Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Luati vitamine, minerale sau suplimente ?

vitamine minerale suplimente

56 raspunsuri la acest subiect

#41
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 26 mai 2013 - 03:33

Anticonceptionalele si antibioticele -  se administreaza la sfatul medicului, nu se iau dupa ureche, macar stii clar pentru ce le iei, ce effect au, etc. Acestea, spre deosebire de suplimentele alimentare sunt medicamente, deci au un effect terapeutic dovedit clar.

 

for future reference: "terapeutic" inseamna ceva care vindeca o boala, o problema de sanatate...

anticonceptionalele nu sint "terapeutice" ca nu vindeca nimic  [alcool]

 

a zis cineva ca se iau dupa ureche??  era vorba ca multe femei iau anticonceptionale cu usurinta fara sa se intrebe de efectele secundare...

ne-am gasit acum sa ne ingrijoram de efectele vitaminelor  [:-@]

nu cred ca-si baga nimeni pe git tone de vitamine; cunoasteti pe cineva care a crapat de la ele? 

 



#42
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 26 mai 2013 - 03:56

daca e sa fim corecti in analiza problemei, se impune o precizare importanta: vitaminele sint de 2 feluri: fat solubile and water solubile.

 

water solubile vitamins se dizolva in apa si intra direct in singe; corpul isi ia necesarul iar excesul e eliminat de rinichi prin urina.

 

fat solubile vitamins (A, D, E, K) insa nu se elimina ci se stocheaza in corp pt folosinta ulterioara; la acestea exista intradevar  pericolul de overdose...

pe prospect insa scrie intotdeauna sa nu se depaseasca o anumita cantitate zilnic. 



#43
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 26 mai 2013 - 07:21

Allure, pe siteul acela era date studii facute, statistici, corecte dpdv medical, nu spuneau ca vit. C iv nu e buna (si  noi o folosim), spuneau doar ca afirmatiile cum ca vindeca orice au fost false, si ca nu trebuie sa iei doze de cal, ca beneficiul tot ala e.

Asta cu experienta proprie stii cum e..... ne-a trimis un medic de familie odata un pacient cu o tumora subcutanata la nivelul gatului, pt excizie. Tumora era cam cat o piersica, omul o avea de nu stiu cati zeci de ani, era clinic clar benign, iar pacientul era cu dementa si alte sute de boli care faceau anestezia un pericol. Avea si vreo 90 de ani. L.a sunat medicul primar pe medicul de fam si i-a spus ca date fiin comorbiditatile, aspectul clinic, varsta si istoricul, nu se pune problema de excizat, iar medicul i-a raspuns 'mda, stiti cum e, am avut o data un caz de liposarcom la un copil'. Siiii?

:))))

 

Vit C este indicata, noi spre exemplu o administram si la gineco, si aici s-a administrat iv, dar nu in doze de cal, si nu preventiv in doze de cal.

In rest de acord, vit sunt bune atata timp cat este consultat si medicul atunci cand e vorba de o durata lunga, de mai multe samd, adica excesele nu sunt bune nici aici.

Si conteaza si de care, acum sa iei usturoi pastile mi se pare prea mult :)))))

 

 

Btw, mi-am luat un Mango si cautand pe net informatii ( :))) ) am vazut ca un fruct de mango  contine o cant mai mare de vit C decat doza recomandata zilnic.

Am fugit la spital, pe maine!!



#44
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 mai 2013 - 09:17

nici tonul tau nu e mai prejos [:p]

multumesc de grija! decit ca vorbesti in necunostinta de cauza (sau de persoana)  [zz]

 

stramosii nostri isi luau vitaminele din soarele, aerul, apa si pamintul neintinat cu care veneau in contact zinic; nu traiau in cotetze de beton, la intuneric 90% din timp si nu mincau mincare transportata zeci de mii de kilometri, iradiate, modificate si zacute cu saptaminile in cutii.

comparatia ta e depasita la fel ca si comentariul in sine. 

Mdaaa...eu draga mea nu traiesc in cotetz de beton si nici in intuneric,nu-s extremista [:p] nici cu mine ,nici cu cei din jurul meu/si mai ales nu ridic rigla sa le dau peste degete daca au alta opinie [:p] )sunt o persoana echilibrata ,nu-s ipohondra [:p] si nu iau vitamine zilnic!Asata-s eu...depasita dom'le...ce s afac!

 

ca subiectul despre asta era,despre vitamine/suplimente ZILNICE!(bine, tzi-ai dat si tu seama la un moment dat ca despre asta e vorba,insa dupa ce ai imprastiat cu greatza pe aici [^] .)

 

Dana



#45
en_kvinna

en_kvinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 626 mesaje

Postat 26 mai 2013 - 10:10

Tot aud discursul cu ''stramosii nostri'' ce bine o duceau ei , nepoluati, totul la indemna perfect organic etc. Dar este oare si adevarat?

 

 Poluare putea fi si acum cateva mii de ani de la activitatea vulcanica de exemplu ( nori toxici ce acopereau suprafete mari si erau purtati de colo colo de masele de aer si care intr-un final se asezau pe sol cu ajutorul ploii) . Minerale radioactive o fi existand si acum mii, zeci si sute de mii de ani si cutremurele ar fi putut face ca acele minerale sa ajunga la suprafata. Asta ca sa ma leg de poluare dar sa nu uitam totusi ca oamenii erau constransi sa manace fix ceea ce gaseau intr-un perimetru determinat si dependent de clima ( ca banuiesc ca de-aia migrau). Atunci, care erau sansele de exemplu, sa aibe ''stramosii nostri''  o dieta variata? [:)]  Ori in timpul  glaciatiunilor sa consume zilnic cockteil fresch de fructe [:)]   si un suc verde pt. detox. [:)].  Sunt absolut convinsa ca ai nostri stramosi au avut carente de vitamine si minerale, dar au spravietuit doar cei mai puternici si cei mai bine adaptati mediului inconjurator. 

 

Hai sa vorbim de data mai recenta, de la Evul Mediu incoace. Oamenii erau extrem de saraci, iar cei bogati erau extrem de putini incat sa conteze la ADN-ul uman general, ca specie..  Si atunci vorbim din nou de carente de vitamine si minerale. Societatea de consum si bunastare  are o vechime de circa 150 de ani, sa zicem, cam de la revolutia insutriala incoace dar cu ceva atenuari pt. ca nu toate tarile au avut  bunastarea asa de-odata si nu toti oamenii au avut acces la mancare variata si multa. Dar  150 de ani e fix pix incat sa insemne vreo modificare in ADN speciei. 

 

Daca privim specia umana de la inceput pana azi, descoperim ca abia pana acum 150 de, de exemplu, a dus-o greu greu de tot., cu multe carente, ba chiar si de vitamina D cand in timpul Evului Mediu a fost Mica Glaciatiune, adica cerul era acoperit de cenusa vulcanica ce bloca razele soarelui. 

 

Cei ce au supravietuit au fost cei adaptati, ori in cazul ala, adaptat insemna sa reusesti sa supravietuiesti cu carente de minerale si vitamine. Asta e corpul meu de azi. O masina perfect adaptata sa mearga la turatie mica.

 

P.S. Exploziile demografice au aparut abia cand medicina, stiinta aia care ne spala creierele sa le cumparam medicamentele,  a evoluat. 



#46
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 26 mai 2013 - 14:20

en_vkinna, compari cenusa vulcanica cu sutele de pesticide folosite azi?  [:)]

no chance...

 

andacos, stiu ca iti place sa te crezi importanta dar nu despre tine era vorba in particular [:p]

exact despre vitaminele zilnice am scris la inceput dar s-a deraiat ulterior pt ca unora le place sa agite mocirla cu batzul  [:-@]

 

 una lume are mania persecutiei... cred ca s-au inventat si pt asta vitamine...  [:-)))] nu stiu daca ajuta dar merita incercat.

 

xio, vitamina C luam zilnic in dozele "recomandate" dar nu au avut nici un efect pina nu mi-am bagat doza "de cal" pe vena.

 

asta cu dozele maxime recomandate sint...glume, ca sa nu zic bogus. dar sa nu intram iarasi in polemici pe linga subiect.

 

am zis ce am avut de zis, mai departe e lalaiala...

 

 

 


Editat de Allure, 26 mai 2013 - 14:42 .


#47
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 26 mai 2013 - 23:05

la sfatul medicului, acum vre-un an, am cumparat copiilor magneziu. nu vreti sa stiti ce-a fost la gura lor cand au vazut tabletele.... peste doua zile s-au documentat pe la biblioteca si la scoala. allure e mic copilas pe langa ce-au spus ingerasi mei.  [fri]



#48
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 08:45

Exista analize de sange ce stabilesc nivelul anumitor vitamine in organism.

Apoi sunt anumite semne care dau masura excesului sau lipsei de vitamine.

 

Bineinteles ca alimentele, alcoolul au si ele ruta prin ficat. Mai ales grasimile.

Dar...

Vitamina A, se metabolizeaza in grasime si luata in exces nu doar "trece"ci pur si simplu e stocata in ficat - stocuri ce devin toxice. Apar simptome specifice intoxicatiei cu vit A.

 

Vitaminele din grupa B, sunt hidrosolubile si se elimina prin urina - in cazul excesului alimentar. Nu acelasi lucur se intampla daca se iau suplimente alimentare ce contin B.

Vitaminele din grupa B ajuta nervii, luate in exces, sub forma de suplimente, le provoaca leziuni.

Excesul de vit B (din suplimente) mascheaza anumite boli + daca exista un proces malign incipent il influenteaza negativ.

 

Hipervitaminoza D - apare tot din exces de suplimente. Nu este tot atat de daunatoare ca lipsa ei.

 

Vitamina C - se stie deja ca  ajuta la absorbtia fierului in organism. Insa luata in exces poata agrava boli ce au legatura cu  acumularea excesiva de fier in sange.

Reduce drastic efectul anticoagulantelor.

Ca nu mai vorbim ca creste secretia de oxalati ce se vor acumula in rinichi sub forma de... pietre.

 

Si tot asa...

 

Ceea ce neglijam: este o mare diferenta intre excesele de vitamine provenite pe cale naturala - cu care organismul se descurca excelent - si cele provenite pe cale sintetica.

 

AnticonceptionalelE sunt folosite pe scara larga si in scop terapeutic:

- in tratarea chisturilor ovariene

- in tratarea acneei.



#49
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 10:28

Allure, din motive bine intemeiate voi crede ce am invatat la biochimie :))

Stii ca tendinita trece si singura, nu?

E o vorba cu gripa : cu medicamente trece intr-o aptamana si fara trece in 7 zile'.

Echilibru :)



#50
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 14:03

Ca exemplu concret, barbata-miu tocmai si-a facut niste analize, extensive, complete blood count, chemical panel si metabolic panel. Ma asteptam sa-l gaseasca varza la cat de haotic mananca. Sunt 4 pagini de analize si suprinzator doar vitamina D a iesit sub nivelul de jos dar nu m-a mirat avand in vedere ca tocmai am iesit din perioada de iarna si expunerea la soare zero. I-a dat sa vitamina D dar mi s-a fi parut interesant daca nu lua si ar fi repetat analiza prin septembrie sa vedem nivelul.





Etichetat si cu vitamine, minerale, suplimente

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -