Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce natalitatea este scazuta in Romania?


102 raspunsuri la acest subiect

#51
mihuletu

mihuletu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 15:33

si am omis un lucru, cel mai important de altfel: dragostea pe care i-o oferi puiului, bucaticii din tine. un imparat, nu mai tin minte tara si nici numele lui, a decis sa faca un experiment -deh, era ditamai imparatul. asa ca a adunat 18 copii din toate colturile tarii, nou nascuti, si i-a dat in ingrijirea unor doici. era curios ce limba or sa vorbeasca copii daca nimeni nu vorbeste cu ei. doicile, constiincioase, nu faceau nimic altceva decat sa-i hraneasca la ore fixe. nu aveau voie sa vorbeasca cu ei, sa-i mangaie, sa le arate vre-un semn de afectiune. nici un copil din experiment n-a supravietuit varstei de 2 ani. sara daniela si mami www.sara.haihui.ro

#52
dienuca

dienuca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 18:27

Miha, ai foarte mare dreptate Ma intrebai de coincidente. Eh, eu si sotul meu stam cu chirie, iar aceasta a reprezentat mult timp 2 treimi din venitul nostru. Slava Domnului, acum situatia s-a schimbat. Amandoi avem salarii bune. E loc si de mai bine. Stam intr-un apartament de 2 cam. programate numai pentru noi 2 si un catel. Ne gandeam la un copil, dar nu inca. Deja ne tinea acest "nu inca" de vreo 2 ani. Dar inainte stateam intr-o garsoniera, dar ne-am mutat. Apartamentul a tebuit pus un pic la punct, ca arata jalnic. A urmat nunta. Iar acum urmeaza si un copil, care ne-a cam luat prin surprindere, ce-i drept. Ne pregateam sa-l concepem prin septembrie, dar nu iese neaparat cum vrei. Nu sunt adepta chiuretajelor, dar am trecut prin asa ceva, motiv pentru care am inceput sa iau pilule. M-am inteles foarte bine cu ele. Eh, noi cand ne-am mutat la 2 camere a trebuit sa ne cumparam mobila. Rate la mobila. Inainte au fost rate la masina de spalat si aragaz. Nu de alta, ci pentru ca nu puteam sa stragem banii pentur acele produse. Asa ca ... rata, chirie, intretinere (si stiti cat este una pe timp de iarna), telefon, mobil, lumina, cablu, mancarea care ne costa destul (mai ales acum) sunt suficiente motive care sa-l fac pe sotul meu sa fie speriat la gandul cum o sa en descurcam cu acest copil. Optimismul si increderea mea in noi il fac sa se mai linisteasca un pic. Cum pot eu sa-i spun ca vreau 2 copii? Uite ca am putut si sunt foarte hotarata sa fie 2, dar timpul ma poate contrazice. Vom vedea cum ne vom descurca cu primul. Sotul meu nu a vrut pana acum copii pentru ca "nu pot sa-l iau si sa-l bag intr-o cutie ca pe o carte, de fiecare data cand ne vom muta ... vreau sa ma bucur de copilul meu, nu sa ridic din umeri ca nu am ce sa-i dau sa manace". Inca o chestie: eu ma voi intoarce la serviciu dupa 6 luni din 2 motive: nu-mi permit sa stau acasa cu 4.200.000 (ii multumim doamne ministru pentru aceasta fabuloasa suma) si natura jobului nu-mi permite altceva. Si eu as vrea sa stau acasa, sa-l vad crescand, dar este mai important sa muncesc si sa am suficienti bani ca sa-i pot oferi aproape tot ce-si poate dori. Repet: noi facem parte din acele famili care se pot gandi la credit de casa. Diana

#53
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 18:42

quote:
Originally posted by dyana
Buna fetelor, S-a scris aici ca in Romania nu mai sunt familii cu 4-5 copii. De acord cu voi. Dar cati din cei care pleaca din Romania pentru o viata mai buna , au 4-5 copii? Nu e o intrebare retorica si nu cunosc raspunsul . Deaceea va intreb pe voi.
Eu am sa-ti raspund din pct. meu de vedere. Ce fac altii nu ma intereseaza. Eu intotdeauna m-am gandit si am sperat sa am familie mare, sa fac 3 copii. Mi-a trecut. Il astept pe-al doilea si nu-mi mai trebe altul. De ce? Pt ca sunt departe si nu are cine sa ne ajute sa luam o pauza macar de 1 zi, de 1 weekend nu mai spun. Pt ca am 29 ani si aici trebuie sa stau acasa cu ei pana cand va face si cel mic 3 ani ca sa-l pot da la gradi. Atunci voi avea 32-33 ani, moment in care voi incepe sa-mi caut, pt prima data in Germania, un loc de munca. Hm, nu pare prea roza situatia... Inca un copil ar insemna iarasi 3 ani acasa, iarasi ani de zile fara pauzele absolut necesare atunci cand ai copii mici. Nu cred ca mai facem fata psihic, desi material ne-am permite. Astea sunt motivele pt care nu vom avea mai mult de 2 copii. Vorbeam cu o prietena ca multe cunostinte plecate peste mari si tari au doar 1 copil si asa raman, din motive de re-scolarizari, re-calificari, nevoia de a castiga bani acolo unde o iei de la capat si cu scoala si cu meseria. Astea ar fi motivele lor. Si eu as mai adauga: mandria de a castiga multi bani, concurenta care se instaureaza la un moment dat (si pe care eu nu o inteleg si nu o accept) intre romanii plecati in alte tari, fiecare tb sa arate ca a castigat mai bine, si atunci copiii ar veni exact ca nuca in perete. Sper ca ti-am raspuns, cat de cat. Cristina, mamica cu burtica[flo]

#54
dyana

dyana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 18:52

Multumesc mult ca mi-ai raspuns. Si eu am prieteni in afara si situatia e la fel. Eu sunt de parere ca mai bine copii mai putini si sanatosi, inclusiv eu, decat mai multi si sa avem o gramada de probleme. Indiferent in ce loc traiesti, pana la urma, nu-si mai permite nimeni sa aiba multi copii. Eu nu stiu daca voi avea o cariera, dar doresc sa fiu buna , cat de cat la ceea ce fac si sa am timp sa cresc si copilul sau copiii. As vrea eu sa am 2 copii, dar pana una alta astept sa apara primul bebelus in viata noastra. Multa sanatate la toate mamele si tuturor bebelusilor!

#55
maria98

maria98

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 20:04

mihuletu, subscriu la ceea ce ai scris. dienuca, iti doresc sa te bucuri de cele 6 luni. eu m-am intors dupa 2 luni. avusesem probleme de sanatate cu vreo 2 ani inainte, adica vreo 6 operatii. dupa primele trei patronul mi-a dat scrisorica de eliberare a postului pe motiv ca nu eram productiva. si va rog sa ma credeti ca din concediul medical pe care il aveam doar jumatate stateam acasa, venind inainte la serviciu. chiar mi s-a intamplat sa nu fiu platita. avusesem 1 luna concediu, iar eu statusem 2 sapt. acasa, pt cele 2 sapt. muncite nu m-au platit ptr ca nu avusesem aviz de la medic ca pot incepe munca. IMI ESTE FRICA SA FIU BOLNAVA.

#56
dienuca

dienuca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 20:07

Pot sa va raspund eu cum este cu 3 copii: daca nu ai un ajutor, nu mai ai timp de nimic in afara de copii. Abia daca mai poti sa faci fata casei. Noi suntem 3 la parinti, dar mama a avut-o pe bunica-mea. Sor-mea are tot 3 si de abia face fata. Mama mai merge pe la ea, dar nu se compara. Este foarte greu fizic si psihic. Material ... alearga barba-su de dimineata pana seara sa faca bani sa aiba din ce trai. Oare asta sa fie viata? Hm ...

#57
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 20:55

quote:
Originally posted by dienuca
Pot sa va raspund eu cum este cu 3 copii: daca nu ai un ajutor, nu mai ai timp de nimic in afara de copii. Abia daca mai poti sa faci fata casei. Noi suntem 3 la parinti, dar mama a avut-o pe bunica-mea. Sor-mea are tot 3 si de abia face fata. Mama mai merge pe la ea, dar nu se compara. Este foarte greu fizic si psihic. Material ... alearga barba-su de dimineata pana seara sa faca bani sa aiba din ce trai. Oare asta sa fie viata? Hm ...
Ai pus punctul pe I. Nu e viata, e adevarat ca iti aduc copiii satisfactii inzecite (daca nu pierzi cumva educatia pe drum si iti aduc niste "bucurii" de te doare mintea) dar ajungi la pensie si iti dai seama ca nu ai facut nimic altceva. Acum avem alte pretentii de la viata, nu mai vedem numai spalat si gatit in fata ochilor. Nici eu nu visez la o cariera cine stie ce, probabil ca o perioada o sa fie nevoie sa lucrez doar juma' de norma ca sa am timp si de copii, dar totusi, un banut adus in casa de propria persoana iti ofera si el o anume satisfactie, nu? Chiar daca partenerul/partenera nu ti-ar reprosa niciodata contrariul. M-am intins cam mult, dar cred ca am atins niste motive valabile si pt Ro, pt care nu mai exista acuma atat de multe familii numeroase ca alta data. Pur si simplu, ne dorim si altceva, in afara de crescut copii la nesfarsit. Cristina, mamica cu burtica[flo]

#58
dienuca

dienuca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 18:28

Haideti sa va mai spun ceva: am in jurul meu cel putin 5 cupluri care nu au copii. 2 motive stau la baza: cariera femeilor sau sanatatea. Eu nu mi-am dorit o cariera. Ca si tine Cristina, im idoresc sa am un serviciu care sa-mi permita sa castig atitia bani, incat sa nu mai fiu cantitate neglijabila. Daca mi-as fi dorit o cariera, nu eram la ora asta insarcinata. Ca sa nu va spunca sora mea nu are timp deloc pentru ea. Coafeza (la ocazii) vine acasa, la fel si manichiurista. De iesit undeva ... sunt deja S.F.-uri. Diana

#59
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 18:50

Haideti sa va spun si eu ce vad in jurul meu. Vad numai femei maltratate de soti, femei care de multe ori rabda de foame si sunt incuiate in casa. Motivul? S-au casatorit cu niste brute. Unele dintre ele ar incerca sa scape de teroare dar nu au unde sa se duca. Fie nu mai au pe nimeni pe lume, fie provin din familii unde se aplica acelasi tratament inuman. Si atunci va intreb pe voi, care sustineti ca un se doresc copiii nu ca nu se pot creste omeneste, cum mai poate o femeie in cazul relatat de mine sa-si mai dorescca un copil cand ea nu are nici macar siguranta propriei persoane? O sa-mi spuneti ca sunt cazuri izolate acestea. Dati-mi voie sa va contrazic. In cladirea in care locuiesc eu, in buricul Bucurestiului, sunt 8 familii. Eu sunt singura care am avut norocul sa am un sot minunat. Sincer va spun ca mi-e groaza de caderea serii, caci incep sa se auda prin pereti tipete, lovituri si rugaminti de a inceta bataia. Daca as avea unde sa ma duc, as pleca si maine din acel loc si nu m-as mai intoarce niciodata. In ce ma priveste, eu chiar le felicit pe femeile de care v-am spus ca nu au facut copii. Chiar daca au facut multe chiuretaje.

#60
dienuca

dienuca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 02 iulie 2003 - 17:38

Groaznic, dar adevarat! Asta este situatia (neagra) la noi in tara. Poate se vor mai schimba lucrurile. Legat de acest subiect vreau sa va spun un lucru: vad foarte multe femei insarcinate, spre placuta mea surpiza. Poate natalitatea va incepe sa creasca. Mai stii? Diana


Panic Questions

  • Sunt însărcinată

    menis
    - iul 23 2024 19:25

  • 18 săptămâni

    UIoana
    - iul 21 2024 21:39

  • Test Paborama

    Alina Patrichi
    - iul 21 2024 21:00

  • Dormitul pe spate

    Ioana6667
    - iul 19 2024 09:18

  • Lichid amniotic crescut

    anays12
    - iul 12 2024 09:21

Last Blogs

  • Din ce în ce mai obosită

    Cristiana1304
    - Astăzi, 15:12

  • Primul test

    NicPgn
    - Astăzi, 15:05

  • A ajuns geanta bebeluÈ™ului la noi

    E241298
    - Astăzi, 14:29

  • Morfologie trimestru 1

    Byoana
    - Astăzi, 12:37

  • Săptămâna 14

    dizi53
    - Astăzi, 11:57

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -