Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Sarcina dupa extrauterina


134 raspunsuri la acest subiect

#11
bebenov

bebenov

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 29 iulie 2009 - 22:47

Nici nu stiti cat ma bucur ca ati deschis un astfel de subiect!!!
In urma cu patru luni, cand mi s-a intamplat nenorocirea, am cautat disperata cat mai multe informatii despre SEU si tare as fi vrut sa pot vorbi cu cineva despre asta.
Lilisor, dr. Tutunaru e cu adevarat un erou daca a reusit sa te opereze laparoscopic cu toata hemoragia pe care o aveai!!! Ti-a spus vreo cauza posibila care ar fi putut duce la o astfel de sarcina? Ai avut vreo raceala, vreo infectie?

Va imbratisez pe toate cu drag.


#12
discordia

discordia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 00:06

mie nu mi-au spus cauza care r fi determinat SEU, dar eu banuiesc ca este din cauza unui chist care l-am avut pe ovarul drept.
Acum eu mai am o problema si anume operatia mi s-a umflat, voi ajunge tocmai vineri la medic, sper sa nu fie nimic grav.


mamica de fetita

#13
anaancuta

anaancuta
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 00:49

sunt si eu interesata de acest subiect am avut 2extrauterine prima acum 4ani rezolvata prn Metrotrexat si cea de a doua anul acesta tot pe trompa stanga si acum DR.mi-a scos tompa si a spus ca pot incerca dupa 2 cm.Am asteptat dar degeaba probabil voi incerca stmulare ovariana.Acum am inceput un tratament naturist

#14
danalya9

danalya9

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 01:09

buna discordia,ma mir ca ti-a spus medicul ca poti ramane insarcinata dupa patru luni ca mi-a mi-a spus ca am voie abia dupa un an,ca daca raman insacinata se poate desface operatia dar eu stiu unii medici dupa ce se ia.pt ca eu am o extrauterina unde mi-a scos trompa dreapta iar stanga nu e functionabila deci mi-a ramas doar fiv care spre norocul meu a iesit din prima.succes in continuare

dalya

#15
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 08:18

Din nefericire nu stiu cauza SEU...Stiu doar ca dr mi-a repetat de cateva ori ca a fost un ghinion nenorocit,ca mai avea doar un cm pana in uter...S-ar putea sa vi se para ciudata intrebarea mea si totusi incerc:v-ati confruntat cu teama de raport sexual dupa SEU?Eu ma confrunt acum cu asta si nu stiu cum sa depasesc starea.Si asta combinata cu desele reprize de plans,cu regretele si intrebari de genul "de ce a fost as?", "de ce mie?", ma scot din minti...



[foto]

#16
stroan

stroan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 11:04

buna fetelor[flo]eu azi fac 3 saptamani de la operatia de extrauterina.la cat timp dupa operatie vine cm?mie mi a zis doctorul ca dupa primul cm trebuie sa fac distilatii ca sa protejeze trompa dreapta.a facut cineva distilatii dupa operatie?


Ai curaj pentru marile suparari din viata si rabdare pentru cele mici; dupa ce ti-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi linistit. Dumnezeu este treaz.

#17
adc

adc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 565 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 11:47

De cele mai multe ori cauza unei sarcini extrauterine e proasta functionare a trompei din cauza de cili degradati, infectii, etc
Din nefericire sunt cazuri in care functionalitatea e ok, verificata prin laparo, si tot se intampla.
Stroan, dr. Tutunaru cred ca nu e de acord cu instilatiile, alti medici le recomanda, eu am facut o data HSG dupa vreo 6 saptamani de la laparo pentru ca trompa ramasa arata cam rau (strangulata, aderente). Dar uite ca a functionat, macar o data, din fericire. Noi care nu suntem medici nu putem decat sa avem incredere in medicul pe care l-am ales, sau daca nu sa il schimbam. Primul cm l-am avut cam dupa 25 de zile de la laparo.
Aerlilian, ce spui tu am trait si eu. Sotul meu a fost mai optimist, si ma incuraja mereu sa incercam. Dealtfel cred ca nu exista alta solutie, nu? In strainatate se recomanda sustinere psihologica dupa o sarcina extrauterina, ati stiut? La mine a durat cam 2-3 luni pana cand mi-a mai trecut crisparea, nu si teama.

#18
patricia30

patricia30
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 13:44

buna fetelor.dati-mi voie sa ma alatur voua si sa va povestesc si eu experienta mea:am 31 de ani si de la 20 de ani nu am mai ramas insarcinata;de vreo 6 ani tot merg la dr si fac tot felul de analize iar in primavara mi sa spus ca am trompele infundate si eram programata in toamna aceasta la celioscopie,dar...surpriza...au inceput sa-mi creasca sanii iar in loc sa am menstruatie a inceput sa-mi curga zilnic niste pete maronii,am facut testul si a iesit pozitiv.ce sa va zic,toata lumea era super fericita,ca pana si dr se intreba cum d-zeu am reusit cu ambele trompe infundate sa raman?
in fine..intrasem in 7 saptamani si dimineata inainte de a pleca la servici m-au apucat niste contractii ingrozitoare de nu ma puteam misca,am crezut ca voi murii.fara gluma.am avut marele noroc ca ambulanta a ajuns in 15 minute si m-au ajutat extraordinar de mult ptr ca eu,practic,nu mai puteam merge.la filantropia m-au dis spre sala de operatie dar din pacate toate erau ocupate.m-am mai chinuit cu dureri vreo ora ptr k nu mi-au administrat nici un calmant din cauza oscilatiilor de tensiune si d-abia in momentul in care mi-a scazut pulsul m-au dus pe masa de operatie.trompa stanga sa rupt,efectiv am simtit cand,burta sa inundat de sange,am pierdut 2 litri,mi sa facut o operatie ca la cezariana,iar de atunci au trecut 16 zile.ma recuperez f bine,dar am ramas cu frica sa nu mi se mai repete asa ceva chiar cu riscul de a nu mai avea niciodata copii.mi s-au prescris contraceptive 1 an de zile si de abia de atunci vom incepe alte analize sa vdm trompa ramasa cum se comporta.a fost groaznic,atat pot sa zic si-mi doresc ca d-zeu sa protejeze femeile de a mai trece prin asa ceva.imi cer sz daca v-am plictisit,dar am zis sa va impartasesc si eu prin ce am trecut.va pup pe toate si numai bine.

#19
anaancuta

anaancuta
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 13:56

Dupa sarcina extrauterina este nevoie de mult sprijin din partea sotului pentru ca ceilalti din jur nu prea inteleg de ce facem din asta o tragedie numai cine doreste cu disperare un copil si se vede f. aproape de acest vis (teste pozitive'siptome de sarcina)pt. ca mai apoi sa pice vestea ca este extrauterina stie ce poti smtii..Eu incerc sa fiu optimista dar intrebarile si crizele de plins facparte zi de zi din viata mea.

#20
Lia73

Lia73

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.754 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 14:25

Buna fetele!! in 2007 am avut estrauterina mi-a taiat trompa in dreapta iar pe partea stanga am avut chist dermoid. Mi-a zis dupa 1 an sa incercam sa avem bebe, bineteles ca nu s-a produs minunea[q]. Acum asteptam sa cauterizam rana de pe col si dupa sa vedem ce tre facut.
danalya9Sper sa rezolv fara fiv, ma inspaimanta ce ai scris[q]


Acatistul Sfintilor parinti Ioachim si Ana
Bucuta-te, ca printr-insa s-au deschis noua usile raiului; [ruga]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -