Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce natalitatea este scazuta in Romania?


102 raspunsuri la acest subiect

#61
mihuletu

mihuletu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 02 iulie 2003 - 18:17

in ce cartier locuiesti, dienuca? sara daniela si mami www.sara.haihui.ro

#62
dienuca

dienuca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 03 iulie 2003 - 21:42

Miha, noi stam in sectorul 3, in Balta Alba. Am stat aici de cand ma stiu si nici nu am de cand sa ma mut. Este, ce-i drept, un cartier de locuit, de scos copii la plimbare. Poate si de aia, dupa cum mi-a spus si medicul: "in sectorul 3 se nasca cei mai multi copii, iar in sectorul 1 operam cele mai multe fibroame". Diana

#63
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 04 iulie 2003 - 20:07

Peste tot in lumea civilizata se lupta pentru obtinerea independentei financiare inainte de intemeierea unei familii. Canada, fara emigranti, ar avea spor de populatie negativ..

#64
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 20:12

Dar chiar e natalitatea scazuta? La mine in cartier se plimba seara zeci de mamici cu zeci de carucioare, si sunt si cateva perechi de gemeni. Aud peste tot despre natalitatea scazuta dar de cand am bb mic si ies zilnic la plimbare vad in toate parculetele (si in Berceni sunt multe) grupuri de carucioare si mamicile aferente. Nu stiu cati copii mai mari sunt, poate natalitatea a fost scazuta anii trecuti, sau poate sunt mai multi copii la mine in cartier, ca si Titan- Balta Alba, e ideal sa cresti copii in Brceni, pentru asta m-am mutat aici.

#65
sofiabebe

sofiabebe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 04:43

Baaaai, asa e, in ultimul timp ma asalteaza pe strada imaginile cu gravide, sunt delicioase mititelele - nu stiu ce le-asteapta, ha, ha!!! Eu stau in drumu taberii, le vad in parc la moghiorosh sau prin jurul parcului. Stiti ce? Eu cred ca Dumnezeu ne da copii sau nu,intr-un moment sau altul, asa ca ar trebui sa-i primim cu bratele deschise, chiar daca apoi lucram juma de norma si ne vine sa aruncam oalele din bucatarie (asa o fi?). Ma gandesc - ce-oi face cu Sofia cand se face de doi ani, ca doar n-o s-o dau la cresa? bebe

#66
ciufulici

ciufulici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 14 iulie 2003 - 20:04

Buna tuturor Am citit azi tot ce ati scris referior la acest subiect si am ramas cu un gust amar. Acum dupa, ma intreb de ce lumea e asa de suparata pentru faptul ca a scazut natalitatea in ro??? Ar trebui sa se bucure, nu mai au de hranit, educat...etc. Am si puterea sa mai glumesc. Problema e mai spinoasa de cat pare, ca e generala. Intr-o tara cu o societate bolnava, flamanda, lipsita de educatie (trist dar adevarat) aproape totul pare in culori inchise. Solutia e pe undeva oare? Banuiesc ca o societate trebuie cladita pe un popor sanatos, educat si nu cu burta goala cat de cat. Dar cine sa asculte, cine sa auda, cine sa intreprinda ceva concret? Cand iti dai seama ce se petrece iti vine sa plangi ca esti neputincios. Poate e mai bine de cei care nici macar nu se gandesc la acest lucru. Sau poate mai trebuie sa fie niste "generatii de sacrificiu"?? Cine poate sti cu adevarat? Sanatate maxima va doresc si copii frumosi si sanatosi. 2xCiufulici

#67
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 04:34

cel mai ciudat mi se pare ca noi suntem convinºi ca e la latitudinea noastra sa hotaram cati copii trebuie sa avem. Asa e omul civilizat. Ne e frica de durerile nasterii, ne sperie problemele materiale, ne e frica ca nu avem ce manca etc. Si mai ales nu mai stim unde sa cerem ajutorul. Fratilor! (si surorilor!)copiii nu sunt ai nostri, sunt minunile lui Dumnezeu. Sa ne gandim mai bine ce este pana la urma un copil. Este un drum catre vesnicie, nu putem sa-l oprim dupa bunul nostru plac, e lucrarea lui Dumnezeu cu noi si daca Dumnezeu nu pune suflare, degeaba "construim" noi. Orice copil care vine pe lume e in mana lui Dumnezeu, cum putem sa ne gandim ca nu-i va fi bine daca insusi Dumnezeu ii poarta de grija?! As mai scrie ceva dar cred ca sunt cam moralista la ora asta. Concluzia mea? Pacatele noastre aduc relele in lume. Ma iertati. Mama lu' Bagoiu

#68
sofiabebe

sofiabebe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 18 iulie 2003 - 04:49

quote:
Originally posted by bagoiu
... Si mai ales nu mai stim unde sa cerem ajutorul. Fratilor! (si surorilor!)copiii nu sunt ai nostri, sunt minunile lui Dumnezeu...Mama lu' Bagoiu
!!!! bebe

#69
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 18 iulie 2003 - 16:49

Bagoiu, nu pot decat sa te felicit pt mesajul tau. Ezact asa gandesc si eu. Ma bucur ca nu sunt singura. pupici CRinuta

#70
bogux

bogux
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 11:28

Principalul motiv pe care il vad eu in scaderea natalitatii este lipsa ... banilor bineinteles. Faci copii shi daca nu ai cu sa-i cresti? Ce te faci? Ii pui la cersit pe strada cum fac anumiti concetateni ai nostri? Eu cred ca oamenii, inainte de a avea un copil, vor sa se asigure pot sa-si creasca copilul sau copiii in conditii decente. Bogdan - Viitor Tatic


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -