Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Vacanta de iarna prelungita pana la jumatatea lunii ianuarie si scurtarea vacantei de vara

vacanta scoalad dezbatere

74 raspunsuri la acest subiect

#41
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 15:30

Eu nu mai stiu, dar am găsit pe un blog "8 ani în 1984 şi eram în vacanţa de iarnă la bunici. Ningea aproape non-stop şi zăpada picată nu mai avea timp să se topească pînă cînd se aşeza următoarea.

A fost cea mai lungă vacanţă de iarnă a mea, pentru că s-a prelungit cu vreo 3 săptămîni. S-a anunţat că se închid şcolile pentru cîteva zile şi s-a tot prelungit perioada de închidere."

Nu pot confirma sau infirma că nu mai stiu, dar știu că se închideau drumurile, și mă deplasa tata cu sania :) mie îmi plăcea :)

 



#42
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 15:40

Si eu imi amintesc de o iarna in care s-a prelungit vacanta cu vreo saptamina - doua, dar nu mai mult. Doamne ce fericita am fost! Dar numai de asta imi amintesc. Eram destul de maricica, nu tin minte exact.



#43
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 16:01

Si eu imi amintesc de o iarna in care s-a prelungit vacanta cu vreo saptamina - doua, dar nu mai mult. Doamne ce fericita am fost! Dar numai de asta imi amintesc. Eram destul de maricica, nu tin minte exact.

spuneam "da Doamne sa ninga non-stop" ca sa nu mai mergem la scoala ...



#44
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 16:23

hm, eu as fi mers atunci la scoala (liceu de fapt) doar pentru ca era frig in apartamente (ceva obisnuit in epoca de aur, in anumite orase si cartiere), liceul avea in schimb incalzire proprie (ceva centrala/cazane cu lemne) si aveam mai multa caldura in clasa decat acasa...



#45
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 16:24

DIn amintiri va scriu ca in iarna 84-85 in Iasi (in oras vorbesc) nu era prea multa zapada, iinsa imi amintesc de gerul napraznic si de sunca inghetata zdravan si mincata cu ceapa.  [:D]



#46
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 16:31

eu parca tin minte, dar foarte vag, ca ceausescu interzisese circulatia masinilor personale prin oras in iarna cu pricina, pana erau deszapezite strazile. tin minte, era asa liniste, circulau doar tramvaiele si autobuzele, si alea incetisor, zapada amortiza zgomotul strazii...

oare imi amintesc corect, asa o fi fost in ploiesti in iarna 84-85 ?



#47
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 17:02

In fiecare an, dupa ce cadea prima zapada ceausescu interzicea circulatia masinilor personale pina prin martie. Ce idiot.



#48
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 17:23

In fiecare an, dupa ce cadea prima zapada ceausescu interzicea circulatia masinilor personale pina prin martie. Ce idiot.

Da, da, asa era, tin minte sigur ca circulatia era oprita pentru masinile personale. Circulau doar RATB-ul taxiurile si utilitarele - Politie, ambulanta etc.

Nu mai stiu exact intervalul in care erau oprita circulatia, parca decembrie-martie, practic toata iarna.



#49
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 17:27

Cand ziceti voi ca a fost prelungita vacanta de iarna cu 1 luna? In1984-1985? Daca da, atunci chiar nu-mi aduc aminte, nu eram la scoala atunci... Am inceput cls I in 1985 in septembrie.

 

Cand imi aduc aminte ca s-a prelungit vacanta de iarna cu 1 saptamana sau 2, a fost in 1990, dupa revolutie, si parca doar pt clasele 1-8. Nu mai stiu ce motiv au invocat, le era teama sa nu mai traga careva, habar nu am. Tin minte ca avea legatura cu revolutia, nu cu vremea [:D] Eu eram cls a V-a atunci... 



#50
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 17:46

Da, da, asa era, tin minte sigur ca circulatia era oprita pentru masinile personale. Circulau doar RATB-ul taxiurile si utilitarele - Politie, ambulanta etc.

Nu mai stiu exact intervalul in care erau oprita circulatia, parca decembrie-martie, practic toata iarna.

Din cauza crizei de benzina de fapt.

Mai circulau masinile cu 12B, cei cu TC, CD si cei cu numar mic la masina (format din 3 cifre)





Etichetat si cu vacanta, scoalad, dezbatere

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -