Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce natalitatea este scazuta in Romania?


102 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 15:48

draga comunitate - haideti sa dezbatem un fenomen actual al Romaniei. Deoarece acest forum 'are multe urechi si multi ochi'[8D] ... asteptam analiza dvs. a acestui subiect. va multumim! [flo] [dc]

#2
doxi

doxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 16:30

Pentru ca femeile au inceput sa se gandeasca si la cariera lor, pentru ca Administratia Statului mai mult pune bete in roata decat incurajeaza femeile (vezi indemnizatia acordata pentru cresterea copiilor), pentru ca adesea doar salariul sotului/tatalui copilului nu este suficient pentru intretinere, pentru ca in Romania numai costurile sunt corelate cu cele din Uniunea Europeana nu si veniturile... sa mai continui?! Si totusi, am multe prietene care acum, in prag de 30 de ani, s-au hotarat sa faca un copil (unul singur), asadar speranta inca mai exista...

#3
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 16:38

Buna intrebare! Da, raspunsul care ne-ar veni primul in minte ar fi nivelul de trai, dar, de ce in alte tari cu nivel mai scazut de trai decat al nostru natalitatea este mai ridicata? Nu cred ca aceasta este principala cauza, ci mentalitatea romanului. Crinuta

#4
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 16:51

Instabilitatea economica, politica proasta de protectie sociala, piata proasta a fortei de munca, calitatea, programul si costul unei gradinite/bone etc sunt cateva dintre motivele pentru care multi se gandesc de cateva ori inainte de a avea un copil. Este minunat sa primesti si sa accepti un astfel de dar (copilul)insa asta implica o responsabilitate uriasa, un angajament de durata si schimbarea stilului de viata.

#5
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 17:01

eu am contribuit la sporirea natalitatii romaniei pentru citeva saptamini, apoi am realizat ca nu poti trai normal, linistit, fara nervi, frumos intr-un cuvint, in tara asta prea plina de nervi si saracie; aveam salarii bune si totusi nu reuseam sa acumulam mai nimic; cum poti trai de pe azi pe miine avind copii? intr-o stare de nesiguranta cumplita? e normal ca oamenii sa isi doreasca sa traiasca bine, un bine decent fara mari pretentii ; unde se joaca acesti copii, la ce gradinite merg, la ce scoli, cu ce programe, cu ce profesori? unde vor invata si unde vor munci, dar mai ales unde vor locui; zau iti taie mult din dorinta fireasca de a avea copii; avem dreptul sa traim normal, sa nu ne chinuim in nestire din cauza unor ticalosi; iris

#6
Carmenusa

Carmenusa
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 17:29

Nesiguranta zilei de maine . Ai un servici si iti este teama sa-l nu-l pierzi. Nasterea unui copil presupune o mare responsabilitate iar protectia sociala este la pamant. Carmen

#7
biankita

biankita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 17:48

bravo crinutza, e mai mult mentalitatea decat orice altceva. am fost invatzate sa lepadam copii prin cele mai neortodoxe metode pentru ca era interzis acest lucru. shi acum se continua cu succes moda avortului. avem rata cea mai ridicata a avortului din Europa, mai bine zis romancele fac avorturi cat toata Europa la un loc. biankita

#8
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 18:02

quote:
Originally posted by biankita
bravo crinutza, e mai mult mentalitatea decat orice altceva. am fost invatzate sa lepadam copii prin cele mai neortodoxe metode pentru ca era interzis acest lucru. shi acum se continua cu succes moda avortului. avem rata cea mai ridicata a avortului din Europa, mai bine zis romancele fac avorturi cat toata Europa la un loc. biankita
Bianca si crinutza dati-mi voie sa nu fiu de acord cu voi. Educatia sexuala si, implicit contraceptia sunt notiuni ce nu tin de mentalitate ci de nivelul de trai. Aceste notiuni nu patrund atat de usor in zonele sarace iar pentru contraceptie ai nevoie de bani si nu ii vad pe cei ce traiesc de pe o zi pe alta (oricare ar fi motivele) dand banii pe anticonceptionale (o cutie este cam 250000) sau pe prezervative.

#9
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 20:05

Sorry Lala dar nu sunt de acord. Am gasit scuza. Pai in primul rand copii sunt dar de la Dumnezeu. Uita-te cate femei se chinuei sa aiba copii in timp ce altele fac la avorturi cu nemiluita, si crede-ma nu din motive financiare neaparat. Eu nu sunt de acord cu mentalitatea ca facem ce vrem cu corpul nostru, ca avem dreptul sa ucidem, etc. Bine, la acest subiect intra si cele care se feresc, nu numai cele a re nu doresc sa ramana insarcinate, este adevarat, dar chiar si asa daca Romania continua in ritmul asta nu stiu unde vom ajunge. Este grea viata, sunt de acord, dar nu cred ca un copil ne va saraci atat de mult....... Tot timpul punem aspectul material in fata, dar acesta nu este cel mai important. Da, trebuie sa-i asiguram copilului o viata decenta, de acord, dar hai sa recunoastem ca majoritatea ar putea lucrul acesta. Nu este nevoie sa creasca copilul in lux, si la o adica, ce nu am face pt un copil. Ma rog, asa gandesc eu, asta e parerea mea. Stii, in ziua de astazi cariera si banii ocupa locul intai la capitolul prioritati. De multe ori am auzit femei spunand ca nu vor copii deoarece sunt prea ocupate cu cariera lor, nu au timp de asa ceva, si un copil le-ar complica existenta. Ce sa mai spun.... Crinuta

#10
ani35

ani35
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 22:55

Crinuta,e adevarat un copil nu te saraceste.Insa daca aduci pe lume un suflet,nu crezi ca trebuie sa-i asiguri un viitor cat de cat decent?Eu am crescut intr-o familie numeroasa si stiu ce inseamna...nu e, nu avem...Mereu acuzam parintii,cu mintea mea de copil,ca daca nu-mi pot oferi nimic,la ce Sfantu' m-au mai facut?Chestia nu e atat de simpla,cum pare.Pe aici sunt pe strazi multi tigani romani care cersesc cu bebei de cateva luni atarnati de gat,ca si cum ar fi o boccea;sa admitem ca ei nu au cultura si se multumesc cu viata lor...insa exista persoane care vor mai mult de viata.Parerea mea. [pup]pentru toate.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -