Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Sarcina dupa extrauterina


134 raspunsuri la acest subiect

#111
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 27 octombrie 2009 - 22:29

Samira, daca ai noroc se pot elimina si SEU, dar probabilitatea e mult mai mica...
Ioana, Peltecu e f bun, il stiu demult, doar ca sunt doua dezavantaje majore: primul e ca,asa cum spunea si Samira e foarte ocupat si astepti de-ti vine rau la el si al doilea- e exagerat de scump. In plus nu mai are timp si nici disponibilitate fata de paciente, fiind atat de multe, or, tu ai nevoie de cineva care sa fie foarte atent cu tine...sunt multi medici dedicati si gata sa te ajute, asa cum e pascal basile sau altii tineri si f interesati de problemele astea...

Multa bafta!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007



#112
pupi79

pupi79
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 28 octombrie 2009 - 13:21

Ma inscriu si eu pe lista voastra.Acum 2 ani am avut o extrauterina.Doctorii nu si-au dat seama, mi-au spus ca este vorba de o raceala si asa am ajuns in ultimul moment la urgenta mai mult incostienta.Am pierdut 2 litri de sange, in urma operatiei am ramas fara trompa stanga.Dr care m-a operat mi-a spus sa iau pauza un an pt a ma reface.Dupa un an mi-a recomandat HSG ( durerile la aceasta procedura au fost groaznice).La HSG s-a constatat ca trompa ramasa este infundata, dar au fortat putin lichidul de contrast si a cedat, rezultatul fiind trompa permeabila.De aproape un an ma chinui sa raman insarcinata si nimic.Am facut stimulare cu clomifen din z5 si duphaston din z15 timp de 3 luni.Dupa cele 3 luni au ajuns la concluzia ca trebuie sa intervina laparoscopic , e posibil sa se fi format aderente in urma operatiei de extrauterina.Acum astept sa fac laparoscopia,mai am o saptamana si jumatate si voi afla cum stau lucrurile.Dumnezeu sa ne ajute sa nu mai trecem prin asa ceva, pt ca momente de genul asta, te termina atat fizic cat si psihic.Sa ne intalnim toate pe forumul pt bebiti,meritam sa devenim mama dupa suferintele indurate.

#113
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 28 octombrie 2009 - 15:51

pupi...multa sanatate.
si ca un sfat personal din partea unei posesoare de aderente pelvine si 3SEU...eu m-as mai gandi inainte sa fac o noua interventie chirurgicala...aderentele reapar oricum.
poate mai ceri alte pareri sau cauti alte metode de desfundare a trompei ramase.
multa bafta [flo]

#114
Adhnana

Adhnana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 28 octombrie 2009 - 16:03

pupi iti doresc sa ramai gravida cat se poate de repede!
Din pacate nimic nu e sigur. Inainte de SEU am facut si eu HSG si cum s-a exprimat doctorul aveam niste trompe de pus in rama, perfecte...si totusi...am avut SEU. Am inteles ca si o simpla raceala poate afecta permeabilitatea trompelor.
Deci......cu Dumnezeu inainte! Nu putem noi controla absolut nimic.
Succes cu laparoscopia! Cu ce medic faci?

Adhnana [mamica]lui Alexandru-Bogdan (8.10.2007)


#115
pupi79

pupi79
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 28 octombrie 2009 - 18:29

Multumesc pt incurajari[pup].O sa ma opereze dr Tica Vlad, seful sectiei de obst.-ginecologie din Constanta.Are un CV impresionant,este singurul medic de aici care mi-a dat impresia ca stie meserie,am mare incredere in el.In lunile imediat urmatoare operatiei o sa ma trimita la Bucuresti pt inseminari.Stiu ca aderentele pot aparea, dar imi impun sa gandesc doar pozitiv si cred ca Dumnezeu o sa aibe grija si de noi,am platit destul de scump cred ca o sa vina soarele si pe strada noastra[:)]Nu trebuie sa abandonam lupta, daca exista o sansa cat de mica trebuie sa ne agatam si vom reusi sigur[flo]


#116
ioana_mada

ioana_mada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 29 octombrie 2009 - 15:34

Poupi,sa fie cu succes interventia si sa apara bebe cat mai repede.
Fetelor,m-am hotarat sa incerc si la dr. Pascal Basile recomandat de voi.
Sanatate multa si bebelusi cat mai repede.

#117
sialin

sialin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 03 noiembrie 2009 - 00:40

ce sa spun si eu am trecut prin asta acum 5 ani , si nici acum nu am reusit sa am un bb .mie nu mi-a trecut teama ca pot pati la fel ,incat atunci cand rusii mei intarzie nu stiu daca sa ma bucur sau sa ma gandesc ca o sa fie ca si data trecuta.am fost la medic am facut hidrotubatii si histero , trompa mea stg.este permeabila dar are o forma usor alungita asa ca inca nu am reusit sa trec peste asta

#118
touchstar

touchstar
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 02:42

buna...tuturor!
de o luna jumatate citesc si eu forumurile si in special acesta!
v-am citit toate problemele fiecaruia si as vrea sa va spun si eu problema mea. aceeai stare de la "extaz la agonie". evident am aflat ca sunt insarcinata(surpriza pt ca am enometrioza, si nu prea aveam sanse) dar, la ecografie s-a vazut SEU pe dreapta , 5 sapt. a urmat metotrexatul (2 doze) (precizez ca am avut simptome absolut normale de sarcina fara durere, fara sangerare) si vreo 2 sapt in spital, in fiecare zi analize si la 2 zile bhcg care a scazut frumos semn ca vaccinul si-a facut treaba. acum ce ma sperie, asta dupa o luna jumate de la citoreductor,din ce am citit aici...metotrexatul ataca trompa????..deci trompa oricum nu va mai fi buna???..fiind cam urata treaba asta in conditiile in care celalalt ovar al meu e plin de endometrioza?multumesc si va rog ajutati-ma daca stiti ceva ..sau pe cineva in astfel de situatie

#119
ioana_mada

ioana_mada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 04 decembrie 2009 - 16:33

Pentru fetele la care ectopica a fost remisa cu metotrexat,v-au spus cumva medicii care v-au tratat la cat timp puteti incerca din nou sa ramaneti insarcinate?

#120
rala

rala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 14 decembrie 2009 - 19:55

Salutare fetele. Revin, ca vad ca v-a placut figura de stil cu agonia si extazul, drept pentru care ce m-am gandit eu? Sa repet isprava. Deci declar si eu a doua SEU (aproape ca a ajuns ca declaratia de ziua 1 asta), tot pe trompa dreapta. Am luat o doza de mtx care nu a facut nicio treaba (embrionul meu dragut avea inclusiv ritm cardiac si inainte si dupa mtx - un capsoman!), asa ca am facut a doua laparo sambata trecuta, trompa scoasa, dealtfel asta imi doream si eu dpa ce ma tradase de 2 ori. Tot magicianul Dr. T, caruia n-o sa-i pot multumi niciodata suficient.
Sunt deja in z4, trebuie sa ajung la doctor sa vedem ce plan de bataie punem in aplicare.
Mai am o trompa si tot optimismul din lume, un partener care ma iubeste ca pe soarele din cer si un medic incredibil. Tre' sa-mi iasa si mie chestia asta cu gravideala pana la urma.
On topic, vad ca se vorbeste de trompe distruse de mtx, din cate stiu eu mtx nu distruge trompele, ci doar celulele noi din organism cu inmultire rapida, adica embrionul, altfel de ce l-ar mai da medicii? Sa ne distruga trompele? Plus ca mtx se administreaza ca tratament si in alte boli cum ar fi sponidilita anchilopoetica, asta inseamna ca pacientii cu "dureri de spate" care fac tratamentul asta au si trompele distruse?
Haideti sa fim optimiste!

"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -