Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Sarcina dupa extrauterina


134 raspunsuri la acest subiect

#81
adc

adc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 565 mesaje

Postat 11 august 2009 - 16:42

Citat:
citat din mesajul lui Pepita_
Fetelor, stiu ca sunt informatii off-topic, dar ne pot ajuta teribil, FIV fiind una din sansele noastre, pentru unele dintre noi chiar

Nu e chiar off topic, avand in vedere ca FIV-ul e o cale mai directa spre reusita obtinerii unei sarcini atunci cand trompele nu-si mai fac datoria.
Totusi , pentru fetele mai noi, nu stiu daca ati descoperit, sunt topicuri dedicate FIV-ului exact la aceasta sectiune "Asteptand un ingeras..." Acolo puteti afla absolut tot despre aceste proceduri, ba chiar numele doctorilor, costuri, etc.
Eu va doresc totusi sa reusiti natural...

#82
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 11 august 2009 - 20:08

Pepita, draga mea,nu cred ca ar putea deranja pe cineva asemenea intrebari,pentru ca toate cele care am trecut prin SEU,ne gandim la cat s-au diminuat sansele noastre si evident,ne gandim la FIV...Desi,ar fi bine sa nu incetam sa speram in sansele noastre de a ramane natural...Si eu sunt la cm, desi este al doilea de dupa SEU,pt ca primul a fost la 4 zile dupa operatie.Dar asa cum spui si tu,abia acesta este semnificativ,pentru ca acela a fost mai mult o scurgere de cateva zile...Dr. imi spunea:"ce vrei sa mai curga acum, ca ti-am scos doi litri din burta...".Dar asa neinsemnat cantitativ cum a fost,am avut ovulatie pe partea sanatoasa...Nu ma asteptam la minuni,mai ales la ce teama am inca de contactul sexual...Sunt curioasa de data aceasta ce parte va ovula,ca daca este pe stanga,e o luna pierduta...Tu mai ai doua saptamani "de post", asa ca poate iti vine curajul de prestat si ne faci o surpriza frumoasa...De fapt...ar cam coincide cu ovulatia,nu?[olala][olala][olala]



[foto]

#83
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 11 august 2009 - 20:12

Adc ,urarile tale sa ne fie de bun augur!Ma gandesc mult la tine si la reusita ta,sper si eu in minuni...As vrea sa mi se intample ca si tie!Asa cum spuneam,sunt la al doilea cm de dupa operatie...Ce minune ar fi...[pup]



[foto]

#84
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 12 august 2009 - 12:12

pepita....iti spun exemplul meu:am contactat dr-ul la sfarsitul lunii iulie si am obtinut programarea pentru consultatia preliminara pe 30 sepembrie-atunci vom merge la Budapesta cu toate analizele facute pana acum,vom discuta cu medicul si vom stabili planul de bataie.Analizele pe care va considera ca trebuie sa le fac, eu, am ales sa le fac acolo insa foarte bine pot fi facute si in tara ,iar rezultatele trimise pe mail.Apoi pana la incepera stimularii ovariene comunicarea cu dr. se face prin email.Nr. necesar ne zile petrecute in Ungaria este 10-12...pana dupa ET.
Ca si costuri:Fiv simplu-1500E,daca este nevoie si de ICSI se mai adauga 500E;medicatie-600-800E;analize-300E;crioprezervare-100E.....la care se adauga costurile cu cazarea,mancarea si drumul.
problema noastra este de natura tubara:2 sarcini extrauterine.

pysypisi....sigur ca te poti orienta si la clinici din tara....personal, iti recomand sa alegi clinici unde se face transfer de blastocisti
ca si costuri in Romania....in 2008 am platit pentru un Fiv simplu-cu analize,tratament,medicatie,proceduri in sine - 170 de milioane...pe vremea aia euro era 35 de mii.
iarasi o parere pur persoanla....mergi la mai multe consultatii...si alege medicul care iti induce cea mai buna stare

adc...e adevarat ca aceste informatii se regasesc mult mai detaliate in topicurile destinate lor....insa pentru cineva nou-venit pe site avalansa de informatii poate fi "zapacitoare"....cu siguranta fetele se vor obisnui si vor descoperi treptat toate topicurile existente aici si vor afla singure informatiile de care au nevoie


#85
pysypisi

pysypisi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 682 mesaje

Postat 12 august 2009 - 13:00

Citat:
citat din mesajul lui samira33
pysypisi....sigur ca te poti orienta si la clinici din tara....personal, iti recomand sa alegi clinici unde se face transfer de blastocisti
ca si costuri in Romania....in 2008 am platit pentru un Fiv simplu-cu analize,tratament,medicatie,proceduri in sine - 170 de milioane...pe vremea aia euro era 35 de mii.
iarasi o parere pur persoanla....mergi la mai multe consultatii...si alege medicul care iti induce cea mai buna stare

Esti o draguta Samira[pup]sa dea Dumnezeu sa ne indeplineasca la toate acest vis minunat[flo]

#86
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 18 august 2009 - 20:34

Fete dragi,o spun pentru a nu stiu cata oara;mare enigma e corpul uman!Imaginati-va ca astazi, z9, am:OS 23,6, OD 18,6 si endometru 8,3.Repet:in z9!Sigur ca in seara asta am treaba, ma mai duc la medic joi sa vedem daca s-au spart.Imaginati-va,am trecut prin ce am trecut,nu mai am o trompa,n-am facut niciun fel de stimulare si produc doi foliculi atat de babani in z9.



[foto]

#87
discordia

discordia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 19 august 2009 - 17:14

Mie mi-a venit CM la 3 sapt dupa operatie si a fost foarte abundent, cu multe cheaguri de sange, iar inainte de SEU aveam 4-5 zile o scurgere maronie si abia apoi CM propriu zis. Acum aceasta scurgere nu a mai aparut, ci a curs sange de la inceput. LA voi cum a fost?

mamica de fetita

#88
cataralu

cataralu
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 august 2009 - 01:49

Am revenit din concediu, am trecut si pe la Sovata...am stat acolo 3 zile...dar mu m-am riscat...m-am hotarat sa astept sa ma mai adun putin..poate 2010 va fii cu noroc.
Aerlilian, am avut o sarcina oprita in evol in ianuarie 2009 la 3 luni, dupa care am facut si refacut analize detaliate...toate au iesit perfect, medicul a spus ca asa a fost sa fie, am 28 ani si decat sa fii fost cu probleme fatul, mai bine asa, ca totusi ceva nu a fost OK acolo. Am facut pauza 3 luni dupa chiuretaj si apoi extrauterina asta, care m-a zapacit de tot...ma refer la faptul ca 2 ani nici o sarcina....si in 6 luni am pierdut 2...pentu mine 2009 a fost un an nasol...si abia astept sa treaca.
Si eu ma gandesc serios la FIV in Ungaria si poate in concediul viitor incerc si eu...asta daca nu raman natural pana atunci...
[pup] pt toate fetele


#89
vrmoana

vrmoana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.391 mesaje

Postat 22 august 2009 - 12:59

Citat:
citat din mesajul lui cataralu

Am revenit din concediu, am trecut si pe la Sovata...am stat acolo 3 zile...dar mu m-am riscat...m-am hotarat sa astept sa ma mai adun putin..poate 2010 va fii cu noroc.
Aerlilian, am avut o sarcina oprita in evol in ianuarie 2009 la 3 luni, dupa care am facut si refacut analize detaliate...toate au iesit perfect, medicul a spus ca asa a fost sa fie, am 28 ani si decat sa fii fost cu probleme fatul, mai bine asa, ca totusi ceva nu a fost OK acolo. Am facut pauza 3 luni dupa chiuretaj si apoi extrauterina asta, care m-a zapacit de tot...ma refer la faptul ca 2 ani nici o sarcina....si in 6 luni am pierdut 2...pentu mine 2009 a fost un an nasol...si abia astept sa treaca.
Si eu ma gandesc serios la FIV in Ungaria si poate in concediul viitor incerc si eu...asta daca nu raman natural pana atunci...
[pup] pt toate fetele



Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie, dar in 2008. In ianuarie am ramas gravi, la 9 saptamani sarcina s-a oprit in evolutie. In august am ramas din nou dar a fost extrauterina.

oana
"Where there's a will, there's a way."





#90
vrmoana

vrmoana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.391 mesaje

Postat 22 august 2009 - 13:01

Aerilian esti o fericita. Eu ovulez numai cu ovarul stang, din pacate extrauterina a fost pe stanga, deci la mine e chiar nasol.

oana
"Where there's a will, there's a way."






Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -