Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce natalitatea este scazuta in Romania?


102 raspunsuri la acest subiect

#81
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 23 august 2003 - 15:59

Si mie mi s-a parut in crestere....Din ce vad pe strada.( varsta intre 0-3 ani) Sabina & Sofia Galagia

#82
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 28 august 2003 - 14:55

Strada s-ar putea sa te insele. Si in Germ vezi f multe mamici cu copii la plimbare, carucioare peste tot, de zici ca e natalitatea nu stiu cat. Si totusi, e in scadere, de fapt e negativa, sau cum se spune cat mor mai multi decat se nasc? Eu am sperante , totusi, ca va creste natalitatea si in Ro, o mare problema a tinerelor familii era si inca mai este casa, locul unde iti cresti copilul. Acum o f multi dintre prietenii nostri au facut credite pt case si au inceput sa se aranjeze cumva. Chiar imi povestea sora mea ca acolo unde a facut practica erau f multi tineri, iar cand veneau salariile mergeau in grup la achitat rata la casa. Deci, se misca ceva, nu e usor dar... unde e usor?? Va mai creste, parerea mea, insa de aici si pana la un salt important mai e cale lunga... Cristina, mamica cu burtica[flo]

#83
ungureaa

ungureaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 78 mesaje

Postat 29 august 2003 - 18:22

Buna, Aici in Canada natalitatea e destul de scazuta dar si oamenii sint destul de intoleranti fata de copii, daca un copil tipa in autobuz, se uita lumea urit, carucioarele nici nu au loc prea mult in autobuz si trebuiesc urcate...trepte cu acesta, iar locuri in gradinita nu sint ! Asa ca societatea nu doreste copii, ceea ce duce la pierderea ei !! Adina si bebe Gabriel

#84
radu_tud

radu_tud
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 septembrie 2003 - 12:30

Interesante puncte de vedere! Eu sunt de parere ca la momentul actual natalitatea nu e in scadere. A scazut foarte mult comparativ cu anii anteriori punctului istoric 1989 dar cred ca la acest moment nu ar trebui sa ne ingrijoreze ati scaderea natalitatzii cit mai degraba numarul de copii care supravietzuiesc primilor 2 ani de viatza. Cauza principala pentru care nu se mai nasc atit de multi copii ca "inainte" este una sociala dar cu radacini in economic. Ca proces, eu il vad in felul urmator: momentul 89 a deschis calea spre progres, a alimentat niste asteptari, a schimbat intreg designul vietzii sociale. Cu cit asteptarile, deschiderile au fost mai mari, cu cit au aparut oprtunitatzi mai diverse de a "rescrie" stiluri de viatza, situatii economice din ce in ce mai bune, cu atit a crescut si nemultzumirea de actualele conditzii, revolta si sentimentele de injustitzie. Ma bazez in aceasta demonstratzie pe viziunea lui Alexis de Toqueville si de cei ce au studiat fenomenele legate de schimbare. Se pare ca din analizele statistice, perioadele cu cresteri de natalitate sunt cele de stabilitate sociala si economica (nu neaparat in sensul de prosperitate). Cresterea natalitatzii are legatura cu nivelul de trai dar nu este nici direct si nici indirect proportzionala cu variatziile acestuia ci mai degraba cu stabilitatea si mentzinerea constanta a unor nivele. Gindurile si impresiile pe care le-am citit pe tema acestui subiect pe forum sunt ale unor intelectuali, oraseni, dar nu cred ca reflecta, cu toata frumusetzea limbajului si a descrierilor, natura fenomenului. Chiar si aceasta scriere a mea este una subiectiva. Radu Tudorica

#85
nico-dani

nico-dani
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 septembrie 2003 - 20:06

TOATE PARERILE VOASTRE SUNT O SINTEZA A CEEA CE SE INTAMPLA IN REALITATE DAR AS MAI AVEA CATE CEVA DE ADAUGAT SI ANUME UMILINTA LA CARE NOI , VIITOARELE MAMICI, SUNTEM SUPUSE IN DRUMUL NOSTRU DESTUL DE GREU , SPRE ADUCEREA PE LUME A PUIUTILOR NOSTRI:COZILE INTERMINABILE LA MEDICUL DE FAMILIE, MULTIMEA DE HARTII DE PUS LA PUNCT ,PROSTUL TRATAMENT DIN MATERNITATI ,TOCMAI IN MIJLOCUL SUFERINTEI,ASTA IN TIMP CE MULTE DINTRE NOI NU STAM ACASA (DIN DIVERSE MOTIVE;MOTIVUL MEU A FOST CA NU IMI STA IN FIRE SA STAU - DE ASTA AM SI NASCUT IN DOAR 1H45M)

#86
acina

acina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 17 septembrie 2003 - 18:18

Buna, De ce este natalitatea scazuta? E foarte simplu de explicat. Nesiguranta zilei de maine face ca oamenii sa se gandeasca foarte bine daca pot sa ofere unui copil tot ce este necesar pt cresterea lui.Si oricum la ce programe de protectie sociala exista ... mi se pare foarte normala evolutia natalitatii. Acina

#87
Denisa_35

Denisa_35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 23 septembrie 2003 - 18:12

Buna intrebare, bun subiect! In Romania, statul "incurajeaza" frenetic femeile care fac copii! Dupa ultima modificare din legea pensiilor, s-a restrictionat venitul mamelor aflate in concediul de ingrijirea copiilor, laptele praf care se da gratis este din cel mai prost (ce sa mai facem, guvernul nu are bani si pentru asta), alocatiile - ca si inexistente - 210,000 lei/ luna...rusinos, totul este foarte scump pentru copii : hainute, pampersi, incaltaminte....totul e afacere, departe de realitatea romanesca...preturile sunt corelate cu EURO la de toate, dar noi muncim pe lei. Sa mai vorbim de medicamente gratuite pentru copii, dupa care alergam de nebuni in toate farmaciile, pana cand obositi de cautari si avand nevoie le cumparam tot cu bani? A facut vreunul dintre "guvernantii nostri" un calcul sumar cam de cati bani ai nevoie lunar pentru a intretine un copil in conditii decente? Nu cred, aceasta problema este "prea putin importanta" pentru domnii guvernanti...si atunci, tot sa faci copii, nu-i asa? Denisa si copilul Alecu

#88
ad_risnov

ad_risnov

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 23 septembrie 2003 - 21:08

Nu cunosc date privind natalitatea in Romania, dar in ultimul an, cel putin, cred ca am vazut sute de femei gravide in Bucuresti. Chiar eram uimita cati oameni fac copii in vremurile astea. Poate ca rata natalitatii a inceput din nou sa creasca si noi nu stim[?][?][?]. Adriana[gravi]in 20 de saptamani

#89
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 03 octombrie 2003 - 01:05

Lipsa de educatie plus nivelul de trai scazut. Flavia

#90
adi_dalma

adi_dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 12:36

Dragutzele mele .,,,, eu am o fetitza de 2 ani si intradevar nimic nu se compara cu ea si cu sentimentele pe care le avem noi (eu si tati ) pentru ea ,,,, Am asteptat destul de mult sa o aveam (aveam 32 de ani cand s a nascut) tocmai din cauza serviciului meu... a banilor ....e comoditatii etc DAR ,,,, desi ne dorim F mult ,,,, nu ne incumetam sa mai facem inca un copil ./... de ce??? 1. indemnizatia de maternitate este insuficienta 2. am o varsta la care a inceput sa mi fie frica 3.nesiguranta zilei de maine.... pot eu oare sa cresc 2 copii???? ag


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -