Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Montignac (190) ... STIL DE VIATA, NU DIETA

dieta

517 raspunsuri la acest subiect

#491
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 02 iunie 2013 - 06:40

Buna!

E un tirg cu produse traditionale si astept sa termin cafeaua ,sa mi se trezeasca minunatul ,sa merg sa-l recuperez de unde e plasat  si trec sa vad ce bunatati din ardeal sint.De regula fac si mincaruri ,dar nu ma bag, ca merg la restaurant la prinz. Ieri am fost la o nunta de la 14 la 0.30 si-s racita.

Azi continuarea ,ciorba de potroace ,la aceeasi ora. Mincare conforma.dulciurile nu.

  De miine gatesc ,de nevoie ,ca pleaca maica-mea la mare 3 saptamini. [:-)))] Am incurcat-o!Ajutooor!

Am retinut de pe aici :varza,mazare,clatite.Altceva? [:)]

O sa fac supa crema de linte ,ca la asta ma pricep.

La multi ani copiilor nostril!,ca am uitat ieri sa mentionez.Minca-l-ar mama pe minunat! Sa ma laud:ieri a avut sah simultan cu Elisabeta Polihroniade si a plins ca l-a batut. Of,of! Ce lacrimi avea....m-au durut la suflet! Ambitios rau! [:)]

Sa aveti o duminica placuta!

Va pup!


Editat de dulcetica, 02 iunie 2013 - 06:45 .


#492
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 02 iunie 2013 - 08:17

Buna dimineata fetelor, ieri am fost intr-un du-te vino continuu, nu am avut timp sa intru deloc, nici macar sa va salut.Am avut dispozitie de shopping, de vizite, de plimbare.

 

Meniu ieri:

MD Iaurt grecesc cu tarate de ovaz

G 3 bucatele de placinta cu cirese

P humus cu salata de castraveti si 1 pogacel, capsuni

G 1 caffe latte fara cofeina, cu lapte normal, la Starbucks

G 2 1 piersica

C-destul de tarziu

   icre,telemea , parmiggiano, cu rosii castraveti si ceapa verde.3 pogacei, o lingurita de inghetata.

 

 

Ariadna, superbe clatite ti-au iesit, bravo!

Cge, si pisica mea e tot himalayana.Daca parul e intretinut cum trebuie, nu e necesar sa fie tunsa niciodata.Problema e ca in decembrie, cand a inceput sa ii creasca parul de iarna, m-am apucat sa o toaletez ca pentru expo, i-am scos toate firele alea lungi si aspre de pe spate, care impiedica puful sa creasca asa cum trebuie, dupa care am avut o perioada tara aglomerata si nu am reusit sa o pieptan.Ea sta , draga de ea, la pieptanat, cu conditia sa nu fie incalcita, dupa ce face calti, s-a terminat colaborararea..Era foarte incalcita, pasla in anumite locuri, asa ca nu mai aveam ce face, decat sa o tund.E prima data cand o tund in 5 ani...si doar datorita neglijentei mele...

Andanii, cand schimbi capitolul sa nu uiti ca in prima postare sa nu scrii nimic, ca sa poti edita pe urma, in al doilea mesaj.Daca ar fi dupa mine, as lasa si mai mult de 50 de pagini, in atatea capitole, schimbate atat de des, eu nu reusesc sa gasesc nimic din urma... [batcap]

Dulcetica, vroia sa o bata pe Polihroniade???Dragul de el, cat de ambitios trebuie sa fie????

 

PS Iata si pisica, asa cum arata cand e netunsa:

http://i185.photobuc.../Picture074.jpg

 

http://i185.photobuc.../Picture019.jpg

 

http://i185.photobuc.../Picture072.jpg


Editat de caress, 02 iunie 2013 - 08:22 .


#493
Ariadna16

Ariadna16

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 02 iunie 2013 - 10:56

buna!  [hia] 

tocmai am mincat o super-omleta cu brinza, rosii si ciuperci.

la mic dejun ultimile 3 clatite.

mai am in meniu azi spanac, brinza cu rosii.

cintarul nu e serios, arata cam mult.

nu stiu cum sa o iau. 

imi propun sa ajung la 80 pina la 1 iulie!  [soricel] 



#494
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 02 iunie 2013 - 13:04

Salut

Aseara am fost super-tare: am fost la petrecere la socru-miu si n-am mancat niciun fel de prajituri. Mi-a fost mai usor pentru ca erau si branzeturi pe post de desert. Si-aveau un bufet cu tot felul de ispite...

Azi am gatit de nebuna:

am facut humus, am facut un pandispan cu cirese neconform pentru saptamana viitoare (il congelez), am facut pizza cu blat de migdale - apropos, e un deliciu, am facut prima data si-o sa mai fac.

Cum am facut pizza (reteta am gasit-o pe forumul montignacelor din germania): 4 albusuri batute spuma cu un pic de sare, apoi adaugat 200 gr migdale macinate. Separat: 4 galbenusuri, sare, 2 linguri de apa calda si oregano si ierburi care de mai care. Se amesteca apoi cele doua mase si se dau la cuptorul preincalzit la 180 pentru 15 minute. Se scoate, se pune pasta de rosii (eu am pus rosii proaspete taiate cubulete) si mozarella. Se poate pune absolut orice. Se mai baga la cuptor 10 minute. E o minune.

A! si m-am enervat cu dulceturile astea si mi-am facut sigunra un borcan de dulceata de cirese absolut conform.

Pe diseara am dovlegei si-i bag la cuptor cu branza de-asupra, iarasi sunt tare buni.

 

Acum ma duc la o plimbare lunga pe munti, cred ca vreo 3-4 ore. Va urez o zi frumoasa.



#495
Ariadna16

Ariadna16

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 02 iunie 2013 - 13:10

Interesanta reteta de pizza si foarte simplu de facut. De retinut!



#496
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 02 iunie 2013 - 15:44

Neata!

Noi am fost azi dimineata la ferma animalelor. Ne-a placut tare mult.

Meniul de azi:

-cafea cu cofeina

MD: 2 crenvusti

P: ciorbita de legume, varza calita

G: capsuni

C: gratar cu salata



#497
cge

cge

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.616 mesaje

Postat 02 iunie 2013 - 17:12

Caress, ne-am gasit proprietare de himalaiene. E tare frumoasa pisicuta ta, si se vede ce mult o iubesti.

A noastra e "blue point", nu e alba, aduce asa spre gri.

Ne e tare draga, suntem topiti dupa ea, toti cei din casa. Ancuta noastra e indragostita de animale, ceva in domeniul veterinar o sa devina. Dar mai e pana atunci.

 

Lorelei, o sa salvez reteta ta de pizza, cred ca e tare buna, eu sunt incantata de faina de migdale.

 

Azi e ziua mea de gatit, imi fac curaj ptr o ciorba de perisoare si chec normal si chec la cana.

 

Weekend placut in continuare,


Editat de cge, 02 iunie 2013 - 17:13 .


#498
Ariadna16

Ariadna16

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 02 iunie 2013 - 17:38

Cum se face checul la cana?  [soricel] 



#499
Ariadna16

Ariadna16

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 02 iunie 2013 - 18:49

Ma tot gandeam ce sa maninc in seara asta si rasfoind pe net retete monti am ales sa fac salata de castraveti, cu marar si iaurt. Buna!



#500
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 02 iunie 2013 - 20:07

Cge, nici a mea nu e alba, e cream point...Hai ca ma uit dupa o poza in care se vede roscatul de pe urechi si albe.Uite:

 

http://i185.photobuc.../Picture030.jpg

 

Ariadna, gata cu dulciurile, ai mancat destule clatite [soricel] !!!Cred ca fac si eu cateva in seara asta, mi-e o pofta...

 

Eu azi:

MD 1 piersica

P salata verde cu ou prajit, branza,wasa, tzatziki si  5 bucatele de cartofi noi prajiti .

G Inghetata de ciocolata si o feliuta de tort

C varza noua cu marar

 

Doamne, ce vreme e afara...imi vine sa dau drumul la centrala,atat e de frig...si am fost imbracata super subtire, in maieu si cu fusta de panza topita, cu o gecuta de blugi pe deasupra si in sandale.Congelata am ajuns acasa... [batcap] , sper sa nu ma imbolnavesc...





Etichetat si cu dieta

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -