Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce natalitatea este scazuta in Romania?


102 raspunsuri la acest subiect

#11
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 21 iunie 2003 - 02:05

Rata mare a avorturilor este strans legata de educatia sexuala a cuplului, ea la randul ei strans legata de nivelul de trai. Mai pe scurt, cand ai ce baga in stomae, ce pune pe tine si daca ai si-un acoperis deasupra capului, atunci poti sa te gandesti si la alte lucruri si sa incepi sa ai alte preocupari. Femeia romanca, inca menajera-n casa unde-i canta cocosul, care mai are si-un servici si probleme financiare nu are timp si dispozitie sa se gandeasca cum sa evite sa nu mai ramana insarcinata. Ea doar se trezeste ca a ramas, stie ca nu mai vrea altul si se duce rapid la chiuretaj, ca-i permis. Nu uitati ca multe dintre femeile din Romania inca mai folosesc vata in timpul ciclului si nu prea inteleg ce-i aia contraceptie. Problema daca e bine sau nu sa faci avort consider ca este o optiune personala si o problematica foarte sensibila si complexa, oricum nu despre asta era subiectul. Nu uitati ca voi, cele care sunteti pe aici pe forum, sunteti cu mult de-asupra acelor femei de de care vorbeam mai inainte si care chiar daca nu credem constituie majoritatea femeilor din Romania. In plus, voi facand parte din alta categorie, implicit va invartiti in medii de aceeasi natura, nu cu mult diferite de ale voastre si ca urmare considerati ca ceea ce vedeti in jurul vostru constituie si media generala. Intr-adevar, natalitatea scazuta in Romania se datoreaza nivelului de trai scazut si a lipsei de speranta ca in viitor lucrurile se vor indrepta. Astfel de perspective deloc amuzante te fac sa te gandesti de doua ori daca mai vrei un alt copil sau nu. Probabil ca multe dintre voi v-ati gandit de ce in in tari din lumea a treia fac aia copii gramada, chiar daca nivelul de trai este scazut. Pentru ca acolo ideea de chiuretaj este la fel de straina cum este in Romania ideea de prevenire a unei sarcini nedorite sau planificre familiala. Acele femei, in momentul in care raman insarcinate, chiar daca nu-si mai doresc alti copii considera ca n-au ce mare lucru sa faca si duc sarcina la bun sfarsit. In alte tari cum e India, natalitatea crescuta are stransa legatura cu religia. Femeile nu pot face avorturi pentru ca este impotriva religiei, religia inca guverneaza in astfel de tari. Nu uitati atunci cand incercati sa generalizati, cautati sa nu va includeti numai pe voi si pe cele ca voi, incercati sa vedeti ce alt fel de categorii diferite de voi mai exista si care e proportia lor in total.

#12
oanaruth

oanaruth
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 21 iunie 2003 - 02:11

quote:
Originally posted by crinuta
... Pai in primul rand copiii sunt dar de la Dumnezeu. Uita-te cate femei se chinuei sa aiba copii in timp ce altele fac la avorturi cu nemiluita, si crede-ma nu din motive financiare neaparat. Eu nu sunt de acord cu mentalitatea ca facem ce vrem cu corpul nostru, ca avem dreptul sa ucidem, etc.
Sunt intru totul de acord cu Crinuta. Si vorbesc din experienta personala. Ani de zile m-am straduit sa contribui la sporirea natalitatii in Romania si asistam neputincioasa la esec dupa esec... Chiar si dupa ce minunea s-a produs, cand mergeam la control, in timpul sarcinii, trebuia de multe ori sa astept ca medicul sa termine mai intai chiuretajele, care imi produceau mie durere morala, ba chiar si fizica! Si atunci, sa ne mai minunam ca scade natalitatea? Si tot in aceeasi ordine de idei, nu cred in teoria ca lipsa banilor le impiedica pe femeile din Romania sa foloseasca mijloace contraceprive, de vreme ce pentru avorturi aceleasi femei gasesc modalitati de a face rost de bani... Nu am pus cariera inaintea familiei niciodata, fiindca trãiesc ca sa mãnânc, nu mãnânc ca sa trãiesc... Si nu voi inceta sa-I multumesc lui Dumnezeu pentru minunea pe care a facut-o in viata mea, facandu-mi cel mai frumos dar, atunci cand aproape ca-mi pierdusem speranta... Sa nu le uitati pe cele care trec prin suferinta greu de imaginat tocmai pentru ca nu pot avea copii! Dana si Iubirea ei, [8**] Oana-Ruth

#13
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 21 iunie 2003 - 11:42

cred ca mai exista un aspect demn de luat in calcul. pana acum ceva vreme, media de varsta la care o femeie facea bebei era de 24-25 ani. daca acum un deceniu sa zicem, fetele se maritau , in general sa spunem pe la vreo 23 ani, acum se marita mai tarziu . De ce? ar fi mai multe motive: 1)mai toti tinerii fac o facultate, mai ales acum cand intra cine vrea, deci sunt intretinuti de parinti pana pe la 24 ani, deci nu sunt capabili sa intretina o familie. 2) dorinta femeii de a se realiza profesional 3)pt tinerii casatoriti din ro, una din principalele motive anti-bebe este locuinta, pt ca poate iti permiti sa rupi de la gura ultimul banut pt copil, dar nu poti sa il cresti stand in chirie, blocuri peste blocuri cum se construiau inainte nu se mai fac, iar ce se face este foarte scump.. Spun aceste lucruri, deoarece am prieteni casatoriti, varsta 24-30 ani si vad de ce nu isi permit un copil, desi l-ar vrea...pe de alta parte, nici una din colegele mele de generatie (22 ani) nu e casatorita, nu are copii, multe nu se gandesc nici macar sa aiba o relatie serioasa, spun ca mai intai scoala, slujba si dupa aia restul.. Concluzia mea e ca traversam exact acea perioada cand generatia 20-30 ani, cea care in mod normal avea copii , nu ii mai are..probabil in vreo 10 ani o sa incepem sa producem.:))

#14
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 21 iunie 2003 - 12:24

quote:
Originally posted by ani35
Crinuta,e adevarat un copil nu te saraceste.Insa daca aduci pe lume un suflet,nu crezi ca trebuie sa-i asiguri un viitor cat de cat decent?Eu am crescut intr-o familie numeroasa si stiu ce inseamna...nu e, nu avem...Mereu acuzam parintii,cu mintea mea de copil,ca daca nu-mi pot oferi nimic,la ce Sfantu' m-au mai facut?Chestia nu e atat de simpla,cum pare.Pe aici sunt pe strazi multi tigani romani care cersesc cu bebei de cateva luni atarnati de gat,ca si cum ar fi o boccea;sa admitem ca ei nu au cultura si se multumesc cu viata lor...insa exista persoane care vor mai mult de viata.Parerea mea. [pup]pentru toate.
Ani,exact aceiasi situatie si la mine.Si eu mi-am jurat sa nu fac copii numai de dragul meu si-apoi sa-i chinui.Abia la 33 de ani am avut o situatie materiala ,hai sa-i zicem ,incurajatoare pentru a face un BB.Si-am facut!Sant multumita ca m-am putut tine de cuvant si ca deocamdata ii pot da BB-lui meu tot ce are nevoie.Si credeti-ma ,destule sacrificii. Dia si bebe Rucsi

#15
voinea

voinea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 21 iunie 2003 - 16:09

In primul rand mentalitatea alimentata si de conditiile precare de viata, de nesiguranta zilei de maine. Inainte se faceau copii pentru ca nu era legalizat avortul, nu se stia de metode contraceptive ca azi, si mai era si frica de D-zeu, un copil din flori era totusi luat acasa. Acum lumea s-a emancipat, nu mai fac copii ca se gasesc tot felul de scuze: ca nu sunt bani (foarte adevarat) ca nu sunt conditii, etc. Dar realitatea e urmatoarea: unii isi doresc cu disperare un copil macar iar altii isi omoara pruncii inca nenascuti. Si la toate astea rezultatul o sa se vada cand deja bubuie azilele de batrani amarati si uitati pentru ca in tinerete au fost comozi. Eu sunt studenta, sotul meu la fel, munceste pe unde poate ca e baiat destept dar totusi am facut un copil ca ni l-am dorit. Ce vreau sa subliniez e ca se poate dar nu se vrea. Am ajuns la concluzia asta pentru ca e un fenomen la scara planetara nu in tara noastra mica si saraca, si ca generatiile trecute se confruntau cu mult mai multe griji decat noi acum.[copil][mariaj]

#16
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 21 iunie 2003 - 18:30

Voinea, spui ca generatiile trecute se confruntau cu mai multe griji decat noi? din cate imi aduc eu aminte, si imi aduc destul de bine desi eram micuta la vremea aia, ca si tineri casatoriti aveai din start serviciu+apartament...cu toate ca mancai salam de soia si carne din an in paste...esential e ca nu mureai de foame, iar eu vad zilnic oameni care mor de foame..

#17
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 21 iunie 2003 - 18:57

Eu nu cred ca trebuie sa acuzam anumite grupuri de ce nu fac copii sau de ce fac avorturi. Mai degraba trebuie sa ramanem in sfera de ce natalitatea e scazuta. Adica sa incercam sa ne dam cu parerea care ar fi cauzele, nu sa dam cu pietre. E foarte usor sa acuzi pe altii si sa cauti motivatii in locul lor sau sa consideri motivatiile lor a fi puerile. Nu uitati ca avem dreptul de a alege. Una care nu poate avea copii sisi doreste din tot sufletul sa-i aiba, nu stie cum e sa traiasca in pielea uneia care toarna gramada. Si viceversa este valabila. Chestia cu unii isi doresc copii si nu-i pot avea si altii fac avorturi in prostie imi suna a acuzatie. Asa putem continua polemica la infinit: unii arunca cu banii in stanga si-n dreapta si altii n-au ce baga in gura, unii stau in palate cu 10 camere si alti stau ingesuiti cate 10 intr-o camera samd. Astfel de lucruri exista de cand lumea si pamantul si ele nu vor inceta nici maine, nici poimaine. Asta e natura umana. Lucrul asta se numeste diversitate si individualitate. FIECARE ARE DREPTUL DE A ALEGE, SUNTEM UNICI si prin urmare nu suntem egali, nu plecam toti de la aceeasi linie de start. Si eu imi doresc un bebelus de foarte mult timp, dar nevoia mea de siguranta m-a facut sa aman proiectul asta pana anul asta. Am incercat si am avut o pierdere de sarcina, sper ca la urmatoarea incercare sa fie totul OK, dar asta nu ma inversuneaza impotriva celor care obtin lucrurile astea foaret usor. Cunosc oameni care nu-si doresc copii in viata lor, dar le respect alegerea si incerc sa le inteleg motivele pentru care au luat decizia asta, chiar daca nu sunt de acord cu alegerea pe care au facut-o. Asa ca fiti un pic mai indulgente, stati o clipa si ganditi la celalalt, la situatia lui, inainte de a arunca cu pietre, prioritatile in viata fiecarui sunt diferite. Va pupa Try

#18
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 21 iunie 2003 - 23:06

Draga Try, nimeni nu acuza pe nimeni si in nici un caz nu se pune problema sa aruncam cu pietre. Pur si simplu ne exprimam pareri, la urma urmei insa fiecare face ce doreste. Nu avem noi dreptul de a judeca, insa acest subiect poate crea polemici. Asa cum am spus, pretexul material nu este suficient, si nu ma refer acum la extremele societatii, adica la familii care nici nu au ce manca, ci la familii care duc a viata decenta si pe care prezenta unui copil nu i-ar " afecta". Inca ceva: nu avem noi dreptul de a decide daca copilul pe care il purtam in burta are sau nu dreptul de a ucide. Gandit-va la asta. Crinuta

#19
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 21 iunie 2003 - 23:09

Scuze fetelor, am recitit subiectul si am vazut greseala[bang]. Doream sa spun ca nu putem noi decide daca copilul are sau nu dreptul de A TRAI. Inca odata imi cer scuze pt greseala, dar nu ma simt bine deloc, sunt foarte ametita si fac eforturi de a scrie. Crinuta

#20
gio

gio

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 22 iunie 2003 - 01:14

Nu cred ca principala problema pt scaderea natalitatii este nivelul de trai. Daca s-ar face un sondaj cred ca familiile cu peste 3 copii sunt din randul celor cu conditii precare de trai. Cred mai degraba ca e vorba de mentalitate, in general. Sunt multe tari mult mai sarace decat noi care au natalitatea mult mai crescuta. Nu spun ca e bine asa, dar totul tine de felul in care gandim. Am cunoscut multe cupluri cu situatie materiala buna care nu fac un copil pt ca nu si-l doresc, sau pt ca asteapta sa atinga un nivel de trai si mai ridicat, si am cunoscut cupluri care desi nu o duceau pe roze au facut un copil pt ca si l-au dorit. Dar si unii si ceilalti nu vor sa aiba mai mult de un copil. Conteaza f mult si faptul ca la noi in tara avortul e privit ca o metoda de contraceptie, iar femeile nu isi asuma responsabilitatea unei sarcini din momemntul in care se produce conceptia. Eu sunt de principiul ca o data ce ai facut sex neprotejat, trebuie sa iti asumi si responsabilitatea de a avea un copil (nu ma refer la persoanele fara discernamant). Asta e un lucru ce tine de educatia sexuala pe care am primit-o (sau nu) in familie, la scoala... si de moralitatea fiecaruia. Asa ca pana la urma, decizia de a avea un copil tine de fiecare dintre noi si de argumentele pe care suntem dispusi sa le aducem, pro si contra.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -