Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Sarcina dupa extrauterina


134 raspunsuri la acest subiect

#101
ioana_mada

ioana_mada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 15 septembrie 2009 - 18:16

A fost extrauterina.M-am internat pe 25 aug si dupa 3 doze cu metothrexat, un betaHcg oscilant,un chiuretaj dureros pt ca aveam endometru f gros, beta hcg a inceput sa scada.Ieri am fost externata sub semnatura mea cu un beta Hcg de 237 dupa ce la internare era 992 si sub tratament ajunsese la un moment dat la 1600.Tb sa stau in repaos inca o saptamana cel putin si vineri refac analiza plus o noua eco iar apoi voi trece la investigatii pe care cred ca le voi face la Bucuresti.Imi puteti sugera un medic competent?Multumesc si sanatate tuturora.

#102
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 27 octombrie 2009 - 10:55

fetelor vin si eu la voi...sa ma laud cu a3a extrauterina pe care am reusit-o ....si am operat-o acum 5 zile.

eeee...ce ziceti de mine???

si asta dupa un Fiv nereusit....am obtinut natural aceasta sarcina,luna trecuta...insa a fost tot SEU.
acum am scos si cea de-a 2a trompa....macar am eliminat complet posibilitatea unei alte extrauterine...ca se pare ca am reale aptitudini in sensul asta [:D]

#103
adc

adc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 565 mesaje

Postat 27 octombrie 2009 - 11:59

Samira imi pare rau. Acuma daca vorbim de aptitudini in a obtine o extrauterina eu iti sunt o concurenta serioasa. Doar ca pe mine m-a lovit un noroc chior si am reusit intre doua extrauterine sa "produc" o fetita care mi-a mai spulberat din suparare.
Acuma nu e aici locul potrivit unde sa ma declar neimplinita, dar si asa ma simt frustrata ca nu am avut ca femeie posibilitatea sa aleg cand si cati copii sa am, sau ca toata sarcina in loc sa ma bucur am trepidat de teama ca e "acum ori niciodata".
Banuiala mea - desi neconfirmata - e ca nu a fost doar doua extrauterine, de cateva ori am avut teste slab pozitive (o singura data am dozat betaHCG si era 120 dupa care a scazut) care s-au soldat cu venirea ciclului cu putina intarziere. Ma tem ca si alea au fost implantari defectuoase "pe unde nu trebuie", dar care nu au evoluat. Ce ma enerveaza cel mai tare e ca avem material genetic perfect cu care n-avem ce face. Mama lor de trompe!
Te simt puternica si STIU ca ai sa reusesti. Sper sa poti beneficia de un FIV gratuit - lipsa trompelor e cred cea mai clara motivatie a unui FIV. Multa bafta.

#104
Adhnana

Adhnana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 27 octombrie 2009 - 12:17

Buna dimineata tuturor!
Revin dupa mult timp pe forum si simt ca deocamdata numai la subiectul asta imi este locul.
Am fost si eu operata de SEU la sfarsitul lunii iulie si am scapat incredibil de bine avand in vedere situatia. Sarcina mea s-a descoperit la 9 saptamani, fara nici un fel de durere si simptom. Mi-a venit menstruatia peste sarcina iar a doua luna mi-a intaziat 2 zile si am hotarat sa fac un test de sarcina asa in joaca avand in vedere antecedentele (primul copil prin FIV). Testul a iesit instant ceea ce mi-a dat de gandit. A doua zi am mers la prof Marinescu si in cateva ore eram deja si operata de urgenta. beta 6500!!. M-au vazut inca 2 medici si mi-au spus ca am avut mare noroc ca nu a plesnit trompa, care a fost si scoasa pentru ca era praf.Am scapat numai cu o laparoscopie. Acum sunt bine si fizic si psihic (zic eu[alcool]) si ma apuc din nou de treaba[pk]. Prof Marinescu mi-a dat liber destul de repede cu expicatia ca avand in vedere ca a fost laparo + ca uterul nu a fost afectat, pot sa raman insarcinata.
Samira33 este incredibil ce s-a intamplat cu tine. Imi pare tare rau[q]. Si pe mine m-a intrebat doctorul cand m-a operat daca sa o scoata si pe cea buna si am zic ca as vrea sa o mai las poate reusesc natural.

Adhnana [mamica]lui Alexandru-Bogdan (8.10.2007)


#105
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 27 octombrie 2009 - 13:08

Offff, fetelor, imi pare tare rau pentru vestile proaste, dar va tin pumnii sa reusiti!

Ioana mada, medic f bun e dr magda petrache (euroclinic.polizu/sanador), pascal basile (romar polizu/cfr 2). Si mai sunt multi. Iti mai spun daca te mai intereseaza.
Dar nu inteleg ce naiba s-a intamplat la tine. Ai facut si tratament cu MTX si chiuretaj si laparoscopie pt scoaterea trompei??? Si chiuretaj de ce? Daca era extrauterina nu trebuia scoasa doar tronpa? Era ceva in uter sau cum? Doamne, prin ce ai trecut! Mult, mult succes si sa te ajute Doamne Doamne sa ramai gravi curand![flo]

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007



#106
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 27 octombrie 2009 - 13:36

adc...extrauterinele nu se elimina singure din cate stiu eu...poate au fost avorturi spontane,cu sarcina in uter.
cat despre Fiv...in Romania...nu mai reprezinta o optiune pentru mine...am facut unul aici si mi-a fost de ajuns...acum am luat deja drumul Budapestei penru o noua incercare.

adhnana...ce sa-ti spun???...asa am judecat si eu...si am reusit pe trompa ramasa "in viata" sa obtin 2 sarcini....extrauterine amandoua [alcool]

violetan...si mie mi se pare foarte bun dr. Pascal Basile...se vede ca a profesat o viata intreaga in strainatate,are alta mentalitate.

#107
Adhnana

Adhnana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 27 octombrie 2009 - 15:23

samira33succes cu noul FIV. Cat timp trebuie sa faci pauza intre proceduri?

Adhnana [mamica]lui Alexandru-Bogdan (8.10.2007)


#108
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 27 octombrie 2009 - 15:44

adhnana...3 luni trebuie sa fac pauza.
eram programata pentru noul Fiv in Decembrie...si acum am vorbit cu medicul de la Budapesta si mai amanam pana in Februarie.

#109
ioana_mada

ioana_mada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 27 octombrie 2009 - 17:32

Samira,deci se poate si mai rau;de fapt stiam pt ca tot citind pe tema asta am afkat de femei cu 3 sarcini oprite in evolutie si multe alte tragedii.Biata de tine.Esti tare;eu nu stiu cum as reactiona;nu cred ca as mai fi avut curajul sa incerc dupa 2 SEU.
Violeta,la mine,pt ca dupa 3 doze de methotrexat nu scadea beta HCG si pt ca dupa spusele dr,aveam endometru f gros,ea s-a gandit ca ar fi cauza faptului ca nu-si face efectul medicamentul si mi-a facut acel chiuretaj.Intr-adevar,dupa el,beta HCG a inceput sa scada.Deci nu am facut laparoscopie.
Mersi de recomandari;mie mi-a vorbit frumos despre dr.Peltecu o cunostinta din Bucuresti.Tu ce parere ai?
Pe 18 oct mi-a venit si mie in sfarsit primul CM de dupa SEU.Acu sper sa incep sa functionez cum trebuie.Oricum mai am de astepta pana in martie.
Sanatate multa tuturora si sa ne dea Dumnezeu la toate bebe-le mult dorit.


#110
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 27 octombrie 2009 - 17:45

ioana...dr. Peltecu are referinte foarte bune...insa dezavantajul este ca se asteapta foarte mult pentru o programare la dansul.
multa sanatate si tie.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -