vrea in scrisorile ei. A sosit naveta. Aceleasi autobuze cu bigudiuri cum scriea cineva mai devreme. Dar iarna? De multe ori nu mergeau. Si o luam pe jos, mai rau era cand trebuia sa trecem pe langa cimitir (in grup eram 2 fete si 2-3 baieti, ne imprietenisem in timpul navetei). Plecarea la scoala (iarna) era la ora 6). La sosire eram inghetata bocna. Odata cand am venit de la scoala, stand infrigurata lanaga resoul din bucatrie la povesti cu mama, am mancat o cana (din aia de metal albastra daca va mai amintiti) de visine scoase din visinata. Am adormit bustean pana a doua zi, ma imbatasem dar eram fericita ca mi-e cald. Multe sunt de spus. Dar le povestim pe indelete.

#39
adadia

adadia
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 august 2003 - 18:01

Atunci stateam la coada la mancare si acum stam la coada la institutiile statului . Chiar astazi ma gandeam ca am ajuns aproape de unde am plecat din pc asta de vedere - coada - numai ca am schimbat ghiseul iar functionarii de azi sunt vanzatoarele de ieri . N-o sa va povestesc despre serbetul de cacao - asta ere singurul dulce bun de la alimentara din cartierul meu , despre eugenii si ciocolata ciucas - ati spus voi despre asta . Imi aduc aminte doar ca aveam copilul mic , nascusem la mama acasa dar stateam si lucram in Bucuresti si nici un doctor nu vroia sa ma primeasca cu copilul , iar asistenta nu vroia sa vina in vizita , ma trimiteau acolo unde am nascut . Pana la urma am gasit un doctor inimos, sa-i dea Dumnezeu sanatate , care a tipat la asistenta si m-a luat sub ocrotirea lui si vrea sa va spun ca nici bani nu vroia sa ia de la mine . Eram tineri si un salariu il dadeam pe chirie si eram vai mama nostra . Cresteam copilul dupa cartea " Mama si copilul" - si acum o am . In fiecare zi asteptam fiecare schimbare si nu ieseam din litera cartii . Intr-o zi , cand incepuse perioada de mar cu biscuiti , disperata ca nu aveam mar in casa , am lasat copilul dormind si am plecat la Obor la piata . Acolo era coada bineinteles si mi-a fost rusine sa ma duc in fata . Vroiam doar un mar . Si eram disperata , mi-era teama ca se scoala copilul si plange , stateam ca pe ghimpi, imi venea sa urlu , eram ingrozita. Nu s-a intamplat nimic , fetita nu se trezise , dar mi-a ramas in minte groaza ca se poate intampla ceva cu ea cat timp lipsesc . Apoi cozi la lapte si laptele praf care nu ajungea niciodata , si concediile medicala pt care nu mai stiam ce sa le dau la doctori , si amenintarile cu piederea serviciului - din cauza concediilor . La 10 luni am dus-o la cresa . O lasam plangand si plecam si eu plangand si plangeam toata ziua , noaptea nu dormeam , ziua ma duceam la servici si tot asa. La cresa s-a imbolnavit si n-aveam cu cine sa o las .Tin minte ca era iarna si frig si ea era bolnava si n-aveam voie sa o scot din casa si trebuia sa cumpar oua - era o coada mare si am rugat o vecina sa mi-o tina putin si n-a vrut . Am imbracat-o si am stat cu ea in brate plangand de groaza ca pt niste amarate de oua o sa-mi nenorocesc copilul . Asa a fost . Dar acum s-au facut mari si lucrurile astea sunt asa departe incat parca nici n-au fost . Parca au trecut 7 vieti de atunci . De aceea este bine , cand aveti copii mici sa scrieti undeva, intr-un caietel toate intamplarile importante din viata lor , replici de-ale lor . Eu am scris si acum cand le citesc sunt uimite si nu le vine sa creada . Si eu le spun : Uite , am scris aici in anul ..... . E o mare bucurie si pentru ele si pentru mine . adadia

#40
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 26 august 2003 - 20:24

Mey mai tineti minte surogatele alea de ciocolatzele rotunde cu desene cu munti pe ele? Erau parcä 75 de bani bucata. Mä prindeam ca aduceau porcarelele astea la hotel (deci pt turisti, da? atractii turistice)dupä coada care migra cätre terasä, restaurant, scari si parterul hotelului. O datä am apucat sä cumpär 2. Una am rontait-o instantaneu si la a doua mä uitam ca la sfintele moaste. Numai ca a dat un nene peste mine si pe lângä cä am scäpat ciocolata urmatorul lui pas, mai iute cu o secundä decât mâna mea, a fost peste ciocoloticä! Arghhhhhhhh n-am sä-l iert niciodatä. Atunci am plâns pt prima oarä asa de neputintzä. Aha si la noi în oras se fäcea Brifcorul...dar care se comercializa la Brasoooooooov:([bang] Adica noi prindeam cite o sticla când mergeam in excursii cu clasa. Mai tineti mite "esenta" de pepsi??? O licoare sherbetiana, inchisa care combinata cu apa minerala dadea o zoaie numita generic Pepsi??? Dupa aceasta reteta incercam si combinatii esenta de rom cu apa rece, esenta de migdale cu apa rece,esenta de vanilie cu apa rece. Nici in ziua de azi nu mai folosesc din astea la prajituri. Mentosane :) Si buzduganele de plastic cuceva inauntru un baton de pseudociocolata. Cu minere rosii si maciulie mov. :O:O:O FARINGOSEPTUL. Noi care locuiam pe "scara cu farmacia" eram niste fericiti UNU la mina prindeam faringosept chinezesc (in cutiutele de metal verzi :-)) ) si daca nu era luam folii intregi de faringosept romanesc, cacaniu si dulceag. Am mincat sute de pastile. Ajunsesem de nu ne mai vindeau farmacistele chiar daca ne trebuia pe bune la un moment dat:) Zaharul candel mmm da' p-ala l-au scos repede de pe piata.


Panic Questions

  • Sarcina

    magdaandr
    - aug 31 2024 17:49

  • Stafilococul auriu

    Roxana2024
    - aug 28 2024 15:43

  • Sarcina

    barbumihaela123
    - aug 25 2024 16:44

  • Inseminare asistată

    Minnie4
    - aug 05 2024 15:28

  • Mary06
    - aug 02 2024 22:03

Last Blogs

  • Gânduri..

    Gyo98
    - Ieri, 23:44

  • Sarcina

    AlexandraBrt
    - Ieri, 13:12

  • Bebe în familie

    Erika91
    - Ieri, 11:51

  • Pe ultima sută de metri 🙈

    Gyo98
    - sep 06 2024 23:05

  • Tic tac

    dianaa___
    - sep 06 2024 13:10

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -