Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vacante si concedii in vara 2021

vacanta concediu vara

117 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 mai 2021 - 10:50

Stiu ca e inca pandemie insa asta nu ne opreste sa ne dorim vacanta, mare, soare, multe, padure, plimbare in natura...

 

Cum credeti ca vor fi vacantele in aceasta vara? Am vazut ca multe tari de vara ... (Grecia, Spania) se pregatesc de redeschiderea sezonului. Cu asa numitul Coronapas.

 

Tocmai citeam ca in Cipru de pilda se va intra in locuri publice (inclusiv zona plajei) cu Coronapas  (adica cel putin o doza de vaccin mai veche de 3 saptamani sau test corona cel mult de 72 de ore)

Mi se pare f fair.

 

Voi cum va ganditi la vara? Planificati vacante? 



#2
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 06 mai 2021 - 11:11

Pe baza voucherului de anul trecut, am cumparat deja sejurul in Creta (august). Suntem toti vaccinati (adultii), sper ca pana atunci sa fie aprobat si vaccinul pentru 12 - 15 ani, sa se vaccineze si fiica-mea.

 

Pentru Romania, la munte, inca nu am facut rezervarile (tot pentru august), nu m-am hotarat intre 2 zone (Apuseni si...Apuseni  [:)] ).

 

Sper sa se vaccineze cat mai multi romani pana atunci.

Oricum, nu vom renunta la masca si la distantare, pe cat posibil.

 

Ioana


Editat de ioana, 06 mai 2021 - 12:04 .


#3
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 06 mai 2021 - 11:31

La noi inca e ilegal sa iesim din tara, insa daca va fi posibil sa calatorim,  nu voi merge la vara, cind navalasc toti, voi merge in octombrie, noiembrie. Sper pina atunci sa avem pasapoarte covid ca sa nu stam la intoarcere cite 6 ore in aeroport (cum se sta acum, cind nici nu merg decit cei ce au motive temeinince de iesit din tara). In vara o sa mergem local, pe ici, pe colo.



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 mai 2021 - 11:33

Asa e - nu cred ca vom renunta la masca de acum si nu vad nici o problema din asta. Nu pot sa imi mai imaginez sa calatoresc in zone agloemrate, aeroport, avion, strazi f aglomerate fara masca. 

Masca devine un accesoriu util de acum si mi se pare ca e pentru binele nostru. 



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 mai 2021 - 11:35

Noi mergem iar in Ro pentru un parastas.



#6
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 mai 2021 - 12:10

Am inceput sa am probleme cu masca de cand s-a mai incalzit afara. Pur si simplu ma cuprinde o durere de cap si ameteala in timpul purtarii mastii. Daca au dau jos, simt sa inspir profund aer, de vreo 4-5 ori si imi revin. Apoi dupa vreo 10 minuteo iau de la capat. Sper sa scapam odata si odata de masca si distantare. Pe mine nu ma deranjeaza aglomerariile, daca consider sa le evit, le evit si gata. 



#7
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 mai 2021 - 12:13

Noi adultii suntem vaccinati si ne-am putea gandi la concediu in afara tarii. Singurul lucru care ma retine este carantinarea copiilor 14 zile in casa la intoarcere, daca tara e pe lista galbena. Clar ca nu le surade fetelor... Si cum chestia asta se schimba de la o saptamana la alta, este cam greu de prevazut in momentul in care iti faci rezervarile. Oricat de tarziu le-ai face, tot le faci macar cu o saptamana fata de ziua plecarii.



#8
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 06 mai 2021 - 13:39

La noi inca e ilegal sa iesim din tara, insa daca va fi posibil sa calatorim,  nu voi merge la vara, cind navalasc toti, voi merge in octombrie, noiembrie. Sper pina atunci sa avem pasapoarte covid ca sa nu stam la intoarcere cite 6 ore in aeroport (cum se sta acum, cind nici nu merg decit cei ce au motive temeinince de iesit din tara). In vara o sa mergem local, pe ici, pe colo.

Letitia, chiar voiam sa te intreb daca la voi se poate iesi din tara. Mi se parea ca nu, dar nu inteleg cum a facut fata unei verisoare, a iesit din Anglia acum 3 saptamini (intre timp cred ca s-au si intors) si a venit in România sa faca botez. Ea, barbatu-sau si 2 copii de 5 si 1 an + o alta verisoara adulta a ei. Au avut covid in martie 2020, nu stiu daca s-au vaccinat, banuiesc ca da.



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 06 mai 2021 - 14:20

Letitia, chiar voiam sa te intreb daca la voi se poate iesi din tara. Mi se parea ca nu, dar nu inteleg cum a facut fata unei verisoare, a iesit din Anglia acum 3 saptamini (intre timp cred ca s-au si intors) si a venit in România sa faca botez. Ea, barbatu-sau si 2 copii de 5 si 1 an + o alta verisoara adulta a ei. Au avut covid in martie 2020, nu stiu daca s-au vaccinat, banuiesc ca da.

Or fi spus ca au o urgenta, pentru inmormintari se poate iesi, sau probleme de sanatate. Altfel e ilegal. Pe 17 mai se va relaxa, ca nu am mai avut decit un mort de covid ieri parca, s-au redus drastic si imbolnavirile, e foarte incurajator. 

 

Acum citeam ca in vara cei ce se vor intoarce din vacanta vor sta si 10 ore in aeroport pina vor putea intra in tara! prefer sa stau in gradina toata vara decit sa zac 10 ore in aeroport.



#10
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 06 mai 2021 - 14:23

Mi nu mi se pare deloc "fair" ca pot calatorii doar cei in varsta care au fost vaccinati.

O familie cu copii sub 18 ani nu prea poate merge nicaieri in vara aceasta. Accesul la vaccin e limitat si nu depinde de noi.





Etichetat si cu vacanta, concediu, vara

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -