Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Sarcina dupa extrauterina


134 raspunsuri la acest subiect

#1
discordia

discordia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 11:18

Saptamana trecuta am fost operata de sarcina extrauterina si mi-a fost scoasa trompa dreapta. Dr. care m-a operat mi-a spus ca mai pot avea copii deoarece mi-a ramas trompa stg care este functionala si ca pot incerca peste 3 luni din nou conceperea unui bb. Ovarul drept nu mi l-au scos, dar nu stiu daca el mai este functional acum. La insistentele mele. dr. mi-a spus ca imi poate recomanda un tratament de stimulare ovariana pt a ramane mai repede insarcinata, dar nu prea stiu in ce consta acest tratament si cat dureaza, la cat timp de la inceperea lui pot ramane gravi, etc. Cele care ati mai trecut prin asa ceva sau aveti cunostinte, va rog spunet-mi si mie mai multe, caci sunt disperata, desi mai am un copilas imi doresc enorm de mult si pe al doilea.

mamica de fetita

#2
Lia73

Lia73

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.754 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 14:04

Citat:
citat din mesajul lui discordia

Saptamana trecuta am fost operata de sarcina extrauterina si mi-a fost scoasa trompa dreapta. Dr. care m-a operat mi-a spus ca mai pot avea copii deoarece mi-a ramas trompa stg care este functionala si ca pot incerca peste 3 luni din nou conceperea unui bb. Ovarul drept nu mi l-au scos, dar nu stiu daca el mai este functional acum. La insistentele mele. dr. mi-a spus ca imi poate recomanda un tratament de stimulare ovariana pt a ramane mai repede insarcinata, dar nu prea stiu in ce consta acest tratament si cat dureaza, la cat timp de la inceperea lui pot ramane gravi, etc. Cele care ati mai trecut prin asa ceva sau aveti cunostinte, va rog spunet-mi si mie mai multe, caci sunt disperata, desi mai am un copilas imi doresc enorm de mult si pe al doilea.

mamica de fetita


Ti-a zis ca poti incerca sa ramai asha repede gravida??? Mie mi-a zis repauz 12 luni[bang]

#3
ingeras26a

ingeras26a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.619 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 15:21

Eu am avut extrauterina si mi-a scos trompa; dupa 1 an am ramas insarcinata cu stimulare, pt ca ovulam numai pe partea cealalta, insa am pierdut sarcina din pacate.

Poti incerca dupa 3 luni, evident, dr. ti-a spus corect.



Stimularea va consta probabil in Ova-mit sau Clostybegyt (medicamente ce contin clomifen.

Faci maxim 3 luni stimulare, dupa care faci pauza.

Bafta!

Sa inteleg ca ai o fetita? cat are?



Ingeras, mami de Maya

Campania noastra

Petitia noastra - semneaza si tu!!

Infertilitatea este o boala!!

#4
Ennni

Ennni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 490 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 16:48

si mie dr. dupa prima extrauterina mi-a zis ca pot incerca dupa 3 luni, insa eu am ramas insarcinata abia dupa 4 ani si a fost tot extrauterina [q][q][q][bang][bang][bang]. singura optiune a ramas fiv, care mi-a reusit din prima [pk][pk][pk]

Eni [mamica] de Raymond [baietel] si Roland [baietel] (01.02.2009)

#5
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 21:32

Si eu am fost operata de extrauterina in urma cu doua saptamani...Mi s-a extirpat trompa stanga,a fost destul de complicat...hemoragie interna foarte mare...urat de tot!Trompa dreapta este intreaga si functionala,deja am ovulat cu ea si am si speculat momentul!Mie mi-a spus medicul ca ma pot apuca de treaba imediat...Cand va aud pe toate cu aceasta pauza,fie ea si de cateva luni,ma sperii...Eu de ce am "verde" deja?Nu cumva medicul meu se hazardeaza???



[foto]

#6
rapsody

rapsody

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 23:24

Eu am ramas gravida dupa 2 luni de la operatie de extrauterina cu trompa scoasa, si am nascut natural, fara nici un tratament.Am cam stat cu emotii pana am vazut la eco ca e sarcina normala, sunt sanse ca si urmatoarea sarcina sa fie extra. Mult succes!

#7
adc

adc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 565 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 23:48

Sigur am mai postat despre asta , dar nu mai stau sa caut unde.
Fericire maxima, prima sarcina, apoi soc: e extrauterina pe stanga, fara nici un dubiu. Medicul meu a vazut la timp despre ce e vorba, nu s-a rupt trompa, dar nu a mai avut ce salva, era complet compromisa, deci mi-au extirpat-o partial laparoscopic la exact 6 saptamani de la ultimul CM, dar daca mai stateam era de rau.
Mi s-a dat repede unda verde, mi-au zis ca pot sa incerc dupa 2 CM-uri dar nu am avut curajul, a durat putin mai mult sa ma adun psihic, initial am crezut ca nu o sa mai vreau sa risc, dar mi-a trecut incet incet, fara sa scap insa de teama.
Pe scurt, nu auzisem in acel moment de nici o reusita de sarcina normala dupa extrauterina. Am cautat in disperare, dar ce am gasit eu pe net ori erau recidive, ori nu se mai obtinea deloc sarcina. In viata de toate zilele nu aveam nici un exemplu, o reusita concreta m-ar fi adus in al noualea cer.
Si totusi am ramas insarcinata in a doua luna de incercari, la aproximativ 5 luni de la laparoscopie, si am nascut la timpul potrivit o fetita perfect sanatoasa, dupa o sarcina fara probleme (exceptand “paranoia” mea ca oricand se poate intampla ceva rau).
Nu stiu daca destinul joaca vreun rol in viata noastra, sper sa va dea curaj exemplul meu.
Aerlilian, Tutunaru incurajeaza incercarile de a ramane insarcinata dupa primul CM dupa o pierdere, oricat de mare ar fi sarcina, si probabil ca stie ce spune.
Parerea mea ca pacient e ca daca ai taietura pe burta poate e mai bine sa mai astepti putin. Am presupus asta pt ca spuneai ca ai ajuns cu hemoragie in operatie, iar medicul meu imi precizase clar ca in caz de hemoragie nu se mai descurca laparoscopic si ca ar fi posibil sa recurga la taietura pe burta. Daca insa Tutunaru s-a descurcat laparoscopic in urgenta cu o sarcina ectopica rupta si cu hemoragie, atunci cinste lui (in Timisoara nimeni nu s-ar fi riscat) si deci cred ca poti sa il asculti “orbeste” de acum inainte.
Daca mai sunt si alte fete care au reusit in cele din urma dupa experienta traumatizanta a unei sarcini extrauterine, tare mult mi-as dori sa posteze aici, ca incurajare.
Va doresc sa va tineti cat mai curand puiutii in brate, oricum cat mai exista o trompa mai exista o sansa.


#8
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 28 iulie 2009 - 07:24

Ma incurajeaza foarte tare ce spuneti si probabil ca de asta aveam nevoie...

Adc , da, Tutunaru este cel care a rezolvat laparoscopic nenorocirea...El ma intampina acum spunand "uite-o pe eroina noastra"cand de fapt el este eroul meu!Datorita lui traiesc si sunt convinsa ca ma va ajuta sa-mi implinesc visul.Multumesc mult!



[foto]

#9
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 28 iulie 2009 - 18:08

Eu am avut sarcina normala dupa SEU, doar ca nu am fost operata; am facut injectii cu mtx si s-a remis. Mi-a fost frica, pt ca mi se parea mai riscant asa, mai riscant chiar decat daca ma opera. Am ramas gravida dupa un an (dr mi-a zis vreo 6 luni sa astept, din cauza citostaticului care are certe efecte teratogene si se elimina greu). Bebe face 2 anisori in august[olala] asa ca...mult curaj!

Sa nu uit sa precizez ca nu am facut nimic dupa seu; nici hsg nici laparo, nici instilatii, nimic! Ce e drept, am ovulat cu ovarul stang, eu normal ovuland cu dreptul.

Pup fetele si multa incredere! [pup]



Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

poze Laurash



#10
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 29 iulie 2009 - 22:10

Violetan , se pare ca se fac copii super frumosi dupa SEU, ceea ce ma face sa fiu optimista pana in panzele albe!Sa-ti traiasca minunea!



[foto]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -