Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce natalitatea este scazuta in Romania?


102 raspunsuri la acest subiect

#41
Margot

Margot
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 24 iunie 2003 - 17:27

Scuze dar cand am trimis prima data mesajul mi-a aparut pe ecran ceva eroare, m-am gandit ca este cenzurat fiindca este cam dur asa ca am mai incercat odata.. si a iesit de 2 ori. Scuze inca o data margot

#42
ticka

ticka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 24 iunie 2003 - 18:45

A scris cineva ceva despre cariera. Sa va povestesc de ce nu mai fac acum un copil cu toate ca mi-as dori mult de tot. Indata dupa facultate am facut-o pe bebitza mea. N-am apucat sa ma angajez si pe de alta parte cine ma angaja insarcinata :). Dupa doi ani jumate am inceput sa caut un job. Nimik! "n-ai experienta , ne pare rau!" e raspunsul stas. Am gasit un job, un job care nu-mi place, unde nu era nevoie de cunostintele mele si unde nu ma puteam valorifica... dar era ceva! Acum am gasit un alt job (dupa 2 ani) care promite a fi ceva bun. Si nu fac copii nici la anu, vreau acest job, vreau sa fiu respectata, vreau sa devin CINEVA! E cariera asta? nu! e un fel de a supravietui si a trai astfel incat sa nu-ti fie rusine de cine esti tu si sa vezi ca macar cateva din visele tale a mai ramas nepatate! . .

#43
ralu

ralu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 24 iunie 2003 - 19:26

Pentru ca nu sunt bani, iar statul nu ajuta cu nimic familiile cu mai multi copii. Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei

#44
dyana

dyana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 24 iunie 2003 - 20:25

Indraznesc sa va spun si eu parerea mea, in ceea ce priveste familia mea, mai ales ca la noi in familie veniturile nu sunt nici mici, nici mari. Pana acum nu am facut bebeul pentru ca nu am avut o casa a noastra. Acum situatia s-a schimbat in bine si cat de curand , cu ajutorul lui Dumnezeu , bebeul nostru va aparea. Nu ma gandesc ce o sa fie , ce o sa fie. Sunt sigura ca daca va avea macar viata care am avut-o eu pana acum, va fi un copil fericit si sanatos. Am invatat sa ne descurcam si sa ne bucuram de viata si fara prea multi bani. Eu si sotul meu stam mai bine la capitolul financiar decat au stat parintii mei. E loc si de mai bine, dar viata e scurta si nu prea am timp sa ma gandesc la ce va fi. Ma gandesc la prezent si ma straduiesc sa rezolv cat mai bine problemele de zi cu zi. Rudele mele de la tara, nu e una sa nu aiba copii, si au facut fiecare in parte cate 2 copii. Eu cred ca e rezonabil asa. Multe fete de la tara au servici in orasul apropiat si sunt si ele ocupate o buna parte din timp. Deci ne descurcam. Si secretul este in faptul ca avem o familie mare si ne ajutam mult unii pe altii. Nu stiu cum e natalitatea in Romania, am vrut sa va spun doar cum e situatia la noi. Cam atat am avut de spus. Va pup cu drag ,

#45
tina75

tina75

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 24 iunie 2003 - 21:44

Buna, am putea sa vorbim si despre Germania, natalitatea de aici este la fel de catastrofala! Si chiar ca nu putem da aici vina pe nivelul prost de trai, nu?! Aici nemtoaicele (daca) se casatoresc cam tarziu, dupa 30 de ani, inainte sunt exceptii de la regula. Traiesc si se pot intretine din propriul salariu, fac excursii si traiesc bine. Barbatii la randul lor la fel. Candva ii apuca criza si panica de cifra de 30 si se casatoresc si fac primul copil, uneori paote si 2. Uneori nu mai sunt barbatii in stare sa faca un copil sau femeile au dereglari hormonale imense pt. ca iau pilula de la 14 ani. Hmmm cred ca nu fiecare om este facut sa aiba copii, am intalnit multi care nu vor, sunt mult prea preocupati de sine, egoisti insa si atat de sinceri sa recunoasca ca nu ar avea nervii si cheful de o asemenea responsabilitate. Am intalnit si cupluri care vor dar nu pot face copii si trebuie sa adopteze. Si altele care aveau foarte multi bani, dar ei ii era frica de schimbarile fizice care ar putea sa-i strice corpul frumos.... Deci exista aici diferite motive pentru scaderea ratei natalitatii. In Romania in primul rand este o foarte proasta educatie sexuala, atat in mijlocul familiei cat si la scoala. Nu cred ca un avort este mai ieftin sau mai putin dureros(si sufleteste) decat o pilula sau un condom!!! Pentru unii este pur si simplu comoditate sau inconstienta. In ceea ce priveste natalitatea, cred ca este nivelul de trai si in al 2lea rand generatia actuala de femei care este in continua schimbare, cum mi se pare mie, in directia feminismului. Femeia cred ca vrea sa iasa din schema de zeci de ani de zile in care facea copii si statea acasa, vrea sa se realizeze profesional samd. Ramane intrebarea ce anume iti va da mai multa satisfactie sufleteasca: cariera sau familia? Fiecare om trebuie sa-si gaseasca raspunsul la aceasta intrebare, dar cred ca un lucru este sigur: cariera este trecatoare iar prin copilul tau traiesti si tu mai departe. Si daca vrei ceva cu adevarat, poti sa lupti pana la capat! Numai bine, Tina cu Lukas & Alexander(20.01.2003) va doresc sanatate, ca de ea depind toate! www.markus.nickel.here.de

#46
Lala26

Lala26
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 iunie 2003 - 23:13

Posted - 24/06/2003 : 17:26:24 -------------------------------------------------------------------------------- Pentru ca nu sunt bani, iar statul nu ajuta cu nimic familiile cu mai multi copii. Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei
Subscriu la parerea ta. Cred ca aceasta ar fi principala cauza, insa nu si unica... Dyana - "Si secretul este in faptul ca avem o familie mare si ne ajutam mult unii pe altii..." Si acesta poate fi in ziua de azi un sprijin enorm ptr cei care vor sa devina parinti. Ajutorul pe care parintii sau alte rude apropiate ti-l pot da devine important mai ales atunci cand trb sa te intorci la servici si nu numai..ptr ca si un baby-sitter bun si de incredere nu e intotdeauna usor de gasit. Lala & [copil]itzu

#47
maryam

maryam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 25 iunie 2003 - 08:22

Poate ca din aceleasi motive cumulate care duc si la faptul ca (paradoxal!)intr-o tara cu atatea resurse, oamenii ajung sa moara din ce in ce mai multi si din ce in ce mai des de foame. Cred ca mult mai bine ar putea raspunde la intrebarea asta acele cupluri care nu se pot decide sa intemeieze o Intreaga familie, sa faca copii...Sigur ca e practic imposibil sa-i acorzi unui copil tot ceea ce-si doreste , sau ceea ce tu ca parinte iti doresti pentru el, insa cred ca cea mai mare parte de vina o are lipsa de perspectiva ,neancrederea in ziua de azi si de abia apoi in cea de maine...Oare cum ii poti explica unuia care de-abia are o bucata de paineca, copiii sunt intr-adevar "viitorul"?Da`, de fapt cred ca gresesc, din toate reportajele pe care le-am vazut , mai degraba cei care nu au nimic fac copii , decat cei care au(sa fie inconstienta, sau?). Eu cred cu tarie ca daca cei care sunt la putere si detin toate mijloacele (si conditiile!) s-ar implica cu adevarat, daca ar exista niste programe sociale puternice, solide, informative situatia ar putea sa fie alta. Cand te gandesti ca in zone macinate de razboaie si mult mai multe lipsuri , femeile nu inceteaza sa procreeze si sa-si creasca copiii cu idealuri si sperante , mi-se pare o barbarie ca intr-o tara atat de frumoasa , intr-o oaza de liniste cum este tara noastra(comparativ cu mult alte locuri)ca oamenii nu-si mai pot face copiii sa se bucure de soare , de linistea si de frumusetea vietii, sau si mai si ca nici macar nu-i mai aduc pe lume... "ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU" maryam

#48
dienuca

dienuca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 25 iunie 2003 - 21:42

Nu stiu cu ce sa incep... Teama, saracia, emanciparea, egoismul, dorinta de a copilarii cat mai mult, imaturitatea ... sunt multe. Sunt multe categorii de oameni si fiecare are motivatia lui, care daca este suficient de buna pentru el, trebuie sa fie si pentru noi. Daca nu ne convine ce auzim ... asta e. Nu avem dreptul sa-l judecam, cu atat mai putin sa-l ponegrim, doar pentru ca nu ne impartaseste principiile. Sunt familii sarace, pe care nu le preocupa metodele contraceptive si care toarna copii unul dupa altul. Pentru aceste familii nu au bani pentru prezervative sau pilule ca sa nu mai vorbim de bani pentru chiuretaj. Asa ca il lasa si "vad ei cum se descurca". Sunt familii mai putin sarace ca prima categorie, dar care au habar de metode contraceptive, dar nu le folosesc, desi au resurse, din teama (au auzit una si alta) sau lene (trebuie sa-ti iei in fiecare luna). Aceste familii au puterea de a face u efort in a obtine banii necesari unui avort, pe care bineinteles ca il fac. Un copil in plus reprezinta o problema in plus, pe care daca l-ar face ar fi debuseul lor nervos. Mai bine fac chiuretajul ala nenorocit decat sa chiunuie bietul copil fizic si psihic. Sunt familii care o duc bine si care cantaresc foarte bine inainte de a se avanta in a face un copil. El reprezinta o repsonsabilitate, o provocare de a fi un parinte bun, de a-i oferi siguranta si confort. Ei folosesc metode contraceptive si hotarasc cand sa aiba copii si cu cine. Mai sunt familii foarte instarite care nu fac copii ca nu au timp de ei. Sau daca fac 1 maxim (in cel mai nefericit caz) 2. Sunt preocupati de obtinerea a cat mai multi bani, in a trai cat mai bine ... Din pacate marea majoritate in Romania sunt a 2-a si a 4-a categorie. Ceea ce v-am spus este din proprie experienta si din apropierea mea. Pestrita lumea in care ma-nvart, nu? Dar asta este Romania. Pupaturi Diana

#49
dyana

dyana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 12:04

Buna fetelor, S-a scris aici ca in Romania nu mai sunt familii cu 4-5 copii. De acord cu voi. Dar cati din cei care pleaca din Romania pentru o viata mai buna , au 4-5 copii? Nu e o intrebare retorica si nu cunosc raspunsul . Deaceea va intreb pe voi.

#50
mihuletu

mihuletu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 14:06

bunicii mei de pe mama, de la tara, undeva in fundul moldovei, au facut 6 copii - aveau pamant si trebuia sa-i ajute cineva la munca pamantului, sa le ingrijeasca batranetile grele. mama a fost un copil foarte destept - cea mai desteapta din scoala. dar pentru ca era si cea mai harnica de acasa, bunicii i-au interzis sa se mai duca la scoala si au oprit-o acasa sa-i creasca pe fratii mai mici si sa-i ajute la muncit campul. rezultat? mama a fugit la oras, si, impotriva educatiei si a puterii exemplului [:p]a facut 2 copii si nenumarate avorturi pentru ca din salariul ei si al tatei, 2 muncitori, abia ne puteau oferi, din cand in cand, eugenii, ciocolata si alte dulceturi care ne faceau viata mai frumoasa, si noi nu intelegeam de ce nu primim in fiecare zi, la fiecare ora - cu ce le greseam noi de nu ne dadeau bunatati?... tata - au fost 14 copii la parinti, din care 10 au murit din cauza bolilor de pe timpul razboiului, din cauza bolilor de dupa razboi, din cauza ca bunica, Dumnezeu sa o ierte, trebuia sa munceasca sa le asigure mancarea. mancarea aia nu crestea singura, fire-ar ea sa fie de mancare, nu se culegea singura si nu se facea singura, iar bunicu isi bea salariul la crasma si isi injura nevasta si o mai si batea ca sunt lipsuri in casa.tata nu a vrut mai mult de 2 copii. si au trimis 2 copii sanatosi in lume. 2 copii sanatosi, unul din ei cu casa ei, maritata, salariul mult mai mare decat media,cu un sot la fel de dotat in materie de salariu, dar care nu se incumeta sa faca al doilea copil pentru ca indata ajunge la varsta "critica" de 35 de ani si se gandeste cu jale ca e un prag si ca isi va gasi din ce in ce mai greu de munca, in cazul in care se intampla ceva cu job-ul dupa ce se intoarce din concediu de maternitate, ca sistemul sanitar din minunata asta tara este la pamant si daca Doamne fereste! se intampla ceva cu copilul spitalele sunt jalnice, aparatura nu prea exista, trebuie sa plateasca pentru toate serviciile medicale si medicamentele necesare CHIAR DACA DIN SALARII NI SE OPRESTE CAS-UL CUVENIT SI PROPORTIONAL CU SALARIILE PE CARE LE AVEM, ca siguranta traiului este din ce in ce mai indoielnica si nu o sa pot sta tot timpul cu ochii pe copil sa vad daca intra in grupul de prieteni care trebuie si nu se inhaiteaza cu cine nu trebuie si nu ia droguri etc samd. Al doilea copil al parintilor mei si-a intemeiat si el o familie. Un copil iese din discutie. Stau cu chirie intr-o garsoniera si pe asta se duc cam 2/3-imi din salariile lor. Cu ce sa mai traiasca? Cu ce sa se mai imbrace si incalte? De unde sa stranga avansul necesar unui imprumut in banca pentru a-si achizitiona un apartament/garsoniera proprie? CUM MACAR SA SE GANDEASCA LA UN COPIL? Cine vrea sa faca si face copii, isi asuma intreaga responsabilitate pentru cresterea si educarea lor. nu toti copiii nascuti sunt inteligenti - insa se poate repara prin educatie. Nu toti copii nascuti sunt sanatosi - uneori se poate repara prin medicamentatia necesara, alteori nu - insa daca se poate si nu ai bani, tu, ca parinte, suferi enorm si te intrebi cu ce si cand ai gresit cand ai hotarat sa-ti aduci copilul pe lume. Nu toti copii se poarta civilizat, au o conceptie sanatoasa despre viata si rolul lor in societate. A cui e vina???? Cine trebuie sa se ingrijeasca de asta? Un parinte iresponsabil care crede ca un copil se creste singur??? Din pacate sau din fericire rationam - animalele fac copii, ii hranesc o perioada si apoi le dau drumul in viata sa se descurce singuri. Asta ar fi o solutie??? Sa nu ne mai pese decat de copilul ce va sa vina si asta doar temporar, cat copilul este complet dependent de noi??? E clar ca parintii (cei mai multi) isi doresc ce e mai bine pentru copiii lor si in general sa le fie mai bine decat le-a fost lor. Copiii n-au nici o vina ca vin pe lume, nu vin singuri, nu e decizia lor. Deci depinde de noi - daca sarcina e cateodata o intamplare, decizia ne apartine, in deplina cunostinta de cauza a ceea ce putem oferi. Nu sunt adepta avorturilor, dar nici nu ma bucur cand vad copiii strazii la gurile de metrou, murdari si saraci, cersind pentru o bucata de paine si pentru aurolacul lor zilnic. Nici nu ma bucur cand aud de copii de 3 ani morti, pentru ca mama lor, inconstienta, le-a dat de raceala 3 pastile de paracetamol pentru ca la policlinica din comuna nu era nimeni fiindca, din cauza reducerilor de fonduri, nu mai e decat un medic de serviciu, care are program odata pe saptamana. sara daniela si mami www.sara.haihui.ro


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -