Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

dragi tovarasi si pretini!


95 raspunsuri la acest subiect

#1
ANDRUSHKA

ANDRUSHKA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 03:05

dadui din intamplare de site-ul asta www.ceausescu.org M-a amuzat cumva si pe de alta parte mi-am reamintit niste faze din copilaria mea de-mi vine sa urlu!! voi ce amintiri aveti din vremurile alea? Ce le veti povesti copiilor vostri despre ce a fost?

#2
biankita

biankita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 13:01

shi eu l-am gasit din intamplare pe odiosu shi sotzia ce vremuri.............. biankita

#3
Flower

Flower
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 17:14

Io una le voi spune exact ce-am trait : despre Soimii patriei , despre pionieri ( si momentul solemn de la Podu' Inalt , cand am fost primita in "organizatie" ) , despre muzica usoara cu preluari din repertoriul international ( adica versuri romanesti la piese straine ) , despre programul TV ( cu Mihaela si 1001 de seri , Album duminical , Gala desenului animat - cele 10 min. cu tom&Jerry si Ciocanitoarea Woody , filmele - western si rusesti , in majoritatea lor ) , despre filmele indiene si cele cu Bud Spencer de la cinema , despre Gumela , despre bomboanele CIP , despre Quick , despre Brifcor , despre Pepsi-Cola ( pe care l-am baut doar la mare , ca doar acolo era de gasit ! ), despre practica agricola din scoala generala , despre bunicul lui chemat regulat la Securitate pentru ca fusese plecat in strainatate la niste prieteni , despre inceputul Revolutiei la Timisoara ( ascultat la Europa Libera ) , despre Revolutia in direct ... Lucruri care mi-au marcat copilaria ( ca io am intrat in liceu in "90 , fiind prima promotie care a intrat la liceu fara uniforma , UTC si treapta a IIa ), intr-un mod mai placut sau mai putin placut...Da' ce stiam io atunci !?! PS > Daca scriu cu rosu nu inseamna ca sunt fan PCR [:D]!

#4
Cary

Cary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 18:05

Cata dreptate are FLOWER. Nici nu-mi vreau sa-mi amintesc de vremurile alea. Ce cozi interminabile,ce mame disperate se asezau la coada la lapte si se rugau de vanzatoare sa se dea cate 2 litri de persoana,pentru a prinde si copii lor.De ratia de zahar si ulei isi mai aduce aminte cineva,dar de 200 grame de carne date pe buletin,la purtator????? Oare cei care nu aveau buletin nu aveau si ei dreptul la carne??????? Ce bataie era pe bomboanele cubaneze,pe banane si pe amigo! OOOFFFF Doamne cata durere imi provoaca aceste randuri,cred ca daca am sa povestesc vremurile care le-am trait eu nepotilor mei,o sa zica ,ca s-a SCLEROZAT bunica si ma interneaza la azil. Cate o data stau si ma gandesc daca intr-adevar s-a schimbat ceva in mica patrie,caci azi sunt multe familii nevoiase care nu au bani si au un trai vai de mama lor.Azi exista de toate si nu sunt bani,pe multi ai vrea sa-i ajuti si nu poti. Dupa o viata de munca,statul isi bate joc de pensionari,carora nu le ajung banii nici de intretinerea la bloc,darmite de medicamente. N-a ca mi-am varsat naduful fara sa vreau aici,incerc sa nu-mi aduc aminte dar e ceva care m-a marcat in toata copilaria,statul la cozi si miile de rugaminti pentru a prinde si eu ceva din ceea ce se da,pentru a nu sta in zadar. In continuare sper ca macar copiii mei sa aiba un trai mai bun,sa nu ajunga si sa treaca prin ceea ce a fost si ii multumesc Domnului ca am un loc de munca si pot sa le ofer o viata decenta si sa-i invat sa pretuiasca valoarea lucrurilor. Succes si bafta tuturor!

#5
Podeanu

Podeanu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.558 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 21:35

Doamne Andruska ce amintiri mi-ai adus in memorie.. Duminicile in care circulau numai masinile cu/fara sot,cozile interminabile la banane verzi (tinute apoi pe sifonier in ziar sa se coaca),si multe altele. Aici nu stie multa lume nici unde este macar Rominia pe harta,iar daca la intrebarea de ce am plecat din tara mea,le povestesc cite ceva despre regimul ceausescu,li se face pielea de gaina si recunosc ca ei nu stiu sa aprecieze faptul ca s-au nascut norocosi,in aceasta tara. Numai bine Dana si gemenii http://www.desprecop...p?numeX=Podeanu

#6
ANDRUSHKA

ANDRUSHKA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 23:30

Daca tot lansai subectu', macar sa-mi vars si eu naduful!!! Ptr mine anii comunismului inseamna statul la cozi, e prima asociatie care imi vine in minte. Toata copilaria mi-am petrecut-o la coada la ceva, in special paine. Acolo imi faceam lectiile, acolo am citit toata biblioteca de acasa, acolo legam prietenii cu alti copii. Vara, iarna, nu conta. Prin clasa a 4 a am scris in jurnalul meu ca eu ma omor daca ma mai trimit ai mei la paine. L-a gasit mama, s-a speriat si nu m-a mai trims o perioada. Intr-o vreme situatia era asa de albastra, ma trezeau la 6 dimineata sa astept masina cu paine si de cateva ori am intarziat la scoala> Invatatoarea, ghiftuita de pachetele strecurate de colega-mea de banca a carei mama era gestionara de la Alimentara, m-a luat din scurt: Fetito, ai tai vor sa te dea la scoala sau sa te faca fata in casa? Ptiu! Dupa ani si ani , ma intalneam cu ea la consiliile pedagogice si se lauda tuturor ca am fost eleva ei...Ne urcam tot familionu' in "trenul foamei", adica acceleratu de 5 dimineata sa mergem la Bucuresti, ca acolo, de bine de rau se mai gasea cate ceva... Dar de Mitropa ati auzit? Asta era un tren international care oprea in Ploiesti Vest si toti copiii alergau din toate partile sa le imprastie strainii bomboane si guma cu surprize cu Tipi_Tip si Rin_Tin_tin. Era sa mor strivita odata la coada la margarina Rama unde s-a intamplat sa fiu prima la rand, dar dupa ce au navalit tigancile, m-au prins ca-n menghina, nu le pasa...Am plecat acasa fara margarina Rama, si plangeam ca dupa cel mai usturator esec din viata mea...Dar altadata am prins o roata intreaga de cascaval si ptr ca nu puteam s-o duc in brate, am dat-o de-a dura si am adus-o acasa ca pe un trofeu...Mai tineti minte ce imbracaminte purtam, ce pantofi... navaleam pe polonezii care veneau cu elastice de par si alte nimicuri... Stati ca imi mai amintesc... astea se adauga , bineinteles la tot ce ati spus si voi mai devreme. Doamne, bine ca ne-ai scos la lumina!( daca poate fi numita asa...)

#7
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 23:49

quote:
Originally posted by ANDRUSHKA
Dar altadata am prins o roata intreaga de cascaval si ptr ca nu puteam s-o duc in brate, am dat-o de-a dura si am adus-o acasa ca pe un trofeu...
Andrushka, tot mesajul tau ar fi asa de funny daca n-ar fi tot atit de trist... Dar fraza de mai sus m-a facut sa rid cu hohote. Mi te si imaginez, indoita de sale, impingind la roata! Esti mortala!!! Ah rid, nu ma pot opri, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele

#8
ANDRUSHKA

ANDRUSHKA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 01 august 2003 - 01:54

Flower, ce era aia Gumela? Guma aia scarboasa care se facea kkmaka imediat ce te-apucai de mestecat la ea, in forma de tzigarete? Mai tineti minte ce se gasea in Alimentari? Numai creveti si nectar de fructe bulgaresc, cu un gust infiorator... Apropo, eu am fost parte din generatia " Congresului XIII"... era un cantec interzis pentru care luai ani grei de pushcarie: Utecishtii de azi, emigrantii de maine! QED!!!

#9
roserb

roserb

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 01 august 2003 - 11:59

Nuuuuuuu, Gumela nu era in forma de tigarete , daca nu ma insel erau lame, care sa frangeau de parca erau din plastic , si aveau un gust infect. Apropo de minunatele vremuri (eu sunt nascuta in 73), imi aduc aminte de a mea bunica, care era o doamna, dar se adaptase timpurilor si stabilise relatii de o mare cordialitate cu nu stiu ce vanzatoare de la alimentara . Stiu ca deja se intelegeau din priviri . Intra in magazin ,si aia ii facea nu stiu ce semn daca "bagasera" ceva interesant, si ii pusese deoparte. Imi aduc aminte de asemenea , de bunicul meu care pleca destul de des in strainatate prin natura meseriei si imi facea stocuri de tic-tac si guma de mestecat , pe care bunica-mea le ascundea prin dulapuri si mi le dadea treptat ca sa-mi ajunga cat mai mult.Da, si de bananele cumparate verzi, pe care nu aveam rabdare sa le las sa se coaca. Si imi aduc aminte de o vara la mare , unde am jindiut nu stiu cat timp pe la vitrina unui Shop (unde va aduceti aminte , aveau acces numai strainii) dupa o cutie de Tic tac si nu intelegeam de ce daca o vad in magazin , mama nu mi-o poate cumpara . Hai ca m-am intins o gramada , bine ca a trecut. Ce vremuri ..bleah... ce subiect "nostalgic" ai deschis,ANDRUSHKA ! Sa auzim de vremuri mai bune[:D] Roxana

#10
Flower

Flower
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 01 august 2003 - 12:25

Gumela era sub forma de lama , din cate stiu io. Tigaretele de la polonezi erau super , apoi au aparut in varianta romaneasca si erau cah ! Io la paine nu prea am stat la cozi , dar mi-aduc aminte de ratie ( 1/2 de paine/persoana sau de cea la ulei , zahar si orez ), cozile la lapte ( de la 4,30 dimineata , dar sambata , cam in ultimii ani de scoala ) , apoi cele la lamai , portocale si banane verzi ( pe care le lasam sa se coaca pe dulap ! ) si mai tarziu la branza Gouda (olandeza). Si ce mandra eram cand eram considerata "persoana" si ai mei puteau lua 2 sticle de lapte sau 2 kile de lamai/portocale/banane sau 2 calupuri de branza ( in loc de 1 ). Iar fratele bunicii ne trimitea pachete din Bucuresti cu mandarine , maioneza la borcan , acadele plate sau sub forma de baston ( care nu erau cine stie ce )... La mare era boierie , frate , ca veneau straini ( turci , poloni , cehoslovaci ) si ne luam ceasuri electronice , blugi , guma Wrigley's ( ce fitosi eram ) sau pernute , plus de la tiganii de pe plaja gumele cu surpize Disney si cele Tip-Tip...Concediile la mare si la Slanic erau si raman partea frumoasa a acelor vremuri... Si da , intr-adevar , vanzatoarele o duceau cel mai bine pe vremea aia...Pai o colega de joaca era prima cu trening cauciucat , pantofi de nu stiu care si in nu stiu ce culoare super tipatoare ( ca verdele , rozul si galbenul asta fosorescent erau semne de marfa din strainatate )...ah , si soferii de TIR , ai caror copiii aveau cele mai frumoase rechizite scolare ( stilouri , pixuri-creion , radiere , penare , carioci ) , ceasuri bratara , blugi , etc...La noi in clasa nu am prea fost din astia cu posibilitati , dar Beu' era clasa stabilor si cum sa nu-i invidiem !!... Na' , uite de cate mi-am mai adus aminte ! Intre timp vad ca ti s-a raspuns in ceea ce priveste Gumela si ca mai stie cineva de bananele verzi ! [flo]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -