Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

dragi tovarasi si pretini!


95 raspunsuri la acest subiect

#11
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 01 august 2003 - 12:38

pe linga ce-ati scris voi si nu mai are rost sa repet...mi-aduc aminte de lectiile facute la luminare (caci se oprea curentul), in bucatarie, unde mergea aragazul ca sa ne mai incalzim. Mi-aduc aminte de frigul din case, frigul din scoala, stateam cu manusi la ore si parca imi amortea si creierul, ma dezghetam cind se incalzea vremea. Mi-aduc aminte cind mai capatam un pachet de guma mai pricopsita cum rupeam lama in 2 ca sa ma tina mai mult, uneori si acum ma surprind cu gestul asta. Mi-aduc aminte ce mindra am fost cind mama, cu mari relatii a reusit sa-mi procure o pereche de cizme din acelea de cauciuc nemtesti, erau la mare moda. Bai, si cind ii mai vezi pe unii la televizor ca regreta vremurile alea [bang][bang][bang]

#12
irinai

irinai

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 01 august 2003 - 13:57

Eu imi aduc aminte de o ciocolata mica si rotunda cu Scufita Rosie pe ambalaj. Mama, mama ce imi mai placea. Si o inghetata Doina cu glazura de ciocolata. Noi am fost mai norocosi pt ca stateam in Bucuresti si nu aveam ratie la paine si la lapte sau carne. Din cate tin eu minte aveam ratie doar la zahar si ulei. Restul alimentelor...aveam o "pila" la un restaurant de unde cumpara mama tot felul de bunatati, dar bineinteles doar din cand in cand. Si eu stateam cu bananele pe sifonier si nu aveam voie sa mananc decat una pe zi si in fiecare seara ma culcam mai repede ca sa ma scol repede sa mananc banane. Cred ca amintirea asta cu bananele o are fiecare dintre noi. Ma uit acum la copilul meu care refuza cu indarjire sa se atinga de banane si am cateodata flash-back-uri cu bananele verzi de pe sifonier. Trist, foarte trist. Totusi, eram destul de mica sa nu imi dau seama de cat de greu era. Eram fericita cu prietenii mei, jucandu-ne in fata blocului si facand schimb de gume de sters chinezesti, frumos colorate si care miroseau tare frumos, incat cateodata le muscam, incercand sa vedem ce gust au. Cat despre gumele de mestecat... Am primit odata de la un marinar, un bax de Tip-Top, cred ca erau 100 de bucati. Bineinteles ca le-am desfacut pe toate ca sa scot surprizele. Am mancat o bataie de la mama pentru ca le-am desfacut. Nici astazi nu reusesc sa inteleg de ce m-a batut. Acum am o aversiune fata de guma de mestecat. Apoi serile cand ne culcam de la ora 19:00, pentru ca atunci se oprea curentul, iar cea mai mare fericire a fost atunci cand am reusit sa cuplam un televizor Sport la o baterie de masina si am vazut desenele cu Patratel, chiar daca nu aveam curent.

#13
biankita

biankita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 august 2003 - 14:16

vai fetelor ce amintiri, eu ii povestesc sotzului shi nu ma crede tzin minte eram clasa I shi scriam cu manushi shi imi punea invatzatoarea note proste la caligrafie, cum puii mei sa scrii frumos cand itzi dardaie dintzii in gura de frig shi scrii cu haina pe tine shi manushi in mana acum glumim, pe mama au apucat-o durerile nashterii shi cu mine shi cu frati-miu , la coada. in constantza macar nu aveam abonamant la paine, tzin minte ca m-am shocat cand am mers prima data in tzara shi dadeau cu cartela painea mergeam in concedii in tzara cu canistra de benzina in mashina sub picioarele mele in spate, de am facut alergie shi acum vomit cand trebuie sa trec pe la peco sa pun benzina, nu mai suport mirosul. ar trebui sa ne apucam de scris .... s-ar cruci europenii biankita

#14
biankita

biankita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 august 2003 - 14:33

irina, faza cu desfacuti tip-top, rad de mor noi in constantza aveam portu si aveam destule produse de la straini de la vapoare, shtiau ce nemancatzi suntem shi veneau cu toate nimicurile shi le vindeau scump, na bani aveam, mama avea cafea braziliana, tzigari kent, ca de aia s-a apucat de fumat, ca avea kent- fitze-, tzin minte de un Craciun mi-a luat un bax, nu exagerez, de ciocolatzele mici de tot cu lapte, nemtzeshti parca (cred ca erau tablete de ciocolata pe care le pun langa cafea, pe atunci nu shtiam)shi le-a ascuns sa le punem in pom eu le-am gasit shi in 3 zile le-am mancat pe toate , inainte de craciun vroia sa-mi faca surpriza shi era cutia plina numai de hartii, s-a shocat, mi-a zis cum de nu tzi s-a facut rau, de batut nu m-a batut ..... Cand se gasea ceva luai cat puteai ca nu mai vedeai curand, faza cu bananele verzi puse pe shifonier in ziare sa se coaca, cu tacamuri de pui, beax, cu pate de ficat plin de zgarciuri, cu jucatu pe scara blocului cand se intrerupea curentu de puneam lumanari in cutiile de poshta, de erau toate negre a doua zi- asta imi placea- vara la plaja veneau straini shi vindeau aur, argint, sapunuri palmolive, shampon bulgaresc de mere de se facea ca gramada de rugbi impigeau dintr-o parte intr-alta sa intre la sursa amintiri........... biankita

#15
Doina

Doina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 01 august 2003 - 14:57

pe mine cel mai mult m-a marcat frigul din case, la mine in camera era atit de frig incit si acum ma ia cu frig numai cit imi amintesc.... dormeam cu flanea de corp chinezeasca ( va mai amintiti de acele flanele?), ciorapi de lina, trening de bumbac, manusi si caciula cosmonaut si 2 plapumi si tot imi era fring, respratia imi facea broboane sub nas, in camera era f multa igrasie, tata pusese un calorifer electric, dar curentul se oprea mereu asa ca nu prea reusea sa incalzeasca, aveam zapada pe pereti... stateam la bloc, nu aveam nici o ruda care sa stea la casa cu soba, dar intr-o vacanta de iarna tata a gasit nu stiu ce batrina care locuia la o casa de la marginea orasului, i-a cumparat lemne si m-a trimis sa dorm la ea, am fost fericita ca n-am sa mai tremur de frig, eram tare bucuroasa si am vrut eu sa fac focul in soba si tot puneam lemne si iar puneam si tot puneam si batrina imi spunea sa ma opresc ca o sa explodeze soba, dar mie imi era teama sa nu tremur iar... pe la miezul noptii deja ma sufocam de cald, mi s-a facut fffff rau, am iesit afara, desculta cu picioarele in zapada nici nu mai puteam respira si mi se intunecase vederea, ma simteam teribil! dimineata aveam o falca umflata cit toate zilele de a trebuit sa ma duc direct la spital si mi-au facut o incizie cumplit de dureroasa..... asa ca s-a terminat repede cu dormitul la caldura ca dupa aia tot acasa m-am intors... frigul m-a marcat cel mai mult... peste tot era frig, la scoala se spargeau caloriferele si scriam cu manusi pe miini... si inca un lucru care nu-l pot uita: atitudinea multor profesori si invatatori. am avut si profesori EXTRAORDINARI dar am avut si un invatator care batea pe oricine si profesori timpiti, o profesoara de franceza care umbla in permanenta cu batul in mina si tragea unde nimerea cind i se nazarea ei ca suntem prea... copii nastrusnici.... Doina&Carlita-iubita

#16
Flower

Flower
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 01 august 2003 - 15:22

...apropo de restaurante , de acolo lua taica-miu unt cu 10 lei pachetu' ( era 8 lei la alimentara , da' nu se gasea ) si dadea comanda de fripturi pe care le ducea intr-o craticioara , acasa. Cu banii se ajungeau ai mei ( desi erau si sunt intelectuali , nu doctori sau ingineri , cei mai instariti pe atunci ! ) , da' ce folos ca nu prea aveai ce sa cumperi ! Imi aduc si eu aminte de radierele chinezesti in culorile alea minunate si cu un miros nemaipomenit...si de pixurile metalice cu 4 culori , luate pe sub mana contra unui plus de bani ( parca erau vreo 65 de lei , atat cerea vanzatoarea de la chiosc , chiar daca pretul nu era afisat nicaieri , ca-l facea ea , probabil ! ) In Bacau parca nu era asa de frig cum povestiti voi , da' faza cu lumina se repeta de cateva ori pe saptamana , macar cate o ora...si-mi aduc aminte de lumanarea roz , de la botezul sor'mii care era intotdeauna la indemana... Cum a trecut vremea [q]!! Sor' mea a fost mai norocoasa , e mai mica cu 7 ani si nu stiu ce-si mai aminteste... Mai , ce m-a apucat melancolia !

#17
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 01 august 2003 - 17:28

[:0] Wow, ma parasesc puterile cand citesc pe aici! Eu nu am perceput perioada respectiva asa, din fericire tatal meu traia in Germania si nu prea duceam lipsa de nimic in asa hal... Nu ca ne-ar fi trimis el absolut totul,dar era suficient sa trimita 20 pungi de cafea si eram rezolvati la Alimentara, Aprozar,etc. Apropo, de la Shop putea cumpara oricine dar doar in valuta.De acolo ne-am luat [ttv] color si salam de Sibiu, care desi locuiam in Sibiu era de negasit altminteri. In orice caz mi se face rau cand vad ce au suferit altii... [xx(] LAURA

#18
FloryAna

FloryAna
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 august 2003 - 18:15

...am recitit mesajul meu anterior unde am scris ca ai mei erau intelectuali ( adica mama in invatamant si tata in Teatru ) , nu dr. sau ingineri ( de parca ei nu intra la intelectuali !! Stupid ! ). In fine , mi-am mai adus aminte de ciocolatzelele chinezesti in diferite forme : mici si aurii , mici cu ambalaj cu pesti si mijlocii cu ambalaj rosu cu o cana de lapte ! Doamne , ce bunatati ! A scris cineva de bomboanele cubaneze , da' , mi le amintesc... si de ciocolatzica cu Scufita Rosie...Da' de Ciucasul cu stafide si rom ?!? Si de inghetata Polar , in hartie , care ti se scurgea pe maini pana o terminai , daca o mancai pe strada ? E drept , sunt unele produse romanesti care erau bune pe atunci si totusi nu au fost pastrate in fabricatie ... Mai era si ciocolata mare de Roman ( cu lapte sau amaruie ) dupa care ne duceam special... Zilele trecute am revazut batoanele mici de vanilie , cacao sau capsuni si ma apucase melancolia in celofan ...Le mai stiti ? Ce-o sa mai scrieti la subiect voi citi la intoarcere ! Vedeti ce prolifica am fost la subiectu' asta [^]?? Numai bine !

#19
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 01 august 2003 - 18:39

fetelor, sper sa nu imi sariti in cap, dar pt mine aia a fost cea mai frumoasa perioada din viata, probabil pt ca eram copil(tocmai implinisem 9 ani la revolutie), dar , din cate imi aduc aminte, si imi aduc perfect, fete luminoase, detasate si vesele ca atunci, parinti mei nu au mai avut dupa..multe lucruri mi-au ramas intiparite in memorie..ai mei lucrau la institutul judetean de proiectari unde se tineu o groaza de petreceri, erau in jur de 40 de familii tinere..tin minte ,aproape in fiecare weekend, plecau cate 7-8 familii la munte, si pe noi copii ne ingramadeau in curte la tanti Butusina, cate 10-12 capete de prescolari intr-o curte , (tanti aceea era o batrana grasa si sugubeata pe care o ajutau ai nostri cu bani, medicamente etc..si care statea la casa, facea o baclava de iti lingeai degetele si ne-o dadea seara inainte de a ne culca cate 4 in pat..) mai tin minte ca asteptam ca pe ghimpi sa vina ora 4 sa vina tati de la lucru sa mergem in padurea de la marginea orasului, langa un satuc..si ca odata au bagat gaste vii la alimentara din sat si tata avea bani de buzunar cat sa ia 6 gaste vii pe care le-am tinut in sufrageria pe atunci inca nemobilata pana le-a venit randul la taiat..cum luam pui de porumbel cu tuleie pe ei si ii cresteam pe balcon de gainatau rufele din tot blocul.. cum in prima zi de scoala, clasa 1 , am furat toate creioanele chinezesti de pe banci pt ca eu nu aveam, in schimb aveam penar chinezesc de le o verisoara ...si revelioanele cand beam pepsi si cand toata familia ( am "numai" 10 matusi) isi impartea sarcinile :cutare se ocupa de carne, cutare sta la rand la oua , cutare face rost de pepsi..cand facea tata rost de cateva grame de cafea "adevarata", si o ascundea prin toata casa ca sa nu dea mama de ea , sa tina mai mult, fierbeau saracii si zatul...:) revolutia l-a prins pe tata la timisoara, la un frate, si eram destul de mare sa inteleg pericolul si de ce plange mama..dupa aia toate s-au schimbat..institutul la care lucrau ai mei s-a desfiintat, tati nu mai avea timp de mine, nu il mai interesau porumbeii crescuti pe balcon , nu mai mergea la munte cu cortul , nu ii mai ardea sa-i puna lu' mama pui de cioara in sertarul de la bucatarie, venea seara tarziu , ca era ocupat cu facutul unei firme... nu vreau sa par o nostalgica dar asa am peceput eu comunismul..manacare putina, dar nu muream de foame, in schimb linistea sufleteasca si lipsa de griji pe care o aveau ai mei imi trezeste si acum nostalgii

#20
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 01 august 2003 - 18:47

Eu imi amintesc cum intr-o zi venind de la scoala am gasit usa de la intrare larg deschisa de m-am speriat am crezut ca au intrat hoti in casa desi mare lucru nu aveau ce sa ne fure, eram saraci dar imi era frica sa nu fure cartile din biblioteca uriasa pe care o aveau parintii mei si cand am intrat in casa am vazut-o pe mama, bunica si un vecin de pe etaj (care cica era pe post de martor) stateau pe canapea in sufragerie si inca trei indivizi care scormoneau prin camera. La intrebarea mea "Saru-mana mamaie, buna ziua da' dumneavoastra cine sunteti si ce cautati aici?" s-au prezentat a fi maiorul si doi capitani nu-stiu-cum de la Securitate care au zis ca au reclamatii ca tatal meu detine informatii impotriva statului (probabil eram vizati ca sora si mama tatalui meu si fratele mamei erau in State). Am zis si io "Ce prostie! Aveti grija sa nu stricati cartile" (ce vreti, aveam si io un fix) si m-am dus in camera mea. Pe urma au venit la mine in camera si au vazut ca am numa' chestii de scoala si-au rotit ochii prin camera si m-au lasat in pace, apoi s-au dus in camera fratelui meu si n-au zabovit prea mult pe acolo, era asa o mare dezordine ca probabil nici ei nu s-ar fi descurcat sa caute ceva acolo, au intrebat de unde avea frate-miu magnetofonul, le-am spus ca l-a cumparat cu banii economisiti de el, de unde are osciloscopul, le-am spus ca l-a adus de la munca si i-au luat punga plina de hartiute cu adrese si numere de telefon, sa verifice toate persoanele care erau trecute acolo, hartiutele alea de obicei erau imprastiate peste tot, le pusesem eu cu vreo doua zile inainte in punga aia. Un pic mai incolo aia au plecat. Frate-miu cand a venit mai tarziu acasa s-a enervat la maxim ca i-au luat punguta, o saptamana a facut drumuri dupa aia la circa de militie sa i se dea punga inapoi (nu stia unde sa se duca in alta parte sa o ceara). Dupa vacanta de vara, cand ne-am intors de la tara, vecina de vis-a-vis i-a zis lu' bunica-mea ca intr-o zi tatal meu i-a aratat o hartie pe care era scris numele lui si cu antetul puscariei Rahova unde a fost el 2 luni. El a zis ca mare lucru nu s-a intamplat, doar interogatorii interminabile dar batut nu a fost. Mai tarziu a aflat cine i-a facut bucata, nu prea se astepta la individul ala, am inteles ca nici macar nu i-a spus aluia ca a aflat. Oana_B


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -