Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce natalitatea este scazuta in Romania?


102 raspunsuri la acest subiect

#21
l_carmen2003

l_carmen2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.996 mesaje

Postat 22 iunie 2003 - 02:46

Nu cred ca ai dreptul sa ucizi. Mai ales copii. Nascuti sau nenascuti. Iar ideea ca avortul este considerat mijloc de contraceptie in Romania este f. f. periculoasa. Nu ne putem permite ca tara si natiune o astfel de situatie. Pt ca populatia este imbatranita iar situatia economica nici pe departe roza. Problema grava va apare atunci cand noi vom ajunge batrani(-e) si s-ar putea sa regretam profund consecintele unei astfel de situatii scapate de sub control. Cred ca sunt doua aspecte ale problemei: cel educational si cel economic, din pacate ele se mai si combina. Problema educationala e mai veche si tine de politica trecuta cand femeile erau obligate sa faca copii indiferent de situatia materiala, pe cand femeile fertile de azi (sau inca fertile) nu au beneficiat de o educatie sexuala adecvata - care trebuia facuta in adolescenta - iar aceste femei -care au facut copii atunci si nu au avut si nici acum nu au acces la informatie - nu stiu sa isi educe copiii acum. Si apare inca o generatie cu aceleasi probleme. Si adaugati aici problema materiala care ii priveste pe cei care au acces la informatie si educatie si hotarasc ca trebuie sa mai astepte pana ating un anumit nivel de trai. Si ca sa pun gaz pe foc mai adaugati un aspect: guvernul mai da cate o ordonanta noua si GANDITA si apare la TV cate un ministru sau secretar de stat care face afirmatii cinice de genul celor pe care s-au facut in martie - aprilie relativ la indemnizatiile si concediul de maternitate. In care ti se calculeaza cat costa intretinerea unui copil pe luna:4.000.000 lei. Bun si din cele 4.200.000 lei pe luna raman si mamei 200.000 lei sa traiasca. Mai vreti copii? Nu multi mai vor in conditiile astea. Mai ales celor vizati de aspectul material al problemei - ca se duce de tot nivelul de trai. Desi copii sunt o mare bucurie in viata familiei. Si mai puneti la socoteala si cum arata spitalele din Romania. Si faptul ca cam trebuie sa nasti in spitalele astea si ca depinzi de personalul medical si ca apoi trebuie sa cauti medicamente care nu se gasesc sau care se gasesc la niste preturi de iti sta inima cand vezi bonul de casa... si ca apoi copilul tau intra in acest carusel si iar o luam de la capat cu spitalele, medicii, medicamentele... Iar in ce-i priveste pe aia de fac copii la gramada - ma refer la tzigani - aia nu traiesc dinsalarii si nici din alocatii. Sau ma insel?

#22
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 22 iunie 2003 - 12:27

Gio si Carmen, ma bucura nespus cum ganditi. Crinuta

#23
Zeeva

Zeeva
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 22 iunie 2003 - 16:34

Sunt tari sarace, mult mai sarace, unde natalitatea nu scade. Explicatia pentru fenomenul din Romania este din pacate culturala si tine de mentalitate. Pacat. Chiar Romania a trecut prin peroade istorice mult mai grele decat cea actuala si nu a scazut atat natalitatea.

#24
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 22 iunie 2003 - 17:27

Problema indemnizatiei pentru concediu de maternitate are ca efect si cresterea natalitatii pe langa scutirea unor bani la guv. de stat. O femeie cu un salariu de 2-3, chiar 4 mil. bine-nteles ca va fi de acum stimulata sa faca un copil, pentru ca ea in timpul celor 2 ani de stat acasa nu numai ca va primi acelasi salariu (inainte primea 80-85%, nu?), dar unele vor primi chiar mai multi bani decat daca s-ar duce la servici. Totusi pentru unele din aceste femei intrebarea daca aceste 4 mil., chiar daca reprezinta mai mult decat salariul lor, vor fi suficient de motivante pentru a avea totusi un copil, avand in vedere ca 2 ani sunt numai primii ani de viata, ce urmeaza apoi... Problema apare si dezavantajeaza femeile cu salarii mari si pentru care cele 4 mil. reprezinta mai putin decat cele 85% din salariul lor. de ce spun ca este o problema? Pentru ca ele au termen de comparatie. Aici nu intra in calcul femeile cu un salariu de peste 500$/luna (nu stiu daca aici este pragul, dar am facut o presupunere). Ele de regula nu mai sunt influentate de aceasta indemnizatie in decizia de a face un copil pentru ca in general ele sunt femei hai sa spunem "de cariera"(desi nu-mi place expresia) care de multe ori trebuie sa se intoarca mult mai devreme la servici pentru a fi sigure ca-si pot pastra locul de munca, sunt femei cu roluri importante in cadrul firmelor la care lucreaza si ca urmare se asteapta mult mai mult de la ele. Astfel de femei de regula renunta la a mai avea copii sau inca in copil pentru ca realizeaza la alta scara ce inseamna educatia unui copil. Ele au alte asteptari de viata pentru copiii lor si in momentul in care simt ca nu le pot satisface / atinge atunci decid ca e mai bine sa nu mai faca, decat "sa chinuie un copil" (asta e de regula motivatia lor). Filosofia femeilor simple si cu un nivel de trai sub medie este ca "unde mananca 2 guri, mananca si a treia". Nu poti stabili care din cele 2 exemple este bun si care este rau: priviti-le doar ca pe doua stari de fapt. Nu exista "ea are dreptate", iar "cealalta greseste", modul in care priveste fiecare femeie problema unui copil in familie este strans legata de conditiile si mediul in care ea traieste, exista. Intr-adevar, nivelul de trai si civilizatie sunt principalii factori de influenta. Ei genereaza comportamente diferite la niveluri diferite. Prima treapta este atunci cand nivelul de trai si civilizatie sunt sub nivelul de subzistenta. In acest caz factorul natalitatii nu este afectat, cresterea numarului populatiei se face in mod natural, omul nu intervine in procesul asta pentru ca nu este capabil. Daca va inchipuiti ca o astfel de femeie se gandeste la sporirea sau mentinerea natalitatii tarii ei sau la faptul ca e o crima sa avortezi, va inselati amarnic. Ea pur si simplu nu constientizeaza ca are alternative: adica a nu avea copilul ala. A doua treapta este cand omul constietizeaza aceste alternative, cand stie ca poate influneta balanta in favoarea lui, si cand spun favoarea lui ma refer la ceea ce-si doreste el: sa aiba, sau sa nu aiba un copil. Bine-nteles ca aceasta constientizare apare numai daca nivelul de trai si civilizatie creste. Romania cred ca este intr-o astfel de etapa. De acum incolo consider ca apare si un al treilea factor de influenta: cultura poporului respectiv, care in multe tari este strans legata de religie. Bine-nteles ca sunt si alti facoti de influenta care, in fuctie de tara, pot avea o importanta mai mare sau mai mica, dar eu am incercat sa generalizez. La noi spre exemplu apare factorul nesigurantei zilei de maine. Chiar daca el nu este pe deplin justificat dpdv economic, exista o spaima la nivel general cum ca "daca maine n-o sa-mi mai mearga la fel de bine ca azi? Ce-o sa ma fac cu inca un copil de crescut?" Mai apoi urmeaza a treia treapta, cu niveluri de trai si civilizatie peste medie care genereaza un comportament cu totul diferit decat ne-am astepta. Noi, cei din categoria a doua, nu intelegem "de ce dracu' astia de au tot ce le trebuie nu fac copii?". Imi dau seama ca orice explicatii ni s-ar oferi sunt de prisos (n-o sa putem sa-i intelegem pentru ca noi n-am fost "acolo"), stiu sigur doar ca si noi cand vom ajunge la nivelul ala ne vom comporta la fel. Cam asta am avut de agaugat. Try

#25
sofiabebe

sofiabebe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 05:15

De fapt, nu stiu ce-as mai avea de adaugat. Situatia este asa si nu cred ca-i din cauza noii ordonante, ci a vechilor stari de fapt - inainte nu se puteau face avorturi, acum se fac, multe; unii nu fac copii pentru ca nu au cu ce sa-i hraneasca, altii pentru ca au alte prioritati (materiale etc.), altii pentru ca nu pot, fizic, sa-i faca. E cam trist. Cred ca in loc de orice alta masura administrativa ar trebui sa se incurajeze in vreun fel persoanele (cuplurile) care vor cu tot dinadinsul sa aibe copii, indiferent in care din situatii s-ar afla. bebe

#26
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 12:18

Ganditi-va cu cat ar creste natalitatea daca statul ar usura obtinerea (sau ar da prioritate)unui apartament prin ANL celor care au un copil(sau doi).Sau mai bine ,daca ar da cu chirii mici apartamente celor care au copii.Ei ce ziceti?Eu una stiu destule cupluri pentru care locuinta constituie o problema majora,chiar motivul pentru care nu fac copii.Daca tot e ingrijorat statul de aceasta problema de ce n-o rezolva asa,sau altfel,dand ceva si nu luand de la cei ce au. De ce nu creste alocatia pentru copii,mai mare rusinea 200 de mii de lei?De ce nu face alocatia pentru copii 4 milioane?Ca doar asa au stabilit ca se cheltuie cu un copil.De ce se agata de indemnizatia mamei?Ea cu ce si din ce mai traieste cei doi ani cat sta acasa si creste bb ?Ganditi-va ca sant si mame singure la care conteaza enorm suma cu care sta acasa in cei doi ani.Si de ce sa o obligi pe ea sa mearga la servici imediat ce a nascut sa asigure traiul ei si al copilului ei?De ce sa nu aiba si ea dreptul de a alege daca sta acasa sau merge la servici?Spuneati ca mama care are un venit mai mare de 4 mil., poate sa se intoarca la servici mai repede.De ce? De ce am ajuns sa obligam o mama sa-si la se copilul in grija unui strain si sa castige bani pentru ea sau pentru copil? Acum nu stiu ,cred ca atunci cand iti doresti un copil si afli ca nu poti face,mai rau iti doresti sa-l ai si cred ca nu mai conteaza ce stare materiala ai.Dar atunci cand procreerea unui copil nu este o problema si-l poti avea oricand doresti,cred ca te gandesti mai bine inainte de al face!Nu credeti? As putea continua mult asa. Hai ca va las. Pupici pe burtici si pe obrajori. Dia si bebe Rucsi

#27
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 14:25

pentru cei care pot, dar nu vor copii, factorii sunt: 1. mentalitatea, care este influentata de educatie (sau de lipsa ei) 2. nivelul de trai scazut combinat cu simtul ridicat al responsabilitatii potentialilor parinti 3. lipsa protectiei sociale si a interesului manifestat de stat (prin masuri eficiente, nu populiste) 4. dorinta de realizare profesionala a femeilor (tine tot de mentalitate, deci de educatie) 5. declinul moral (si nu numai) al societatii, printre ale carui efecte este scaderea numarului de familii si punerea sub semnul intrebarii a valorilor familiei, a tuturor valorilor, in general pentru cei care doresc, dar nu pot (cuplurile sterile) 1. stresul, cauzat de poluare, nivelul scazut de trai, stilul de viata necorespunzator (lipsa odihnei alimentatie nesanatoasa) 2. varsta inaintata, datorata amanarii deciziei 3. diverse probleme de sanatate 4. declinul moral (si nu numai) al societatii toti factorii pe care i-am mentionat se influenteaza reciproc, iar ponderea si preeminenta unuia fata de ceilalti variaza de la individ la individ si de la cuplu la cuplu

#28
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 14:34

Eu mi-am exprimat punctul de vedere in Pro-Testul initiat la inceputul anului. Cum spuneam si acolo in Romania nu sunt numai femei care fac avorturi pe banda...sunt dezamagita sa vad ca inca exista conceptia asta chiar si printre aspirante. Cele ce cutreiera spitalele stiu bine ca acestea sunt pline si de femei care-si doresc copii si nu-i pot avea. Lipsa unor programe de protectie sociala bine puse la punct,egoismul tot mai mare al oamenilor,fuga dupa bani dar si starea de sanatate tot mai procara a acestei natii duc la scaderea natalitatii,dupa parerea mea.

#29
ierima

ierima
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 15:48

Va salutam si noi, Livia, Maria 2 ani 6 luni si un alt bebe la burtica. Sunt o mamica ce munceste cel putin 10 ore zilnic si dupa cum vedeti noi iubim viata si ceea ce Bunul Dumnezeu ne poate darui, incercand sa le facem fata la toate cu cat mai multa rabdare. Mentalitatea?! Cea dobandita de la parinti era putin altfel : sa-ti fie cat mai bine si cat mai usor. Mentalitatea proprie dobandita este cu totul alta. TOTUL tine de credinta(romanii cam lasa de dorit in ultima vreme la acest capitol), de mentalitate. Haideti fetelor ca doar majoritatea sunteti plecate din tara : francezul sau neamtul sta 15,20 ani pana isi plateste rata la apartament sau casa pentru ca mai apoi sa faca si el copiii? Eu nu cred. Sunt multi care nu reusesc sa devina proprietari a nimic, intr-o viata intreaga, dar pentru asta tot au copii si se bucura de viata mai mult decat noi care tot agonisim la nesfarsit. Traiesc simplu, cu chirie, cu probleme si cu insiguranta zilei de maine si ei la fel ca si noi, dar noi suntem ceva mai plangaciosi si asteptam mereu ca altii sa faca treaba in locul nostru. Este atat de muncit in tara asta si atatia care nu vor sa munceasca si se vaita mereu. Femeile?! ma-nbolnavesc cat de bine stiu toate telenovele de pe toate canalele, ca de-altceva nu este timp, ca sa nu mai vorbim de faptul ca tot din comoditate nu se informeaza nici asupra metodelor contraceptive. Este foarte adevarat ca situatia economica proasta din tara ne influenteaza foarte mult, dar nu uitati mamicilor ca si conducatorii nostri tot din randul nostru s-au ridicat si se vor ridica, asa ca ar trebui sa ne schimbam fiecare dintre noi pentru ca mai apoi sa avem un trai mai decent. Este o opinie proprie pe care mi-am permis s-o redau.

#30
anis

anis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 16:11

Din fericire opinia mea a coincis cu cea a Mariei....si asa am sa o sustin fara a mai incerca sa o exprim inca o data...as mai adauga pe langa asta si dezorganizarea din spitale ..sa nu mai vorbim de aparate invechite ..deci tehnologie veche....si lipsa de comunicare dintre pacient si doctor.....ca da, intr-devar spitalel sunt pline si de femeii care isi doresc copii AniS


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -