Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce natalitatea este scazuta in Romania?


102 raspunsuri la acest subiect

#71
biankita

biankita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 12:49

Irina, este exact cum spui, subscriu shi eu alaturi de Crinutza... biankita

#72
oanamarchezi

oanamarchezi
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 04 august 2003 - 21:07

Parerea ,ea este ca natalitatea este chiar putin in crestere daca observam numarul crescut de copii din parcuri si ale gravidelor de pe strada comparativ cu anii trecuti cand abia daca zareai cativa copii prin parc. Oricum conditiile pe care ni le ofera statul sunt deplorabile ba parca fac tot posibilul sa nu facem copii iar cei care-i fac sunt parinti eroi(ma refer la cei cu situatii financiare modeste). Eu am un baietel si cateodata ma gandesc ca mi-as dori un fratior sau surioara pentru el dar cand merg la cumparaturi imi cam trece cheful de copii si ma gandesc daca voi reusi sa-i ofer lui tot ce mi-as dori. Este greu ...dar nimic nu se compara cu zimbetul si ganguritul care-ti umple viata de bucurie. Simti cu adevarat ca traiesti cand ai un bb!!!! OANA si [copil] CRISTI http://www.desprecop...me=oanamarchezi

#73
alexuta

alexuta
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 august 2003 - 04:02

Nu numai lipsa banilor,ci si bataia de joc din tarisoara asta te fac sa nu mai vrei sa chinui un suflet nevinovat. La spital bataie de joc,la primarie la fel,medicul pediatru.....[bang] Se multumesc oamenii cu un copil. Trai bun si frumos la noi. Aici in tara domneste legea junglei.[bruta]

#74
pisi_ella

pisi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 07 august 2003 - 15:07

Asa cum au spus majoritatea fetelor, nivelul de trai e primul vinovat...Cand un salariu mediu abia iti ajunge sa traiesti tu si sa-ti platesti intretinerea, telefonul, curentul...De unde sa mai ai si pentru copil? Statul nu sprijina deloc natalitatea...Spuneti-mi: ce cumparati cu 210.ooo de lei, cat e alocatia??? Asta nu e sprijin din partea statului, a bataie de joc!

#75
Missy

Missy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 458 mesaje

Postat 09 august 2003 - 02:08

Pe scurt: nesiguranta, stres, viata grea, sprijin aproape 0 din partea statului, indiferenta oamenilor (gravida fiind[gravi], pe strada mi s-a rupt plasa cu cumparaturi, cu greu m-am aplecat sa ridic tot ce cazuze, lumea trecea nepasatoare, o doamna a facut si o remarca: asa-i trebuie daca-i trebuie copil in vremurile astea = concluzia o trageti voi)[}:)], neinformare, conditii jalnice in maternitati, dr. inconstienti si multe altele...

#76
LIONI

LIONI
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 august 2003 - 03:18

[copil][gravi][gica]In primul rand ca tinerele de astazi prefera realizarea pe plan profesional si dupa aceea o casnicie si copii. Daca ai vointa le poti imbina pe toate. Cred ca ar trebui mai bine mediatizat acest aspect, dar cum pe guvernantii nostri nu prea ii intereseaza, medicii sunt singurii care pot face ceva. Nu cred ca nivelul de trai este de vina ci mentalitatea noastra de a asigura un trai decent copiilor si uite asa te trezesti la o varsta cand iti pui intrebarea daca mai vrei un copil sau nu??? Am intilnit multe femei ( varsta peste 33 de ani ),care au probleme de sterilitate. Un copil este un dar de la Dumnezeu si il accepti asa cum este. MARIANA

#77
allya

allya
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 14 august 2003 - 15:55

Constientizarea responsabilitatii de a creste in lume o noua fiinta umana aduce o frica fireasca, ingradirea libertatii personale, situatia financiara, lipsa de credinta ca totul ar putea merge bine deci per global e o lipsa de speranta in mai bine. Societatea din ziua de azi din Romania le face pe tinerele femei sa simta si sa gandeasca astfel. Propria mea mama m-a sfatuit sa nu fac copii ca imi vor incurca viata si strica cariera etc. Deasemenea sotul sau partenerul femeii este f important, pt ca o femeie are nevoie de f multa dragoste si de un sprijin real. Eu am observat ca mentalitatea e de vina, intrucat cand mi-am anuntat sarcina celor din jur, romanii toti m-au intrebat daca avortez (si cei din USA), iar americanii m-au felicitat. La romani li s-a parut imposibil sa faci si scoala si sa ai un copil si sa te descurci financiar si sa ai in viitor o cariera buna. Americanii mi-au zis imediat cum sa fac sa-mi fie mai bine si m-au ajutat toti f mult, mi-au facut un program flexibil, mi-au facut cadouri f multe si frumoase, mi-au oferit informatii legate de facilitati pt femei gravide, pt femei cu salariul mic si aflate in scoala, asigurari de sanatate, ma rog au fost si sunt minunati. La inceput am fost f speriata intrucat nu vedeam cum o sa ne descurcam, dar mi-am zis ca macar copilul o sa aiba tot ce nu am avut noi si am stiut ca Dumnezeu mi l-a dat in momentul acesta pt ca asa este cel mai bine. Daca as fi fost in Romania cred ca cei din jur m-ar fi adus la depresie, cu modul lor de a vedea totul in negru. Desi aicea concediul de maternitate e de max 3 luni, neplatit sau numai pe jumatate din salar (eu mi-am aranjat sa corectez examene si sa lucrez mult pana la nastere, astfel ca sa pot primi si bursa si sa stau 3 luni acasa cu el, prin bunavointa celor din jur), interventiile medicale (inclusiv un consult, de ex o plomba costa 800$) sunt f scumpe daca nu platesi mai mult pt o asigurare mai buna, trebuie sa iti pui bebelusul mic in daycare rezonabil care costa f mult 150$/saptamana (asta daca nu ai cine sa te ajute din parinti), stai in chirie de 600$/luna, ai rate la masina, la credit cards, etc si impreuna cu sotul castigi un salar de student de 2000$/luna, mai ii ajuti si pe cei din Romania, te costa mancarea cel putin 300$/luna (pt ca macar sa mananci bine) nu prea te inghesui sa faci un copil, eu ma bucur f mult de puiutul micut si stiu ca o sa ne descurcam si oricum ar parea de dificil intotdeauna exista o solutie buna. allya [copil]

#78
anatolia

anatolia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 15 august 2003 - 01:31

Cauzele sint strict economice,caci,ce poti sa oferi unui copil cu un salariu de 2.500.000(chiar ieri am intrat intr-o farmacie si am tras cu ochiul la cit mai costa o cutie de lapte praf,o,Doamne...),ce sa mai vorbim de alte si alte chestii? Atunci cind veniturile vor fi corelate cu preturile,doar atunci,sint convinsa ca va fi un mare bum si lumea se va pune pe facut copii la modul serios anatolia

#79
Sobo

Sobo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 15 august 2003 - 10:24

Eu voi raspunde citand remarca unui fost coleg care acum este in Canada. In momentul in care se punea problema copiilor a spus: "Nu vreau sa fac un nou platitor de impozite" si cum a ajuns in Canada a facut un copilut si acum din cate stiu asteapta inca unul. Adevarul este ca asta suntem toti pentru statul roman "platitori de impozite", in rest nimeni nu se gandeste la modul cum traim, nu este incurajata munca, este mai rentabil sa stai decat sa muncesti. Te spetesti de cand te stii si nu numai ca nu pui un ban deoparte dar nici nu poti trai prea decent. De fiecare data cand vorbesc cu sotul despre subiect multumim lui Dumnezeu ca putem muncii amandoi, pentru ca in caz ca pateste unul ceva si nu mai poate muncii am incurcat-o.Inchei aici subiectul ca ma deprima asa de dimineata.

#80
dyana

dyana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 15 august 2003 - 12:53

quote:
Originally posted by anatolia
Cauzele sint strict economice,caci,ce poti sa oferi unui copil cu un salariu de 2.500.000(chiar ieri am intrat intr-o farmacie si am tras cu ochiul la cit mai costa o cutie de lapte praf,o,Doamne...),ce sa mai vorbim de alte si alte chestii? Atunci cind veniturile vor fi corelate cu preturile,doar atunci,sint convinsa ca va fi un mare bum si lumea se va pune pe facut copii la modul serios anatolia
Nu cred ca va fi un mare bum. Cunosc multe familii care au bani si nici nu au inca copii, altele au doar 1 copil deocamdata. Preocuparea pentru cariera si afaceri este evidenta la unii pe care ii cunosc personal.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -