Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Luati vitamine, minerale sau suplimente ?

vitamine minerale suplimente

56 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.053 mesaje

Postat 23 mai 2013 - 19:00

Citind presa in diagonala mi-a cazut fatza [fal]  cand am citit cate suplimente de vitamine ia zilnic, - dimineata, la pranz si seara, Katy Perry cea energica...

 

Chiar ea a arat presei - pe tweeter ce ia zilnic ....

article-0-19F339B1000005DC-416_634x462.j

 

article-2329482-18E22968000005DC-882_634

 

Eu stiu ca in SUA este o adevarata nebunie luatul de vitamine... dar chiar asa?

Nu iti incarci ficatul cu asa de multe chestii?

 

pe mine, care ma chinui sa iau disciplinat niste magneziu zilnic, m-a socat asta...



#2
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 23 mai 2013 - 19:42

Cre' ca e un pic misleading poza, sunt toate in pungi mari si in pungile mari sunt pungute mai mici, asa mi se pare mie, ca vad pastilele alea lungi sunt grupate cate trei si mai are una neagra, una rosie si una galbena (asta galbena banuiesc ca e vit E). Da' asa la gramada zici ca le ia pe toate intr-o zi.

Daca le punea in cutiute din alea pentru pastile

http://www.promo-who...20090760335.jpg

n-aveau loc.



#3
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 mai 2013 - 20:57

Oricum si eu am imtresia ca industria asta de vitamine este foarte profitabila aici ...frate, am vazut la magazin "usturoi" sub forma de pastile, "patrunjel" pastile, coaja de strugure pastile ... si am colegi care iar precis in jur de 10 pastile pe zi ...

 

Eu nu iau nici o vitamina ... ma uit in oglinda, nu pare ca as avea nevoie ...

 

Copiilor totusi le dau, bombone din alea jelly, doua pe zi.



#4
BIENCUTZA07

BIENCUTZA07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 23 mai 2013 - 21:37

[:p] nu creeed asa ceva!



#5
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 24 mai 2013 - 04:39

in mana tine 2 pungi ziploc in care se gasesc pungute individuale cu vitamine care se iau  de regula una dimineata si una seara (circa 8-10 pastile per punguta)

nu mi se pare mult, am avut si eu la un moment dat asa ceva de la Usana, sint personalizate conform nevoilor, virstei, etc

 

greu de spus daca avem nevoie de ele sau nu...vitaminele se iau preventiv, imposibil sa cuantifici efectul.



#6
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 24 mai 2013 - 05:25

Ba probabil ca ai dreptate Mirela, iti incarci ficatul cu tot felul de chestii presupuse a-ti face un bine, sa nu uitam ca ele nu reprezinta extracte natural pure ci pot contine substante de sinteza, excipienti, etc. Si una e sa inghiti niste usturoi uscat si comprimat, decat o capsula de plastic ce contine o vitamina de sinteza.

 

Si Romania se inscrie cu succes pe lista tarilor unde exista o disponibiliate mare a populatiei spre a accepta consumul acestor produse. Probabil ca si aici exista persoane ce iau cantitatile mentionate deja, pana la urma limita e cerul...

 

Cea mai corecta abordare mi se pare cea a tarilor nordice, unde acest cult al consumarii suplimentilor nutritive nu exista deloc. Nu se recomanda nici un aditiv suplimentar cu exceptia cazului cand se descopera carente, organismul poate sa-si ia din alimentatie cele necesare.



#7
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 24 mai 2013 - 05:56


...organismul poate sa-si ia din alimentatie cele necesare.

 

 

sa crezi tu ca poti sa-ti iei din mincare suficient CoQ10, omega 3, vit D3, etc...  [:-@]

 

sa va fie frica de ficat cind luati antibiotice si anticonceptionale, nu vitamina C si magneziu... astea sint frectie..



#8
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 24 mai 2013 - 06:10

... tarile nordice se inscriu in lista tarilor cu cea mai mare speranta de viata, deci politica lor nu ar fi tocmai gresita.

 

E culmea sa promovam de ex vitamina C comprimate cand o gasim in forma naturala atat de usor.

 

Evident ca poti sa-ti iei din mancare tot ce ai nevoie - dar pentru asta trebuie sa ai o alimentatie echilibrata. Exista suficiente surse naturale de omega3, vitamine, etc. - cum sa fie de preferat sa inghiti plastic, si inca pe termen lung.

 

Anticonceptionalele si antibioticele -  se administreaza la sfatul medicului, nu se iau dupa ureche, macar stii clar pentru ce le iei, ce effect au, etc. Acestea, spre deosebire de suplimentele alimentare sunt medicamente, deci au un effect terapeutic dovedit clar.


Editat de A_Iulia, 24 mai 2013 - 06:39 .


#9
rosanita

rosanita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 24 mai 2013 - 07:39

Suplimentele  nu inlocuiesc un regim de viata sanatos, cu o alimentatie echilibrata si variata. Numai ca, uneori, este indicat sa "corectam" prin suplimente anumite deficiente aparute in diverse etape ale vietii noastre - de ex sarcina, lauzie, alaptare.

Eu iau magneziu cu B6 si calciu, si mananc zilnic cel putin o lingurita de miere, care e bogata in vitamine si minerale ce se absorb muuult mai repede decat o pastiluta.

Cat despre sacul cu vitamine ale lui Katy Perry, dati-mi voie sa nu cred asa ceva.La noi media a ajuns sa distorsioneze realitatea in mod deranjant!



#10
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 24 mai 2013 - 12:40

Citisem undeva ca daca "ajuti" organismul cu vitamine, se leneveste si nu-si mai ia singur ce are nevoie din alimentatie. Urmarea e ca trebuie sa iei mereu dupa aia. E cam ca si alaptatul: e mult mai greu pentru copii sa bea direct de la san si daca ii dai biberonul, sansele sunt mici ca sa mai suga de la piept, pentru ca e de 7 ori mai usor sa suga din biberon. Eu nu iau niciun fel de suplimente, ci incerc sa ma hranesc cat pot de sanatos. 





Etichetat si cu vitamine, minerale, suplimente

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -