Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Vacanta de iarna prelungita pana la jumatatea lunii ianuarie si scurtarea vacantei de vara

vacanta scoalad dezbatere

74 raspunsuri la acest subiect

#61
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 13 ianuarie 2017 - 14:54

tare, si eu citeam.... :))))))



#62
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 14 ianuarie 2017 - 22:26

La noi scoala incepe pe 10august...
Avem trimester, vacant de iarna de 2sapt.
De invata numai de dimineata...nu exits Sa vezi sears copii iesind de la scoala. In caz de vreme f prost Se anunta dimineata ca e scoala inchisa.Dar la noi e vreme frumoasa mai tot timpul.

Sincere la situatia din Romania cu ore sears, cu lipsa mijl de transept. Din medial rural, cu iernile grele...cred ca vacant de iarna Sa fie mai lungs.

Nu inteleg dece daca noi am fast chinuiti Sa mergem la scoala innotind prin Zapata, Sa Se continue situation tot asa.

#63
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 15 ianuarie 2017 - 23:56

 

Cum au tot tipat si saptamana aceasta cu inchisul scolilor. Inchiderea scolilor a fost cea mai buna varianta! Azi, vineri, in drumul meu spre serviciu, destul de lung, am vazut o singura statie RATB curatata. Una singura! Nu mai ninge de miercuri de la pranz.

 

Nu mi s-a parut cea mai buna varianta, sincer.

Pe vreme rea, Este nevoie de autoritati competente, sa-si faca treaba, sa deszapazeasca ca la carte, noaptea, sa aibe utilaje performante, nu contracte semnate pt 20 de ani cu firme "de casa" apropiati unora sau altora, care se fac ca lucreaza... Sa vada pe afara cum se deszapezeste ca la carte.... 

Asta e solutia, nu sa inchidem tot ce putem inchide.

 

Nu-i ok sa intrerupi scoala zile intregi - deja au fost 5 zile... si la urmatoarele ninsori, tot la fel?! Inchidem iarasi tot?? Inchidem pana vine primavara?? De unde sa-si ia parintii atata concediu?? Ca pe noi ne cheama la serviciu, nu ne dau si noua liber! Ca deh, ninge, si e foarte ger afara, ar trebui sa stam cu totii acasa..... ca pt toti ninge si este ger, nu?!

Plus ca materia, care se va recupera din mers, se va preda si se va trece prin ea, pe "repede-inainte", varianta prescurtata, fara prea mult exercitiu la clasa, fara consolidare. Eventual mai multe teme pt copii...

Nu-i ok asa...  Dupa aceea ne miram ca apar goluri... Nu zic ca e singurul motiv pt care pot aparea "goluri" in asimilarea materiei... dar poate fi unul din factori.

 

Buna treaba, n-am ce zice! Iarasi iarna ia prin surprindere pe toata lumea!!


Editat de monicabo, 16 ianuarie 2017 - 00:05 .


#64
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 ianuarie 2017 - 09:52

La noi scoala incepe pe 10august...
Avem trimester, vacant de iarna de 2sapt.
De invata numai de dimineata...nu exits Sa vezi sears copii iesind de la scoala. In caz de vreme f prost Se anunta dimineata ca e scoala inchisa.Dar la noi e vreme frumoasa mai tot timpul.

Sincere la situatia din Romania cu ore sears, cu lipsa mijl de transept. Din medial rural, cu iernile grele...cred ca vacant de iarna Sa fie mai lungs.

Nu inteleg dece daca noi am fast chinuiti Sa mergem la scoala innotind prin Zapata, Sa Se continue situation tot asa.

Nu stiu Michelle cine a fost chinuit. Noi traim intr-o tara cu 4 anotimpuri. Si cu ierni grele si ninsori abundente care intr-un an pot fi in decembrie, in altul in ianuarie spre sfarsit, sau nu pot fi, sau pot fi doar in Moldova, samd. Deci corect este nu sa prelungesti vacanta ci sa intrerurpi cand e cazul daca e cazul.

 

Poporul roman are o vorba inteeapta: iti faci iarna car si vara sanie.



#65
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 ianuarie 2017 - 12:07

Acum vad ca dna Firea a gasit secretul problemelor cand ninge in Bucuresti. Inchide scolile. 

Insa de ce se mai consuma bani pentru acele contracte costisitoare de dezapezire?



#66
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 ianuarie 2017 - 12:37

Insa de ce se mai consuma bani pentru acele contracte costisitoare de dezapezire?

Iti dai seama ca au de alimentat niste oameni apropiati partidului scump si drag (oricare ar fi partidul).

Ar putea faoarte bine ca ia niste utilaje f performante, pe fonduri europene, dar utilaje din alea serioase, performante, ca afara... Dar nah, si-ar pierde trepadusii astia paine... Pe primarul din Alba (Ciugud) l-au dat afara din partid.... deh, a iesit din tipare (a facut ce a m scris mai sus - luat utiliaje accesand bani europeni).



#67
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 ianuarie 2017 - 13:15

Ce utilaje performante?

 

La noi e un tractor cu Lama in fata si in spate are und dispozitiv de aruncat sare.Insa de la primii fulgi umbla pe strazi.Dimineata la ora 5-6 e in actiune.

 

Mai umbla pe sosele sau autobenzi basculante cu Lama in fata .Deci nici vorba de utilaje performante.

 

Insa la viscolul care a fost in tara...nici un OZN cu Lama [:)]  nu facea fata.



#68
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 08:39

Andacos, aici am vazut chestia aia pt deszapezit montata pana si  pe o masina normala, un SUV sau SAV.

:)))



#69
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 09:23

Cat ninge in zonele voastre, Dana si Xio?



#70
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 11:35

Cat ninge in zonele voastre, Dana si Xio?

 

Intrebarea e irelevanta( si tendentioasa) pentru ca nimeni nu a intervenit pentru a face comparatii.

 

Ideen era ca nu exista utilaje performante,doar un proces mai buna de organizare,un plan mai bun de funktionare.

 

Intimplator sau nu,am vazut pe Fb zilele astea und reportaj din anii 60-70 despre cum se dezapezea pe atunci.Lama,lopata si fortan de munca erau baza,nimic nou.





Etichetat si cu vacanta, scoalad, dezbatere

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -