Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Sarcina dupa extrauterina


134 raspunsuri la acest subiect

#91
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 22 august 2009 - 23:50

Oana, offf...nu sunt deloc fericita,doar ca tu esti si mai nefericita decat mine...Banuiesc ca nici tu nu mai ai trompa,nu?Nici cu stimulare nu vrea partea dreapta?



[foto]

#92
ruzu30

ruzu30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 23 august 2009 - 12:46

[pup][pup][pup]
Aerilian,sa dea Domnul sa se prinda bebe.....cu asa foliculi trebuie[pk]
Fetelor,eu sunt descurajata rau ,am un an si trei luni de la extrauterina si bebe nu vrea sa vina;mai nou mi s-a dereglat si cm,pana luna trecuta imi venea la 31 zile,apoi luna trecuta mi-a intarziat aproape 3 saptamani,iar luna asta sunt in asteptare,deja am 4 zile de intarziere.Ce ar putea fi,am facut analize hormonale anul trecut si au iesit toate bune,cred ca m-am dereglat rau[q]
Cataralu,am auzit si eu de Sovata,cica s-ar vedea chiar rezultate in urma tratamentelor de acolo,chiar asa o fi?
Inca ceva,voi stiti cat de repede se pot infunda trompele?la cat timp trebuie verificate?

#93
vrmoana

vrmoana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.391 mesaje

Postat 23 august 2009 - 22:01

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian
Oana, offf...nu sunt deloc fericita,doar ca tu esti si mai nefericita decat mine...Banuiesc ca nici tu nu mai ai trompa,nu?Nici cu stimulare nu vrea partea dreapta?[foto]
Aerilian am trompa stanga pt ca extrauterina a fost remisa cu Metotrexat. Dar dr mi-a spus ca nu mai are cum sa fie functionala. Urmeaza sa fac o HSG sa vedem cum se mai prezinta trompa dreapta si apoi trec si la stimulare.oana "Where there's a will, there's a way."

#94
ioana_mada

ioana_mada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 25 august 2009 - 15:38

Fetelor,din pacate cred ca ma alatur si eu voua.Aseara,la un control endovaginal, programat in urma unor secretii rosu-maronii, a cazut bomba:posibila sarcina extrauterina.Pentru confirmare am fost chemata azi la spital pt niste analize mai amanuntite;inca astept raspunsul medicului;daca se confirma, probabil mi se va administra acel met....Parca am avut o presimtire de la inceput,de la primul test e sarcina pozitiv,parca nu-mi venea sa cred ca s-a intamplat atat de repede ceea ce-mi doream enorm,un al doilea bebe.Am avut 4 teste de sarcina pozitive,dar cu a doua liniuta de un roz pal,si de aceea la o zi,mai faceam un test de sarcina, si lunea trecuta am avut si eu 2 liniute roz inchis, plus un beta HCG care iesise de 9,5 si la o saptamana de 185.Dar parca tot nu ma puteam bucura pe deplin.Incercand sa parez singura nesiguranta,am dat vestea cea mare la cateva prietene,plus mama si sotul,desi initial spuneam ca le vo impartasi minunea abia dupa prima eco.Acu astept raspunsul medicului si ma consolez cu ideea ca e bine ca am depistat din timp.Sanatate tuturora,putere si multi bebei sanatosi.Ma bucur(nu e cel mai potrivit cuvant)ca nu sunt singura.

#95
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 25 august 2009 - 15:49

Ioanamada, iti tin pumnii. Dar la valoarea crescuta a beta hcg-ului nu pare a fi seu...offfff! Sa dea Dumnezeu sa iti fie bine! [pup]



Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

poze Laurash



#96
ioana_mada

ioana_mada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 25 august 2009 - 15:57

http://www.reclama ilegala - avertizare.ro/forum/index.php?showtopic=5448&st=20
Multumesc pentru incurajare.Ce sa fie atunci?Am sunat medicul si a spus ca revine cu un tel;probabil era ocupata.Da click pe link-ul de mai sus si citeste ce scrie criss;ramai muta de uimire;numai de diagnostice din acestea incerte sa nu avem parte;de mi-ar spune macar clar daca e alb sau negru.

#97
ioana_mada

ioana_mada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 25 august 2009 - 15:59

http://www.reclama ilegala - avertizare.ro/forum/index.php?showtopic=5448&st=20
Multumesc pentru incurajare.Ce sa fie atunci?Am sunat medicul si a spus ca revine cu un tel;probabil era ocupata.Da click pe link-ul de mai sus si citeste ce scrie criss;ramai muta de uimire;numai de diagnostice din acestea incerte sa nu avem parte;de mi-ar spune macar clar daca e alb sau negru.

#98
ioana_mada

ioana_mada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 25 august 2009 - 16:01

Acu am observat ca nu-mi da voie sa scriu site-ul;reclama ilegala - avertizare

#99
ioana_mada

ioana_mada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 25 august 2009 - 16:04

Am ramas insarcinata, primul bhcg facut in ziua 30 de la UM, 115, l-am repetat la 48 ore 322.Au inceput durerile si un pic sangerari si maronii si rosii. Am fost la medic de urgenta (la Medsana), m-a consultat, mi-a facut echo transvaginala, nu se vedea nimic in uter. Mi-a dat Nospa si Scobutil si sa repet bhcg si echografiile in urmatoarele zile. Seara am avut dureri mari, sangerari, am mers la toaleta si am eliminat un tesut (ca un cheag de sange) cam de 2 cm si durerile au incetat. Am crezut ca a fost un avort spontan. Dimineata urmatoare m-au luat niste dureri inspaimantatoare, cu transpiratii, nu puteam sa stau in sezut (am crezut ca durerile in partea dorsala sunt date de hemoroizi, mai avusesem anterior dureri asemanatoare).. Am mers iarasi la medic de urgenta si m-am internat in spital cu suspiciune de extrauterina. Acolo m-au consultat alti 3 medici, nimic in uter, in afara nu puteau vedea nimic(nu stiu din ce cauza). Am repetat bhcg, era 665 (dupa alte 48 ore).
Era o prezumtie de avort spontan, una ca e prea mica sarcina si nu se vede la echo si a 3-a o sarcina extrauterina. In spital durerile au incetat, sangeram si mai putin, dupa alte cateva echografii, in cateva zile diferite, am decis sa ma externez.Am masurat iarasi bhcg-ul si de la 1302 crescuse la 1614 in alte 48 de ore (un semn mare de intrebare). DUpa ce am citit pe net, diferite modalitati de diagnostic pt sarcina ectopica am cerut sa mi se faca si o analiza de masurare a progesteronului, care iesise 9. (citisem ca un progesteron sub 22 ml si o evolutie a bhcg-ului sub 66% la 48 de ore indica, in 90% din cazuri, o sarcina extrauterina ). M-am externat din acel spital, mi-au dat voie sa plec fara nici o problema. In aceeasi zi am mers la un alt medic, care m-a ascultat pe indelete, mi-a facut si un consult si a tras concluzia ca a fost un avort spontan (explicatia: bhcg-ul dureaza o perioada pana dispare si pt ca a crescut nu e un semnal de alarma), imi facuse si un tuseu vaginal si aveam niste sange mai necrozat(nu stiu cum se numeste medical), ulterior cand s-a dovedit ca am o sarcina extrauterina, mi s-a spus ca erau resturi de emdometru. AM plecat linistita de la acest din urma medic, mi se parea logic ceea ce-mi spunea,mi-a dat antibiotic si am plecat linistita acasa.
Bineinteles ca am repetat bhcg-ul, de data asta schimbasem clinica, si primul rezultat dupa 1614 afost 1300. M-am convins ca a fost un avort spontan. Nu mai aveam nici dureri si nici sangerari.
Dupa alte 2 zile am repetat bhcg-ul (la alta clinica) si a iesit 5700. Nu mi-a venit sa cred, imi picase cerul pe mine.AM mers de urgenta, la alti medici, si am avut un diagnostic de sarcina extrauterina, sa ma prezint peste 2 zile pentru o operatie laparoscopica. Am repetat bhcg (crezand ca este o greseala) am mers si la un alt spital pt echografie, unde s-a vazut clar ca este extrauterina, pe trompa dreapta. Mi-a fost extirpata trompa dreapta, laparoscopic. Recuperarea fizica a fost rapida.
Eu am cautat mult pe net vreo 2 saptamani despre situatii asemanatoare, timp in care nu aveam un diagnostic clar si de asta acum m-am hotarat sa scriu pe indelete.

Asta spunea criss.

#100
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 26 august 2009 - 09:16

Ioana, sa dea Dumnezeu ca la tine totul sa fie ok.Sa ne dai de veste ca bebe este in uter!Dar daca nu va fi asa, te rog din suflet sa nu stai...Cu cat se intervine mai repede, cu atat mai bine!Sanatate multa1

Cat despre Criss , am obosit eu citind,nu vreau sa ma gandesc ce a fost pe capul acestei fete...Mi-e greu sa cred ca se intampla asa ceva in ziua de azi...E dureros!Si n-a fost o ignoranta.Se pare ca s-a cautat si ss-a intepat pentru beta, cat pentru 10 femei....Imi pare tare rau...



[foto]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -